Šta je novo?

Prelazak na intela zboga GTA V, koju maticnu/cpu?

test

Cenjen
Učlanjen(a)
08.11.2011
Poruke
141
Poena
170
Sa mojim phenom procesorom imam fps 40-45 u saobracaju bilo na low ili high, pa kontam da mi je procesor usko grlo za graficku koju sam nedavno kupio gtx 960. Cilj mi je da povecam fps na oko 60 za 1366x768 rezoluciju.

Zanima me da li ce mi u tome pomoci neki intel u rasponu od i5-4440 do i5-4690k ili moram i7?
Drugo, uzeo bih maticnu plocu za stotinak evra da ima mogucnost solidnog overclocka, trenutno razmisljam o ovoj:
http://rs.msi.com/product/mb/Z97G55_...#hero-overview
Da li je ova ploca ok ili bi ipak morao da kupim neku skuplju?
Nisam puno u toku sa ovim novim plocama i podrskama ali citao sam da svi pominju z97 chipset ako hocu da klokujem, pa me najvise zanima vasa preporuka za maticnu plocu (samo ne asrock, moze msi,asus,gigbyte).
Za maticnu plocu mi je bitno da je ATX, da ima 4 slota za ram i solidan overclock.
Iako bih vise voleo kad bi mi stock brzina zavrsila posao, ali ako bas mora overclock to bi radio sa mojim CM Hyper 212 EVO pa koliko moze da izvuce, ne bih kupovao drugo hladjenje za neki ludi overclock

Gledao sam neke testove na youtube i vidim da utice jacina procesora na ovu igru:
https://www.youtube.com/watch?v=P_2APZVcGCg
Tako da ovo dokazuje da igra trazi sto jaci cpu...

Evo nasao sam jos jedan video:
https://www.youtube.com/watch?v=MYGn0lST5nQ
Tako bi hteo da mi radi, ovaj ima samo bolji cpu od mene.
 
Jel je ovo normalno?

bj7hjm.jpg


CPU zauzece 97-100% a GPU se krece od 35-39%
FPS u voznji pada tako na 45fps, msaa Off.
A kada sam stavio Mssa x8 fps mi bio samo 3 frejma manji, 42fps a onda zauzece gpu je bilo oko 90%.
Pa kazite mi jel je ovo znak da mi je cpu usko grlo? :D
 
Davi ti se cpu. Izadji iz igre i vidi da li ga mrcvari neki proces dok je u idle na desktopu. Ako je tu sve ok onda znas sta da radis dalje
 
Proc ti je usko grlo.
 
Uzmeš 4690k i bilo koju z97 ploču od 100€ - svaka će lagano poterati taj proc na 4,4Ghz a tebi će GTA "poleteti".
 
za 4,4ghz na tim procesorima mu nista ne treba z97,narocito jer ne ganja dve karte.skoro svaka ploca danas ce ga poterati toliko,sad pitanje je sta se njemu svidja,sta mu treba od konektora i koliko mu je bitan premium chipset.
 
Ne kapiram baš najbolje kako će svaka ploča poterati na 4,4ghz. Taj procesor ima boost do 3,9ghz a samo z87/97 mogu da OC-uju preko toga.
 
Pa meni se svidja ona ploca MSI Z97-G55 SLI, jedino sto nema IDE port za moj dvd rezac i jos jedan ata hdd od 160gb koji koristim nekad da prebacim podatke :D Ali koliko sam se informisao z97 ploce vise nemaju IDE port :(
Nego razlika u ceni izmedju i5-4440 i i5-4690k je 100evra. Mislite da vredi dati toliko vise za njega?
 
Odluci cam :
gtav_vhigh_cpu[1].png
 
Intel je sto se tice GTA V sa frejmovima pokidao AMD , cak i3 neki siju FX 9590!
 
Poslednja izmena:
Nego razlika u ceni izmedju i5-4440 i i5-4690k je 100evra. Mislite da vredi dati toliko vise za njega?

Ako nema K u oznaci onda nije overclockerski, pa ako te to ne zanima uzmes najjeftiniji i5 i (opet) uzivas.

edit: Bas ovo sto je okacio isnogood.
 
Poslednja izmena:
Ne kapiram baš najbolje kako će svaka ploča poterati na 4,4ghz. Taj procesor ima boost do 3,9ghz a samo z87/97 mogu da OC-uju preko toga.

kad je izasao g3258 izasli su i biosi,i OC je pusten na svim cipsetovima tj na h81,b75 i h97.neke pustaju,neke ne napon preko 1,2v i to zavisi od brenda,ne od cipseta,a posto 4,4ghz za haswell nije neko ludilo od kloka,jako malo ploca je toliki les da nece moci to da izgura.
 
Kul, nisam znao to.
 
zato i pricamo da je dosta ploca izgubilo poentu,pa i kompletan cipset (h97 koji kao jedinu prednost nad b75 ima da ce moci da primi nove proceve),sad se gleda kao i za amd - naponska i konektori.
 
H81 ploce mogu da clockuju samo G3258, a ne i5k/i7k. Edit: zapravo negde ima informacija i da mogu.
Cak i da mogu, ne moze lesh h81 ploca da istera 4690k na 1.2v. Naponska bi se zapalila u najavi s obzirom da 99% tih ploca nemaju ni hladnjak, a kamoli kvalitetnu naponsku.

i3 dere fx-9xxx jer sjajni developeri su napravili igru koja koristi samo 4 jezgra. Jedva cekam DX12/vulkan.
 
Poslednja izmena:
na 4,4ghz ogromna vecina 4690k ne ide preko 1,2v i tu je svega 20w veca potrosnja.slazem se da je skakljivo na h81,ali je jako mali broj les ploca,vec od 50tak e krecu malo bolje resene ploce.niko nije sugerisao tipa h81-p33 za ovu akciju. (mada bi ja licno bez blama u iole provetrenijem kucistu napanjio koliko me pusti do 1,2v,bas zato sto je jeftina)

sto se tice klokovanja,otkljucani su i multi i manipulacija naponom,osnovni uslovi za klok su tu.nema veze koji se procesor stavlja,tj to sad zavisi od toga dal' je sam proc zakljucan ili ne.
 
Ja vala ne bih, ajde sto ce ploca da vrisne, ali ko zna sta povede sa sobom jos.

Ma sve je to isto djubre sa 4-faznom naponskom loseg kvaliteta, tek preko 100e krecu ozbiljnije ploce, mada i tu ima krsh VRM sekcija.
 
ok,ja licno nisam toliko paranoican,po mom iskustvu hardver narocito ne moderniji nije od plastelina da ti treba naponska od 350w da bi poterao proc da povuce 20w vise,ali svakom svoje.da ne bude da pricam napamet,burazer vozi oprilicno otpanjen APU na les ploci sa napajanjem koje sam nasao za mislim 500-600dinara vec evo mislim dve godine,sve radi kao sat,a ne stedi se ni najmanje.ja sam terao 8350 na ga 990fxa d3 na 4,4ghz na mislim 1,425v ili 1,45v pa niti je sta crklo niti je bilo anomalija (samo sam polepio aluminijum na vrm).tek intel sa svojim smesnim tdp-om bi tolerisao ovakve marifetluke triput bolje.
 
Sada sam hteo da narucim maticnu MSI Z97-G55 SLI, ali nema vise nigde u srbiji da se kupi, prodato :( Tako da moracu da odaberem neku drugu.
Sto se tice napajanja, moje Intex 500w napajanje koje sam pre 4 godine platio 1000 dinara i dan danas mi radi bez problema, a preguralo je 3 upgrejta compa.
Radilo je na ati 3870 i athlon II X3 sa otkljucanim cetvrtim jezgrom i klikovanim jos zajedno sa grafickom, radilo je na moj phenom II X4 965 i ati 5770, i sada radi sa phenom II x4 965 klokovan na 3.8ghz i gtx 960. Inace kuciste mi je uvek otvoreno i na stolu, tako da cesto proveravam napajanje i uvek je bilo hladno, nikada se ne greje. Prosle godine sam mu samo zamenio kulere, umesto fabricke dve osmice, stavio sam mu nove chiftec 80mm da se manje cuje.
Inace ovaj phenom nisam ranije klokovao, poceo sam pre 5 dana zbog GTA od kako sam kupio graficku.
Pa sad ne kupuje mi se drugo napajanje, zato sto me ovo verno sluzi, e sad zbog toga ne znam koliko je pametno da sa ovim napajanjem koristim neku plocu i K procesor za klokovanje. Mozda je ipak bolje da uzmem neki i5 koji nije K i neku slabiju ploca koja nije z97 chipset?
 
Nije pametno. Lepo kupi bilo koje napajanje od 30ak evra (pa navise) i nemas brige.

LC600H-12 je ok, ispod toga je bacanje para.
 
Poslednja izmena:
Nece biti problem, ali nikad ne znas sta ce se desiti sutra-prekosutra. Cisto da ne bude neko neprijatno iznenadjenje. ;)
 
ja bih menjao to napajanje,i da sam na tvom mestu uzeo bih,kad vec imas para 4690k i za pocetak najjeftiniju plocu koja te zadovolji (kapiram neka gejmerska,bez uvrede) pa posle ako apetiti u klokovanju porastu,zamenis i plocu i ganjas sabertooth ili sl,sta vec u datom momentu bude davalo maks OC performanse za normalne pare.iskreno,ja sam bio skroz racionalan i uzeo zakljucan i7 i sad se smaram kao plovak sa njim.sve ok,turbo radi kao lud jer naravno sa seidonom kojem je oborena pumpa i sa ventom koi ni ne dolazi do 1200rpm imam i tisinu i lufta da se turbo raspomami i sve to radi kao sat ali sam navikao stalno nesto da cackam,igram se sa naponima i sl.jednom kad udje taj bag klokovanja,nema nazad. :)
 
Nece biti problem, ali nikad ne znas sta ce se desiti sutra-prekosutra. Cisto da ne bude neko neprijatno iznenadjenje. ;)

Meni je crklo jedno napajanje pre 10 god, bilo se pregrejalo. Ja ne znam da li moze da crkne napajanje ako je hladno?

za @umart
Pa meni klokovanje bilo zanimljivo kada sam bio mladji :) sada mi je to ocajnicki potez kada igra ne radi zadovoljavajuce i do sada mi ni jedan overclock nije povecao primetni broj fps-a. Ali opet video sam testove na youtube i ovaj saobracaj na gta v jeste procesorski zahtevan, tako da mozda ipak da uzmem 4690K za svaki slucaj :D
 
Poslednja izmena:
Jesi gledao MSI-eve Gaming ploče? 3 se može naći za oko 100€ a mislim da ti je i više nego dovoljna, i ja sam nju uzeo nedavno kad sam prelazio sa 955BE.
 
Naravno da moze.

Sto se tice ploca, ako uzimate vec Z ploce, manite se MSI-a i uzmite asrock/asus. (extreme4/z97-a)
 
mozda nece crci,ali ko zna kakvi su mu naponi i zastite,a kad nategnes stvari moze biti cupavo.drugaru su uvalili neki slican kinez u gotovoj konfi,posto inace njegova zgrada ima probleme sa strujom insistirao sam da stavi LC power sa full zastitama,srecom poslusao je i naravno posle god-god i po zveknuo je grom i sprzio buljuk stvari po stanu,ali se na kompu zaustavio samo na napajanju.

edit:

sam sam gledao z97 ploce kad sam prelazio na sadasnju konfu,i sve te z97 ploce oko 100e su bile bas lose,nevezano za brend.tek od nekih 125e pa navise krecu smislene stvari,ukljucujuci i moj asrock (koji je doduse tad bio na snizenju,sad je neuporedivo skuplji).ovako sa vrha mozga mislim da je neka od asus z97 varijanti (dal' z97-a ili tako nesto) prva normalna z97 ploca.u svakom slucaju otvori temu na "sta da kupim" ima ljudi koji su u toku sad sa domacom ponudom.

edit2:

inace je konsenzus na forumu da je jeftinija sabljarka BB kad su u pitanju z97 ploce.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno