Šta je novo?

Povezivanje pumpe i ventilatora radijatora od CM Nepton 240M na matičnu ploču

Izgleda ovde postoji neka povezanost. U mom slucaju (konfa iz potpisa) nisam mogao da butujem sa povezanim kulerom par puta, i sistem je prijavljivao da hladjenja nema. Nakon kontra povezivanja kablova (CPU+CPU_OPT) radilo je kako treba 2 nedelje i posle sam dobio isti error. Nakon njakanja 3 dana sa stock kulerom, gde je komp sa RAM modulima butovao u svakoj kombinaciji, uspeo sam da sredim stvar i to tako sto sam vratio kablove na prvu verziju povezivanja (wtf?) i od tada komp radi kako treba. Ono sto jeste drugacije je to da komp sad samo moze da butuje jedino ako su moduli na slotovima 3+4. Nakon memtesta dobio sam kojekakve errore na prvom slotu, poneki na trecem, ali nisam imao nijedan problem sa butovanjem i funcionisanjem kompa dok je stock kuler bio nakacen, a moduli na 1+3. Neko vreme nakon stavljanja neptona, jedino 3+4 uspevaju da dignu komp iz mrtvih. Meni takodje nije jasno sta se dogadja, ali posto sve funkcionise, smorio sam se sa cimanjem oko toga, pa nisam podizao temu.
 
Poslednja izmena:
meni to lici da nepton meksuje aut na hederima,nista drugo nema ni priblizno logike.
 
I meni je to bilo sumnjivo, ali..
pogledao sam power consumption, daleko je ispod po potrosnji od dosta AIO coolera, tako da ne znam, nije mi jasno... nekih 20 i par vati u totalu.
 
sve okej,ali mi nisi odgovorio na pitanje. :) pitao sam sto ne popalis power featurese,da ga ne vozi na 4+ghz u voznji po netu i sl,nema potrebe.
 
Evo Neven ima identičan problem sa Neptonom 240M, stim sto se on zadovoljio sa rešenjem da mu rade samo 3 i 4 Dimm slot.

To je meni neprihvatljivo, da imam nešto što mi ubogaljuje sistem.
Pored toga što sam ceo vikend izgubio, rasturajući računar i sastavljajući i raznim varijantama, brisanja CMOS-a, vađenja baterije i čega sve ne, a što je najgore najmanje 100 puta sam butovao računar, pa pali - gasi.
Na kraju, da li zbog 100 puta pali gasi ili zbog neispavnog rada memorije napravlejna je sistema greška tako da ne mogu da dignem sistem, odmah uđe u auto reparaciju, a pošto ne može da je uradi traži da reinstaliram windows.

Ja sumljam da memorija i na 3 i 4 ne radi potpuno ispravno, radio sam testove, rezultati testova su značajno niži nego sa istim memoriskim moduli ma kada su bili na 1 i 3 i dok sam imao stock kuler.

Drugo meni sada sistem koristi DRAM memoriju kao buffer memoriju za sistem, jer mi je uključem RAPID mod od Samsunga 850 EVO, tako da sumljam da je to sada ugroženo zbog Neptona 240M

Jedino što sam mirniji što sam našao još jednoga koji ima identičan problem.

Što se tiče montaže, uradio sam je pravilno, jer sam pre toga odgledao najmanje 10 youtube snimaka, detaljno gledao slike dok sam montirao, drugo ne bih ni uspeo da montiram da nisam pravilno, jer drugačije i ne može.
Rešenje sa backplate-om je OK i precizno je, ali montaža vodenog bloka sa onim adaptibilnim šrafovima sa oprugama je glupost i ne precizna, daleko bi bilo bolje da su to fiksni šrafovi na unapred pripremljenim otvorima, ovako, ona opruga nije na svakom šrafu ista, niti kada se poveže je to sve na istim rastojanjima.

Zašto sam rekao da ne leže dobro vodeni blok na procesor, pa video sam kada sam ga podigao, da je otisak paste nesimtričan, i da jedna strana procesora je potpuno suva, a druga puna naborane paste, što je jasno da ne leži kao treba. A srafove sam baš stegao, više ne može i to unakrsno kao u upustvu.
Kad sam stavio stock kuler na procesor, on je sve istisao i razmazao po celom procesoru tu istu pastu, a bakarni deo kulera je bio ceo pod pastom, što pokazuje da je super legao, pa mi je jasno što je sa stock kulerom idle temperatura 28-31C, kada je procesor na default 4,4GHz

Kad dođem kući pošto sam sad na poslu, posle uništenog vikenda probaću da vežem pumpu na molex, ali je to glupo ako je to jedino rešenje stalo će raditi na 12V, ali da probam.
 
Poslednja izmena:
sve okej,ali mi nisi odgovorio na pitanje. :) pitao sam sto ne popalis power featurese,da ga ne vozi na 4+ghz u voznji po netu i sl,nema potrebe.
Bilo je popaljeno. To sam snimio tek kad sam stavio kuler, na stabilan 4.6 klok cini mi se,ostao od thermalrighta. I bilo mi cudno,u biosu odmah temp 50 stepeni. U winu isto.... i tako sam se zezao pola sata dok nisam izvalio da pumpa nije na max. Kada sam je stavio na pwr fan,idle odmah 25-28, na 4.8ghz.
 
@malempic

Probaj sa Y kablićem da povežeš ventove na CPU ili OPT zajedno, a pumpa neka ostane na ploči. Ako neće, onda pumpa na molex ili preostali CPU konektor. Probaj sve kombinacije...
 
@KOLOS

Ja sam odmah vezao Neptona po tvom savetu ventilatore ne CPU i CPU_OPT, a pumpu na ploču i to ne radi,
posle sam uzeo račvu na ventilatore vezao na CPU, a pumpu na ploču to takođe ne radi

Nisam probao ono što mi je Cooler Master rekao da postavim pumpu na beli CPU heder, a ventove na CPU_OPT

CM kaže: i would suggest to connect the pump to the CPU header and the fans to the CPU_OPT header.

Probaću i da izvučem iz napajanja i jednu molex granu i da nakačim pumpu, ako je to jedino rešenje, očigledno je problem u arhitekturi ASUS-ove ploče, očigledno je da naponska grupa prva da slota DIMM-a je na istog grani sa hederima za FAN-ove i da pumpa previše "pojede" struje, pa preostane nedovoljno na slot 1 i 2 DIMMa
a DIMM 3 i 4 je na drugoj nekoj grani u ploči i zato radi bez obzira na pumpu, ja drugog objašnejnja ne vidim, posle pojave Nevena koji ima isti problem.
 
Poslednja izmena:
Evo i neke slike....
 

Prilozi

  • 20150425_200555.jpg
    20150425_200555.jpg
    901.6 KB · Pregleda: 75
  • 20150425_200516.jpg
    20150425_200516.jpg
    914.4 KB · Pregleda: 69
  • 20150425_180020.jpg
    20150425_180020.jpg
    1,003.7 KB · Pregleda: 70
  • 20150425_172514.jpg
    20150425_172514.jpg
    869.9 KB · Pregleda: 65
  • 20150425_172506.jpg
    20150425_172506.jpg
    911.9 KB · Pregleda: 61
Baci pogled na: https://youtu.be/7U72E2HBaLM?t=21m8s

Moguce da je neki od standoff-ova imao neku grubu ivicu i ako si pretegao mozda je usekao plocu. Ovima se to desilo.
Ja sam mozda corav ali ja ih ni ne vidim na tvojim fotkama.
 
Naj noviji test!
1. Konektovao sam pumpu na CPU fan, a ventilatore na CPU_opt i ne radi
2. Diskonektovao sam pumpu, ostavio ventilatore ne radi
3 Diskonektovao pumpu i ventilatore opet ne radi
Ne radi ni u jednoj varijanti
Mislim radi kad se utakne memorija u A2 i B2 odnosno 3 i 4 DIMM slot.
Neverovatno
 
Meni to deluje kao da si previse zavrnuo one standoff-ove i napravio neki kratak spoj, ili backplate nesto dodiruje neki pin sto ne bi trebao.
 
@Erik011

Potpuno si upravu
Backplate je dodirivao dva srafa koji su drzali procesor, a i oni stanoffi su malo pojeli onaj lak, jer sam ja par puta skidao i montirao i to je jelo i jelo. Nije moguce zavrnuti vodeni blok a da stanoffovi ne rotiraju i oni gule plocu, najgore sto su oni presiroki i kace stampani deo.
Ja sad za svaki slucaj izolovao i backplate na mestima moguceg dodira sa ta dva stafa koja drze socket procesora i izolovao sam sa donje strane standoffove sa izolir trakom u malo vecoj sirini nego sto je precnik standoffa.
Rezultat tog rada je da konacno racunar radi. Radi sve.
Prosto neverovatno iskustvo.
Ne mogu da prihvatim da je ovo moja greska, ovo sto sam sad ja uradio sigurno niko nije radi.

Moj savet je onima koji kupuju CM vodeno hladjenje da izoluju kontakt sa plocom standoff srafova, time ce spreciti urezivanje standoff srafa u plocu, koje je nemonovno i izbecice moguci kratak spoj.
Takodje treba pod obavezno da pregledaju pozadi backplate da li dodiruje nesto i ta mesta treba izolovati.
Da sam ja Cooler master ja bi plastificirao backplate i napravio podlosku od izolacionog materijala za standoloff srafove.

Hvala svima koji su pokusavali da mi pomognu, a ja cu sad vezbam i da se spremam za takmicenje u overclokivanju :) :) :)
 
Poslednja izmena:
Napokon! E vala presli smo sve moguce i nemoguce da dodjemo do ovoga... :D

Sto se tice montiranja:
Navodno po onome sto sam video da srafovi imaju neko ispupcenje da im ne dozvoli da se okrecu. Ali nisam imao u rukama da tvrdim 100%.
Sto se tice standoff-ova mnogo ljudi previse zategne, nema potrebe da se toliko jako pritegne, naravno niko ti ne objasni koliko zapravo treba, a i jako je tesko objasniti.

E sad, MOGUCE je da si dobio malo ostre standoff-ove kao sto je imao i ovaj na pre-produkcijskom modelu i ta je to malo useklo u PCB i pravilo problem, a mozda je i do backplate-a koji je kod specificne ploce pravio problem sa pinom nekim.
Uglavnom nesto od ta dva je :D barem je sve cool sada, radi, sad se baci na citanje teme 4690k overclocking (isto je kao i za tvoj procesor) i uzivaj :)
 
Temperature su idealne u prvih 5-6 sec na LinX-u odmah 100C, to mogu da imam i stock kuler :(
 
Daj malo vise info kako si clockovao itd... Ne bi smelo da dolazi do 100 stepeni ako nisi na barem 1.2V
 
Ma nista posebno samo sam u biosu prebacio u extrema sa sa normal, klok je 4.6ghz. To sam radio i stock kulerom. Tek sam hteo da ga overklokujem, ovo je bila proba i shvatio da je iluzija i pokusavati.
Veoma brzo skacu temperature i na defaultu, to skace.
Na idle bude 26-28, kada je 4.6ghz to je oko 30-32.
Sa LinX je 100 i na default radu racunara i procesora.
Cini mi se da je bolji stock.
 
Ok, odmah da ti kazem ZABORAVI predefinisane profile na ploci. To je otpad, to se rucno radi s razlogom.

Ko zna koliku voltazu je stavila ploca. Elem, 4.5ghz(~1.2v) je neki plafon za Linx ako nisi delidovao procesor. (problem prenosenja toplote zbog zalepljenog IHS-a kod cene Ivybridge i haswell serije)
Sve preko toga se testira sa slabijim programima koji ne maltretiraju procesor toliko. Tipa x264 encoderi, occt, cak i prime small fft manje opterecuje nego linx.

U realnom radu NIKADA neces imati ni blizu temperature i opterecenje koje linx napravi.


Dohvati temu koju sam ti preporucio i vodi se time za rucni overclock.
 
Poslednja izmena:
Meni ne lezi dobro hladnjak na procesor uopste ga ne stiska. Pasta je zborana uopste nije "stisnuta".
To sam hteo da kazem, ja jace da stisnem ne smem, jedino da utisnem stand off u plocu.
To je najveci problem.
To sam primetio kad god sam podizao vodeni blok sa procesora. Tako da mi tu niko ne moze pomoci.
Ja sam sa stock kulerom u defaultu ns Cinebench R15 bio na 85 C, idem skoro 90 sa Neptonom tu nesto ozbiljno ne valja
 
Nesto tu ne pije vodu, nemoj da ih utiskujes u plocu, ne funkcionisu tako. Jel si probao da montiras normalno block, za 90 stepeni da ga izrotiras u odnosu na to kako je sada. Koliko sam video ti si ga zarotirao.
 
Možda zbog toga ne može lepo da legne, nažalost ja nemam kućište koje ima otvor odozgo, kako skoro svi montiraju ovo hlađenje i onda je manji otpor u crevima i na vodenom bloku,
Meni je jedini otvor sa strane, takvo je kućište.
Ja sam morao i creva da zarotiram (to sam pitao direktno CM) da bi mogao da postavim vodeni blok na procesor.

Eto malo pre sam pustio pumpu na 2800 i ventilatore na 2200 obrtaje i temperature na Perfomance testu kad je uključen XMP 98C katastrofa, sa stockom bi imao 95C, ovo je sve na normalnom kloku sa uključenim XMP, da je isključen imao bi 88C, što je jako loš rezultat za bilo koje hlađenje, a ne ovo
 
Ne, nema govora da bude tako. Nije lepo legao zato je toliko lose. Treba da bude ogromna razlika izmedju njega i stock coolera na stock voltazi.
 
Posle duzeg vremena da kazem nesto, jer sam i otvorio temu, koja je otisla u drugu krajnost zbog mojih problema sa montazom.
Problem vise nemam jer sam promenio kuciste i sad mogu da okacim hladjenje kako treba.,
Povezivanje Nepton 240M pre svega zavisi kakve mogucnosti nudi vasa ploca.
Pozeljno je pumpu zakaciti na OPT1 a ventilatore na CPU heder, tada radi najbolje. Pumpa vrti na max 2800 obrtaja a ventilatori se okrecu srazmerno opterecenju procesora.
Mogu i druge varijante da pumpu zakacite na heder za ventilatore kucista, gde mozete da podesite rad pumpe itd...
Sustina je da ventilatore treba povetati na CPU heder, a pumpu prema mogucnostima.

Iz razloga sto sam imao kuciste gde je tesko postaviti Neptona 240m, ja sam napravio vise gresaka u montazi tako da mi zbog toga hladjenje nije radilo.
Pumpa je radila na suvo, a standoff-ovi su mi pravili problem sa memorijom racunara zbog cega nisam mogao da podignem sistem.
Ploce koje mogu da imaju problem sa bootovanjem zbog standoff-ova za montazu Neptona 240m su:
Asus z97-A, Asus Maximus IV i Asus Maximus VII.
Sve ove ploce mogu da se ostete zbog standoff -ova iz razloga sto zbog arhitekture stampane ploce, komunikacija sa memorijom prolazi tik pored rupica za montazu kulera. Tako da ce ih standoff ako se jace stegne ugrozi ili unisti.
Ja sam unistio treci Dimm slot B1. Rade mi A1 A2 i B2, a B1 vise ne jer ga unistio standoff.
Da ne duzim vise, sada sve lepo radi i hladi, OC ide do 5 ghz bez problema.
Zadovoljan sam.
 
Poslednja izmena:
Evo nakon neke dve nedelje su mi se slegli utisci. Prepakovao sam sve u novo kućište, temperature su ok, ali sam apsolutno nezadovoljan bukom koju pravi ovo hlađenje, čak i kad su ventilatori i pumpa stavljeni na silent. Kao da imam neki mini-usisivač u sobi.

Ne znam, verovatno ću ga zameniti za NH-D14/15.
 
Ja sam iskusio buku sa CM Seidon-om 120V, i nikako ne bih mogao da koristim to 24/7. Znam da je 240M daleko bolji, ali opet, previse buke za moj ukus.
Neces zazaliti ako predjes na Noctua-u.
 
mora da je mene zapao neki ultra mega giga komad,kad se ne cuje kad se obori pumpa,a za nijansu slabije hladi.
 
Kad se naviknes na air cooling, tesko je da se presaltas na CLC-ove. Nepton 240M je jedino sto bih uopste stavio u obzir.
Ventovi ne bi trebalo da se cuju na silent, po testovima na open air-u su dead silent do 11v cak. Kontam da su na radijatoru barem do 9v tihi. Mada mozda i gresim, nisam se igrao sa doticnim :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno