Šta je novo?

Deus Ex: Mankind Divided

Svi misleci na ostale igre koje su izasle ovi i prethodne godine koje su potpuno identicne na kompu i soniju.
 
Nisu baš iste, već je kombinacija low/med/high sa PCa, al ajd da kažemo da jeste diskusije radi. To je posledica višeplatformskog razvoja, koja je uslovljena velikim budžetima i kapitalističkom logikom širenja tržišta izdavanjem igre za što više platformi koje hardverski omogućavaju određeni tip igre. A udeo PC gejminga i konzola je posledica strimlajnovane prirode potrošačke elektronike i retail orijentisanosti konzolnih igara koji omogućava sistem polovnih igara i iznajmljivanja što odgovara vlasnicima radnji jer izdavači zakupljuju prostor pa su PC igre gubile prostor na rafovima i time gubile na vidljivosti kod kupaca naročito u Americi itd. Plus malo dogovora Sonya i Microsofta iza scene sa trećim partijama kojima se zabranjuje da se verzije puno razliku. Nema veza sa piraterijom koji se po ovakvim forumia i od strane industrije navodi kao razlog, što bi se sa malo razmišljanja utvrdilo da je besmislica. I neki novinar sa mudima bi postavio pravo pitanje s tim u vezi raznim Cevatima i Blowima ovog sveta, ali nema ko izgleda.

Šta ti je tačno primedba, očekuješ da PC verzija svake takve mutliplat igre ciljano iskoristi high-end PC mogućnosti tako da razlika u odnosu na konzolnu bude kao dupe i oko? Teško će to da ide.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo mi je kako niko ne optužuje zli AMD da svojim potkupljivanjem developera i forsiranjem matorog endžina žestoko opterećenog sa par modernih efekata uništava pc gejming scenu i bori se na kvarno, kako bi sigurno usledilo kada bi neki TWIMTBP naslov izašao sa ovakvim performansama...
 
Zato sto se AMD ne bave time, kao sto ne modifikuju sors kod rendering softvera da bi bolje radio na njihovim procesorima. Zna se na koji nacin koja firma ostvaruje prednost, Intel kroz kompajler koji je deo Windows koda a nV kroz specijalizovanu softversku podrsku developerima tj. TWIMTBP program. AMD nema ni jedno ni drugo, oni pokusavaju nesto sa GPUOpen inicijativom ali to ne daje rezultate na Windows platformi. Pravo pitanje je zasto ja tebi ovo pisem kada ti to znas bolje od mene :)
 
Zato sto se AMD ne bave time, kao sto ne modifikuju sors kod rendering softvera da bi bolje radio na njihovim procesorima. Zna se na koji nacin koja firma ostvaruje prednost, Intel kroz kompajler koji je deo Windows koda a nV kroz specijalizovanu softversku podrsku developerima tj. TWIMTBP program. AMD nema ni jedno ni drugo, oni pokusavaju nesto sa GPUOpen inicijativom ali to ne daje rezultate na Windows platformi. Pravo pitanje je zasto ja tebi ovo pisem kada ti to znas bolje od mene :)

Zna ali ne razume ;)

Sent from mTalk
 
Jel 8GB vram-a dovoljno za ultra texutre?
8GB???Strasno mi je i napisati.Kada se setim onih vremena kada je sve lepo radilo na 256Mb Vram!Ja ne mogu da nadjem neku igru gde je graficki toliki pomak,da je stvarno potrebno 8GB Vram-a.Mislim da bi danas bilo dovoljno i 1GB,samo da nije vestacki povecana zahtevnost.
 
Bro, nije to bas tako prosto. :) Seti se samo na kojoj si rezoluciji igrao i koliko su velike te teksture bile, pa sad razmisli koliko je zahtevno kad su 4k u pitanju, pa shadows, pa mnogo veca sama output rezolucija, pa jos mnogo toga sto ide u memory buffer. Ima igara koje su optimizovane pametnim dizajnom ali generalno 4GB lagano postaje tesno, pogotovo sto je i 1080p vec prevazidjena rezolucija i gadja se 1440p.
 
Poslednja izmena:
8GB???Strasno mi je i napisati.Kada se setim onih vremena kada je sve lepo radilo na 256Mb Vram!Ja ne mogu da nadjem neku igru gde je graficki toliki pomak,da je stvarno potrebno 8GB Vram-a.Mislim da bi danas bilo dovoljno i 1GB,samo da nije vestacki povecana zahtevnost.

Pitam jel toliko imam na grafickoj, da vidim i neke vajde od tih 8GB.
 
Samo video u 4K mi danas uze 2.3gb Vram i 5gb sistemske...
 
Sve je to zaludjivanje narodne mase, mi nemamo HD kanale svetu na tv-u, a kamoli 4k. Tako i za monitore, ljudi i dalje gotive 22 inca i 1080p a namece im se 2k jer je in? Sto da ne kada grafa koja to moze da omoguci bude 150-200e i to high end, a 350 za 4k, a ovako ti treba 2k evra za gpu i monitor da bi se naigrao igrica koje su graficki iste kao na konzoli od 300e. Trziste je postalo veliko pranje novca, PC tone veoma brzo, ultimatum se stabilizuje od strane Intela i Nvidie, gaming ce na olimpijadu 2020.. Hell on Earth! :D
 
Poslednja izmena:
Bro, nije to bas tako prosto. :) Seti se samo na kojoj si rezoluciji igrao i koliko su velike te teksture bile, pa sad razmisli koliko je zahtevno kad su 4k u pitanju, pa shadows, pa mnogo veca sama output rezolucija, pa jos mnogo toga sto ide u memory buffer. Ima igara koje su optimizovane pametnim dizajnom ali generalno 4GB lagano postaje tesno, pogotovo sto je i 1080p vec prevazidjena rezolucija i gadja se 1440p.

Otkud ti da su teksture 4k rezolucije? Ako je to stvarno slucaj, onda su paceri najgore vrste. Nema potrebe za 4k teksturama. Doduse na konzolama je kolicina vrama (oko 5 giga) jedna od jacih stavki hardvera pa se to ekploatise naveliko.
 
Govorio sam generalno o tome zasto je potrebno dosta VRAM-a i kako lako moze da se popuni. Ne znam za Deux Ex jer nemam igru, ali poslednji Tomb Raider je definitivno imao 4k teksture koje su dovodile do stutteringa/slowdowna na kartama sa 4GB VRAM-a. Ne bi me cudilo ni da je to slucaj i ovde, jer u poslednje vreme sve vise i vise igara trazi sto vise VRAM-a. Nije losa fora ni da ta opcija bude nedostupna za karte sa manje rama kao sto je to u DOOM-u izvedeno, jer ce tako neiskusni igraci manje da primete usporenje i kocenje ako slucajno odvrnu sve do kraja.
 
Battlefront koristi 1024 rezoluciju tekstura (VRAM usage u 4K rezi oko cet'ri gige) :)

Ali dobro, to su te 'pametne' optimizacije koje pominjes (pod navodnicima jer bi to trebale biti standardne tehnike).
 
Sta fali da se nagruvaju malo teksture? :d
Evo samo 60gb textura...

 
Battlefront koristi 1024 rezoluciju tekstura (VRAM usage u 4K rezi oko cet'ri gige) :)

Ali dobro, to su te 'pametne' optimizacije koje pominjes (pod navodnicima jer bi to trebale biti standardne tehnike).

Pa generalno sve igre, tj. endzini koji budu koristili full PBR pipeline delovace sjajno i ono "next gen", naravno uz pravilnu implementaciju. Frostbite je krenuo sa tim a i ovde se isto koristi samo ne znam u koliko meri, tj. verujem da je ogranicen set materijala koji su obuhvaceni ovom tehnikom. Jedini problem je sto sve mozda malo vise deluje kruto u animacijama kao i sam art dizajn koji ocigledno ima svoj pravac i ne puca na realizam.

Sto se tice textura, BF i nadolazeci BF1 koriste photogrammetry pa i pri manjoj rezoluciji imaju poprilicno detaljne texture. Inace, malopre probah i tu je oko 4.2GB sve na ultra na 4k internoj render rezoluciji. Jedino bih kao zamerku mozda ubacio senke manje rezolucije koji ni na 4k nisu bas najbolje ali opet sve to povlaci daleko vecu zahtevnost. No, da ne idem dalje u off...
 
Zato sto se AMD ne bave time, kao sto ne modifikuju sors kod rendering softvera da bi bolje radio na njihovim procesorima. Zna se na koji nacin koja firma ostvaruje prednost, Intel kroz kompajler koji je deo Windows koda a nV kroz specijalizovanu softversku podrsku developerima tj. TWIMTBP program. AMD nema ni jedno ni drugo, oni pokusavaju nesto sa GPUOpen inicijativom ali to ne daje rezultate na Windows platformi. Pravo pitanje je zasto ja tebi ovo pisem kada ti to znas bolje od mene :)

Ma naravno, samo primećujem da imamo dve stvari koje efektivno po korisnika ostavljaju iste posledice, a nigde tih zabrinutih glasova koji kukaju na propast opšteg dobra i sabotažu pisigejmingmasterejsa.

Inače, radio bi AMD te stvari ohoho, samo kada bi imao love, tj. da nisu imali toliko fejlova u godinama iza, te da su zarađivali umesto da gube novac XY kvartala uzastopno. Pa se onda problem sa novcem prelio i na ljudske resurse, i onda pokušavaju nekim gerila kampanjama da grade imidž kako su oni verni otvorenim ovim onim. U realnosti, čim dođu do para, sponzorisaće opet filmski festival u Kanu i ništa od tih tehnologija neće davati za dž u open source, već ih koristiti za sebe. Protiv čega u suštini nemam ništa, čak mi je to poštenije nego da poput gerilca promovišeš tehnologije za koje znaš da ih nikada nećeš zaokružiti kako treba i da u praksi niko ne zna kako će da ispadnu na kraju...
 
Evo mene podjednako nerviraju igre koje namerno sakate bilo jednu, bilo drugu arhitekturu. Ali ako softver maksimalno koristi karakteristike jedne arhitekture, koje druga nema, onda to nije sakaćenje, i tu treba praviti razliku. Nije AMD kriv što GCN zapravo može da izvuče više nego što to većina igara koristi. I onda kada se pojavi igra koja zapravo izvuče maksimum, onda je to problem. To što AMD radi bolje u DX12/Vulkan naslovima, ne znači da novi API služi da uspori nVidia karte, već da je nVidia iskoristila maksimalno svoj čip već sa DX11/openGL, i nema probleme koje ima GCN

Ali za sve to krivim pre svega izdavače i developere a ne AMD ili nVidia-u. Jer gledam od koga kupujem krajnji proizvod. Da krivimo proizvođače hardvera za softver koji je loše optimizovan bilo bi kao kada bismo krivili Mercedes kad mu propadnu amortizeri na srpskim putevima :d Oni su projektovali automobil za puteve koji se rade po određenom standardu. Ako su putevi van svakog normalnog standarda, onda je problem negde drugde

ontopic:
Što se igre tiče, instalirao sam
http://store.steampowered.com/app/6910/
dok se ova igra ne sredi, a ja smislim na čemu da je igram :D
 
Poslednja izmena:
4K texture u ovoj igri apsolutno nista ne znace. 4K texture puno znace u igrama kao sto je Skyrim, gdje je geometrija siromasna i texture razvucene previse.
 
Otkud ti da su teksture 4k rezolucije? Ako je to stvarno slucaj, onda su paceri najgore vrste. Nema potrebe za 4k teksturama. Doduse na konzolama je kolicina vrama (oko 5 giga) jedna od jacih stavki hardvera pa se to ekploatise naveliko.

Kome ne treba uvek može da smanji teksture sa ultra na very high ili high i dobije teksture niže rezolucije, naravno pod uslovom da je ista situacija kao i sa RotTR, gde se koriste 4k teksture na max postavci.

Hvala bogu, pa je tamo na korisniku ostavljeno da odluči šta mu je potrebno, a šta ne. Sad što većina pati da toga odvrnu sve do desno ne znajući šta rade, pa onda kukaju, to je drugi problem. Ja sam oduvek bio čak i za ubacivanje opcija koje danas ni ne moraju biti igrive na bilo kom sistemu (ova svakako nije takva), ali koje će značiti za koju godinu, kao što smo svojevremeno imali sa igrama kao što su Stalker, Metro 2033, Crysis, etc... Ali timovi više ni ne smeju danas da odu u tom smeru jer će u startu zbog toga dobiti negativne recenzije na steam-u zato što igra nije dobro "optimizovana".


Evo mene podjednako nerviraju igre koje namerno sakate bilo jednu, bilo drugu arhitekturu. Ali ako softver maksimalno koristi karakteristike jedne arhitekture, koje druga nema, onda to nije sakaćenje, i tu treba praviti razliku. Nije AMD kriv što GCN zapravo može da izvuče više nego što to većina igara koristi. I onda kada se pojavi igra koja zapravo izvuče maksimum, onda je to problem. To što AMD radi bolje u DX12/Vulkan naslovima, ne znači da novi API služi da uspori nVidia karte, već da je nVidia iskoristila maksimalno svoj čip već sa DX11/openGL, i nema probleme koje ima GCN

Ali za sve to krivim pre svega izdavače i developere a ne AMD ili nVidia-u. Jer gledam od koga kupujem krajnji proizvod. Da krivimo proizvođače hardvera za softver koji je loše optimizovan bilo bi kao kada bismo krivili Mercedes kad mu propadnu amortizeri na srpskim putevima :d Oni su projektovali automobil za puteve koji se rade po određenom standardu. Ako su putevi van svakog normalnog standarda, onda je problem negde drugde

Problem je što ova igra ne koristi bilo šta od DX12/Vulkan mogućnosti, trenutno na svim kartama radi gore u dx12 modu, pa i na gcn-u.

Ovde nije problem u AMD ili nV, problem je taj što mi se čini da se Square Enix bavi iznuđivanjem sponzorstva od velikih igrača, od AMD-a, nV, Sony, MS, i da to rade odlično, barem po njih. Tako da imamo situaciju da su Deus Ex:HR, Hitman:A, Sleeping Dogs, TR (2013) pod AMD brendom daleko bolje radile pod AMD karticama i da su bili jedni od retkih naslova koje su pravile takvu razliku u korist AMD-a uz Codemasters vožnje. Slično važi za novog Hitmana i Deus Ex:MD.

Ali sa druge strane kada ih je nV sponzorisala, kao što je to slučaj sa RotTR ili Just Cause 3, situacija je bila sasvim dijametralna što se tiče performansi.

A zatim dolazimo do toga da su MS-u prodali vremensku ekskluziva za RotTR na xbox konzolama, a potom su Soniju prodali vremensku ekskluzivu na Final Fantasy 7 Remake.

Očito znaju da izvuku sponzorstva iz džepova hw kompanija.
 
Za 4K teksturama nema potrebe ako se tiling tekstura uradi kako valja. Naravno kao sto starac kaze, toga u Skajrimu nema jer je ta igra u tehnickom smislu jedno deset godina stara. Nema potrebe ni za teselacijom a ni za POM jer iako dalju sjajne rezultate ipak su veoma intentzivni za GPU. POM mozda vise od teselacije posto nove graficke imaju specijalne jedinice za teselaciju ali ukoliko se pretera sa teselacijom onda ni to ne pomaze (Tress/Pure Hair su primer preterivanja).

Samo je potrebno biti dobar radnik sto kaze Borat. Uradis high poly model, od njega napravis low poly model koji ces koristiti u igri, izmapiras sve sto treba, bejkujes detalje sa high poly modela na texture uv map. Normal mapping 101, sto bi se reklo. Ako se uradi dobro i kvalitetno, nema potrebe za teksturama vece rezolucuje od 1024. Niti za suvisnom geometrijom jer neces da je zagledas na pola incha razdaljine da vidis jel fejkovano ili nije. Za destrukciju koristis decals, a ako treba large scale destrukcija onda ima i resenja i za to ali to vec zalazi u polje rada sa geometrijom a ne teksturisanjem.

Koliko vidim oni u Mankind Divided obilato koriste POM (displacement mapping) sto objasnjava zahtevnost ali ne bi trebalo da utice na VRAM usage.
 
Za 4K teksturama nema potrebe ako se tiling tekstura uradi kako valja. Naravno kao sto starac kaze, toga u Skajrimu nema jer je ta igra u tehnickom smislu jedno deset godina stara. Nema potrebe ni za teselacijom a ni za POM jer iako dalju sjajne rezultate ipak su veoma intentzivni za GPU. POM mozda vise od teselacije posto nove graficke imaju specijalne jedinice za teselaciju ali ukoliko se pretera sa teselacijom onda ni to ne pomaze (Tress/Pure Hair su primer preterivanja).

Samo je potrebno biti dobar radnik sto kaze Borat. Uradis high poly model, od njega napravis low poly model koji ces koristiti u igri, izmapiras sve sto treba, bejkujes detalje sa high poly modela na texture uv map. Normal mapping 101, sto bi se reklo. Ako se uradi dobro i kvalitetno, nema potrebe za teksturama vece rezolucuje od 1024. Niti za suvisnom geometrijom jer neces da je zagledas na pola incha razdaljine da vidis jel fejkovano ili nije. Za destrukciju koristis decals, a ako treba large scale destrukcija onda ima i resenja i za to ali to vec zalazi u polje rada sa geometrijom a ne teksturisanjem.

Koliko vidim oni u Mankind Divided obilato koriste POM (displacement mapping) sto objasnjava zahtevnost ali ne bi trebalo da utice na VRAM usage.

To je tačno, s tim što to stvarno mora biti odrađeno jako dobro. Ja lično kada bih radio teksture ne bih išao preko 2k rezolucije u ovom momentu. Generalno za većinu tekstura je dovoljna rezolucija 1024 piksela, 2k i preko se koristi samo za neke stvari (najčešće za skybox i pojedine objekte kojima kamera prilazi često blizu). Cela suština je da se normal mape odrade kvalitetno i da su pre svega te teksture u viskoj rezoluciji. Dobar primer je recimo Quantum Break, gde su ove teksture izuzetno precizno odrađene pa zato objekti izgledaju veoma detaljni u geometriji.

Međutim priča sa teksturama je usložena zadnjih godina. UE4 koristi materijale, koji se mogu sadržati teksture a i ne moraju. To znači da kombinovanjem određenih samo matemateičkih parametara i nodova ili recimo teksura manje rezolucije, možeš napraviti kvalitetan materijal kojim možeš obložiti neku površinu velikih dimenzija. Ovaj metod rasterećuje VRAM, plus što površina izgleda realističnije s obzirom da su materijali Physically Based.

Primer - Unreal 4 teskturiranje:

[youtube]FPRe1COFQXs[/youtube]

Što se tiče displacement mapa moraš imati u vidu da su i to teksture takođe, tako da bi one morale da utiču na VRAM u nekom procentu.
 
Da li će neko nešto da kaže o samoj igri ili ćete da nastavite da drvite narednih 10 strana o 4k teksturama i performansama?
 
Grafika je ionako tanka :)


Sent from my Siemens SX1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno