Šta je novo?

Steam uveo mogućnost prodaje modova preko Steam Workshop-a

Izvini, sta je savrseno funkcionisalo? Modici gde ubace par novih modela?
Koliko ozbiljnih modova je zavrsio u katni jer nije bilo isplativo da se njma bave? Evo ti najsveziji primer - HL: black mesa. Koliko im je trebalo vremena i znoja i na kraju ga najverovatnije nece ni zavrsiti. A i zasto bi? ...

I jesu najbucniji oni koji pojma nemaju.

I ako je raniej funkcionisalo, zasto bi i dalje funkcionisalo na isti nacin? Drustvo i svet nisu isti kao pre 10, 20 godina. UZASNO je tesko zaraditi za komforan zivot osim ako se ne bavis organizovanim lopovlukom. Ljudi iz celog sveta se na sve moguce nacine snalaze za dodatni priliv novca i sad nekome smeta sto ce mu na mod staviti cifru od par dolara. Jeste normalni?
 
Poslednja izmena:
Samo onima kojima je zinulo dupe za pare mogu da opravdaju ovaj postupak steama. Ne moze se sve naplacivati.
 
Ne znam kakve su te gejmerske zajednice, pricam o pravim pasioniranim zajednicama poput simulacija voznji, koje su modovi decenijama odrzavali, vec tri moda za Assetto su zavrsili kao zvanicni zbog nemoguceg kvaliteta, bukvalno na nivou default automobila ili cak i bolji, tako i staze..
Izvini, nisam znao da jedini sljakas na ovom forumu, moze 200 dindzi da kupim snickers i sokic? :)
 
Poslednja izmena:
I šta ima loše u tome da recimo taj lik l njemu slični čiji su modovi zbog kvaliteta završili i u samoj igri počnu da vrte ozbiljnije pare od svog rada (ako naravno to žele), čak možda i da žive od tog posla. Pa da ti umesto tog jednog ili dva fenomenalna moda, od njega dobiješ desetak fenomenalnih modova kao posledica toga što može profesionalnije da se posveti svom radu?

Ipak je stvar u tome što bi ti radije jedan fenomanalan auto za dž, nego da platiš da bi on mogao da izradi xx modova tog kvaliteta.
 
Poslednja izmena:
hN5sAOL.png
 
Ipak je stvar u tome što bi ti radije jedan fenomanalan auto za dž, nego da platiš da bi on mogao da izradi xx modova tog kvaliteta.

Pa pazi, necu da budem licemer i da kazem da nije i zbog kinte, da bi barem nesto zaradili od relativno malih zajednica (sim), morali bi oko 10e da naplacuju mod. I to vec nije cool i doslo bi se do finih troskova kad bi hteo sve da ih posedujes.. samo kazem, savrseno je sljakalo i bez uplitanja novca u jednacinu svih ovih godina, i ljudi su to radili iz cistog entuzijazma.. Sad sto bi se to menjalo iz korena, valjda vi znate.
 
289DD88C8FA00BE8975B033753CD4CA0BB173C99


Sto se Skyrima tice, aj cekirajte sve modove sa vaseg load ordera u Steam Workshop i napisite ovde konacnu sumu koju treba da platite ;)

Za ovaj potez je ona Ubisoft svinjarija sa Watch Dogs izdanjima malo dete.
 
Kao neko ko igra skyrim sa 150+ modova nisam srecan jer to onda znaci da bih za sledeci nastavak skyrima ako ga bude bilo morao da platim originalnu igru + 3x toliko za modove jer igra bez modova ne moze da se meri sa modovanom. Moderi su sve zivo preradili i ispolirali pa slobodno mozemo reci da je modovan skyrim nova igra.

Sto se Valve tice oni su genijalna kompanija i cudi me sto na ekonomskim studijama ucimo i radimo case study raznih uspesnih firmi a da se niko ne seti da ubaci Valve u udzbenike. Cilj svake firme je da bude profitabilna i da stalno povecava isti i Valve je redak primer visoko profitne kompanije koja nije "izumela nesto sto menja svet" vec je jednostavno iskoristila sansu i sada vecina profita dolazi od tudjeg rada. Bilo je samo pitanje kada ce modovi koji su sastavni deo gejming industije doci na red.
 
I na donacijama. A ako donacija nije bilo dovoljno modovi bi polako ali sigurno pali u zaborav ili be bi ni bili dovrseni (cast izuzecima).

Meni stvarno nije jasno cemu toliko nerazumevanja pokusaja naplate necijeg rada? 75% je diskutabilan procenat svakako ali aman, MODER koristi asete koje je neko drugi GODINAMA razvijao. Ako cemo tako onda sve igre treba da budu refundirane sa "goodwill and thanks" paketom...
Potpuno izopacen pogled na svet krojen uglavnom od strane dece (raznoraznog uzrasta) koji jos uvek zive na tudjoj grbaci. Sigurno postoji dosta interesa citog dodatnog profita ali shvatite da se bilo ciji rad MORA platiti. Od vaseg "hvala, car si" nema leba. 90% ljudi pojma nema koliko je vremena potrebno da se nesto dovede do funkcionalnog nivoa pocevsi od obrazovanja preko prakse do samog proizvoda, makar on bio neka zabava na par minuta. J****i "gejmeri"...
Odlično rečeno.:Klanjanje

Zanimljivo, koliko su ljudi hvlili pojedine modove i koliko su bili česti komentari kako je taj i taj mod spasio neku igru, kako je neka konverzija bolja od dosta AAA igara, kako su razni modovi kvalitetniji od dosta plaćenog DLC sadržaja, kako moderi zaslužuju podršku... A sada postoji način da im se pruži ta podrška, "svi junaci nikom ponikoše".
 
Kellhuse, da li si ikada platio neku igru svojim parama?
 
Ja sam za to da se sav softver ponudi free, mozda sa nekim ograničenjima, pa ako ti se svidi ako je support dobar, ako završava posao, rado ćeš platiti ili donirat, čak možda i vise nego što bi neko stavio neku cijenu.
Nisam jednom donirao devovima, al za stvari koje sam isprobao jer su bile free uz moguću donaciju.
Kad sam uvideo da su dobre i da mi trebaju nije mi bilo uopšte teško i zao nagraditi devove.

Igre i modovi su nešto drugo, to je zabava i realno nikom od nas nisi potrebne ni igre a kamoli dlc ili modovi.
Tako da ne vidim da ce im ovo proći i zaživjeti , mada nikad ne znaš, previše je debelih amera kojim roditelji ne daju pažnju i ljubav al zauzvrat im daju American Express.

A za ove koji ovdje pametuju, kao rad se plaća, nista nije džabe itd.
Slažem se apsolutno, sve pet, radi svoje modove i stavi na prodaju možda i zaradiš nešto.
Samo od mene nikad nećeš dobit dinar a mislim da nisam jedini koji tako razmišlja.
Uvijek cu prije probat free mod i donirat ako mi se svidi nego uposte i bacit pogled na one koji se placaju.
Ako hos lovu, ide brate osnuj svoju firmu, pravi igre, alate, pa ce biti i love.
Hoš bizmis udji u bizmis, nemoj mi tu od nečeg sto je hoby (moding) pravit bizmis.

Btw, samo se saberite, koliko imate instaliranih modova u Skyrimu pa pomnožite sa 2,3,5 ili više $
 
Preuzeto sa jednog drugog forum ali takodje iz teme vezane za ovo naplacivanje modova:
HkwFSPZ.png

A evo i interesantan isecak iz nedavnih postova DarkOne (lika koji vodi Nexus) (ceo post):
While I'm talking about this fear of mods or assets being stolen, I feel I need to point out a massive, glaring issue with this new Workshop implementation, because right now people are focusing on "Oh my god, you mean I might need to pay for some mods?" while I think an even more horrific thing is "Oh my god, you mean I will have to pay to check and make sure if someone has stolen my work!?". Let me explain. The new implementation is set up so that there's a 7-day grace period after an author uploads a file with a pricetag. During these 7 days users can view the file page, look at the pictures and read the description, but they cannot download the file. The idea of this grace period is to get the community to police new uploads before they're added to make sure that nothing bad is added to the paid section of the site. Seems like a good idea. Except if a mod author is using stolen assets from other people's mods.

Unless the thief is pants on head stupid they're not going to talk about stealing assets from other mods or put up pictures that would suggest assets have been stolen. The only way the authors of the assets that have been stolen will know it's happened is if someone buys the mod and then tells the author. At which point the author is either going to have to engage in the new world of mod piracy (which began yesterday in earnest) or they're going to have to buy the mod for themselves. So you want to say, "But Dark0ne, the author can buy the mod, investigate, then ask for a refund, as there's a refund system!". Yes, there's a refund system. A refund system that refunds you in Steam Wallet money that you can never take out of Steam. So once you've bought that mod, that money will always be Valve's from that point on. Refund or not. That, I'm sorry to say, is batshit. Freaking. Crazy. Add to that the fact that the mod may have made substantial sums of money before it's spotted, some of which may have already been paid to the thief, or alternatively has been removed from the thief's account before they could get the payout and, guess where the money goes then? That's right. Valve's coffers.



Edit: Da se ne lazemo, nijedna kompanija ne radi nesto zarad viseg dobra ili nekakvih ideala, radi iskljucivo i jedino zbog profita. Svog profita. Sada pokusavaju da se uguraju u domen modovanja kako bi namakli profit tu jer je to jedino sto je ostalo neprofitabilno u gejmingu...
 
Poslednja izmena:
Kukate kao da modovi moraju biti na stimu i kao da modovi moraju da se placaju.

Potpuno ste ste omašili poentu. Oni koji su do sada davali modove za free dobre volje kao hobi, ce i sada to raditi. Ako odluce da njihov rad vrijedi $, šta je tebe briga sta ce on raditi sa svojim modovima ? Kukate kao mala djeca: hocu da se igram sa njegovim igrackama.

Sta je tebe upšte briga da li ce taj moder prestati raditi modove i poceti igrati golf. Grebete se godinama o tudjem radi i kada taj neko odluci da radi sta on hoce sa svojim modovima, kukate kako hoce da zaradi 0.25$. Ne znam kako ste se samo nasli prozvanim da odlucujete o tudjem radu.

I na kraju cete opet te iste placene modove skidati preko torenata u znaku protesta.

Ovo je jedino mjesto gdje se i dalje raspravlja da li moderi trebaju biti placeni. Niko u svijetu ne bojkotuje da moder bude placen osim ovdje. Sramite se. Bojkotuje se steam sistem oko placanja i podrske modova koji ne budu radili i postavlja se pitanje, ako placeni mod nakon updatea ne bude radio, sta onda.. Svi vode raspravu kako steam puno uzima i kako moder moze naplatiti svoj rad tek kada nakupih 100$ zarade sto znaci 400$ ukupnog prometa a sada skontaj koliko je to prodanih modova za 1-2$. A ovdje i dalje niko neda dinara.

Ne znam kako ste se našlu uvrjedjenim sto vas niko ne pita sta ce neko drugi raditi sa svojim proizvodom. Kako sam rekao, naprav isebi.

https://www.youtube.com/watch?v=Gi5GzQsBnv0&feature=youtu.be&t=421
 
Poslednja izmena:
Preuzeto sa jednog drugog forum ali takodje iz teme vezane za ovo naplacivanje modova:
Pogledajte prilog 168856

QFT

Pitam se da li Bethesda zna koliko je ljudi kupilo Skyrim samo zbog modova (myself included)
I koliko bi ljudi uopste krenulo da moduje da moraju da plate $15 za SKSE, $20 za FNIS...

Nadam se da ce Gaben da se sabere i ispravi ovo sr*nje, ali pohlepa je pohlepa,a medju gejmerima ima ovaca koliko hoces...
Nisam previse optimistican.
 
Ovo je jedino mjesto gdje se i dalje raspravlja da li moderi trebaju biti placeni. Niko u svijetu ne bojkotuje da moder bude placen osim ovdje. Sramite se.
lolčina
Ponašaš se kao da je ostatku članova ovaj forum ladno jedino mesto gde nalaze vesti i rasprave o igrama i IT-u. Svuda je se digla prašina oko ovoga.
 
Nop. Nije istina. Koju god sam raspravu nasao i medijsku kritiku, svi se slazu da moder treba dobiti neku kintu za svoj radi i da cijene od 1-2$ nisu visoke... što nalaže i logika.

..ali se protive steam sistemu i visokom procentu koji uzima.

Na kraju krajeva, ko misli da neko za svoj rad ne treba biti placen, neka do kraja zivota radi bez plate. Ako vam sada nije jasno da se radi o proizvodu koji vi niste napravili i da njegov kreator ima jedini pravo da odluci sta ce sa tim proizvodom a ne vi, onda nikada nece.

Vjerujem da cete penzionisane modere pljuvati na internetu jer nemate vise koristi od njih za koju ste dali 0$ doprinosa.
 
Poslednja izmena:
Razmisljanje da ce trziste da resi sve nase probleme, dovelo nas je i u najvecu ekonomsku krizu od perioda Velike depresije.
Ja sam donirao neke pare za Project reality zato sto mod vredi i kupicu odmah Squad cim se igra bude pojavila, ali da placam modove za Skyrim, igru koja kao vanila je nikakva, to mi malo smesno. Bethesda je svoje pare dobila tako sto sam igru kupio zbog modova, a i ne vidim problem da i oni malo plate community jer su im oni i donekle pomogli u ostvarivanju profita. Sto bi moja baba rekla zinulo im d*pe za pare.

Ako je neko ko pravi modove treba da bude placen, onda treba da bude placen preko 25 % od cene moda (mozda 70%) a ovo sada je mizarno.
 
Poslednja izmena:
Na prvi pogled vuči mizerno, ali zapravo i nije. Gledaj na to ovako: moder besplatno dobija alate, endžin i resurse osnovne igre kao i distribuciju preko Workshop-a.
 
planetarni - Izdavac dijeli sa valve-om onih 75% tako da imaju koristi od prodaje modova.
 
Al kakve to veze ima sto on dobija alate i endzin, meni ovo deluje kao jahanje na tudjoj grbaci. Ovo po meni deluje kao na ,,genijalnu" ideju neko shareholdera kako da uveca profite u Bethesdi po logici zato sto oni kao kompanija to zasluzuju, ali po meni uopste nije tako. Arma je sada skoro imala dobar primer kako su zapravo deo svog zaradjenog profita vratili zajednici. Ovi su lepo mogli da vide koliko puta je neko skinuo neki mod sa Workshopa ili Nexusa i da daju im malo profita, a da tako usput podstaknu i nove ljude da rade modove.
Ulazimo u opasnu eru intelektualne svojine gde ce se sve vise vrsiti pritisak na to da postane jedno otvoreno trziste, ali u realnosti to je vrlo komplikovana stvar.
 
Nop. Nije istina. Koju god sam raspravu nasao i medijsku kritiku, svi se slazu da moder treba dobiti neku kintu za svoj radi i da cijene od 1-2$ nisu visoke... što nalaže i logika.

..ali se protive steam sistemu i visokom procentu koji uzima.

Na kraju krajeva, ko misli da neko za svoj rad ne treba biti placen, neka do kraja zivota radi bez plate. Ako vam sada nije jasno da se radi o proizvodu koji vi niste napravili i da njegov kreator ima jedini pravo da odluci sta ce sa tim proizvodom a ne vi, onda nikada nece.

Vjerujem da cete penzionisane modere pljuvati na internetu jer nemate vise koristi od njih za koju ste dali 0$ doprinosa.

Pratim Starsector forum i misljenje medju moderima Starsectora je prilicno uniformno, slazu se oko toga da je ova Valveova odluka katastrofalna. Nije to sve tako crno i belo kao sto mozda na prvi pogled izgleda. Imas utility modove, govorim za Starsector konkretno, koje koriste mnogi drugi modovi. Dalje mnogi moderi dele odredjene AI skripte, tj. jedan moder napravi AI skriptu a onda ostali moderi u svojim modovima koriste tu skriptu. Ima i toga da se prave mod kompilacije, pa jedan mod napravi kompilaciju, spoji vise razlicitih modova ali kreirajuci univerzalni mod koji stvara sinergiju medju modovima a ne puko spajanje. Sa ovim Valve sistemom ne vidim kako bi to bilo moguce. Naravno da i ne govorim da neko svoj mod ponudi kao besplatan a onda da neko drugi uzem neki deo tog moda i proda ga u svom modu...
 
Kukate kao da modovi moraju biti na stimu i kao da modovi moraju da se placaju.

Potpuno ste ste omašili poentu. Oni koji su do sada davali modove za free dobre volje kao hobi, ce i sada to raditi. Ako odluce da njihov rad vrijedi $, šta je tebe briga sta ce on raditi sa svojim modovima ? Kukate kao mala djeca: hocu da se igram sa njegovim igrackama.

Sta je tebe upšte briga da li ce taj moder prestati raditi modove i poceti igrati golf. Grebete se godinama o tudjem radi i kada taj neko odluci da radi sta on hoce sa svojim modovima, kukate kako hoce da zaradi 0.25$. Ne znam kako ste se samo nasli prozvanim da odlucujete o tudjem radu.

I na kraju cete opet te iste placene modove skidati preko torenata u znaku protesta.

Ovo je jedino mjesto gdje se i dalje raspravlja da li moderi trebaju biti placeni. Niko u svijetu ne bojkotuje da moder bude placen osim ovdje. Sramite se. Bojkotuje se steam sistem oko placanja i podrske modova koji ne budu radili i postavlja se pitanje, ako placeni mod nakon updatea ne bude radio, sta onda.. Svi vode raspravu kako steam puno uzima i kako moder moze naplatiti svoj rad tek kada nakupih 100$ zarade sto znaci 400$ ukupnog prometa a sada skontaj koliko je to prodanih modova za 1-2$. A ovdje i dalje niko neda dinara.

Ne znam kako ste se našlu uvrjedjenim sto vas niko ne pita sta ce neko drugi raditi sa svojim proizvodom. Kako sam rekao, naprav isebi.

https://www.youtube.com/watch?v=Gi5GzQsBnv0&feature=youtu.be&t=421

E bravo. Poenta svega: modovi ce ako moderi to zele biti i dalje besplatni. Aj da vidimo koliko modera (ozbiljnih) da podrzi ovu decurliju razmeazenu koja bi sve na izvolte.

Ja sam za to da se sav softver ponudi free, mozda sa nekim ograničenjima, pa ako ti se svidi ako je support dobar, ako završava posao, rado ćeš platiti ili donirat, čak možda i vise nego što bi neko stavio neku cijenu.

Ja sam za to da se sva hrana u pekari deli za dzabe pa ako mi zavrsava posao ja cu da je platim. Mozda. Al' najverovatnije necu.

A za ove koji ovdje pametuju, kao rad se plaća, nista nije džabe itd.
Slažem se apsolutno, sve pet, radi svoje modove i stavi na prodaju možda i zaradiš nešto.
Samo od mene nikad nećeš dobit dinar a mislim da nisam jedini koji tako razmišlja.
Uvijek cu prije probat free mod i donirat ako mi se svidi nego uposte i bacit pogled na one koji se placaju.
Ako hos lovu, ide brate osnuj svoju firmu, pravi igre, alate, pa ce biti i love.
Hoš bizmis udji u bizmis, nemoj mi tu od nečeg sto je hoby (moding) pravit bizmis.

Moze jedno pitanje? Da li znas cime se i kako prave modovi? Molimo bih te da na to odgovoris pa da onda nastavimo diskusiju.

Btw, samo se saberite, koliko imate instaliranih modova u Skyrimu pa pomnožite sa 2,3,5 ili više $

Pa sta? Jel' te terao neko da isntaliras te modove? Ako smatras da je vanila verzija igre losa fokusirajte svoj hejt ka developeru tog naslova. Zasto izigravate svi neke pametnjakovice pod parolom "to je hobi" ako je najveca rana to sto ce te MOZDA morati da platite modove za Skyrim? Katastrofalna zamena teza, katastrofalna...

Pa pazi, necu da budem licemer i da kazem da nije i zbog kinte, da bi barem nesto zaradili od relativno malih zajednica (sim), morali bi oko 10e da naplacuju mod. I to vec nije cool i doslo bi se do finih troskova kad bi hteo sve da ih posedujes.. samo kazem, savrseno je sljakalo i bez uplitanja novca u jednacinu svih ovih godina, i ljudi su to radili iz cistog entuzijazma.. Sad sto bi se to menjalo iz korena, valjda vi znate.

Zasto nije kul da platis neciji rad? Ko te tera da skines dodatnih xy modela automobila ili staza da bi ti iskustvo neke igre bilo dobro? Cimaj developera i trazi da ti refundiraju pare za nedovrsen ili los proizvod ako ga takvim smatras.

Pratim Starsector forum i misljenje medju moderima Starsectora je prilicno uniformno, slazu se oko toga da je ova Valveova odluka katastrofalna. Nije to sve tako crno i belo kao sto mozda na prvi pogled izgleda. Imas utility modove, govorim za Starsector konkretno, koje koriste mnogi drugi modovi. Dalje mnogi moderi dele odredjene AI skripte, tj. jedan moder napravi AI skriptu a onda ostali moderi u svojim modovima koriste tu skriptu. Ima i toga da se prave mod kompilacije, pa jedan mod napravi kompilaciju, spoji vise razlicitih modova ali kreirajuci univerzalni mod koji stvara sinergiju medju modovima a ne puko spajanje. Sa ovim Valve sistemom ne vidim kako bi to bilo moguce. Naravno da i ne govorim da neko svoj mod ponudi kao besplatan a onda da neko drugi uzem neki deo tog moda i proda ga u svom modu...

Dobrodosao u svet kompatibilnosti i optimizacije softwera. Da bilo ko od vas koristi bilo koji ozbiljniji pro softwer odavno bi bio upoznat sa upravo gore navedenim problemom... Kakve veze naplatni model modova ima sa ovim?

Moder placa igru kao i svi mi.

Moder, kao i svi mi ostali, placa koriscenje proizvoda u obliku u kom je prezentovan kroz igru. Materijal koji je koriscen za izgradnju igre nije dostupan za dalju distribuciju ukoliko se naplacuje. To dovodi do toga da ako je mod komercijalan on mora da podmiri troskove developmenta alata koje moder koristi za naplatu svog rada. Odatle toliki procenat naplate od strane Valve-a jedino smatram da je 75% diskutabilno ... previse cak.

Na prvi pogled vuči mizerno, ali zapravo i nije. Gledaj na to ovako: moder besplatno dobija alate, endžin i resurse osnovne igre kao i distribuciju preko Workshop-a.

Ne dobija besplatno jer ce platiti to kroz "porez" Valva... mislim da je 75% previse, kao sto vec napisah vise puta... 50-60% bilo vise fer.
 
Razmisljanje da ce trziste da resi sve nase probleme, dovelo nas je i u najvecu ekonomsku krizu od perioda Velike depresije.
Ja sam donirao neke pare za Project reality zato sto mod vredi i kupicu odmah Squad cim se igra bude pojavila, ali da placam modove za Skyrim, igru koja kao vanila je nikakva, to mi malo smesno. Bethesda je svoje pare dobila tako sto sam igru kupio zbog modova, a i ne vidim problem da i oni malo plate community jer su im oni i donekle pomogli u ostvarivanju profita. Sto bi moja baba rekla zinulo im d*pe za pare.

Ako je neko ko pravi modove treba da bude placen, onda treba da bude placen preko 25 % od cene moda (mozda 70%) a ovo sada je mizarno.

Mozda bi i trebali nesto da vrate community-u ali realno, ne moraju dokle god igraci kupuju Skyrim zbog modova i ne bune se sto je vanila verzije igre takva kakva je ...
 
Bunili su se ljudi za vanilu ali njih boli uvo. Dobili su pare i izgleda to im nije dosta. Pokusavaju da modove izjednace sa glupo pricom DLCijeva
 
Dobrodosao u svet kompatibilnosti i optimizacije softwera. Da bilo ko od vas koristi bilo koji ozbiljniji pro softwer odavno bi bio upoznat sa upravo gore navedenim problemom... Kakve veze naplatni model modova ima sa ovim?
Moder X zeli da napravi besplatnu kompilaciju modova A, B i C pri cemu moderi modova A i B zele da se njihovi modovi naplacuju. Moze i ovako, moder A zeli da napravi besplatan mod i da koristi skriptu modera B koji zeli da se njegov mod naplacuje... Mislim imas milion kombinacija...

Onda kao sto je vec istaknuto tu je problem prevara i ostalih mucki jer cim se pare umesaju u nesto onda od toga nastane ******...

Modovanje je POSTOJALO i FUNKCIONISALO za dz pre Valveove ideje da se napalti. Oces nesto da unistis? Samo upleti pare u to i ode sve bestraga.
Ako se zeli pomoci moderima kako bi oni ista profitirali od svog rada nek im se dozvole dobrovoljne donacije bez uplitanja izdavaca, valve i ostalih gluposti. Pare nek dobijaju moderi od onih koji mogu i smatraju da zasluzuje neku kintu za svoj trud.


E sada onako samo da se pogleda jedna generalna slika sveta. Jel svet trenutno onakakv kakav je jedno lepo i zdravo mesto za vecinu nas?
 
Pazte kad vam Bethesda servira Fallout 4 koji je pun namernih dizajnerskih propusta, koji su tu samo da bi neko mogao da napravi mod koji popravlja neki od njih (i na kome će Bethesda jelte zarađivati).

Što reče neko ranije, nije čudno da su ovo prvo podržali izdavači koji su već poznati pa neipeglanim "modders will fix it" igrama.
 
Moder X zeli da napravi besplatnu kompilaciju modova A, B i C pri cemu moderi modova A i B zele da se njihovi modovi naplacuju. Moze i ovako, moder A zeli da napravi besplatan mod i da koristi skriptu modera B koji zeli da se njegov mod naplacuje... Mislim imas milion kombinacija...

Onda kao sto je vec istaknuto tu je problem prevara i ostalih mucki jer cim se pare umesaju u nesto onda od toga nastane ******...

Modovanje je POSTOJALO i FUNKCIONISALO za dz pre Valveove ideje da se napalti. Oces nesto da unistis? Samo upleti pare u to i ode sve bestraga.
Ako se zeli pomoci moderima kako bi oni ista profitirali od svog rada nek im se dozvole dobrovoljne donacije bez uplitanja izdavaca, valve i ostalih gluposti. Pare nek dobijaju moderi od onih koji mogu i smatraju da zasluzuje neku kintu za svoj trud.


E sada onako samo da se pogleda jedna generalna slika sveta. Jel svet trenutno onakakv kakav je jedno lepo i zdravo mesto za vecinu nas?

Moder koji zeli da napravi besplatan mod koristeci delove moda ili modove koji su komercijalni ce morati da plati moderima tog moda koriscenje njihovog moda pa nek on lepo radi sa time sta god zeli. Ne vidim tu neku komplikaciju?

Uzmite u obzir i da se modovi za AAA igre vise ne mogu raiditi na nacin kao od pre 10ak god. Mnogo, mnooooogo vise znanja iskustva i VREMENA je potrebno napraviti bilo sta vezano za igru. Opravdanje vam jednostavno ne stoji.

Ponavaljam: ko god odluci da ponudi svoj mod besplatno i dalje ima tu opciju i imace je uvek. Ja ne znam na kojoj ti planeti zivis i koje modove i igre koristis ali donacije su oduvek bile tu kao opcija i nikad se ni jedan izdavac nije uplitao u tu pricu.
Jedini je problem sto ste navikli da imate mod za dz i sad kada mu se doda opcija za $ svi kukaju kao deca... posto uglavnom to i jesu.
 
Nazad
Vrh Dno