Šta je novo?

Pomoć oko izbora laptopa

nikolamiki

Poštovan
Učlanjen(a)
31.03.2015
Poruke
1
Poena
51
Pozdrav svima,

kao što i sam naslov kaže, potrebni su mi vaša mišljenja i saveti pri izboru kompjutera za sestru.

A izbor se sveo na sva kompa. I glavna tačka preloma je ovo: da li ovaj procesor - Intel Core i5-4200U 1.6GHz (turbo do 2.6GHz, 2 jezgra, 3MB cache), vredi da se žrtvuje 2 inča ekrana, 500 GB Harda, neintegrisana grafička. Ostavi ću linkove oba kompa ispod.

http://www.winwin.rs/laptop-hp-350-...-4gb-500gb-intel-hd-silver-black-4713857.html

http://ecena.rs/laptop-i-tablet-racunari/laptopovi/acer-aspire-e5-771g-37rx-laptop-cena

Mislim da se njoj više sviđa ovaj drugi, ali je samo brine da li procesor na tom kompu - Intel Core i3-4030U 1.9GHz, će moći da gura glatko par programa koji joj trebaju istovremeno (studira grafički dizajn), npr. Fotoshop, indesign i još nešto treće tog tipa, bez da komp kuca i zeza. Dakle, da li joj je nužna ta i5-ica i da li mora da žrtvuje sve gore navedeno za neometan rad, ili će joj i ovaj drugi procesor raditi posao?

Hvala unapred na pomoći :)
 
Mala je razlika između tih procesora. Koliko znam, nove verzije Adobe programa imaju dobru podršku za hardversku akceleraciju, pa će Acer svakako imati koristi od 840M. Grafička će dosta ubrzati neke akcije i osloboditi procesor. Pri tom, za takve stvari, veća rezolucija je veoma bitna stavka. Najveća mana Acer-a je masa od 3kg, i verovatno nešto kraće trajanje baterije.
 
Edit: Imaj u vidu da je neophodno dodati bar još 2GB RAM-a za komforan rad. Još bolje 4 GB. I generalno su svi ti ULV procesori đubre za ozbiljan rad, tako da bi bilo dobro naći neki laptop sa i3 ili i5 M procesorom, mada su oni malo skuplji. Pitanje je samo koliko ozbiljno se neko bavi time.
 
Da ne otvaram novu temu, interesuje me misljenje o ovoj specifikaciji: Windows 8.1 64-bit
5th Generation Intel® Core™ i5-5200U Processor with Intel® Turbo Boost Technology 2.0
39.6cm (15.6”) , Toshiba TruBrite ®HD TFT Display
Solid State Drive 256 GB
8,192 (1x) MB, DDR3L RAM (1,600 MHz)
Intel® HD Graphics 5500

Inace se radi o Toshibi SATELLITE L50-B-2G8, ima ga u mediamarku u inostranstvu i cena mu je 700e.. Da li je vradan ovih para?

Hvala,pozdrav..
 
Jednostavno zato sto je hardverski osakacena; npr i7 U serije imaju 2 jezgra\4 threada, ostali 4 jezgra\8 threadova...time su u startu slabiji u aplikacijama\igrama koje podrzavaju rad sa vise jezgara,ali naravno stedljiviji.
 
"U" procesori su uglavnom za ultrabukove, znači ultraprenosnike gde su prenosivost/laganost i autonomija glavne stavke. To su pomoćni računari ili mogu biti primarni npr. novinarima kojima služe za piskaranje i surfovanje, kojima ne treba jači procesor. Takođe se stavljaju u obične, da kažem budžet DTR laptopove, koji nisu ultraprenosnici ali su relativno pristupačne cene. Naravno za naše tržište su i ti modeli u višoj srednjoj klasi, dok su budžetski (tipa €200-300) Celeroni, Pentium B i tako to - osakaćeni Haswelli.

Ako ti to nije primarni računar, odnosno ako ti ne treba neki žešći procesor možeš slobodno i U seriju da kupiš. Ako ti pak treba ozbiljniji procesor, onda M ili H serija procesora (pritom ne mislim na Intel Core M tj Broadwell arhitekturu, već recimo i5 4200M/4200H ili i7 4710MQ ili HQ), ili čak i3.

Poenta je, ako imaš izbor da za istu cenu biraš između laptopa sa U procesorom i H/M(Q) procesorom, izabereš ovo potonje. Ako u okviru svog budžeta nalaziš samo U onda bolje i U nego Celeron, Pentium B i sl. Znači ideš na i3/i5/i7 pa onda dalje biraš U/M/H. Zaobilaziš ako možeš prvenstveno Celerone i Pentiume.

Ovo se sve naravno odnosi na Intel platformu. Za AMD nisam kompetentan jer nisam informisan o aktuelnim AMD procesorima.
 
Poslednja izmena:
Hvala na ovome pojasnjenju. Volim kada neko ukratko puno toga jednostavno objasni :).
Mislim da nema ni jedan sa M ili H oznakom i da spada u cenovnik rang do 500e, svi su oni mnogo skuplji.
 
Ipak da postavim ovde pitanje oko nedoumice vezano za procesor. Gledam da bude i5 i u sastavu laptopa koji ja gledam do oko 500e. Ima par kombinacija sa par razlicitih i5 pa nisam siguran sta je bolje odluka posto ima jaci sa integrisanom grafickom ili malo slabiji sa dodatnom grafickom. Ne bi da stavljam laptope koje sve gledam jer trenutno nisam profiltrirao u izboru oko 10 pa ce mi ova odluka, za koju pitam, olaksati da smanjim izbor na par komada.

Intel Core i5-5200U 2.2GHz + Intel HD Graphics 5500
Intel Core i5-4210U 1.7GHz + nVidia GeForce 820M 2GB GDDR3
Intel Core i5-4200U 1.6GHz + AMD Radeon HD 8670M 2GB DDR3
Intel® Core™ i5 Model: 4210U + AMD® Radeon™ Model grafike: Radeon™ R7 M265
Ako ovde uporedim ne vidim neku veliku razliku.

Intel® Core™ i5-4210U Processor + Intel® HD Graphics 4400 ovakav izbor mislim da bi trebao da izbacim

Da nema prve kombinacije sa ovim 5200U mislim da bi lako odlucio. Sada me interesuje da li su velike razlike izmedju prvog i ostala dva procesora. I kolke su razlike u grafickim i kolko puno gubim ako bi se opredelio za integrisanu.
Ekran ce biti 15.6", izbore koje gledam su uglavnom svi sa 4Gb rama, cini mi se da ima jedan od 6Gb, laptop nece sluziti za igre, filmove i zabavu. Svakako i sa dodatnom grafickom ili integursom bezveze je postavljati pitanje da li ce terati video fajlove. Posto nema smisla skidati 1080p i pustati na laptopu sa ovom rezolucijom, a svaka rezolucija ispod te tera ce bez ikakvih problema. Bice instaliran Eclipse na njemu i jos par nekih drugih stvari, nacice se verovatno i Photoshop...
Mada moje generalno pitanje je koja bi bilo idealna kombinacija u gore ponudeljenom izboru i kolko se gubi u razlici ako bi hteo da odaberem da laptop bude univerzalan u ovakvim mogucnostima. Mene vuce da uzmem 1.7Ghz + graficka ali ako pravim gresku hteo bi da mi se pojasni.


Druga nedoumicu koju imam oko opredeljenja je da li sjajan ili matirani ekran. Koji je prijatniji za oci za duzi rad? Mada kod nas ima jako mali izbor matiranih ekrana pa ce verovatno zapasti da bude sjajan.
 
Ipak da postavim ovde pitanje oko nedoumice vezano za procesor. Gledam da bude i5 i u sastavu laptopa koji ja gledam do oko 500e. Ima par kombinacija sa par razlicitih i5 pa nisam siguran sta je bolje odluka posto ima jaci sa integrisanom grafickom ili malo slabiji sa dodatnom grafickom. Ne bi da stavljam laptope koje sve gledam jer trenutno nisam profiltrirao u izboru oko 10 pa ce mi ova odluka, za koju pitam, olaksati da smanjim izbor na par komada.

Intel Core i5-5200U 2.2GHz + Intel HD Graphics 5500
Intel Core i5-4210U 1.7GHz + nVidia GeForce 820M 2GB GDDR3
Intel Core i5-4200U 1.6GHz + AMD Radeon HD 8670M 2GB DDR3
Intel® Core™ i5 Model: 4210U + AMD® Radeon™ Model grafike: Radeon™ R7 M265
Ako ovde uporedim ne vidim neku veliku razliku.

Intel® Core™ i5-4210U Processor + Intel® HD Graphics 4400 ovakav izbor mislim da bi trebao da izbacim

Da nema prve kombinacije sa ovim 5200U mislim da bi lako odlucio. Sada me interesuje da li su velike razlike izmedju prvog i ostala dva procesora. I kolke su razlike u grafickim i kolko puno gubim ako bi se opredelio za integrisanu.
Ekran ce biti 15.6", izbore koje gledam su uglavnom svi sa 4Gb rama, cini mi se da ima jedan od 6Gb, laptop nece sluziti za igre, filmove i zabavu. Svakako i sa dodatnom grafickom ili integursom bezveze je postavljati pitanje da li ce terati video fajlove. Posto nema smisla skidati 1080p i pustati na laptopu sa ovom rezolucijom, a svaka rezolucija ispod te tera ce bez ikakvih problema. Bice instaliran Eclipse na njemu i jos par nekih drugih stvari, nacice se verovatno i Photoshop...
Mada moje generalno pitanje je koja bi bilo idealna kombinacija u gore ponudeljenom izboru i kolko se gubi u razlici ako bi hteo da odaberem da laptop bude univerzalan u ovakvim mogucnostima. Mene vuce da uzmem 1.7Ghz + graficka ali ako pravim gresku hteo bi da mi se pojasni.


Druga nedoumicu koju imam oko opredeljenja je da li sjajan ili matirani ekran. Koji je prijatniji za oci za duzi rad? Mada kod nas ima jako mali izbor matiranih ekrana pa ce verovatno zapasti da bude sjajan.

Ako vec kazes da neces da igras igre, onda ne treba ni da razmisljas na tu temu: prva kombinacija, odnosno Intel Core i5-5200U 2.2GHz + Intel HD Graphics 5500. Ako ces da igras, onda ova sa R7 M265 grafikom.

Inace ide ovako od prilike:

intel 5500+20%=GF 820M+10%=8670M+40-50%=M265. Ali opet, posto kazes da neces da igras igre,za tebe bukvalno nema dileme tu.
Sto se ekrana tice, matiran je bolji ako ce laptop biti koriscen u svetlijoj prostoriji, sjajan u tamnijoj. Vecina ljudi vise voli matiran,ali nije to posebno bitna stavka sem ako ce sunce ceo dan da bije u displej.
 
Tako se i ja razmisljam. Mada posto ce mi ovo biti prvi laptop sve nesto razmisljam da zadovolji par razlicitih kriterijuma i bude onako univerzalan za vise stvari i lepseg izgleda, ipak nema posle menjanja sem dodavanje ram memorije dok mi hdd nije ni potreban veliki, da ima 250Gb ssd umesto 1Tb ja bi bio prezadovoljan.
Ajde da kazem da je taj i5-5200U + HD 5500 favorit za primarne stvari. Posto sam gledao vise njih tesko mi je da definitivno suzim izbor pa mi treba savet vise vas i razlicita iskustva.


DELL Inspiron 3543 (i5-5200U,4GB,500GB)
DELL Inspiron 3542 (i5-4210U, 8GB, 1TB, 820M) Ovaj se nasao tu zbog 8Gb rama.
DELL Inspiron 15 (5547) i5-4210U,4GB,500GB,R7 M265 2GB

HP 350 G1 F7Z04EA Ovaj je sada na jacem popustu, deluje mi da lepo izgleda i 3500din jeftiniji nego u BC-u gde je isto na preporuci. I ujedno najslabiji procesor i5-4200U 1.6GHz

ASUS K555LN-XO088D (Dark Blue Metal) Ovaj mi deluje najlepsim, metalno kuciste, ima jacu graficku, 6Gb rama. Ali opet za 6000,7000din skuplje od svega ostalog. Tu je i ova garancija od 1 god. u slucaju kvara vracaju novac i popravljen laptop za koju moram reci da privlacno zvuci.

Takodje jedna bitna stvaka je kucanje na tastaturi ali sam primetio probavajuci po radnjama da su u glavnom sve veoma slicne.


Vodim se sa time za cega ce mi trebati ali bi i hteo malo da mi se pojasni za ove preostale modele.
 
Ne verujem da Asus K serije ima metalno kuciste, u pitanju je metal plava boja. Bar pre nije imalo.

Ja bih uzeo taj Asus (840M) ako mislim da ikad igram neke igre, a Dell No.1 ako sam siguran da ih nikad necu igrati. Takodje, tu je moguca i sledeca varijanta: uzeti laptop sa grafikom, a jednog dana kad istekne garancija i taj i5 bude slab,zameniti za neki i5-i7 sa oglasa. Medjutim,nije da je neka razlika u snazi izmedju 4210u i 5200u, tj da ne moze da se primeti u radu.

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html

139 vs 164. Nikakva razlika. Jedina razlika je u grafici, integrisana 5500 je znatno brza od 4400, preko 20%.
 
@ finogon82

Hvala sto pomazes. Eleminisao sam Asus-a. Dosta je skuplji. Da ima nesto manje kvalitetnije tipa 500Gb hdd, gpu 820M onda bi bio u rangu oko 60k din i verovatno bi ga uzeo jer mi veoma lepo izgleda + garancija. A ovako ulazi u gejmersku konfiguraciju.

Sada se dvoumim da li HP-a eleminisati. Iz razloga sto je veoma povoljan i ako sam planirao malo vise od toga da potrosim, lepse mi deluje naspram 3542 dok za druga dva Dell-a ne mogu da procenim, a cpu je 170 mesto naspram 164 za 4210U. Graficke su indeticne sa Dell-ima 3542 i 5547. Jedino se postavlja pitanje oko drugih karakteristika sto imaju, sama izrada HP-ea, tu je verovatno 2 god. garancije naspram Dell-ih 3,...

Nesto sto ne mogu da ustavim na osnovu opisa i slika kod kojih se baterija skida? Kod Asusa ne moze. I kolko su od prilike 4 celijske baterije u mA, a kolko 3 celijske? Vidim da 5547 ima 3 celijsku bateriju.


-----

Kolko zahteva graficku Photoshop i Illustrator? Posto planiram u buducnosti malo i tome da se posvetim. Ako zahteva, da onda to eventualno i bude razlog da ipak bude sa grafickom.
 
Poslednja izmena:
Ne razmisljaj o 820M grafici,samo je 20% brza od integrisane,sto je nista.Nije uopste vredno razmatranja,samo podize cenu, skracuje trajanje baterije, povecava toplotu i sansu da se laptop pokvari jednog dana. Moze HP, ja sam ga iskreno sinoc preskocio. Nije to skupo u odnosu sta nudi, lepo izbalansirana masina,vredi te pare. Samo trazi odmah da ti ugrade jos 4gb pa onda posalju, i miran si.
Baterije se skidaju na svim laptopovima.
 
Razmisljam se da bi tako bila najbolja kombinacija. Ubacim odma jos 4Gb + kupim i bezicni mis i taman sam tu u budzetu koji sam planirao. Sto si ga preskocio bio? Licni razlozi ili si mislio da su ove druge kombinacije bolje?

-----
Oko 5h drzi baterija, ovde ima slika u vecoj rezoluciji. Lepo i izgleda http://www.notebookcheck.net/HP-350-G1-Notebook-Review.130217.0.html
 
Poslednja izmena:
Onda je odluka pala na HP 350 G1 :).
Koju memoriju da dodam? Postojeca na laptopu je na 1600MHz. Tu ima 4 razlicite na 1600MHz. Nece biti problema ako se razlikuju letencije? Ne znam da li ima razlike ako se dve razlicite memorije razlikuju po naponu na kojem rade? Ako nema u tome razlika ubacio bi ovu Memorija SODIMM DDR3L 4GB 1600MHz Kingston HyperX Impact, HX316LS9IB/4
 
Memorija SODIMM DDR3 4GB 1600MHz Kingston KVR16S11S8/4 4.299 din. Ovu memoriju sam uzeo, promaklo mi je da su vecina L (low-voltage) tako da imaju samo 2 izbora za ovaj moj budi laptop. Odma sam trazio da oni ugrade da ne bude posle nekih problema.
 
Ne znam šta da ti kažem. Slažem se da uzmeš taj najjaču CPU sa Intel 5500 grafikom, a izbor samog laptopa je na kraju tvoj. Ja lično u principu ne bih uzimao HP, jer uvek čujem da ne opravdavaju reputaciju, posebno ti budžet modeli.

Ne znam, tvoj je na kraju izbor. Izaberi koji se tebi najviše sviđa.
 
Mnogo sam zadovoljan laptopom! Vise mi odgovara sto je matirani ekran, tastatura je veoma ugodna za kuckanje mada ce mi trebati dosta navike na nju, Win8.1 sam instalirao jeste da nece biti mnogo puno na njemu aplikacija ali fenomenalno radi ovako sveze instaliran, brzo se dize sistem, odlican odziv ucitavanja aplikacija,... i estetski veoma lepo izgleda. Usput pokusavam malo da naucim sa touchpad-om da ga koristim :).
Na kraju je morala DDR3L memorija jer nije bila kompatibilna ova sto nije low-voltage, to smo odma zamenuli.

Ne mogu da provalim za sta mi to od drajvera za sta nije instalirano? Skinuo sam takodje i za audio ali mi i dalje stoji.


Ovde su mi drajveri http://h20564.www2.hp.com/hpsc/swd/public/readIndex?sp4ts.oid=6709431&swLangOid=8&swEnvOid=4158

Po instalaciji Win8.1 ostalo je 4,5 stakvi sa zutim uzvicnikom pa sam morao rucno da instaliram tako da je sada ostalo 2 drajvera da se instaliraju pa sam probao da nagadjam sta bi moglo da bude ali sam odustao od toga da ne zatrpavam vec Win.

Kako da prebacujem fajlove preko wifi mreze za deska na laptop i obrnuto?
 
Potreban ti je AMD HDMI da ti ne bi bio onaj uzvicnik za zvuk skini najnoviji AMD driver: http://www.guru3d.com/files-details/amd-catalyst-15-4-beta-download.html

Sto se tice Unknown device proguglaj uz pomoc hardware idsa:

Capture.PNG

Svaki drajver ima svoj hardware ids , prvi je najbitniji i uz pomoc njega se traze drajveri na google , srecno(ovo sa slike je primer naravno) , desni klik pa copy na hardware ids pa na google paste!
 
Poslednja izmena:
I ako su bili drajveri za graficku instalirani po instalaciji Win8.1 skinuo sam nove preko AMD detektora i dalje je stajalo. Vidim da su beta ver. pa cu sacekati full mada mi nije jasno zasto kada sam instalirao zadnju ver. nije instaliralo i te drajvere.

Iskreno da kazem ovo za ids nisam znao i da se tako traze takodje. Ovim znanjem ce mi olaksati svaki sledeci put nove instalacije :). Hvala!

Kada si Win instalira nema potrebe te drajvere koje je on sam instalirao da instaliram sa svezim? Ima sam za par nekih staki gde je bio zuti uzvicnik pa sam skinuo sa gore pomenutog HP sajta, ostale nisam dirao.
 
Imam pitanje vezi ovog mog laptopa koji sam pazario pre par meseci http://www.emmi.rs/laptop-računari-hp-350-g1-156.11.html?productId=48471 To sam primetio skoro pa odma ali reko naviknucu se. Pojedini tasteri i to ovi veci sem space i enter i pojedini na numerickoj tastaturi kao da klepecu od drugih tastera. Imam utisak kao da nemaju dobru podlogu ispod sebe. Ne znam da li je ovo fabricka greska ili su jednostavno takvi modeli. Nije to tako strasno ali zna da bude iritatno prilikom kuckanja. Ipak mnogi imaju mnogo jeftinije i starije modele pa ne znam da imaju ovakve probleme.
 
Nazad
Vrh Dno