Šta je novo?

nova grafička ne radi

nocniduh

Slavan
Učlanjen(a)
07.04.2008
Poruke
699
Poena
345
Danas sam probao novu grafičku ASUS GTX750TI-PH-2GD5. Ubo sam je u matičnu ASUS P8H67-M PRO. Konektor za napajanje nema. Kada se upali monitor, vidi se početna slika od BIOS-a ali nije preko celog ekrana kao što treba nego umanjena, na sredini. Čuje se standardni prvi beep, koji valjda označava kraj POST-a, međutim stoji ista slika. Tastatura reaguje (Num Lock može da se pali/gasi) ali ekran ne reaguje. Posle se čuju tri beep-a, drugačijeg zvuka od onog standardnog, sa razmakom od pola minuta jedan iza drugog. Posle zadnjeg beep-a ekran postane crn a kursor treperi u desnom levom uglu. Tada tastatura više ne reaguje. Ventilator grafičke radi svo vreme.

Šta sam sve probao:
Vratio sam staru grafičku i ona radi.
Probao sam oba DVI porta na novoj grafičkoj. HDMI nemam gde da ispitam. Isključio sam sve što je vezano za integrisanu grafičku u bios-u.

Šta je interesantno/manje bitno:
Kada sam uključio komp bez DVI kabla, umesto standardnog, dobio sam jedan dug i tri kratka beep-a, što po ASUS-u označava VGA problem, a zatim je nastavio opet sa 3 beep-a u razmaku od pola minuta.
Priključio sam monitor na integrisanu i podigao sam Windows idok je nova grafička bila ubačena, kreno da instaliram drajvere sa CD-a i u toku instalacije dobio crni ekran.

Sad ako treba da se vraća, moram opet za BG. Jel ovo neispravno ili je možda nekompatibilno sa mojom pločom?
Sem da reklamiram karticu, da li imam pravo na povraćaj novca? Kartica je kupljena u prodavnici u petak, nije poručivana.
 
Nije nekompatibilno, trebalo bi da radi svaka pci-e grafika, probaj je kod nekog ortaka ako mozes, ako i tamo ne radi, zna se sta treba da radis...
 
Sem da reklamiram karticu, da li imam pravo na povraćaj novca? Kartica je kupljena u prodavnici u petak, nije poručivana.

U roku od 7 dana mozes da trazis pare nazad, inace na reklamaciju.
 
stavi staru kartu,uninstaliraj sve drajvere za grafiku iz control panela,skini zadnji DDU,ocisti sve iz sejf moda (DDU ce ti ponuditi da restartuje komp u dejf mod,prihvati),stavi frisko zadnje drajvere koje si predhodno skinuo sa oficijelnog sajta,ako ne pomogne,probaj na kompu koji je provereno ispravan tu grafu,da iskljucis da je do tebe,ako ne bude pomaka vrati kartu i trazi svoje pare nazad,insistiraj na tome,ako prihvate sledeci put naruci sa neta i onda ces imati 14 dana fore da vratis graficku bez pitanja i cimanja sa servisima i sl.
 
sta god da kupis, oni provo salju na proveru i u slucaju da nisi ti ostetio imas pravo da trazis novac nazad. ja sam pre neki dan vratio neke patike i vratili su mi novac.
 
Vrati staru karticu, fleshuj bios na najnoviji i onda ubodi novu karticu.
 
Hvala svima na odgovorima.

BIOS je najnoviji (2013/07/23) a nemam kod koga da proverim karticu, jedino da pitam u nekom servisu da mi odmah provere. Čak i da proverim i da kartica tamo proradi, ja nemam više ideju šta da probam kod mene. Zapravo bi i najgore bilo kad bi drugde proradila, jer onda neće da mi uvaže reklamaciju, a ja karticu ne mogu da koristim. Jedino da je ponudim na oglase uz solidan popust.

Ostalo što treba da se radi iz windowsa ne mogu da se zezam jer nema poente, kad nova grafička ni BIOS ne može da prođe a stara radi normalno.

To za 7 dana je i meni ostalo negde u glavi da je važilo nekad, ali ne znam da li važi i dalje, od prošle godine je stupio na snagu novi zakon o zaštiti potrošača. Proveriću.
 
jako lako da odbija inicijalizaciju win-a zbog drajvera,vrati staru,ocisti sve pa stavi novu.jos jedna metoda da iskljucis da je do tebe je da butujes neki livelinux i ako tu radi,do win-a.
 
Držao sam DEL pri uključivanju da bih ušao u BIOS i nisam mogao sa novom grafičkom. Samo je stojala slika BIOS-a kako sam opisao. Prema tome, do Windows-a nisam ni stigao pa mogu da ga odbacim definitivno kao uzrok.
 
Ljudi, rešio sam problem.

Počeo sam da guglam ko je još imao problem sa 750Ti i naiđem na rešenje. U pitanju je jedna opcija u BIOS-u iliti UEFI-ju, koja, kada se pročita njen opis, kaže da kada PCI kartica ima legacy ROM i UEFI, ovom opcijom se bira koji ROM će da se pokrene. Ja iz toga zaključujem da kada ima samo jedan, onda će da se pokrene taj, ma koji da je. Međutim, pošto je stara grafička MSI R7750-PMD1GD5/OC V2 radila sa bilo kojom opcijom, a nova neće da radi sa EFI compatible ispada da kada je na kartici prisutan samo jedan ROM i to nije onaj koji je izabran ovom opcijom, kartica počne da brljavi na onaj način koji sam opisao. Slika je u prilogu. Verujem da će vam biti korisno da zapamtite ovaj slučaj.

Zahvaljujem vam se svima na pomoći, možda se sada upustim u petljanje sa Windowsom i čišćenjem drajvera.
 

Prilozi

  • UEFI.png
    UEFI.png
    41 KB · Pregleda: 151
Baš mi je drago da si rešio problem, glupo bi bilo da je do biosa...
 
Nazad
Vrh Dno