Šta je novo?

SSD na laptopu jako lose radi

acivi_nik

Slavan
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruke
4,262
Poena
300
Imam transcend TS128GSSD340 ssd na Lenovo Y560 (i3, 4gb) laptopu. Nikakav napredak nisam primetio u odnosu na hard disk. Vreme ukljucivanja je otprilike isto, aplikacije se pokrecu isto sporo kao i ranije. Prvo sam probao win7,pa win8.1, isti slucaj... Nekako mi je pokretanje Chroma neka osnova za poredjenje, na ssd-u (na mom desktopu iz potpisa, i kingston v300 60gb na bratovoj g41m p26) se komp ukljuci za 8 sekundi,odmah otvorim chrome i bukvalno se pokrene za jednu sekundu... dok na mom laptopu ocaj,ukljucuje se isto sporo,hrom se otvara kao na hdd-u....

Evo testa
as-ssd-bench TS128GSSD340 4.22.2015 12-22-05 PM.png

inace,pokusao sam da instaliram RST, ali kaze da nije podrzan...
 
Nisu ovo uopste male brzine da se ne vidi poboljsanje u odnosu na HDD...

Da nije sistem i Chrome na HDDu ? :D
 
Pa test je ok,ali realan rad ocaj...
A to za sistem i hrom,zar mislis sa sam retard? :-D
 
reset bios-a (ako je otkljucan) i cista instalacija vanilla win-a po zelji.otpanjis u power optionsima sve i onda testiraj.kao i uvek za laptopove iscekiraj trotl procesora.
 
A to za sistem i hrom,zar mislis sa sam retard? :-D
Ne, retard ce dati drugome da sredi, a pametniji se obicno na ovako necemu zeznu :) (dobro, za OS bi bilo komicno, ali za Chrome, ne. Ja sam tako DC++ drzao na disku, jer je standalone bio, i zaboravio da je tamo kako sam presao na SSD :))

Vidi prvo u Task Manageru da ti nesto ne zauzima CPU, pa zato procesi sporo rade. Ako imas neki HDD (interni ili externi, nebitno, ili flash) u tom racunaru, vidi kako radi bez njega (na Windowsu, sto vise HDDova, to je boot recimo sporiji, a externi, storage HDDovi najvise usporavaju, a mogu i rad da uspore, ali to je ako ne radi nesto kako treba).

Ako i to ne pomaze, poigraj se sa Performance Logs ili Process Monitorom (podesi samo file system activity da prati, pa vidi koliko traju najduze file I/O - na SSDu su Opens najteze operacije, ako se ne racunaju veliki read/write)
 
Ja cu kao laik u ovome cenjenome drustvu da priupitam jedno mozda glupo pitanje, a gde je ssd stavljen, na mestu starog hdd ili umesto optike u klevci za hdd?
 
Imam transcend TS128GSSD340 ssd na Lenovo Y560 (i3, 4gb) laptopu. Nikakav napredak nisam primetio u odnosu na hard disk. Vreme ukljucivanja je otprilike isto, aplikacije se pokrecu isto sporo kao i ranije. Prvo sam probao win7,pa win8.1, isti slucaj... Nekako mi je pokretanje Chroma neka osnova za poredjenje, na ssd-u (na mom desktopu iz potpisa, i kingston v300 60gb na bratovoj g41m p26) se komp ukljuci za 8 sekundi,odmah otvorim chrome i bukvalno se pokrene za jednu sekundu... dok na mom laptopu ocaj,ukljucuje se isto sporo,hrom se otvara kao na hdd-u....

Evo testa
Pogledajte prilog 168569

inace,pokusao sam da instaliram RST, ali kaze da nije podrzan...
Stvar je do kilavog procesora. Imao sam Dell sa i5-4200u procesorom i ubacio sam ssd - nije bila uočljiva značajna razlika zbog kilavog procesora. Kad sam isti ssd ubacio u trenutnu konfu, isti je "poleteo".
 
Ssd je radio par nedelja bez dodatnog hdd-a. Dok mi nije stigao caddy,sada je tu i hdd (na mestu optike,a ssd je na normalnom mestu u laptopu).
I tada je radio sporo sistem. Prvo win7,pa kasnije kada je stigao caddy,prebacio sam se na win8.1. Nema razlike.
Onaj rezultat je ok za sata2,ali ne znam sto nema napredka u odnosu na ssd... evo malo pre sam merio vreme,trebalo mu je preko 30sek da se ukljuci...
Cisti sistemi ko suze,iste instalacije koriscene i na desktopovima,sve sljaka normalno.
U biosu nemam skoro nikakva podesavanja... samo je podesen ahci i to je to...
 
Stvar je do kilavog procesora. Imao sam Dell sa i5-4200u procesorom i ubacio sam ssd - nije bila uočljiva značajna razlika zbog kilavog procesora. Kad sam isti ssd ubacio u trenutnu konfu, isti je "poleteo".
E vidis i ja sam mislio to... ali opet,da se ne primeti skoro uopste napredak,nemoguce... gledao sam po youtube boot time za neke matore konfe,kod svih su odlicna vremena.
 
Mani se boot time-a, to nema veze izmedju razlicitih laptopova/konfiguracija, nije poredivo. Ja kad sam sa HDDova na X25-E (serverske SSDove) presao, boot time se nije promenio, jer najveci slowdown je bio ogroman broj externih diskova.

Fokusiraj se na Chrome, vidi ovo sto sam ti rekao, prvo u Task Manageru.
 
Kad si vec na Osmici, imaš odličan Task Manager i Performance tab gde lepo možeš da vidiš gde zapinje dok pokrećeš Hrom...
 
Ma Chrome je đubre. Stavi novu Operu, isti engine, bolje radi.
 
Ne verujem da je do procesora, ja sam u laptop sa amd A4 procesorom ubacio ssd od 60gb i primetno je ubrzanje u odnosu na hdd, i kod boot time-a i kod otvaranja aplikacija. Hdd je prebacen u caddy i imao sam problem povremenog BSOD-a. Ispostavilo se da drajver za sata kontroler nije odgovarajuci/ili lepo instaliran. Posle instalacije najnovijeg drajvera sve je proradilo.

Pogledaj na sajtu proizvodjaca laptopa da li ima neki noviji drajver, mozda ti win drajver pravi problem.
 
Ma ja sam na Netburst P4 Xeonu video ubrzanje, to je sigurno, ali to ne znaci da "nije do procesora", tj. da nesto ne jede procesor kada on bas proverava.

Jos ako ima neki Anti-virus... ode brzina ;)
 
Pogledao sam task
Hrom zakuca procesor na 100 posto dok ga ne otvori. A mozilla i opera laganica. Brisem glupi hrom,eto resenja...
 
Stvar je do kilavog procesora. Imao sam Dell sa i5-4200u procesorom i ubacio sam ssd - nije bila uočljiva značajna razlika zbog kilavog procesora. Kad sam isti ssd ubacio u trenutnu konfu, isti je "poleteo".

Imam lenovo sa i5-4200u procesorom. Pre dva dana sam ubacio m.2 ssd i instalirao čist win8.1, prosto je poleteo, razlika je više nego primetna. Ja bih rekao da nije do procesora.
 
Nazad
Vrh Dno