Šta je novo?

Steam uveo mogućnost prodaje modova preko Steam Workshop-a

Ne budi bukvalista, znaš vrlo dobro zašto se ljudi žale na Skyrim i zašto je Bethesda glavonja Todd Howard dao zeleno svetlo da se omoguće plaćeni modovi za njihovu igru. Znaš otprilike i kako se prave Elder Scrolls igre, to zna većina iskusnijih gejmera. Glavnica posla je izrada super moćnog editora Creation Kit koji i oni sami koriste u izradi igre.

Zasto sam ja bukvalista izvini? I UT i Crysis recimo imaju neverovatne editore. Zasto se ne dize prasina oko svega ovoga na tom frontu? Aaaa da, nisu ni blizu popularne koliko je Skyrim...

... Zato igrati vanilla Skyrim posle modovanog je neprijatno iskustvo.

Super. Slazem se. Hejtujte Bethesdu a ne modere koji ce moci mozda da naplate svoj izuzetan rad. Nisu oni krivi sto ti treba 150 modova da bi uzivao u bilo kom naslovu...
Kad izadje novi Elder Scrolls naslov opet ce ga prodati u milionskom tirazu a mogu da se kladem da ce mi ostaviti isti "meh" utisak kao i Skyrim kad je izasao. Evo, novi COD je najavljen i ima da rasturi sa prodajom iako nece nista novo doneti a zamisli, nema ni mod prodrsku. Umesto to da se bojkotuje, dize se rulja za mogucnost naplate postenog rada.

Zamisli da umesto čekanja na razvojni tim da sredi bagove i dovede igru u igrivo, kvalitetno stanje oni to prepuste moderima...

Ako neka firma to uradi onda je treba tuziti jer ti prodaje polu-gotov proizvod. Takvi slucajevi su poslastica za sudove na zapadu. To se nece desiti zato sto ce moderi biti placeni nego zato sto ce gejmeri da dozvole da se to desi kao sto su dozvolili mnoga sranja koja su servirana u poslednjih 10 godina na ovom trzistu.
 
Ne hejtuje niko modere vec prvenstveno Valve a neki od nas Bethesdu. Sada sam zestoko protiv naplate modova na ovaj nacin jer mislim da je polovicno reseno, bez ozbiljnijeg ulaska u problematiku i zato se digla frka i desavaju se svakakve svinjarije. Mrzi me kopam po svojim postovima, ali sam pre koju godinu komentarisao, kada se pojavio Workshop, da bi Valve mogao jednog dana da uvede naplatu modova i tada sam tu ideju podrzao jer nisam dovoljno razmislio o mogucim posledicama.

Valve se bas isprimao na early access, sve im je u tom fazonu pa i podrska za placene modove.

Bethesda nema moralno pravo da uzima toliki procenat na IP jer su svesno otaljali igru, znajuci da uz GTA serijal imaju najjacu moding scenu i da ce im moderi u godinama koje dolaze krpiti igru i ciniti je boljom nego sto jeste. Nije Skyrim prva Elder Scrolls koja ima hiljade modova iza sebe, to je isto imao i Morrowind. Niko me ne moze ubediti da nisu bili u stanju da unaprede recept iz trece igre u serijalu za deset godina. To je namerno tako smisljeno i uradjeno.
 
Mozda. Zasto su onda cekali toliko godina za to? Glavni portal za modove Skyrima je bio Nexus, a ne Valve.
Ja se apsolutno slazem sa negodovanjem oko procenta i smatram da je previsok ali tog procenta MORA biti. Ako ti Steam sada pruza podrsku da sa 2 klika instaliras bilo koji mod umesto da kompas po folderima i 10x proveravas da li ti se sve nalazi na svom mestu (jer 90% modova nema instalere) to je usluga i ona takodje treba da kosta. Ne 75% doduse...
 
cela poenta modova je da dobijas jos sadrzaja od ljudi koji su to radili iz ljubavi i fanatizma

Ozbiljan mod jako dobro izgleda u cv-u... Ne kazem da je to jedini razlog, ali ne verujem da je zanemarljiv.
 
Mozda. Zasto su onda cekali toliko godina za to? Glavni portal za modove Skyrima je bio Nexus, a ne Valve.
Ja se apsolutno slazem sa negodovanjem oko procenta i smatram da je previsok ali tog procenta MORA biti. Ako ti Steam sada pruza podrsku da sa 2 klika instaliras bilo koji mod umesto da kompas po folderima i 10x proveravas da li ti se sve nalazi na svom mestu (jer 90% modova nema instalere) to je usluga i ona takodje treba da kosta. Ne 75% doduse...


Još jednom ponavljam, Steam ne uzima 75%, steam uzima isti procenat koji uzima za bilo koji drugi sadržaj koji se prodaje na njegovoj platformi, taj procenat je 30%. Bethesda u ovom slučaju uzima 45%, i sam izdavač može da odredi taj procenat na steam-u, što je i normalno jer moder koji želi da prodaje modove taj koji zarađuje na intelektualnoj svojini igre za koju razvija modove.

Tih steamovih 30% je neki uobičajan procenat koji se uzima na digitalnim distribucijama. Apple na iTunes uzima 30%, Android za aplikacije uzima 30%, Amazon na Kindle servisu uzima čitavih 65% za knjige skuplje od $10, i 30% za knjige jeftinije od $10. Slične procente uzimaju i Sony i M$ za PSN i live.

Ostatak dele ostali u lancu, uglavnom u zavisnosti od toga kakav ugovor ima "umetnik" sa izdavačkom kućom, na iTunes ako umetnik nije samostalan njemu kada se svi u lancu namire ostane 9% od prodate pesme (http://www.informationisbeautiful.net/2010/how-much-do-music-artists-earn-online/), sličan procenat je i na Kindle servisu ako je izdavač uključen u priču. Na isti način su i ovde uključeni izdavači.
 
Poslednja izmena:
Vec sam pitao nekoga u ovoj temi i ostao bez odgovora: Ajde, koje sve to igre (da se skoncentrisemo na AAA naslove) nisi mogao da igras bez moda. Dakle - ne modovi koji dodaju neki materijal ili ulepsavaju dozivljaj igre nego bukvalno da resavaju bug zbog koga si onemogucen da konzumiras taj proizvod?

Masis poentu. Ne radi se o tome da li igra moze da se zavrsi ili ne ( a ako govorimo o TES serijalima, main quest je u glavnom zanemarljivo mali deo igre). Poenta je da je posao otaljan, da postoje gomile i gomile sitnih i ne tako sitnih bug-ova koje oni jednotavno nisu voljni da isprave. Pogledaj samo lisu fixeva u Oblivion unofficial patches.

Ovako mogu da nastave s tom tradicijom i jos da uzimaju masne pare za nesto sto bi oni trebalo da urade za dzabe. Postoji adekvatan izraz za to, ali necu sad da se prostacim.

Opet ponavljam, nisam potpuno protiv ove ideje (mozda samo malo :)), ali ovo kako je izvedena je recept za propast.
 
Nek bude da sam felne ja napravio. Sta onda?

Ti koristis tudj engine da prikazes svoj rad - aman! Izabrao si (verovatno smisleno) igru koja je medju najpopularnijim naslovima na trzistu vec godinama. Nemoj mi sad reci da ti se slucajno zadesilo da si bas Skyrim koristio... Imas nebrojeno puno free engine-a (cak i masivnih open-world varijanti) koje si mogao da upotrebis ali si odlucio da koristis izuzetno popularnu i komercijalnu igru za promociju svog rada i niko te zbog toga nije cimao ili ti to onemogucio. Sta vise, i dalje to mozes da radis samo sto sad imas i opciju da svoj rad naplatis. Ponavaljam - oko cega mi to diskutujemo?

Da li treba da platis Addobe-u za PS ili nekoj drugoj firmi ciji si SW koristio da te teksture napravis? (na stranu to sto moras da platis...)

Jos jedna paralela: ranije je modovanje bilo ekvivalentno kupivini tog drugog mirisa za kola ili izradi nekog ukrasa za retrovizor. Danas je modovanje BUKVALNO kao da sam uzmes da pravis felne za auto...
Jednostavno nesto sto je bilo pre 10-15-20 godina nije uporedivo sa stanjem danas i nesto treba da se promeni.

Cuj sta onda!?

Sta bi ti usao u trgovinu, kupio felne i stavio ih na auto, i automatski si ti odradio mod!? Pa mijenjanje felni je nesto sto svi rade?
Ili ovi sto skinu fotku sa CG Textures i pretvore je u seamless texturu - 20 minuta posla. I takvi sebe zovu moderima!?

Ja sam modove radio i prije Skyrima.
Stvarni razlog zasto sam odlucio raditi mod za Skyrim jesu bas ti amaterski modovi. Jer sve to sto sam skinuo i probao nije valjalo.
Uopce mi nije bila bitna popularnost igre. Kasnije sam otkrio to da je Skyrim smece, ali ipak mi je drago sto sam napravio mod zbog Enderal projekta.

Modovanje ekvivalentno kupovini mirisa nije modovanje. I nije tacno da je ranije modovanje bilo na tom nivou.
 
Cuj sta onda!?

Sta bi ti usao u trgovinu, kupio felne i stavio ih na auto, i automatski si ti odradio mod!? Pa mijenjanje felni je nesto sto svi rade?
Ili ovi sto skinu fotku sa CG Textures i pretvore je u seamless texturu - 20 minuta posla. I takvi sebe zovu moderima!?

Ja sam modove radio i prije Skyrima.
Stvarni razlog zasto sam odlucio raditi mod za Skyrim jesu bas ti amaterski modovi. Jer sve to sto sam skinuo i probao nije valjalo.
Uopce mi nije bila bitna popularnost igre. Kasnije sam otkrio to da je Skyrim smece, ali ipak mi je drago sto sam napravio mod zbog Enderal projekta.

Modovanje ekvivalentno kupovini mirisa nije modovanje. I nije tacno da je ranije modovanje bilo na tom nivou.

Da, i takvi se nazivaju moderima. Takvi ce da ponude svoje modove i (valjda) ce ih useri ignorisati i trziste ce ih ugasiti. A neko kao ti koji ce ponuditi ozbiljan mod moze da ocekuje da ce i zaraditi nesto. Meni je to sasvim kul. A nemam nameru da se bavim modovanjem, iskreno.

Znaci izabrao si Skyrim da bi pokazao kako izgleda ozbiljno izgradjen mod? Sta, svi ostali modovi za druge igre su mnogo bili bolji? ... ok.
Mozda nije na tom nivou ali je bilo neuporedivo lakse nego danas. Neuporedivo ako ne pravis modifikaciju par tekstura i neki lo-poly model...
 
Sta ces sad Mad_Muzzy, opet ces morati besplatno skidati modove :(
;)
 
Zdrav razum je preovladao :)
(aka the shitstorm was big enough :-devil-:)
 
Poslednja izmena:
Ljudi a da Benchmark uvede placanje po postu? Sta, skromno, dinara dva... Pet... Pa i oni pruzaju uslugu omogucavanja izrazivanja misljenja pred sirokim auditorijumom, red je da se to i plati. Ne moze sve za dz.
 
Da, i takvi se nazivaju moderima. Takvi ce da ponude svoje modove i (valjda) ce ih useri ignorisati i trziste ce ih ugasiti. A neko kao ti koji ce ponuditi ozbiljan mod moze da ocekuje da ce i zaraditi nesto. Meni je to sasvim kul. A nemam nameru da se bavim modovanjem, iskreno.

Znaci izabrao si Skyrim da bi pokazao kako izgleda ozbiljno izgradjen mod? Sta, svi ostali modovi za druge igre su mnogo bili bolji? ... ok.
Mozda nije na tom nivou ali je bilo neuporedivo lakse nego danas. Neuporedivo ako ne pravis modifikaciju par tekstura i neki lo-poly model...

Nisam izabrao Skyrim da bih pokazao bilo sta. Igru sam modovao da bih bolje uzivao u njoj, no sve to je brzo palo u vodu. Vise puta sam rekao da sam ga prvo zavrsio, pa tek kasnije poceo igrati.
Mod sam pravio za sebe, ne za mase i sl.

I sta ostali modovi za druge igre imaju s tim?
Je li ti palo na pamet da druge igre ne trebaju takve modove, pa samim tim nema potrebe da se prave?
 
Al' ste se raspisali... :d


Hehe, neka, uživam gledajući kako se Steam za samo par meseci od spasioca PC gejminga koji će se suprotstaviti užasnom Microsoftu, EA i teroru konzola pretvara u sahranjivača PC gejminga. A bar da je jedno od toga, nego nikada nije bio ni prvo ni drugo...

Pa to kad ti nesto zakljucis to je samo tako... :d
Zakljucis da nije postojala namera, pa onda ako nije postojala namera onda ne postoji ni ishod. Ti si jedinstveni slucaj na netu, keve mi.
Trolovi ko trolovi su postojali i postojace ali ovako nesto ja u zivotu video nisam jer ti stvarno verujes u to sto pricas.


Elem, ko sto rekoh , nece ovo dugo da traje...

 
Cenim da je ovo bila neka vrsta probe. Verovatno će sistem kasnije ponovo lansirati u nešto drugačijem obliku, uz izlazak neke nove igre (sledeći Fallout je ozbiljan kandidat, pošto bi treba da bude i zvanično najavljen na E3).
 
Cenim da je ovo bila neka vrsta probe. Verovatno će sistem kasnije ponovo lansirati u nešto drugačijem obliku, uz izlazak neke nove igre (sledeći Fallout je ozbiljan kandidat, pošto bi treba da bude i zvanično najavljen na E3).

Cim je lord Gaben I video da je legendarni internet troll Kellhuse (koji sada ide pod nazivom planetarni) rekao da je ovo fantasticna ideja - odustao je od svega. Hvala Kelhi!
 
Modabilnost igre faktor ocenjivanja? :D Gde? :D Na PC-u? ... jedno ogrmno LOL.

Poenta modova jeste dodatni sadrzaj. Poenta naplate modova je cinjenicno stanje da to u danasnjem vremenu zahteva neuporedivo vise vremena i resursa da bi se oni napravili. Zato ces iole kvalitetniji mod cekati godnima dok drugi timovi za to vreme naprave nekoliko igara...

Koju igru si ti to preplatio ali ti se vratilo kroz trud moding zajednice? Tj. koji procenat igara koje si kupio ili imas u kolekciji? Mislim da na prste ne mozes da ih nabrojis. Budite realni ljudi, aman. I iskreni...

pa tebi je mozda lol, mnogima nije
sta sad zelis da ti nabrajam listu sa steama i da ti pokazujem prstom i pravdam i objasnjavam? zasto bih to radio, nisi dete, malo si se mozda pogubio
da je steam krenuo da poboljsava uslove modera (workshop?), da pojasni javnosti koliko je to komplikovan posao, da ukaze na to koliko je bitno donirati moderu nesto, da ih upucuje na njihove sajtove o modovima, da ih intervjuise, popularizuje, da udje u sustinu zasto neko moduje za dz - ok, pa da posle toga nesto slicno pokusa mozda bi i proslo (kao i mnogo toga do sada)

ovako glup potez na prepad moze da prodje samo kod konzolase populacije, i da odvratan je korporativni pristup, jer je svima vise muka od toga
 
Meni deluje da ljudi iz Zenimaxa stoje iza ovoga a ne Bethesda, jer u B sasvim sigurno znaju da modovi pospešuju prodaju njihovih igara duuugo nakon izlaska, tzv. long tail model, što je i sam Howard potvrdio ođe.

aman, MODER koristi asete koje je neko drugi GODINAMA razvijao.

Pa šta? I taj koji je pravio asete koristi milenijumima akumilirano znanje, a vlasnik kompanije za koju radi i kojem pravi profit to čini privatizovanjem tog znanja, tj. dela onoga što je jedan bradati Nemac nazvao "opštim intelektom" koji uključuje kolektivno znanje i socijalnu kooperaciju u svim oblicima, od naučnog znanja do praktičnog knowhowa, i ekstraktovanjem renti od korišćenja informacija, softvera i hardvera konstruisanih tim znanjem. Ko tu kome treba da plati,a ?

Materijal koji moderi koriste, tj. igru i sve što s njom dolazi su izdavači već naplatili jednom, pod uslovima koji su sami odredili. Novac od modova predstavlja plaćanje istog sadržaja više puta. Izdavač/dev ne ulaže dodatni trud u igru, zašto treba da bude dodatno plaćen za to? Ovo je pokušaj parazitskog rent-seeking ponašanja gde vlasnik IPa prenosi licencu sa igre na mod sadržaj i prisvaja naknadu od njegovog korišćenja. Na ovaj način bi potenecijalno dobili armiju rob.. pardon, kreatora sadržaja koji rade za kikiriki umesto in-house zaposlenih za punu platu. Zato su procenti postavljeni u takvim odnosima.

deluje mi kao da najvise promovisu ovo oni koji ne znaju koji je ceo fazon moding zajednice

Vaistinu, a izgleda da ni oni koji stoje iza ovoga ne znaju kako TES moding a i moding generalno funkcionišu, na tehničkom nivou. Ili što je verovatnije, nije ih briga. Da zaista mare o moderima, Valve/Beth bi zvanično objavili vest, a ne ovako gde je još postojao i NDA koji je tu da spreči kontakt strana kojih se ovo najviše tiče. Evo šta piše jedan TES moder:

As its been written many times, this current system only makes mods with quick ROI profitable so I seriously doubt we will be seeing many (if any) Expansion size, professional quality mods better than what has been done in the past for a pathetic 25%.

Modding Skyrim or any TES/Fallout game from Morrowind on up works via 2 main components.

1. The assets: Scripts, Meshes, Textures, sound files, etc (can be lose files or packed in compressed archives called BSA files)
2. The plugin that actually makes the assets visible in game: ESMs and or ESPs

Unless you are using SKyrimScriptExtender and .dll plugins then there are no executable binaries involved.

TES plugin files are the most important because they work by inserting or modifying existing records to get changes or content in game. For instance, say I want to modify a stock skyrim sword to do 30 units of damage instead of 20. I would find the sword I want to modify in the Skyrim.esm file (the master plugin) with the Creation Kit modify it to my liking then save the changes to a new plugin with just those changes to the sword. To make sure that this new plugin overrides the changes from the Skyrim.esm I have to set the new plugin I just made to load after the Skyrim.esm.

The problem with modding a game like TES is that the plugins are almost never self contained meaning they always have to rely on changing the Master plugin in some form to get the content in game. This is why compatibility patches and considerations have to be made when using many mods together because there is almost always multiple record overrides/conflicts in any given mod load out. These patches usually made by the enduser (rarely because of the learning curve), 3rd party modders and or the mod author (sometimes) to get certain level of compatibility between each mod plugin if possible.

With a segregated modding community, mods behind paywalls have to live with their own rules, so all the time and resources creating tools and like FNIS (That contains resources and modifies the Havok behavior files so that new animations can be added easily with other mods that do the same) can't be used in paid mods because the author of that tool and resources forbids it so the modder that adds the animation to his/her paid mod is on their own. The same with Modders making clothing for a popular free to use body models will have to use the low resolution stock body... So on and so forth.

These are only a few of the complexities when dealing with a divided modding community, all the hard work making extensions and tools to fix the shortcomings of the original game now cause even more issues especially when using a large assortment of different mods together. An end user with popular free mod X wants his game to be compatible with paid mod Z but since the author of mod X doesn't have access to mod Z they can't help fix conflicts for the enduser and will just have to ask the author for Mod B to make a patch for the mod (if they are willing)..... And this isn't even considering compatibility issues between two or more paid mods, I just hope the enduser knows how to create his own patch and or knows for a fact that all those mods they spent money on work together.

The people in charge of creating this new Workshop model either had no clue how the TES modding community worked and or didn't care.

Either way, for the people in the know and have been modding and working with the TES series since Morrowind I am going to have an informed, personal view as to why this new system is detrimental to what was working so well in the past. Using multiple mods together and making sure everything worked the way it should was hard enough, this is going to make it 100 times worse. Once again, when the entire community was one big free resource pool, everyone benefited from it. The situation with those same shared tools and resources that were used in the past to everyones benefit is now under a cloud of uncertainty because of the entire legal quagmire that has been created. If this is supposed to make modding better/easier than I certainly don't see it.

Razmisljanje da ce trziste da resi sve nase probleme, dovelo nas je i u najvecu ekonomsku krizu od perioda Velike depresije

Još kad bi to zaista bilo pravo slobodno tržište, a ne ova superhik varijanta gde se privatizuju dobici a socijalizuju rizik i gubici.
 
Stvarno bi bilo lepo kad se ovaj thread ne bi razvio u u-ta-ta ja sam pobedio, posto je do sada bila jedna od boljih rasprava u poslednje vreme na ovom podforumu.
 
Ovo je mac sa dve ostrice, ali kad razuman covek razmisli malo i dodje do zakljucka da tamo jedan balavac kaci svoje klipove na YB igrajuci COD itd. i zaradi sebi da kupi Nissan GTR zasto ne bi zaradjivali i ljudi koji mnogoooooooooo vise truda i znanja uloze u ono sto rade da bi drugima pruzili zadovoljstvo. Moje misljenje je da ce ovo zaziveti kad-tad jer ce se naci tamo neki pametni menadzer koji ce citav ovaj sistem dovesti u red i napraviti win-win strategiju gde ce svi biti koliko toliko zadovoljni.
 
Ovo je mac sa dve ostrice, ali kad razuman covek razmisli malo i dodje do zakljucka da tamo jedan balavac kaci svoje klipove na YB igrajuci COD itd. i zaradi sebi da kupi Nissan GTR zasto ne bi zaradjivali i ljudi koji mnogoooooooooo vise truda i znanja uloze u ono sto rade da bi drugima pruzili zadovoljstvo. Moje misljenje je da ce ovo zaziveti kad-tad jer ce se naci tamo neki pametni menadzer koji ce citav ovaj sistem dovesti u red i napraviti win-win strategiju gde ce svi biti koliko toliko zadovoljni.

A ti da bi gledao tog klinca moras da platis?
 
A ti da bi gledao tog klinca moras da platis?

Ne i nisi razumeo poentu. Taj klinac (i mnogo drugih) na smesan nacin zaradjuju ogromneeeeeeee pare, a zasto se ne bi napravio nacin i da moderi zaradjuju pare, ljudi koji trose svoje vreme i ulazu potrebno znanje da bi se napravio gotov proizvod. Najveci problem je ustvari sto je ovo uopste do sada bilo za dzabe pa su svi navikli i sada kada treba da se plati odma je problem a ni sami nisu svesni koliko je neko radio da bi oni mogli da sede u svojim stolicama i igraju odredjenu igricu. Kao sto rekoh za ovo ce se naci neki nacin kad-tad kao sto se i za sve ostalo nadje - moje misljenje.
 
Nazad
Vrh Dno