Šta je novo?

konfiguracija do 300e

nele11

Cenjen
Učlanjen(a)
28.05.2011
Poruke
237
Poena
170
Moja oprema  
Mobilni telefon
Mi 9T
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pozdrav,posto mi je komp vec star 8godina,hteo bih da ga penzionisem i konfiguracija je prestara,da uzmem ponovo neki komp koji bih me sluzio par godina.U sustini,igrice slabo igram,ali eto izasao je Gta 5,pa bih hteo da ga probam :D
Posto se slabije razumem u komponente,hteo bih da sklopim sto bolju konfiguraciju do 300e(+ - 20-30e)Ostavio bih svoj hdd,maticnu,graficku,procesor,ram memorija i napajanje bi moralo novo/polovno.Kako sam gledao Amd je jeftiniji od Intela,ali sam cuo da Intel koji je slabiji od nekog Amd-a da je brzi dosta za neke stvari(npr. za igre).
Ne planiram da klokujem niti graficku niti prosecor.Voleo bih bar 6-8gb memorije,ali to moze kasnije i da se prosiri.Vise sam za nove komponente(zbog garancije)ali nisam gadljiv i na polovne stvari.Video sam da neki procesori sadrzi u sebi i graficku,prepostavljam da nije to dovoljno jako da potera npr Gta5?
Sta preporucujete od:
-Procesora(AMD ili Intel) ?
-Maticne
-Graficke
-Ram memorije?
-napajanja koje bi poteralo to bez problema.
 
Intel i3-4160 - 14.500
Neka H81 ploča - 5-6.000
Silicon Power 1600MHz CL11 2x4GB - 6.600
LC-POWER 600W - 4.000
HDD 1TB SATA3 - 7.000

Vremenom uštediš još 100e i kupiš neku polovnu R9 270/270X u garanciji.

Edit:

Ili da, umesto novog HDD-a, za 8-9.000 na oglasima nađeš neku HD7850 2GB DDR5.
 
Poslednja izmena:
cekaj neki GTA V bench za amd APU-ove (to su ovi sa integrisanom grafikom) i drzi palceve da ce da bude dovoljno (a sve su sanse da nece).jer za 330e koji ti je plafon jedina druga solucija je i3+h81+4gb ram-a (i to sve na oglasima da trazis jer nema novo za te pare) i sta ti se pogodi za graficku.da sam na tvojem mestu okacio bih ovde oglas da kupujes celo kuciste - hdd i koliko para imas,i drzi palceve da se pojavi neko sa jako,jako lepom ponudom.

nazalost,situacija je takva kod nas sa cenama komponenti da 330e za nove igre,narocito za gtaV prosto nije dovoljno.
 
Prepostavio sam..Prepostavljam da bar 400e bi bilo ok da se otvorim za drugi komp?
Intel i3-4160-koliko vidim on je dual core,mislio sam iskreno da uzmem nesto sa vise jezgra(nekako mi laicki dual core zastareo :D )
Da li ima nesto bolje za nekih 150e?(sto se tice procesora)
 
Poslednja izmena:
polovan sendi/ajvi tj 2xxx/3xxx i5,ako naleti za te pare (a ponovo su krenuli malo cesce da iskacu).ali tebi,ma koliko imao laicku averziju prema i3 sa tom nekom grafom koju ces moci za te pare da iskombinujes sigurno ce i3 biti i vise nego puna kapa.jos ako uspes da uguras neki brzi haswell i3,to je realno to.i to jedino ima smisla ako uspes da uguras od 7790 pa nadalje sto se tice graficke,a danas 3gb VRAM-a je realno minimu,tj 2gb VRAM-a je vec malo,a to najjeftinije je polovna 7950,pa uzmi sam i sabiraj. :)
 
Hard disk star osam godina će ti biti usko grlo. Neverovatno je koliko su sporiji ti stari hardovi u odnosu na nove, koji su i dalje usko grlo pa možeš misliti kakvi su tek stari.

Core i3 sa dva jezgra ima 4 thread-a tako da nije to isto ko Core2 Duo. Core i5 već može da izgura i najjače grafičke, da ne pričamo o i7.

I još, 3GB vRAM nije minimum. Minimum je 2GB. Ja imam 2GB GDDR5 i radi mi sve ful, Far Cry 4 i sl. Ne bi oni stavljali 2GB RAM u GTX 860M koja nije baš entry lvl već je malo jača, da je to premalo.
 
Poslednja izmena:
Mozda uleti i neki SSD,i gledam da otprilike da ulozim oko 400e(SSD ne mora odmah)
I ako bih mogao za tih 400e da idem na i5,bilo bi odlicno(naravno mogu i polovne komponentne)
 
Jel moze neko da mi kaze sta tačno da gledam od komponenti za 400e, posto se bas i ne razumem? Koju grafičku, koji procesor, itd(posto mi je gore napisana konfiguracija do 300e)
 
Po meni, neki best buy trenutno za budžetski komp je polovan i5 2400 ili 2500 (ove prve imaš već od 60ak eur) u kombinaciji sa nekom, idealno B75 pločom od ~35-40e, ili H61 za ~25-30e. Dakle potencijalno ti za 100e možeš da imaš i5 procesor i ploču koja podržava USB 3.0 i SATA 3. 8gb rama je 25e. R9 270(x) je 80-90e ili R9 280x za 130e. SSD od 120gb je 25e polovan ili 40-50e 240gb, bilo je čak novih od 240 na akciji za 6000din. Polovno LC600H-12 napajanje je 2000-2500din i kućišta imaš već od 10ak eur pa na više. U najjeftinijoj varijanti možeš i u 250e da se uklopiš. Ako bi uzimao nešto od toga novo, ja bih uzeo novo LC Power kućište koje već ima LC600H-12 u sebi, mislim da ih ima već za nekih 5500din, možda novi ssd od 240gb, a ostalo bih ipak jurio polovno. Potrudi se da nađeš grafičku koja nije rudarila, kao i ploču koja nije iz uvoza krševa iz EU.
 
Poslednja izmena:
Uglavnom za surfovanje i gledanje filmova, ali bih eto hteo kada mi je dosadno da igram gta 5 . evo npr našao sam na kp I5 3570, za 89e, što i nijs puno. Jel to stariji procesor ili malo noviji? Hteo bih bar par godina da budem miran što se tiče kompa. Najjeftiniju r9 280x našao sam za 150e. Koja je razlika u ploči izmedju b75 i h61?
 
Taj i5 je iz 2012, ali je dobar i biće dobar još par godina. Ok je to cena za njega. Što se tiče grafičke, mnogo je to para za 280X.

Mislim da Ivy ne može na H61 (možda na nekim pločama uz novi BIOS, ali je zajebavancija), tako da idi na B75
 
h61 nema usb 3.0 i sata 3, b75 ima, po meni je to ogromna prednost. 3570 je ok, i ta cena je ok, ali ipak mislim da ako za 60e možeš naći i5 2400 ili za 70 i5 2500, da su to bolje kupovine gledano odnos cena-performanse. 280x se sigurno nalazio po 130e na oglasima, i biće ih opet možda čak po manjoj ceni, čim se omasove ovi novi modeli grafičkih. naravno za takve cene moraš da se strpiš koji dan i da imaš spremnu kintu da čim naleti odmah uzmeš.
 
Ja imam MSI H61MA-E35 koja ima SATA 3 i USB 3.0, a kapiram da i masa drugih H61 ploča ima.

Mislim da Ivy ne može na H61 (možda na nekim pločama uz novi BIOS, ali je zajebavancija), tako da idi na B75
Npr. za moju ploču piše da može, nisam isprobavao.
 
Mislim da Ivy ne može na H61 (možda na nekim pločama uz novi BIOS, ali je zajebavancija), tako da idi na B75

Ide Ivy bez problema na 99% ploca, ionako su sve dobile podrsku kroz noviji BIOS. A odraditi update BIOS-a ne znam kome predstavlja problem.

(ipak neka se ovih 1% odnosi na brendirane :d)
 
Poslednja izmena:
Gledao sam ovih par dana komponente i mislim da bih ovako nesto:
I5 3470 oko 70e polovan
Matična oko 35e nova b75
Ram oko 35-40e 8gb
Napajanje 40-45e
Uzeo bih i Ssd od 120gb nov (5000din)
Grafička? Ako ne nadjem r9 280x koju drugu da gledam?
 
Nazad
Vrh Dno