Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

STotine miliona ljudi je uspelo sa pomenutim dijetama, nije imalo nikakvih problema...
Niko tebe ne prisiljava, ali dijete su provereno isuvsie puta da bi se postavljalo ikakvo pitanje.

U pravu si, dijete su proverene. Nikog ni ja ne sprečavam da ih drži, samo napred.
 
Rotacije UH sam radio u par navrata, posle nekih 3 nedelje kreće iscrtavanje, preporuka.


Što se treninga tiče, ispratio sam sledeće:
full body 3x nedeljno I HITT kardio ujutru.

Jelovnik koji sam ispoštovao

još detalja


Inače, svojevremeno sam predlagao sličnu temu ali je predlog isprozivan, pobedili kućni ljubimci.
 
Vec je bila ne slicna, nego ista tema mnogo pre kucnih ljubimaca/
 
Rotacije UH sam radio u par navrata, posle nekih 3 nedelje kreće iscrtavanje, preporuka.


Što se treninga tiče, ispratio sam sledeće:
full body 3x nedeljno I HITT kardio ujutru.

Jelovnik koji sam ispoštovao

još detalja


Inače, svojevremeno sam predlagao sličnu temu ali je predlog isprozivan, pobedili kućni ljubimci.
Jos ce ti neki reci da to ne pomaze.
Evo ti moj slucaj:
Ja sam mislio da u zivotu nikada vise necu skinuti ono sto sam nabacio. Celog zivota sam bio jako mrsav iako sam jeo za dvojicu dobrih. Pricali su kako nisam rentabilan, da imam gliste i sl. Znas one reklame za mrsavljenje? E pa kao slikaju nekog mrsavog pa da onda tove i kao kad se ugoji slikaju ga opet i to je kao slika pre. Pa kazu, na tebi bi pukli, nebi vise imali para za hranu a nebi se ugojio.
Na kraju, prolaze godine, omatorilo se i kad sam poceo da se gojim pocelo da mi izmice kontroli. Za 3-4 god 20kg sam nabacio. S korekcijom obroka jedva sam uspevao da se ne gojim vise. Naravno najveci razlog je bila smanjena fizicka aktivnost. Igrom slucaja iz zdravstvenih razloga totalno nevezanih s kilazom krenem sa LCHF dijetom i raspametim se koliko je bitna ishrana. Uvek sam bio jako mrsav pa nikada nisam vodio previse racuna osim da ne budem gladan.
Za nedelju dana izgubim 3kg, za mesec dana 6kg, za dva meseca 9kg ukupno. Prvih 4-5kg mi je prijalo sto sam skinuo i posle toga sam se trudio da zadrzim kilazu ali gubio sam je jos uvek. Drasticno sam povecao obroke i sada sam kilazu stabilizovao a poceo sam i da vezbam posle jako dugo vremena.
Dnevno pojedem 300g nekog mesa, supu bez rezanaca (obicno s piletinom) , salatu, 2 konzerve tunjevine (oko 300g bez ulja), kajganu od 5 jaja sa slaninom ili 4 kuvana i 200g slanine ili cvaraka, suvog mesa, litar jogurta ili pavlaka (vratio sam mlecne proizvode u ishranu)... Ubacujem povrce koliko mogu mada nikada nisam bio neki ljubitelj. Na kajgani npr. mogu da zivim, bukvalno mogu samo nju da jedem.
Ako sam ja sa 79 svukao na 70 za dva meseca to moze i svako sa 100kg ako se pridrzava.
Frka je malo u startu jer se izbacuje svasta, posebno hleb i seceri ali prodje brzo i glad i kriza. Iskreno, jedva cekam da se vratim na "normalnu" ishranu ali nikada vise ona nece biti normalna kao pre. Vise sebi ne dopustam ono od ranije da zderem slatko i ne vezbam uopste.
Sada je cilj vratiti tezinu kroz misicnu masu i za sada solidno ide.
Ono sto je najbitnije, nisam se izgladnjivao, snage i dalje imam kao konj, pritom osecam se odlicno. Radim relativno fizicki posao i tu najbolje osetim koliko snage imam.
Ko je karakter nece imati problema jer ce se pridrzavati ishrane.
 
Ево да се и ја укључим. Идем у теретану већ доста дуго али са више дугих пауза (мононуклеоза, повреда руке итд. ) .. Читао сам доста о свему и испробавао, држао се исхране итд. Ја, за разлику од већине, имам проблем са мањком килограма и првенствено због тога сам и почео да тренирам. Ако не тренирам паднем на неких 68-9 килограма и на 182 cm висине изгледам доста мршаво. Сада у тренингу имам 78 килограма. Тренутно једем све, пијем повремено (таки је посо :p), али покушавам увек да ми доручак буду кувана јаја и овсене пахуљице и да буде месо после тренинга, остало шта стигнем. Е сад 2 питања, не смем много да трчим јер одмах кренем да губим килажу, која би ваша алтернатива била? Друго питање, иако сам у тренингу, не осећам се баш "гипко", колико траје ваше истезање и које су вам неке основне вежбе за то (тренирао сам фудбал али треба ми за цело тело) и да ли постоји неки вид тренинга који потенцира истезање мишића који би могао да убацим повремено ?
 
Наравно да се раде вежбе за гипкост.
Али мора да се раде 2 пута дневно, гипкост се најтеже стиче...

Исто после тренинга, истезање мора минимум 30 секунди да траје ( мислим на сваку вежбу/став).

А због фудбала се не осећаш гипко, заправо ту си изгубио гипкост... Нажалост код нас и у најбољим тимовима фудбалери имају скраћену задњу ложу, све због неадекватних тренинга.
 
@SAJ
To je to. Jedes kao car, a uz to skines salo plus si zdrav kao dren. Pozdrav za prezivelog (od lchf) kolegu ;)
 
Pa bas to. Osim prvih nedelju dana dok nisam potpuno provalio sta smem da jedem nisam uopste bio gladan. Nisam bio prinudjen da jedem iskljucivo neki zelenis da bih smrsao i sl. U principu jedem sve sto volim. Ono sto je najbitnije topio sam se neprimetno, bez iscrpljenosti i gubitka snage. Imam kolegu koji je morao na dijetu, trese se ko zecica, nema snage ruke da digne da radi. Hebes to. Jeste i on smrsao ali to je patnja.
Meni se igrom slucaja ovo savrseno poklopilo, drugacije ne dali bih mrsavio ikada. Sad sam kao zmaj a tek cu da budem.
Jos malo pa cu krenuti polako da vracam namirnice u ishranu, jedno po jedno, cisto da pratim sta se desava.
 
Dijete 6 meals a day, carb rotation, ckd su postale popularne 80. ih sa low carb i low fat manijom, u klasičnoj bb/fitnes eri i svakako je za njihovo dovođenje u opštu populaciju zaslužna bb/fitnes/holivud zajednica. Keto dijeta je prvobitno bila namenjena lečenju epilepsije, low carb lečenju dijabetesa...

I sam sam držao pomenute dijete više puta i nikada više to ne bih uradio iz razloga koje sam otkrio tek nakon što sam više puta fejlovao na njima. Sada imam neki svoj pristup koji radi već godinama i da, jedem i čokolade, pice, pljeskavice, hleb i krompir i slaninu, pijem alkohol... i sve ostale zabranjene stvari, osim što izbegavam nekoliko stvarno otrovnih, ali sve to ima svoje koliko, kada i zašto. Kada nešto iskusiš na sebi i kada vidiš da radi i na drugim ljudima kojima daš savete, onda možeš doneti zaključke koliko je to dobro ili loše. Ko hoće da drži pomenute dijete, samo napred, neka se jave nekoliko meseci nakon što ih završe i kažu šta se desilo.

Nabrojao si tri razloga, prvi je donekle tačan, ima tu još faktora osim gladovanja i leptina, reverse dieting je isto što i dijeta u blažem obliku, gotovo niko je ne uspe odraditi kako treba. Tvrdim da nijedan od nabrojanih razloga nije uzrok vraćanja kiograma, već posledica mnogo dubljih razloga koji proističu iz samih dijeta, razlozi koji su u tesnoj vezi sa restrikcijom uh. Učestvujem na svim tim forumima, video sam i savete i slike, sve to i sam radio, neki će me možda i prepoznati, ti forumi su se reklamirali mojom transformacijom po društvenim mrežama, sada je to već davno prošlo vreme. Problem je što većina ljudi koji hoće da smršaju tamo dođe po savete, budu tu nekoliko meseci, godinu dana, prođu nekoliko ciklusa mršavljenja i debljanja i onda prestanu da vežbaju, da drže dijete i nestanu. Desi se da ponovo vrate sve što su skinuli, jer se takve dijete ne mogu držati beskonačno, a jednom kada se prekine sa njima, vraćanje kilograma je neminovno, a za to nisu krive ni navike, ni loš reverse dieting, već fiziologija i biologija koje će ih jednostavno naterati da vrate kilograme.
Ovde govorim o ljudima koji su skinuli 20, 30 kg i više, za kategoriju 10 kg viška ovo ne važi, njihov settling point je relativno stabilan i oni nemaju problema. Takođe ne važi ni za mali procenat onih koji se posvete bodibildingu i dijetama tokom cele godine, ali čak i oni imaju bulking period u kome vrate xy kg koje "u sezoni" ili pred takmičenje skidaju. Po meni je za običnog rekrativca bolje biti stalno u nekoj fit zoni.
Leptin neće podići jedan obrok, niti jedan dan, čak ni nedelja ad libitum hranjenja. Reefed ima druge, važnije funkcije u dijeti i smatram da je presudan i daleko bitniji od dana sa restrikcijom.
Pročitao sam skoro sve od Lyle-a, Aragona, Berkhana i ostalih, osim pubmed-u, imam pristup i mnogim drugim agregatorima radova, domaće forume ne pratim više, jer ovde svako sve zna najbolje, o saznanjima iz prethodnih par godina niko ništa nije čuo, ako nešto i pomeneš od toga, šikaniraju te, jer im obaraš priču koju prodaju. Pratim onaj hrvatski forum, daleko su ispred naših.
Ne vidim nista negativno iz toga kada je nastalo i gde je postalo popularno ako to nesto radi svoj posao. Evo ti skoro je postao popularan "intermitant fasting". Stvarno mi je svejedno sto je "nov" ako daje rezultate.
Keto dijeta ne znam kako je postala popularna. Za lecenje epilepsije prvi put cujem da se koristi. Mogu ti reci da se u zvanicnom medicinskom udzbeniku na medicinskom fakultetu u Beogradu ne pominje u kontekstu epilepsija vec iskljucivo u lecenju enzimopatija.

Iskreno, prvi put cujem da neko nije uspeo da dodje do cilja sa nekim od ovih dijeta. Bilo je takvih ali su oni zesce gresili ili su sami sebe lagali.
-Imam primer od prosle godine gde je devojka koja placa trenera (sto nije mala suma) i dolazi maltene cele godine sa malim pauzama pocne da prica da je alergicna na sve (ali mislim na SVE!). Znaci meso, sve zive zitarice, povrce, cokoladu... Zovu mene da prisustvujem razgovoru i ja pokusavao da nadjem sta da jede ali ne vredi, kaze da je na sve alergicna, testirala se... Uglavnom ode ona, i meni kaze trener i jos jedan prisutni da ona nije alergicna ni na sta. Videli je licno kako slisti 2 palacinke sa nutelom odjednom. A ide, koliko ja znam, vise od godinu dana (toliko je i vidjam) i ne menja se kilaza, placa, trenira... I prica kako joj dijete ne daju efekta :d

Leptin neces resetovati cheat mealom nego refeedom, tako sam i rekao. Cheat mealom ces spreciti usporenje metabolizma, delovace na psihu (jer ce ce moci da uzme sta mu se jede), a i sveukupno ce biti efikasnija dijeta jer ce ga spreciti da odustane od iste, jer zna da ce uskoro moci da pojede sta hoce.

Ja garantujem da svi koji vrate kilograme imaju jedan od 3 navedena problema. Ako mislis da kod nekog nije tako reci mu da pise sve sta jede i da sve meri. Ali SVE da pise i SVE da meri. Videces da bi se taj ugojio i da nije isao na dijetu, jer jednostavno jede vise nego sto trosi.

Reverse dieting je fenomenalan. Ja ti mogu reci iz prve ruke prosle godine da sam za vreme njega (sa povecanjem kalorija prve nedelje za 30% UH i 10% masti a onda svake nedelje po 200kcal iz UH) pao sa 69 na 68, izdefinisao se cak i vise nego sto sam bio na kraju dijete, a misici se vizuelno povecali i snaga porasla. Imam u excelu sve pisano sta sam jeo.
-To sto neko nema volju da izadje iz dijete kako treba nego krene da jede nije problem u dijeti nego u osobu koja se ne pridrzava. I ne mozes kriviti onda dijetu sto je vratio kilograme.

Tacno je da postoji neka tacka gde se organizam navikne na unos hrane i do koje tacke ce se gojiti.
-Ja sam licno iskusio vise puta. Meni je ta granica bila 77-78kg. I ma sta jeo preko toga nece da ide. A jeo sam za obrok 3 cetvrtine bureka, kofica krema dnevno i sve zivo. Posle par meseci opiranja probije se ta granica i sada sam na 84kg.
To ide i u suprotnom smeru. Zato se posle dijete vodi racuna sta se jede, da bi se ta granica spustila. Za to je potrebno odredjeno vreme.
E sad, neko moze da mrsavi po 3-5kg mesecno i da tako skine 30kg za 6-10 meseci, da odradi reverse dieting i da jos 6 meseci se vodi generalnim pravilima zdrave ishrane (na prvom mestu da ne ide u kalorijski suficit) ili da polako skida tih 30g za 2 godine i da na kraju zavrsi sa istim efektom i granicmo spustnom. Naravno, svi se odluce za brze jer hoce rezultate odmah. To sto ne ispostuju pravila posle dijete je problem njih samih.

Prvi put cujem da su se ti forumi reklamirali preko drustvenih mreza. Nisam ni clan tih mreza. Ali cinjenica je da ta sustina koja je tamo stoji, da je podupreta naukom i velikom praksom. Licno i sam probao vise stvari. Na moju preporuku je islo poreko 30 njih na dijete i svi su bili zadovoljni. Pored njih ljude koje licno znam i vidjao svaki dan jos trocifren broj. Nista ne prodajem i nikad savet nisam naplatio. Favorite nemam ni za ishranu ni za trening. Ali ne mogu da sedim mirno kada neko prica da je nesto dobro i najbolje a to ne valja ili je najgore/najrizicnije. Jer ima ljudi koji citaju a ne znaju nista o tome, oni ce poslusati i na kraju ispastati.

Pa to je bez veze..a nesto u stranoj literaturi..valjda ovi tamo na oxfordu, ucla-u i sl. uce nesto vise o tome?
Nazalost nema. :(
I ja bih voleo da je neko to obradio sa naucne strane i zaokruzio celu pricu. Ima saveta za ljude sa raznim bolestima i ima generalnih pravila kako da se hrani sto je isuvise uopsteno (npr kaze pola litre mleka ili "meso"... tu moze da dodje punomasno i potpuno obrano mleko ili slanina/virsle/pasteta i cist but). Razlika je ogromna.
Samo sportske knjige to obradjuju i ljudi koji su u poslu atletike. Lyle McDonald je najpriblizniji naucnoj analizi cele te price. On sve podkrepi istrazivanjima. Ima i on neka svoja misljenja ali opet je najpriblizniji. Pogledaj njegov forum http://www.bodyrecomposition.com/ pa ces videti koliko je ozbiljno prisao tematici.
Ima jos nekih kao recimo Charles Poliquin ali oni ipak reklamiraju neke proizvode pa je jasno zasto za neke stvari ne kazu sve pa bude maltene obmana (npr on konkretno gura kreatin jer dobija novac od proizvodjaca pa savete o tome treba uzeti sa rezervom).

Rotacije UH sam radio u par navrata, posle nekih 3 nedelje kreće iscrtavanje, preporuka.


Što se treninga tiče, ispratio sam sledeće:
full body 3x nedeljno I HITT kardio ujutru.

Jelovnik koji sam ispoštovao

još detalja


Inače, svojevremeno sam predlagao sličnu temu ali je predlog isprozivan, pobedili kućni ljubimci.
Trening je fenomenalan!
Licno sam ga radio prosle godine i daje fenomenalne rezultate. Znaci i snagu i skidanje sala u isto vreme.
Velju, autora programa, znam licno i do septembra prosle godine smo trenirali zajedno. Dobar covek, razume se u te stvari i uvek hoce da pomogne.
Sa Pedjom se dopisivao jos pre 5-6 godina, pa i dan danas, i uvek hoce da pomogne i objasni razlog svega sto predlaze. I licno se uverio kako je covek spreman da prihvati misljenje koje se dijametralno razlikuje od njegovog ako to argumentujes i potkrepis cinjenicama. Konkretno za trening snage i eksplozivnost koji se prenose na sport smo pricali.
Jos ce ti neki reci da to ne pomaze.
Evo ti moj slucaj:
Ja sam mislio da u zivotu nikada vise necu skinuti ono sto sam nabacio. Celog zivota sam bio jako mrsav iako sam jeo za dvojicu dobrih. Pricali su kako nisam rentabilan, da imam gliste i sl. Znas one reklame za mrsavljenje? E pa kao slikaju nekog mrsavog pa da onda tove i kao kad se ugoji slikaju ga opet i to je kao slika pre. Pa kazu, na tebi bi pukli, nebi vise imali para za hranu a nebi se ugojio.
Na kraju, prolaze godine, omatorilo se i kad sam poceo da se gojim pocelo da mi izmice kontroli. Za 3-4 god 20kg sam nabacio. S korekcijom obroka jedva sam uspevao da se ne gojim vise. Naravno najveci razlog je bila smanjena fizicka aktivnost. Igrom slucaja iz zdravstvenih razloga totalno nevezanih s kilazom krenem sa LCHF dijetom i raspametim se koliko je bitna ishrana. Uvek sam bio jako mrsav pa nikada nisam vodio previse racuna osim da ne budem gladan.
Za nedelju dana izgubim 3kg, za mesec dana 6kg, za dva meseca 9kg ukupno. Prvih 4-5kg mi je prijalo sto sam skinuo i posle toga sam se trudio da zadrzim kilazu ali gubio sam je jos uvek. Drasticno sam povecao obroke i sada sam kilazu stabilizovao a poceo sam i da vezbam posle jako dugo vremena.
Dnevno pojedem 300g nekog mesa, supu bez rezanaca (obicno s piletinom) , salatu, 2 konzerve tunjevine (oko 300g bez ulja), kajganu od 5 jaja sa slaninom ili 4 kuvana i 200g slanine ili cvaraka, suvog mesa, litar jogurta ili pavlaka (vratio sam mlecne proizvode u ishranu)... Ubacujem povrce koliko mogu mada nikada nisam bio neki ljubitelj. Na kajgani npr. mogu da zivim, bukvalno mogu samo nju da jedem.
Ako sam ja sa 79 svukao na 70 za dva meseca to moze i svako sa 100kg ako se pridrzava.
Frka je malo u startu jer se izbacuje svasta, posebno hleb i seceri ali prodje brzo i glad i kriza. Iskreno, jedva cekam da se vratim na "normalnu" ishranu ali nikada vise ona nece biti normalna kao pre. Vise sebi ne dopustam ono od ranije da zderem slatko i ne vezbam uopste.
Sada je cilj vratiti tezinu kroz misicnu masu i za sada solidno ide.
Ono sto je najbitnije, nisam se izgladnjivao, snage i dalje imam kao konj, pritom osecam se odlicno. Radim relativno fizicki posao i tu najbolje osetim koliko snage imam.
Ko je karakter nece imati problema jer ce se pridrzavati ishrane.
Slazem se sa svim sto si rekao :)

Ti si jedan od retkih koji imaju brz metabolizam. I ja sam bio takav, jeo sam i po cetvrtinu torte za obrok, gibanice, mesa kolko hoces (naravno na ulju spramano i masno meso) i ni gram nije isao u salo. Organizam se bori do neke mere a onda vise ne moze. Ide sa godinama... Posle mora da se pazi.

Samo kazem da bi imao isti efekat i sa prostim deficitom, da nisi morao odmah "iz neba pa u rebra" i da mucis organizam.
Onima koji jedu brdo slatkisa ja savetujem da prvo prepolove slatkise (verovao ili ne mrsavice i sa tim). Pa onda da ih skroz izbace, pa opet mrsave. A onda krenu na neku normalnu izbalansiranu ishranu sa kvalitetnim mesom, kompleksnim UH i dobrim mastima. Pa tek onda na deficit. Pa onda povecavaju taj deficit kad gubitak masti stagnira. I tako idu do odredjene granice (nikako ispod 1.200kcal. Da vidite kako to zezne ciklus zene ne bi ste poverovali). A tek onda ako treba na varijacije. Pa na kraju keto.
-Vecini nikad ni varijacije nisu potrebne.

Ja recimo i na 0 UH mogu da dobijam na snazi (ako radim powerlifterski trening). Ako sam na bodibilding splitu padne snaga za ~10%. Ali kod 99.9% nece tako biti, nego ce drasticno pasti snaga, cak na pola. Gledao ljude na keto (i "ciste" i one na hemiiji), i bilo je ljudi koji su uporedo bili samnom da vidis kakvo je to mucenje na treningu...

Na pocetku se uvek gubi voda. Ja umem i za 2 dana da izgubim 6kg sa 78kg telesne mase (u zavisnosti sta se jede). Jer ako se izbaci slana hrana, izbace UH i recimo uzme neki prirodni diuretik (kao npr zeleni caj 4-5 solja dnevno) ili kofein (u vidu koka kole zero ili pepsi maxa) ode zacan nekoliko kila. Ali to nije salo, da se razumemo.

Masu nazalost neces moci da napravis sa keto i malo UH. Mozes ti da probas, ali videces kako to ide. Moj ti je savet da pogledas pomenute forume i krenes sa UH, da ne gubis vreme, ali kako zelis :)
 
Ево да се и ја укључим. Идем у теретану већ доста дуго али са више дугих пауза (мононуклеоза, повреда руке итд. ) .. Читао сам доста о свему и испробавао, држао се исхране итд. Ја, за разлику од већине, имам проблем са мањком килограма и првенствено због тога сам и почео да тренирам. Ако не тренирам паднем на неких 68-9 килограма и на 182 cm висине изгледам доста мршаво. Сада у тренингу имам 78 килограма. Тренутно једем све, пијем повремено (таки је посо :p), али покушавам увек да ми доручак буду кувана јаја и овсене пахуљице и да буде месо после тренинга, остало шта стигнем. Е сад 2 питања, не смем много да трчим јер одмах кренем да губим килажу, која би ваша алтернатива била? Друго питање, иако сам у тренингу, не осећам се баш "гипко", колико траје ваше истезање и које су вам неке основне вежбе за то (тренирао сам фудбал али треба ми за цело тело) и да ли постоји неки вид тренинга који потенцира истезање мишића који би могао да убацим повремено ?
Gubis tezinu zato sto je trcanje veoma katabolicna aktivnost. Pravljenje misicne mase i trcanje ne idu ruku pod ruku.
Ono sto mozes jeste lagano trcanje za zagrevanje pred trening sa tegovima ili isto to posle treninga. To trcanje da bude 10-15 minuta maksimalno. Mada ja to ne bih radio.
Ono sto mozes da radis jeste HIIT trening. Znaci ide prvo lagano trcanje da se zagrejes, pa onda kreni od 4 ciklusa gde se ciklus sastoji od sprinta, pa zatim bas lagano trcanje ili hodanje. Za vreme hodanja bi trebalo da ti se srce smiri. Zato u pocetku radi npr 30 sekundi sprint, 1-2minuta lagano trcanje/hodanje. Ja to licno radim na kros trenazeru, gde mi je brzo sto brze mogu (na velikom opterecenju) 30 sekundi, a onda minut lagano (dok mi se otkucaji srca ne spuste na 60-65% MHR, dakle 120-130 otkucaja/minutu). Na taj nacin mozes da radis masu sa najvecim efektom a da usput dobijes i kondiciju jer se nece toliko trositi misici.
HIIT radis danima kada ne ides u teretanu.

Pre treninga iskljucivo dinamicko istezanje. A posle treninga staticko.
27god. Uglavnom setnja po 1sat na dan.(od sledece nedelje krecem da trcim ujutru) Basket nisam igrao god dana a isto tako i fudbal. Umrtvio sam se max. Hranu spremam retko(palacinke,jaja,virsle itd itd) jer jedem u pekari ujutru,uvece sta nabodem a u toku dana za sta se ogrebem od svoje majke ili od devojkine majke :)

Tako izgleda jedan dan coveka koji je bez posla i koji je "ostario" pre vremena :)
To je maltene neaktivan.
Tebi je BMI 28.6, BMR 2187.4, a TDEE 2624.88
To znaci da ti je za bazalni metabolizam (samo da lezis i ne pomeras se) potrebno 2187.4kcal, a ako nisi nepokretan u krevetu 2624.88kcal.

Evo ti primer za jedan dan. Obroke sam ti podelio na 5 plus jednu uzinu. Ti to mozes podeliti i u 4 ako hoces. Mozes sve da pojedes i u jednom (ako ces na intermitant fasting), ali ti ne bih preporucio.

1. 4 velika jaja (kuvana, "na oko", kajgana-mozes i malo praziluka da stavis) + 100g ovsenih pahuljica (prelijes kljucalom vodom i sacekas 20-ak minuta da upiju. Mozes i da napravis palacinku od ovsenih i jaja. Ili mafine tako sto ces u korpici za mafine staviti prvo ovsene, pa onda umucena jaja (mozes i neki zacin) i peces u rerni. Ima dosta kombinacija. Kajgana i kasa su ti najbrze.

2. 150g pileceg filea (kuvaj ili ispeci na teflonu, ili ispeci u rerni...) + 100g pirinca
-Pirinac stavis 200g vode da se greje. Kad prokljuca dodas pirinac, sacekas da okrene kljuc, poklopis i ugasis ringlu. Za pola sata sve gotovo. Ako hoces vise vode (ja stavim odnos 5:1) onda moras da sacekas 5 minuta da kljuca pirinac, a posle toga ne moras da ga poklapas, bice gotov takodje za pola sata.

3. Isti kao prethodni ili
-piletina sa 350g krompira (peces, kuvas... samo ne ulju)
-200g oslica/lososa sa 350g krompira

4. Tuna u aspiku (ili u ulju ali moras dooobro da ocedis) sa 200g crnog luka

5. Za uzinu 50g oraha/lesnika/badema/kikirikija. Stavi je kad god, recimo kada si na poslu i ne mozes nista drugo da jedes.

6. Ella sir (mladi nemasni) sa kasikom maslinovog ulja. Ili sopska salata sa ella sirom.

Salatu mozes svuda da ubacis. Ja bih je ubacivao obavezno svuda gde nema UH. U salatu mozes staviti maslinovo ulje (nemoj suncokretovo).


Sa tom ishranom ces biti u deficitu cak 400kcal. Kad krenes krenes da treniras jesces i vise :D

Ako kupujes pametno (piletina u klanici (jeftinija i od Matijevica a sveza na vise pa zamrznes, kikiriki u prodavnicama zdrave hrane, pirinac po supermarketima (~80dinara kilo), krompir i oslic takodje...) sve te izadje prilicno manje nego da jedes pljeskavice :)

-Ovo sve mozes da spremis za pola sata odjednom (kikiriki i ella sir jedes bez spremanja :)). A mozes i da spermis za 3-4 dana odjednom pa da uopste vise ne spremas. Ovde ne racunam jaja (osim ako ih ne kuvas, onda mozes i za 7-10 dana odjednom da ih skuvas), ona se spreme za 10 minuta sa sve grejanjem ringle, taman dok ovsene upiju vodu (ako imas elektricni bokal). Ovsene mozes i uvece da spremis pa da ih jedes ujutru hladne (neki tako vole), a mozes i da stavis manje vode uvece, a ujutru dodas vrucu i budu tople i ujutru a odmah spremne.

Ima puno kompbinacija i recepata, kao i nacina da brzo i efikasno spremis hranu. Samo je pitanje volje :)
 
Poslednja izmena:
@SAJ
Neko moje misljenje, sto se tice vracanja odredjenih namirnica u ishranu: kada si na low carbu imas mnogo vise prostora da jedes s vremena na vreme sta god zelis bez da utices na tezinu. Tako da to je jos jedna prednost.
Iako za mene najukusnija hrana vec spada u lchf, pa gotovo da nemam zelju za bilo cim sto ne spada u lchf.
 
@nemanja123,
Istina je da većina ljudi koji drže pomenute dijete dođe do cilja, ja to uopšte ne sporim, efikasne su kratkoročno, u to nema nikakve sumnje, ali dugoročno tokom nekoliko narednih godina ljudi vrate većinu ili sve kilograme, a često i preko originalne kilaže, prolazeći uz put kroz strašne oscilacije težine. To je činjenica, ako si u svetu fitnesa, sigurno znaš o čemu govorim. Ovde govorim o onima koji su gubili 20 i više kilograma. Pomenuta devojka ne jede te palačinke zato što je baš briga da se pridržava dijete, trener joj je sigurno toliko sasekao kalorije da ona jednostavno to mora da radi. Binge eating, junk cravings na ovim dijetama direktna je posledica samih dijeta, a 90% onih koji su na ovim dijetama će u jednom trenutku to uraditi, ako kažu da to ne rade, jednostavno lažu, jer ih je sramota da priznaju.
Reklamiraju se forumi i njihove prodavnice suplemenata, vlasnici foruma drže prodavnice suplemenata i to je ok, sve dok meni ne počnu da prodaju priču kako moram da koristim ovo ili ono od suplemenata i to baš iz njihove prodavnice, a činjenica je da postoje dva ili tri uslovno korisna suplementa.
Koliko vidim, većina ljudi ovde je (70-) -80 kg, sa oscilacijama približno u tim okvirima, a to baš i nije reperna kategorija za ono o čemu govorim. Oni koji su gubili dvadesetak i više kg će prepoznati o čemu govorim, kao i oni koji bi hteli da su na 7% bf cele godine.
Inače, Aragon i Lyle su odavno napustili koncept very low carb dijeta kao svoj glavni pristup.
 
Ono sto mozes da radis jeste HIIT trening. Znaci ide prvo lagano trcanje da se zagrejes, pa onda kreni od 4 ciklusa gde se ciklus sastoji od sprinta, pa zatim bas lagano trcanje ili hodanje. Za vreme hodanja bi trebalo da ti se srce smiri. Zato u pocetku radi npr 30 sekundi sprint, 1-2minuta lagano trcanje/hodanje. Ja to licno radim na kros trenazeru, gde mi je brzo sto brze mogu (na velikom opterecenju) 30 sekundi, a onda minut lagano (dok mi se otkucaji srca ne spuste na 60-65% MHR, dakle 120-130 otkucaja/minutu). Na taj nacin mozes da radis masu sa najvecim efektom a da usput dobijes i kondiciju jer se nece toliko trositi misici.
HIIT radis danima kada ne ides u teretanu.

Pre treninga iskljucivo dinamicko istezanje. A posle treninga staticko.

Ako bi još neko mogao ovo da potvrdi bilo bi super. Već duže vreme imam želju da idem na trčanje ali sam bio zabrinut da ću gubiti na težini, što nikako ne želim. Fali mi sigurno 5kg ako ne i 10kg. Gledajući sprintere pretpostavio sam da im je lakše sačuvati masu u tom režimu trčanja nego npr nekom ko trči na duže staze.

@nemanja123 za nekog ko nije trčao duže vreme da li osim dobrog zagrevanja i laganog trčanja, postoje još neke "pripreme" koje bih trebao sprovesti pre započinjanja HIIT treninga? Jel ima neko pravilo koje doba dana je bolje, pre ili posle jela itd. Hvala unapred
 
Keto dijeta je prvobitno bila namenjena lečenju epilepsije, low carb lečenju dijabetesa...

cisto da se nadovezem, ne samo epilepsija vec i alchajmer, parkinson, autizam, dijabetes tip 2, vrhunska za kardiovaskularni sistem, a koristi se i u lecenju raka...
 
Ajde ako nekog ne mrzi da napiše ili baci neki korisan link, kako spremiti ovsene pahuljice a da to bude jestivo (kolko tolko ukusno).
Neverovatno zvuči ali nikad nisam to jeo niti znam kako se sprema, a imam utisak da će ispasti bljutava kaša...
Jedem musli u kome ima i ovsenih ali i svačaga drugog plus dosta dodatog šećera i nije to to, osetim da me ne drži dovoljno dugo koliko bi trebalo.
 
Šta god da dodaš da bude lepo - pokvariće ga...
 
Нема ту филозофије, ја угрејем 3 деци млека и сунем 100г пахуљица, оставим да стоји 5 минута и поједем.
Мени је укус добар :)
 
Pa to je onda kao musli bez svega ukusnog (suvo grožđe, banane...) i još bez dodatog šećera. Meni je i musli u koji trpaju šećere grozan ali ga nekako jedem, ne redovno.
Ja sam mislio da se to malo kuva i sprema s nečim da se dobije neki oatmeal... Samo sa mlekom čisto sumnjam da ću moći. Sutra ću da probam.
Bukvalno mi je problem da nađem neke jestive kompleksne UH osim pirinča i krompira. Povrće nikakvo ne podnosim... živim na proteinima, mastima i prostijim šećerima.
 
Ja ljudi krecem na neki novi trening, ako sta uspe javljam , detaljno cu da belezim sta sma i kako radi (kako mi kazu) pa vam javljam, inace ide po principu trening i regulacija ishrane ali sve normalno znaci nema nekih pahuljica i herbalajfa i slicnih "lekovitih" stvari, uglavnom nema testa i secera i ubacuju se u ishranu kisele i ljute stvari koliko sam skontao odredjenim danima, i imas dobar kardio trening. E sad videcemo.
 
Pa to je onda kao musli bez svega ukusnog (suvo grožđe, banane...) i još bez dodatog šećera. Meni je i musli u koji trpaju šećere grozan ali ga nekako jedem, ne redovno.
Ja sam mislio da se to malo kuva i sprema s nečim da se dobije neki oatmeal... Samo sa mlekom čisto sumnjam da ću moći. Sutra ću da probam.
Bukvalno mi je problem da nađem neke jestive kompleksne UH osim pirinča i krompira. Povrće nikakvo ne podnosim... živim na proteinima, mastima i prostijim šećerima.
Kupi lepo blender i ujutro napraviš šejk sa voćem i žitaricama.
Ovako nešto :
1 banana
Par jagoda
1 kivi
3,4 kupine
Malo borovnice
Suvo grožđe
Kašika meda ako voliš slađe
2 kašike ovsenih
1 ražanih
2 male kašike semena lana
1 mala susama
I staviš malo mleka ili jogurta

Ponekad stavim i avokado ili mango kad nađem na akciji u Metrou.
Uglavnom ne stavljaj povrće u ovaj šejk.

Ukus je vrhunski, a ovo je bomba koju koristim preko godinu dana svako jutro čim ustanem i imam energije kao životinja. Do doručka me extra drži.
 
Poslednja izmena:
Ali zar nije poenta ovsenih da te dugo "drže sitim"? A ne da si pun energije do doručka. Jer to voće kvari koncept kompleksnih uh. Jedino ako vežbaš posle tog obroka a pre doručka... A možda o grešim.
 
Za ovsene, meni sve ide uz njih kada izmesam ali ne u blender - najcesce sa jogurtom izmesam sve zivo sto volim (skroz omeksaju od jogurta). Recimo ovako: oko 100gr ovsenih, 4dl jogurta, badem/lesnik/orasi/seme bundeve, tako otrpilike pospem, jabuku i parce banane nasecem sitno, puter od kikirikija, dosta cimeta, malo meda, kivi itd... Ovo bude obrok od 1000-1500 kalorija ali zato dobro drzi.

Mada sam prestao odmah ujutro da jedem ovsene, vise mi prija u toku dana, pre sam svako jutro cim progledam jeo. Sada jedem tek kada dobro ogladim i vise mi prija.

Spominjali ste GI, ali mislim da to uopste nije toliko bitno, kada se namernice ne jedu same. Ne jedemo samo ugljene hidrate, vec su tu i masti i proteine u istom obroku i kakve onda veze ima GI. Pogotovo neke nijanse kao integralni ili obican pirinac, parce hleba itd, nebitno je skroz.
 
Poslednja izmena:
Ali zar nije poenta ovsenih da te dugo "drže sitim"? A ne da si pun energije do doručka. Jer to voće kvari koncept kompleksnih uh. Jedino ako vežbaš posle tog obroka a pre doručka... A možda o grešim.

Kakvi god sa su UH i koliko god pojeo ovsenih ne mogu dugo da te drze. Mozda su kompleksnije od cistog secera ali je to svejedno djubre. Ako hoces da te dorucak drzi moras da pojedes nesto masno, tipa jaja i slanine. Probaj pa ces videti sta duze traje, i to ako uneses isto kalorija.

Ja dok sam jeo ovsene za dorucak, najedem se kao svinja oko 9, u 11-12 se tresem koliko sam gladan. Sada sam u 14h gladan cisto eto da mogu jedem.
 
@nemanja123,
Istina je da većina ljudi koji drže pomenute dijete dođe do cilja, ja to uopšte ne sporim, efikasne su kratkoročno, u to nema nikakve sumnje, ali dugoročno tokom nekoliko narednih godina ljudi vrate većinu ili sve kilograme, a često i preko originalne kilaže, prolazeći uz put kroz strašne oscilacije težine. To je činjenica, ako si u svetu fitnesa, sigurno znaš o čemu govorim. Ovde govorim o onima koji su gubili 20 i više kilograma. Pomenuta devojka ne jede te palačinke zato što je baš briga da se pridržava dijete, trener joj je sigurno toliko sasekao kalorije da ona jednostavno to mora da radi. Binge eating, junk cravings na ovim dijetama direktna je posledica samih dijeta, a 90% onih koji su na ovim dijetama će u jednom trenutku to uraditi, ako kažu da to ne rade, jednostavno lažu, jer ih je sramota da priznaju.
Reklamiraju se forumi i njihove prodavnice suplemenata, vlasnici foruma drže prodavnice suplemenata i to je ok, sve dok meni ne počnu da prodaju priču kako moram da koristim ovo ili ono od suplemenata i to baš iz njihove prodavnice, a činjenica je da postoje dva ili tri uslovno korisna suplementa.
Koliko vidim, većina ljudi ovde je (70-) -80 kg, sa oscilacijama približno u tim okvirima, a to baš i nije reperna kategorija za ono o čemu govorim. Oni koji su gubili dvadesetak i više kg će prepoznati o čemu govorim, kao i oni koji bi hteli da su na 7% bf cele godine.
Inače, Aragon i Lyle su odavno napustili koncept very low carb dijeta kao svoj glavni pristup.
Nisu efikasne kratkorocno, nego su efikasne. To sto posle neko nastavi da jede vise od potreba je krivica njih samih a ne dijete. Dijeta je i tu da ih nauci zdravoj i pravilnoj ishrani. A to sto se neko vrati starim navikama nije krivica dijete.

To za ljude koji grade misicnu masu je sasvim druga prica. Oni hoce misice, a njih bez masti ne mozes da dobijes. Mozes pametnom ishranom da ih smanjis, ali vecina to ne zeli jer ce ih posle ionako skinuti. To je stvar izbora a ne pravilo.

Pomenuta devojka je imala brdo hrane i nije joj trener sasekao kalorije. Nego je devojka htela slatkise a ne pirinac, krompir i meso. I nije jedina. Bio je jos jedan lik kome je taj isti trener PISAO sta da jede a on sam kratio kalorije jer smatra da ce tako brze da smrsa.
Imam i primere sa ljudima koji su izgubili po 30kg, jedan je cak bokser i nema jojo efekta. Ali covek usvoji pametan nacin ishrane, nije posle dijete krenuo u prvu pekaru i rostilj.

Ti za sve krivis trenere i pricas o losim trenerima pa generalizujes na ostale. Ja pricam o dobrim, a dao sam i linkove do foruma gde kad pomenes da si sasekao kalorije ili da pravis los izbor odmah ti kazu.

Ovo sto ti krivis dijetu mi lici na krivljenje lecenja alkoholizma, kocke ili bilo kog drugog oblika zavisnosti (jer hrana to jeste kod onih koji su otisli preko 20kg sala), gde krivis lecenje sto su se vratili starim navikama.

@Dibidus
Pre svake fizicke aktivnosti, pa i HIIT-a ide dobro zagrevanje. Tu spada dinamicko istezanje, a u ovom slucaju i lagano trcanje 5 minuta.
Krenes od 4 ciklusa i 1-2 treninga nedeljno, pa polako povecavas broj ciklusa do max 8.
-Ti nemas kondiciju, ako sam dobro shvatio. U tom slucaju bi morao prvo da krenes na obican aerobni trening (voznja bicikle, kros trenazer ili lagan dzoging) kako bi uopste mogao da radis HIIT. Jer ako krenes na HIIT bez kondicije, bacaces peglu :D

OVSENE
Za dijetu i uposte najbolja stvar!
Reci da su kompleksni UH isto sto i seceri i da su djubre je nevidjena glupost! I svaki sportista to vrlo dobro zna.


Rekoh kao se spremaju. Preliju se kljucalom vodom i ostave da odstoje 20-ak minuta (tj dok ne upiju vodu). Neki takve obozavaju (tu spadam i ja i jedem ih cak i kad jedem sve zivo), a neki ne podnose. Dosta njih se navikne i zavoli ih, pa predlazem da im date par nedelja sanse. Ako to ne urodi plodom, onda je najbolje da u njih stavite whey prasak. Onda ce sigurno biti fenomenalne :D
Van toga dolazi u obzir cimet i eventualno zasladjivac.
Med nikako. Voce je puno fruktoze i nije dobro ni za sta. U njemu ima antioksidanasa i vitamina, ali to mozete dobiti i iz povrca a nema fruktoze. Jedna vocka dnevno moze da prodje.
Suvo voce je puno secera i nije mu mesto u dijeti. Suvo grozdje jedino ako ce da menja dekstrozu i to iskjlucivo odmah posle treninga u sklopu PWM-a (sa proteinom ili aminokiselinama). Van toga je kontraproduktivno.

Ovsene se ne unose samo da bi zasitile, vec da bi imao energije tokom celog dana, da popuni glikogenske depoe a ne da ide u salo, i da imas snage za trening.

Tacno je da GI ne vredi nista kada se unosi vise namirnica (a na dijetu nikad ni ne unosis samo UH, nego su tu obavezno i proteini, vlakna (povrce) i masti u odredjenoj meri). Tada, ako neko zeli, gleda GL a ne GI, mada nema potrebe.

Ionako se unose sa sve tom kajganom koju pominju pa ima i masti i dobijes najbolje iz oba sveta, bez negativnih posledica ne unosenja UH.

Vlanka odlicno zasite. To rade mehanickom stimulacijom preko vagusa. Zato se i unosi povrce, a i esencijalno je za probavu.
 
Ima li neko preporuku za kupovinu wheya preko KP, vidim cene su povoljnije nego u prodavnicama?
 
Novi , neotpakovani ? Rok trajanja ?

Kakvi god sa su UH i koliko god pojeo ovsenih ne mogu dugo da te drze. Mozda su kompleksnije od cistog secera ali je to svejedno djubre. .
FACEPALM

OVSENE
Za dijetu i uposte najbolja stvar!
Reci da su kompleksni UH isto sto i seceri i da su djubre je nevidjena glupost! I svaki sportista to vrlo dobro zna.
Rekoh kao se spremaju. Preliju se kljucalom vodom i ostave da odstoje 20-ak minuta (tj dok ne upiju vodu). Neki takve obozavaju (tu spadam i ja i jedem ih cak i kad jedem sve zivo), a neki ne podnose. Dosta njih se navikne i zavoli ih, pa predlazem da im date par nedelja sanse. Ako to ne urodi plodom, onda je najbolje da u njih stavite whey prasak. Onda ce sigurno biti fenomenalne
Van toga dolazi u obzir cimet i eventualno zasladjivac.
Med nikako. Voce je puno fruktoze i nije dobro ni za sta. U njemu ima antioksidanasa i vitamina, ali to mozete dobiti i iz povrca a nema fruktoze. Jedna vocka dnevno moze da prodje.
Suvo voce je puno secera i nije mu mesto u dijeti. Suvo grozdje jedino ako ce da menja dekstrozu i to iskjlucivo odmah posle treninga u sklopu PWM-a (sa proteinom ili aminokiselinama). Van toga je kontraproduktivno.
+100 za sve
 
Poslednja izmena:
Ја овсене измељем, ставим мало млевене плазме и то прелијем млеком и пустим да упију. Супер...
 
Kakvi god sa su UH i koliko god pojeo ovsenih ne mogu dugo da te drze. Mozda su kompleksnije od cistog secera ali je to svejedno djubre. Ako hoces da te dorucak drzi moras da pojedes nesto masno, tipa jaja i slanine. Probaj pa ces videti sta duze traje, i to ako uneses isto kalorija.

Ja dok sam jeo ovsene za dorucak, najedem se kao svinja oko 9, u 11-12 se tresem koliko sam gladan. Sada sam u 14h gladan cisto eto da mogu jedem.


Bas to.
Probaj da ides na kopanje ili neki gradjevinski posao samo na pahuljicama.
 
Ima li neko preporuku za kupovinu wheya preko KP, vidim cene su povoljnije nego u prodavnicama?

Scitec Proffesional 2.35 ili 5KG. Najbolji su od cele ponude na KP.


Slabo drze ogladnis odmah, nemaju nikakvu specijalnu nutritivnu vrednost. Cak ni vlakna (1.7%), pa da kaze covek da vrede necemu. Tako da ne vidim poentu ovsenih, uopste, za solo dorucak su cist fail, jer za dorucak treba da se najedes kako treba a ne da pregladnis do rucka.
 
Nazad
Vrh Dno