Šta je novo?

UHD Video

znoss

Poštovan
Učlanjen(a)
13.04.2015
Poruke
39
Poena
54
Pozdrav,na jednom mestu gde puno znaju nisam dobio odgovor ili nisu znali ili je pitanje previse obicno pa nisu imali volju kako god ja jos ne znam pa bih zamolio ljubazno ako neko zna da mi odgovori.Snimio sam video klip u UHD (k4) rezoluciji taj video mogu samo na telefonu da reproduktujem ni jedan plejer koji imam ne podrzava samo Gom malo pokrene ali sa trzajima,a jos veci problem je sto Sony Vegas ne moze da reproduktuje taj video tako da je obrada klipa nemoguca,ako imate preporuku molio bih.Hvala
 
Ja napisa poruku a nije objavljena,ponovicu.Molio bih za jos jedan odgovor ako bih video k4 pretvorio u full HD dali bi video bio nesto kvalitetniji ili standard 1920*1080
 
Full HD = 1920x1080
 
To primarno zavisi od toga kako sam uređaj kojim snimaš beleži svaki od tih formata.
U većini slučajeva neće biti razlike.

Ono što je potencijalna prednost 4K snimka u kasnijoj obradi je to što možeš da malo promeniš kompoziciju kadra u post-produkciji, odsečeš neki neinteresantan deo slike, a da ti opet ostane full HD kao izlazni rezultat.
 
Znaci da je bez znacaja svaka slika kadra od 8MB u koliko se pretvori u full hd
 
Hteo bih kvalitetniji video klip zbog toga i pokusavam sa K4 rezolucijom
 
Da sad i ja vidim sta sam napisao,a pitanje je trebalo da bude :Ako UHD video pretvorim u Full HD dali ce taj video biti nesto kvalitetniji od standardno snimanog full hd-a

Bilo bi kada bi koristio neku velikoformatnu video kameru sa nativnom 4k rezolucijom i dobrom optikom. Ali takve kamere (sa odgovarajućom optikom) koštaju u desetinama hiljada evra pa nagore, do reda stotina k€. Ili kao minimum neki DSLR ili MILC, ako uopšte neki od njih sada može da da 4K fajl.

Snimanje maleckim kamerama ili telefonima u 4K rezoluciji je marketinška izmišljotina. 4K rezolucija daleko nadmašuje sposobnosti malih senzora i još manje optike pred tim senzorom.
 
Poslednja izmena:
Vodjen sam inspiracijom iz 2011 godine kad je u Spaniji osvojena prva nagrada na festivalu dokumentarnih filmova kad je prvo mesto zauzeo film koji je sniman na telefonu Iphon-u 4,ja ne zelim film za festival ali hocu da dobro izgleda i jasne kadrove,kupio sam telefon oko 500€ 16MP k4 znam da pixeli ne igraju bitnu ulogu vec osetljivost senzora i drugi faktori ipak ja sam se ponadao da cu sa UHD rezoluciom dobiti kvalitetan snimak.Video kamera mi nije prakticna jer materijal skupljam iz vakodnevnog zivota mozda ce i mesecima trajati da bih montirao film od desetak minuta smatrao sam da mogu i telefonskom kamerom uz maximalan trud da odradim.Nemam neka velka iskustva ali imam volju zato cu rado primiti svaki savet koji mi se ponudi.
 
Nagrade na filmskim festivalima nemaju nikakve veze sa korišćenim senzorima, rezolucijama ili optikama.
 
Ako ti je ciljna rezolucija Full HD, onda snimaj u njoj. Samo ćeš sebi iskomplikovati život, a nećeš ništa dobiti u kvalitetu ako snimaš u 4K.
Takođe, imaj u vidu da snimaš uređajem sa vrlo malim senzorom i ograničenim kvalitetom optike, tako da gledaj da je ono što snimaš dobro osvetljeno.
Uvek postoji i ona istina, da ako je sadržaj dobar, tj. ono što snimaš je dobro kadrirano i interesantno, sam tehnički kvalitet može do neke mere da se zanemari.
 
Hteo bih kvalitetniji video klip zbog toga i pokusavam sa K4 rezolucijom

Sto se samog kvaliteta slike tice, imalo bi smisla na Panasonic GH4 kameri, ali sumnjam da su benefiti isti i na telefonu :trust:

Tebi bi tu najveca prednost bila sto bi naknadno mogao da manipulises kadrom, ali kao sto je Dandy vec napisao, samo ćeš sebi iskomplikovati život :exploder:
 
Vec osecam da sam sam sebi stvorio probleme kupljeni aparat ne mogu iskoristiti,Soni Vegas ili sam PC ne podrzava tu rezoluciju bez velikog razmisljanja morao bih ostati na full hd
 
Pa instaliraj potrebni(e) kodek(e) pa ce ti "citati" vegas taj fajl, tako bar bese kada sam se ja igrao vegasom (verzije 6.0, 7.0). Imaj u vidu i da za rad sa 4k rezolucijom treba dobar komp (quad core min. a mozda i jace).
 
Poslednja izmena:
Nije tačno da ukoliko nekome treba Full HD, da neće dobiti kvalitet ako snima 4K. Čak i na telefonima. Evo skoro sam probao LG G Flex 2 i upravo je takva situacija. Full HD nema detalja kao 4K, ali 4K opet nije "pravi" 4K, ali opet daje primetno više detalja od Full HD. Šta je zaključak toga? Najbolje snimati u 4K i, ako želite lakšu obradu na kompu ili skladištenje, kovertovati u Full HD.

Tako je uglavnom i sa većim produkcijama. Ima slučajeva da se snima 4K samo da bi se risajzovalo na Full HD, zbog bolje slike.

Ako će neko da kaže da i telefon konvertuje isto tako kao na kompu - pa nije isto, u tome i jeste stvar. Koristi se agresivnija (brža) kompresija i manji bitrate. Ako se na kompu izabere veći bitrate i "sporija" kompresija, mogu da se dobiju bolji rezultati.

Ne zaboravite da senzori koriste debajerovanje da bi dobili rezoluciju. Dakle nemaju 3 RGB (pod)piksela kako bi dobili jedna piksel, kao što imaju ekrani, već dva zelena, jedan plavi i jedan crveni piksel iz kojih se dobija ne jedan, nego četiri piksela random boja po principu nagađanja, što prvedeno na prost jezik znači otprilike ovako 1920 x 1080 piksela je ukupno 2.073.600 piksela, ali to je to zapravo tek trećina ili četvrtina "pravih" piksela, ostali se dobijaju "nagađanjem," odnosno debajerovanjem. I baš zbog ovoga je dobro imati veću rezoluciju, čak i kada ona nije potrebna za finalni proizvod (isto važi i za fotografije).

Ima nekih senzora izuzetaka, kao što je onaj u Canon C100, C100 II, C300 kamerama, koji su čisti RGB senzori i zato je to najbolji Full HD snimak direktno iz kamere, ikada :)...
 
Poslednja izmena:
Procitao sam tekst tri puta i zakljucio sam da snimanjem K4 i ako izvrsim risaiz opet cu za neki procenat dobiti bolji video nego snimanjem u full hd rezoluciji,sad je pitanje dali se to okom primeti ili mernim istrumentim
 
Pa probaj, pa sam proceni. To je jedina sigurna metoda :)
 
Moze lako da se primeti, ali ne na svakom ekranu i ne sa bilo kakvim podesavsnjima za kompresiju.
 
Treba imati u vidu i bitrate snimka. I naravno uslove u kojim ces snimati. Ako snimas po danu 4k koji pravi note4 i s6 režu. Pricamo o 8mp velicini po frejmu. Kacio sam semplove u temi koje sam izvlacio iz videa. Kolicina detalja koji pruza 4k video nadmasuje bilo koji full hd snimak. Jedino sto Bane R kaze ove profi kamere mogu da pariraju. Prednost dslr nad ovim sokocalima je dinamika bolji lowlight i naravno staklici kojima mozes da napravis cuda.
 
Rezolucija je naduvana stvar koju je lako objasniti pa se zato svi za nju 'vataju. Nista ti ne znaci 8k na nekoj kameri gde ljudi izgledaju kao iz Avatara :)
 
Sve zavisi sta ce da snima. U nekim situacijama boje ne igraju ulogu. Svejedno se cackaju u postprodukciji.
 
Da, sve cemo to u postu da sredimo, zato se vecina filmova u Holivudu snima Alexom a ne Redom, gde rade najjachi postproduction timovi koji mogu da rade sta hoce :) Mora da je to ima neka fora :) A da, BOJE SU NAJBITNIJA STAVKA KOD SENZORA :)
 
Ovde se vodi diskusija o amaterskom snimanju i upotrebe uhd rezolucije. Zna se ko je ko u profi svetu.
 
Pa pricas o postprodukciji i da se to sve sredi, a kad ti kazem da ni u holivudu to ne rade jer nikada ne mozes da dobijes boje koje daje dobar senzor, onda se vracamo na pricu o nekim amaterima kojima kvalitet nije bitan :)

Opet ponavljam, nikakva UHD rezolucija ne moze da zameni prirodne boje, i zato recimo iPhone 6 koji ne snima 4k, ima bolji video od bilo kakvog Samsunga, koji ima previse digitalnu i "amatersku" sliku, samo zbog boja i dinamike, i ubedljiva vecina ima isti problem.

Ali u svakom slucaju, da se vratimo na temu, 4k spusten na 1080p ce uvek bolje izgledati nego snimak u 1080p.
 
Evo novi samsung ima custom wb pa nastelujes boje kako ti odgovara. Jesi ti koristio neki od ovih novijih samsunga,note4 s6 ili pricas onako...
 

Prilozi

  • uploadfromtaptalk1430520471774.jpg
    uploadfromtaptalk1430520471774.jpg
    77.4 KB · Pregleda: 60
To nije pitanje stelovanja, to je pitanje senzora i post processinga na nivou inzenjeringa, i to ako u fabrici nije napravljeno kako treba, sigurno ga ti neces namestiti sa 5 slajdera :)

Ponovicu jos jednom, svi osim Canona i Arri-ja u digitalnom svetu imaju problem sa bojama, ne na telefonu, nego na najjachim profesionalnim kamerama, ovo je ovde besmislena prica i mislim da treba da je prekinemo, a naravno da sam video fotke sa tih telefona, nije to bas neka strogo cuvana tajna :) Iste su kao i uvek, jer nece oni naprasno nauciti kako se prave boje, to ne znaju mnogo jaci ljudi iz industrije, Samsung je samo jedan gmaz koji se obogatio na racun drugih, ali takve stvari ne mogu dugo da traju, sto govori i njihova finansijska situacija.
 
Nazad
Vrh Dno