Šta je novo?

Kvalitetan monitor za GAMING i RAD pomoc-preporuka.

SrdjanKs

Cenjen
Učlanjen(a)
07.01.2010
Poruke
662
Poena
169
Potreban mi je monitor 23,24,27 inca sa kvalitetnim prikazom slike minimum full hd pa na vise. Cena je bitna tako da preskupi modeli ne dolaze u obzir. Potrebno je i da monitor poseduje kacenja za zid ili ti na one nosace i da bude crne boje.:wave:
 
Dell P2414H je moja preporuka :) Ima VESA kacenje 100x100, dok mu je postolje odlicno, podesivo po visini, ima swivel i moze da se rotira za 90 stepeni po vertikali da bude portrait mode :D TFT central je ga testirao i ima ukupan input lag od 5,5ms. Moj se overklokovao do 80MHz @ 1080p bez problema preko Display Porta i nema frame skipping-a :) Za gaming se pokazao odlicno, nema nigde ghostinga, boje su prelepe u odnosu na TFT koji sam imao. Igrao sam sve zivo od BF4, Borderlands 2, Tomb Raider, Starcraft 2, Counter Stike Source/1.6 i nema ghosting-a ili da se slika razmazuje, cak mi se i povecao K/D ratio u BF4 od kako sam ga uzeo. Ima crn ram, dok je postolje sive boje. Kada sam ga uzimao, kosto je 190e, ali sada su cene znacajno porasle od tada :( Uglovi gledanja su odlicni, dok je rad u office-u i gledanje filmova na njemu pravo uzivanje. Zaboravih da pomene sa AMD VSR ide do 3200x1800 bez problema, dok 2560x1440 isto odlicno izgleda na njemu :)
 
Poslednja izmena:
mene odlično služi BenQ RL2455HM, samo što nije za neki ozbiljan rad u grafičkom sektoru zbog ne baš sasvim verne reprodukcije boja. gejmerski monitor - rasvetljava tamne tonove, ima prejake kontraste i sl. minimalan input lag, odziv u okviru 1ms. milina.
i naravno vesa kačenje.
čak je i crn :)
 
Prvo moras da napises o kom cenovnom pragu ovde razgovaramo. Dell P2414H je odlicno resenje, ali tesko da ces da nadjes skuplje u toj klasi. Ja bih ti pre dao neke savete vezano generalno za tvoj izbor, a to je izbor tipa matrice.

TN
Iako TN se vezuje za donji segment trzista, postoje i superkvalitetni TN monitori. Nekoliko porizvodjaca ima TN modele na nasem trzistu koji imaju odziv od 1 do 2ms i koji su specijalno pravljeni za gejming.

PLS, tj. AD-PLS
Samsungov odgovor na LG IPS i AH-IPS tehnologiju, premda razlike izmedju PLS i AD-PLS nema kao u slucaju IPS i AH-IPS. Ovi paneli se odlikuju poboljsanim odzivom u odnosu na IPS, a nedostatak u odnosu na IPS im je malo manji prikaz boja - tu razliku ne bi ni profesionalac mogao da primeti. Inace pati od istih problema kao i IPS tj. AH-IPS, stim da nemaju glossy ekran kao standardni IPS.

IPS
Odlican prikaz boja sa nesto vecim odzivom i glossy ekranom koji specijalno moze da bude iritirajuc jer pri odredjenim uslovima osvetljenja dobija se ogledalo efekat. Inace moguce je panel ostetiti duzim prikazom staticnih slika u vidu stalnog burnin efekta koji je tipican za plazma tehnologiju, ali i sporadicnog "memory" efekta - tj. prolaznog burin efekta koji se manifestuje obicno kod promene svetlih frejmova na tamne.

AH-IPS
Mali korak napred u odnosu na klasican IPS. Paneli su matirani, malo im je jace pozadinsko osvetljenje - potrebno je naviknuti se i takodje pate od burnin na duze staze kao i IPS.

VA
Ovi paneli na papiru deluju vrh za vrlo prihvatljivu cenu, ali imaju mnogo mana. Prvo je vrlo los kontrast koji za rezultat ima vrlo los prikaz boja ako osvetljenje nije na 100%. Drugo sto se automatski povlaci je da su vrlo iritantni za gledanje - jos gore nego AH-IPS i kod ovih panela se mnogo ljudi zali na zamor u ocima i krvave oci posle visecasovnog koriscenja. Po vrh svega odziv na ovim panelima je katastrofa - ocekuj oko 20 do 25ms (realno).

Kad sam se vec dotakao odziva, vecina danasnjih panela pati od slabijeg odziva. VA, IPS, AH-IPS, AD-PLS, TN tim redosledom od najgoreg do najboljeg. Ono sto proizvodjaci navode u specifikacijama je odziv po G2G standardu koji svaki proizvodjac uskladjuje svojim potrebama ili potrebama modela koji nudi. Dakle G2G nije "gray to gray" (siva u sivu) kako ime nalaze vec predstavlja vreme potrebno da piksel iz neke nedefinisane nijanse predje u drugu nedefinisanu nijansu. Te nedefinisane nijanse po pravilu predstavljaju one gde je odziv za prelaz piksela najmanji. Pravi realni odnos odziva crna - bela - crna vise ni jedan proizvodjac ne ispisuje, a neki "posteniji" izbacuju "najcesci" odziv koji je obicno duplo vise od G2G odziva. Cak i na matricama iz iste generacije ovo moze biti vrlo varjabilno i jedina sigurica je testirati monitor pre kupovine. Najobjektivniji test za odziv je takozvani UFO response test. ((Recimo na mom Dell-u S2240L koji koristim na ovom racunaru, fabricki ima G2G od 7ms dok UFO test mu daje 13.9ms.))

U zavisnosti sta hoces i koliki ti je budzet, moja preporuka bi isla u pravcu ili TN matrice namenjene za gejming ili Samsung AD-PLS matrice jer nudi znatno povoljniju cenu u odnosu na AH-IPS, a da pri tome (po mom sagledavanju) ima bolji odnos prednosti i mana.

Poz.
 
Nazad
Vrh Dno