Šta je novo?

Windows 8.1 problem nakon restarta

Apple

Slavan
Učlanjen(a)
01.07.2009
Poruke
6,083
Poena
395
Moja oprema  
CPU & Cooler
5950x Full EK Water 2x240 Radiator D5 Pump
Matična ploča
MSI MAG B550 TOMAHAWK
RAM
Patriot Viper Steel 4400MHz
GPU
ZOTAC GAMING GeForce RTX 4090 Trinity
Storage
ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 1TB; WD Black 1TB
Zvuk
Asus DGX
PSU
Seasonic Platinum-1000 1000W - SS-1000XP
Kućište
Fractal Define S2 Tempered Glass
Monitor
LG Ultragear 27GP750 1080p 240Hz
Miš & tastatura
Logitech Pro X Superlight White & Logitech G413
Ostale periferije
Raspberry pi 5 8gb
Laptop
MacBook Air M1 16/512GB
Mobilni telefon
Apple 14 Pro 256gb
Pametni uređaji
Apple Watch 7
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ima problem sa win 8.1 i masinom iz potpisa . Problem nastaje prilikom restarta koji je nekada brz a nekad zna bas da potraje a isto tako je sporo ucitavanje kad se podigne OS, tipa nmg nista da pokrenem od programa jer je sve nekako zaglavljeno (cak ni task manager) . Probao sam update fw ssd-a, podigao novi OS,reset biosa na deff ... E sad jednu stvar sam primetio a to je da kad podignem novi OS sve ok i brzo radi dok ne odradim sve update koji postoje ... Svaka pomoc dobro dosla :wave:
https://vimeo.com/124752363
Na snimku sam nakom logovanja u windows kliknuo na task manager da bi videli koliko mu vremena treba da se pojavi .
 
Poslednja izmena:
Za početak, nedaj mu da instalira updeje za MS drajvere, umeju da zeznu pošteno sa njima.
 
To nije dopusteno ni u prvoj ni u drugoj instalaciji ... Prva instalacija je koriscena oko 6 meseci dok nije dogurala do toga da koci pa sam odradio fresh install i dosao do istog problema .
 
Poslednja izmena:
Na toj tvojoj masini ne znam sta je potrebno da se desi pa da ti ovako radi OS.
Na pamet mi pada problem sa neispravnim SSD diskom, mozda da pokusas da mu izmeris brzinu i da ga proveris malo.
Drajver ne moze ovoliko da ga uspori, eventualno da mi kazes da li je to MSDN verzija sistema, koji je sha1 i md5.

Gledajuci ovaj video deluje kao da si koristio sistem gde nije radio trim pa je usporio maksimalno jer nije oslobodjen prostor.
 
Poslednja izmena:
Disk je ispravan kao i brzine istog...Ovo se desava samo prilikom restarta racunara dok je klasican shut down i podizanje sistema skroz ok i sve je brzo i spremno istog momenta .
 

Prilozi

  • mx 100.JPG
    mx 100.JPG
    129.3 KB · Pregleda: 69
"Ubij" hiberfill pa probaj bez njega. (powercfg.exe /hibernate off).
 
Sta ti se dize u start-upu ?
Skini glarysoft i pusti ga nek ti malo procacka masinu.
 
Win8 se restartuje uz pomoc hibridnog butovanja, dosta stvari tu ostaje ucitano dok se samo odredjeni sistemski procesi gase i ponovo pokrecu.
Kada se racunar tek ukljucuje samo onda se koristi normalno butovanje i sve se ucitava i pokrece normalno.
Pokusaj u biosu da iskljucis fast boot pa vidi da li se nesto promenilo. Pored toga problem jos moze bude sa HW debugging.
 
Isti problem imam sa Win 8.1
Kupio sam Lenovo laptop, model G50-45, nije nista spec ali ima itekako dovoljno snage da bi "prazan" OS mogao da radi lepo... A sistem se jedva podigne, da ne komentarisem to sto me ucitavanje najobicnijeg Google Chrom-a podseca na vremena iz doba Win95 :) :)

Dakle, to traje i traje.. takodje, sama grafika se pojavljuje parcijalno, prvo bela pozadina, pa se onda pojavi taskbar i onda sve ostalo... a to sve trajeee..

Win8 je dosao uz laptop, instalira se prilikom prvog ukljucivanja uredjaja. Software je dakle licenciran, na laptop nisam instalirao NISTA sto uz njega ne ide fabricki i sto se ne instalira samo prilikom tog prvog podizanja sistema i podesavanja podataka.

Ruku na srce, instalirao sam samo google chrome ali je i pre njega sve bilo potpuno isto.
prvi put sam mislio da se nesto zeznulo prilikom update-ovanja windowsa pa sam ubio celu instalaciju i sve odradio ispocetka samo sa disable-ovanim update funkcijama, tako da se sledeca instalacija nije update-ovala, medjutim DZABAAA... sistem radi kao poslednje djubre. Sve je usporeno, sve koci, svemu treba vecnost. A nista nisam ni instalirao. Masina je prakticno nevina.
Cackao sam malo i po inostranim forumima, vidim da ima puno porblema sa usporenim Win8.1 medjutim sva ta njihova resenja nisu nesto od pomoci...

ako neko ima neku ideju - dobrodosla je.

Hvala, Ivan
 
Spori su HDD na laptopovima, većina problema sa usporenim reagovanjima počinju od njih.
 
Tacno/netacno imam laptop star dobrih 6 i vise godina pa bolje radi 8 ica na njemu nego na masini iz potpisa ...
 
pa znam bre burazeru, ali ovo nije TO :p
mislim, laptop sam kupio nov u januaru, sasvim slucajna kupovima - nebitno... i stajao mi je u kutiji do pre neki dan, i kada sam ga pokrenuo vrlo sam se neprijatno iznenadio.
Ne mogu da verujem da NOV uredjaj, koji nije neka snaga ali opet ima dovoljno resursa na papiru da bi sistem trebao da "ide glatko" bar dok je "prazan", medjutim malo sutra... on odmah posle instalacije zeza. Nelogicno pa sve i neka je HD ne znam koliko spor... Ne pamtim da mi je skoro radio sporije neki kompjuter. Ne mogu da verujem da bi dopustili da im u prodaju izadje takva konfiguracija koja toliko "zapinje" , veruj mi da ovo nije normalno uopste.
Btw. primetio sam da integrisani IE radi 5 puta brze nego ovaj Chrome koji sam ja ubacio (gle cuda), i FireFox koji sam naknadno ubacio radi dosta brze od Chroma ali ipak sporije od IE...

Masina generalno "koci" ... a na njoj je trenutno 95% fabrickog i licenciranog software-a... nisam napravio niti jedan dokument ili ubacio bilo kakav fajl, sliku, nebitno... dakle NISTA... prazna instalacija... I NE RADI :p
 
pa verovatno zbog tog fabrickog bloatware-a je i zagusen,pitanje je i kako je podesen cpu i hladjenje i sl.cist vanilla win i stelovanje power options-a i verovatno ce da prodise,ako nije krcat prasine i sam trotluje da se ne bi pregrevao,ili iz nekog drugog problema.
 
Posetite ovaj link: Create installation media for Windows 8.1
Kliknete na dugme Create media i skinucete zvanicni Microsoft downloader za pravljenje media refresh sistema, to konkretno znaci da skidate Win 8.1 iso sa ukljucenim najnovijim mesecnim zakrpama.
Narezite iso fajl na DVD, instalirajte sve bez ikakvog bloata, moze AV samo, nikakve third party drajvere samo ono sto sama osmica instalira po prvom pokretanju i onda se javite ovde da vidimo kako radi Windows.

Diskove legalne koje imate a stari su 2+ godine sa Win8 nije realno da instalirate na novi sistem. Prvo iz razloga jer Microsoft ne nudi vise podrsku za Win8, postoji podrska samo za Win8.1 a drugo
nema potrebe za tim kada vec postoji sve integrisano.
 
Poslednja izmena:
elem. Ne pratim vise ni soft ni hard trendove (od kraja 90tih hahah :) ) pa ne znam konkretno sta je bloatware, niti kako se izbegava niti cemu sluzi :D
Win8 sam prvi put u zivotu video pre neki dan kada sam pokrenuo ovu masinu :p
potrudio sam se da vidim kako je podesen cpu, ali u biosu nema nista, prakticno biosa i nema, koliko sam shvatii sada OS (win8 ili jaci) na neki nacin upravlja time sem ukoliko se ne podesi drugacije, odnosno ukoliko se ne kaze u tom kvazi-biosu da OS nije win8 vec neki drugi, npr. Linux. a posto nije linux onda je ovako kako je.

U power managmentu sam sve stavio na "pun gas" bar ono sto se moze tamo podesiti. Ima neko podesavanje za snagu procesora u procentima i to sam narihtao na 100. Hladjenje takodje "pun gas"
a ako si procitao prethodnu poruku napisao sam da je racunar nov. Pre par dana izvadjen iz kutije - dakle prasine nema ni trunka.
 
Poslednja izmena:
Hmm... win 8.1 sam i dobio uz konfiguraciju.
Dakle to je nesto kao polu-instaliran OS. Prilikom aktivacije uredjaja trazio je neke osnovne parametre i podatke i onda se instalirao i aktivirao. Sve je bilo "built-in" apsolutno nikakve drajvere nije trazio vec je sve vec bilo tu pripremljeno za instalaciju.

Podseca na aktivaciju smart uredjaja sa Android platformom.

Postoji neka opcija "rescue, restart, reinstall, recycle" jbm li ga na tu foru i kada se to odabere on ubije sve sa particije, formatira je ili sta joj vec radi i vrati sve na pocetak kao da je uredjaj nov i sve se opet pokrece i instalira ispocetka.
To lici na nesto poput hard-reseta na Android platformi.
Bilo kako bilo ta neka instalacija koja je tu predpripremljena i koju sam instalirao NE moze biti starija od 6 meseci do godinu dana max.

Mogu da probam da je updateujem, tj. da updateujem instalirani sistem ali da li ce to poboljsati nesto - sumnjam.

Hteo sam prvo da pokusam da je nekako dovedem u red.
 
ako te mrzi da citas i da se edukujes nosi u servis i trazi cistu instalaciju.ne postoji magicni taster da sve bude okej i kako tebi odgovara,a najmanje ces ga naci na forumu na internetu.
 
ako te mrzi da citas i da se edukujes nosi u servis i trazi cistu instalaciju.ne postoji magicni taster da sve bude okej i kako tebi odgovara,a najmanje ces ga naci na forumu na internetu.

Vidi... sklapao sam konfiguracije jos dok je bio DOS 5.0 i Win 3.1 pa ne vidim sta bi mi bio problem da pokusam da koliko toliko ubrzam ovo g**no.
Mozda jesam zardjao malo hahah, ali snaci cu se ukoliko mi neko da neke smernice.

Elem, ne mrzi me da citam i da se edukujem jer da me mrzi ne bih ni pisao na forumu, to je pod br. 1.
pod br. 2 ... a za sta Forumi sluze osim ako ne za razmenu iskustava, pomoc, resavanje problema i trazenju odgovora postavljanjem pitanja...
ne razumem... pa nije ovo sajt za upoznavanje vec upravo za ovo za sta ga i koristim.
trece, magicni taster nisam trazio pa ma sta ti time slikovito pokusavao da kazes vec sam pitao da li je neko imao slicnog iskustva kao i da li je to uspeo na neki nacin da resi ili poboljsa i po meni je glupo da se bilo kakvom diskusijom izlazi iz okvira ovog pitanja. Ko moze i hoce da pomogne ili da neku ideju neka kaze, ko nece ili ne zna nema potrebe bilo sta da prica jer forum time gubi svoj smisao.
Apropo nosenja u servis, hmmm... pa to sam i sam znao ali sam ovde ocekovao neki konstruktivniji predlog ;) :)

Pozz, Ivan.
 
Bloatware = programi istalirani od strane proizvođača brand name kompjutera koji bi trebalo da "pomažu" u održavanju datog kompjutera. Uglavnom se aktiviraju već kod dizanja systema i zauzimaju memoriju i kradu processor za svoje potrebe. Treba ih skoro sve uninstalirati ili bar onemogućiti da startuju prilikom bootovanja. Možeš da probaš i "Diagnostic startup" iz msconfig-a za "čist" boot. Neznam šta je još došlo uz windows ali mnogima je ubačen i McAffee ili neki od tih napadnih AV-a, takođe sam čuo da Defender ume da uspori system nenormalno.
 
U power managmentu sam sve stavio na "pun gas" bar ono sto se moze tamo podesiti. Ima neko podesavanje za snagu procesora u procentima i to sam narihtao na 100.
Можда си га прерихтао. ;) Пробај са неком default опцијом у биосу, реинсталирај па одмах провери како ради. Можда само очекујеш да све лети а оно ради неком нормалном брзином? Можда је нешто неисправно па брља?
Стартуј неки лајв linux па пробај све, ако нема разлике, или је тако како је или је нешто неисправно па онда слади рекламација. Можда неки други windows?
 
Nazad
Vrh Dno