Šta je novo?

Optimizacija virtuelizacije Windows OS gosta na Linux OS domaćinu?

RazbojNick

Čuven
Učlanjen(a)
05.02.2004
Poruke
5,912
Poena
815
Imam mašinu koja ima VT-x ,ali nema VT-d :(, pa dosta od hardvera ide preko softverskih kontrolera, što dodatno opterećuje ceo sistem. S tim na umu, koje rešenje za virtuelizaciju Vindouza pod Linuksom je najbolje sa aspekta brzine? Trenutno je VMware, da li bi se i šta dobilo nekom QEMU/KVM primenom?
 
Meni nekako najlepše funkcioniše VirtualBox, za Win XP Pro pod ubuntuom i njegovim derivatima. Na običnim AMD X2 mašinama.
 
Poslednja izmena:
VirtualBox, bar na Win hostu, posle nekog vremena rada optereti "virtuelni" procesor blizu 100%, bez obzira šta se radi. Verovatno posledica virtuelnih kontrolera za hardver.
Po meni je VB egal sa VMware po brzini i zauzeću resursa, sve dok ne krene gore opisani problem. Zato i koristim VMware, ali nije baš ni sa njim sjajno. USB I/O cepa-razbija, a ni operacije sa hard diskom nisu sjajne.

Zato i tražim bolju alternativu, ako je ima.
 
Na Win hostu da, mada imam utisak da je tu osetljiviji po pitanju procesora. Na linuxu, ceo dan ne previše zahtevnog rada (>12h, kancelarijski, net, baza, tu i tamo ponešto više), ne oseti se.
Nisam pokušao sa QEMU i KVM rešenjima, ovo mi je zadovoljavalo potrebe. Ako mi istrči nešto u skorije vreme isprobaću. Mogu i da konsultujem par prijatelja koji više troše linux.
 
Svakako daj šansu kvm sistemu, iz iskustva mogu da ti posvedočim da izvlači maksimum iz hardvera i čini mi se da nema efikasnije platforme. Optimizacije poput direktnog pristupa disku i kernel samepage merging su zaista pravile razliku.
 
Svakako daj šansu kvm sistemu, iz iskustva mogu da ti posvedočim da izvlači maksimum iz hardvera i čini mi se da nema efikasnije platforme. Optimizacije poput direktnog pristupa disku i kernel samepage merging su zaista pravile razliku.
Kakva je situacija po pitanju VGA? Sada se koristi diskretni ATi 5xxx koji bi bila gre'ota zaobilaziti, nema integrisane grafike (stariji je Intel CPU). GPU performanse nisu primarne u VM, ali virtuelna mašina ipak ima potrebe za jačom grafikom i nema svrhe virtuelizovati neki jad sa 10-12 MB VRAM koji QEMU nudi...

Also, čitam da bi za passthru GPUa trebalo imati dva GPU (znam da ne može bez VT-d, ali za ubuduće)?
 
Poslednja izmena:
Za ubuduće, neznam koliko si se informisao, nije samo problem starijeg/novijeg CPU-a. Kod Intela je izuzetno bitna stavka čipset. Što reče jedan kolega, stekao sam veće poštovanje za proizvođače matičnih ploča u naporima da ispoštuju i realizuju sve intelove bube.
 
Osim da je VT-d set instrukcija čipset- & procesor-zavistan (u smislu da oba moraju da ga podržavaju, za razliku od VT-x gde je samo CPU važan), nisam skupio više informacija, jer mi sada ne znači.

Usput sam tako stigao do QEMU stavke VGA. Dok tip 2 hipervizori (misllim prvenstveno na VMware i VB) uglavnom dozvoljavaju nešto šira podešavanja vezana za GPU, QEMU je siroma' na tom polju.
 
Sto se tice virtualizacije Windows-a na Linux host-u, mislim da je i dalje najbolje resenje koristiti VirtualBox ili VMware. XP radi sasvim korektno samo sa softverskom virtualizacijom.
Iskreno, nisam probao XP ili win7 sa qemu/kvm, znam da sam imao dosta problema sa virtio drajverima na win server 2003/8 i da sam na kraju batalio ove trenutne i koristio neke iz 2010.
 
Koristio Virtualbox na starijem Core 2 Duo CPU. Nekako mi je radio "najfluidnije". Fedora host, Win XP kao guest.
 
Jos jedan glas za KVM. Sve radi OOB, nema bagova.
 
Nazad
Vrh Dno