Šta je novo?

Zaobilazenje zabrane placanja u BTC na teritoriji SRB?

PapaStalin

Slavan
Učlanjen(a)
21.09.2004
Poruke
172
Poena
320
nov sam u celoj bitcoin prici, pa ne zamerite ako pitanje nije na mestu.

da li postoje neka iskustva o tome kako je moguce zaobici cinjenicu da placanje bitcoinima nije legalno u Srbiji?

nije potrebno ici duboko u filozofiju, samo me zanima prakticno koliko je ovo moguce?

uzmimo za primer da odem kod komsije u prodavnicu da kupim hleb i mleko... ja zelim da robu platim bitcoinima, on zeli da za svoju robu prihvati bitcoine.
da li bi sledeca transakcija bila ilegalna...

1. prodavac na svom tabletu prikazuje racun u bitcoinima za robu koju sam uzeo (hleb i mleko)
2. ja na telefonu skeniram qr kod i uplacujem potrebnu kolicinu btc
... ovim je btc transakcija okoncana, ali smo u obavezi da zadovoljimo i drzavu...
3. prodavac vadi iz svog novcanika 100 dinara i daje mi novcanicu
4. ja prodavcu vracam tu istu novcanicu
5. prodavac tih 100 dinara ubacuje u kasu i izdaje mi fiskalni racun

ako je finansijska inspekcija iza mene u redu i gleda sta se upravo desilo, sta oni mogu da navedu kao prekrsaj? tj. da li je prodavac prekrsio zakon?
 
Naravno da bi bila legalna, niko ne brani da bilo ko da bilo kome 100 dinara, a to što se vi "igrate" tabletom i telefonom, koga briga, on će da plati PDV na 100 dinara
 
hmm bilo bi lepo da je tako. bas me zivo zanima kako bi inspektor reagovao u ovakvom slucaju. poznajuci svoju drzavu, nisam bas ubedjen da bi gledali blagonaklono :)

sta onda sprecava preduzetnike sirom srbije da krenu sa bitcoinima? guglanjem sam nasao samo jedan restoran u kom je racun moguce platiti bitcoinima u BGu.
 
hmm bilo bi lepo da je tako. bas me zivo zanima kako bi inspektor reagovao u ovakvom slucaju. poznajuci svoju drzavu, nisam bas ubedjen da bi gledali blagonaklono :)

sta onda sprecava preduzetnike sirom srbije da krenu sa bitcoinima? guglanjem sam nasao samo jedan restoran u kom je racun moguce platiti bitcoinima u BGu.

Sprečava samo jedna reč "neznanje" :D
 
U srbiji je nezakonito placati bilo kojom drugom valutom osim dinara. Tacka. Tako stoji u zakonu i ne dok se zakon ne promeni ne mozes izmisljati toplu vodu. Nikome se ne ide na robiju jer ti zelis da skeniras QR kod.
 
Ako kuca fiskalni i slaze mu se kasa mozes i kamenjem da mu placas
 
^ +1
Tako i ja mislim. Inspekcija gleda papire, da li imas manjka ili viska u kasi i robe na stanju, ako se sve slaze, nema tu nikakvih problema.
 
U srbiji je nezakonito placati bilo kojom drugom valutom osim dinara. Tacka. Tako stoji u zakonu i ne dok se zakon ne promeni ne mozes izmisljati toplu vodu. Nikome se ne ide na robiju jer ti zelis da skeniras QR kod.

+1
a evo nesto iz prakse, prilikom vracanja kusura prodavac je duzan zajedno sa kusurom da izda kupcu fiskalni racun. Neki inspektori su i za tu nesihronizovanost pravili problem a kamoli za ove fantazije oko btc. Tehnicki ako tog momenta nije prisutan neko iz inspekcije moze da se poravnava kasa ali je to sve ilegalno i sto kaze saj tacka.
 
upravo tako, ako prodavac iz svog dzepa izvadi dinare i "u moje ime" plati robu i izda fiskalni racun, po logici stvari on je ispostovao zakon.

e sada, ako je ovo tako logicno i jednostavno, zbog cega se prodavci masovno ne bave recimo menjackim poslovima bez dozvole, tako sto ce na isti nacin uzeti moj evre, a u kasu staviti svoje dinare?
 
Valuta ili važenje predstavlja skup zakonskih odredbi kojima se propisuje što je zakonsko i definitivno sredstvo plaćanja u nekoj državi. Prema tome, novac u nekoj državi je sastavno obilježje njenog suvereniteta, napose monetarnog. Budući da država određuje što će biti novac na njenom području, to znači da druge (tuđe) valute ne mogu biti zakonsko i definitivno sredstvo plačanja u službenom prometu, odnosno novčanim transakcijama. Svaka druga praksa predstavlja negiranje zakona i države, odnosno narušavanje njene monetarne suverenosti.
 
Ljudi, niko se nece igrati s takvim stvarima jer su kazne ludacke, veliki ogroman a zarada nikakva. Da je neka ludacka zarada pa da kazes i da rizikuje neko. Izbijte to sebi iz glave.
Uostalom znate u kakvoj drzavi zivimo, mi jos ni krsteni paypal nemamo a ne mogucnost da placamo bitcoinom. Na to tek ne racunajte uopste.
 
Ako kuca fiskalni i slaze mu se kasa mozes i kamenjem da mu placas

naravno da nije tako!

Inspekcija gleda papire, da li imas manjka ili viska u kasi i robe na stanju, ako se sve slaze, nema tu nikakvih problema.

jeste da gleda da li imas visak i manjak U kasi ili robe U prodajnom objektu ALI takodje ne smes imati pare bilo gde drugde!!!to je druga vrsta prekrsaja, baratanje od strane prodavca sa parama mimo kase znaci za inspekciju samo jedno rad na crno! tj kako se u srbistanu kaze "siva zona".
ti kao radnik ne smes kod sebe da imas bilo kakve pare ni svoje licne, one moraju da su u tvojem ormaricu! ima jos tu mnogo slicnoga samo necu da idem u off ionako sam skrenuo....
poenta sledeceg je moze da se placa u srbiji sa BTC-om...jedan jedini nacin, imas karticu koja je povezana sa tvojim btc walletom, u momentu kupovine robe ili uslige ti provlacis karticu....placas u dinarima (jedino dozvoljeno sredstv placanja u srbiji) a konverziju dinar-btc ili dinar-eur-btc radi neko trece lice...kao sto mozes da placas dinarskom karticom u inostranstvu a placas eurom, dolarom....i kod nas tako placas deviznom posto banka(trece lice) vrsi konverziju uz proviziju naravno
 
Jedino legalno sredstvo placanja za sada je dinar RDS, i nista drugo, bar dok se zakon ne promeni, s obzirom da je ovo SRBIJA... mislim da je svaki dalji komentar suvisan ;)
 
narode, hvala svima na pojasnjenjima. Izgleda da ono sto deluje logicno nama laicima (da ukoliko drzavu namiris u smislu placanja svih dadzbina) ipak nije dovoljan uslov da ne popases jednu disciplinsku. krastavac ostaje da se nadamo da ce se stvari polako menjati kako btc bude bivao sve vise prihvacen u svetu. nazalost jasno nam je da ce akcenat biti na "polako":(

enivej, ovom prilikom zvanicno potvrdjujem da je diskusija o zaobilazenju zakona Republike Srbije pokrenuta iskljucivo u svrhu hipoteticke analize problema bitcoin placanja, kao i da majkemi podrzavam sprovodjenje zakona i teritorijalni integritet drzave.
 
vise ga odbijaju zbog nemogucnost kontrolisanja istog (mislim na drzave) a sto se tice srbistana druze....kad u svetu zazivi BTC sve u sesnaest...kod nas ce onda zaziveti za nekih 50 godina naknadno...i PP ti zivi u celom svetu samo kod nas i jos u par banana drzava ne radi u fulu zbog banana zakona...
 
Naravno, uvej je taj zakon problem. Ima ovde mladih, sposobnih, naprednih ljudi ali zakoni su uvek ti koji koce. Promeniti neki zakon ovde a da to ne znaci povecanje taksi i sl. je Sizifov posao.
 
narode, hvala svima na pojasnjenjima. Izgleda da ono sto deluje logicno nama laicima (da ukoliko drzavu namiris u smislu placanja svih dadzbina) ipak nije dovoljan uslov da ne popases jednu disciplinsku. krastavac ostaje da se nadamo da ce se stvari polako menjati kako btc bude bivao sve vise prihvacen u svetu. nazalost jasno nam je da ce akcenat biti na "polako":(

enivej, ovom prilikom zvanicno potvrdjujem da je diskusija o zaobilazenju zakona Republike Srbije pokrenuta iskljucivo u svrhu hipoteticke analize problema bitcoin placanja, kao i da majkemi podrzavam sprovodjenje zakona i teritorijalni integritet drzave.

Ako/kad bi (na bilo koji način) zavrnuo "zakon" ove "države" za 500-tinjak hiljada ili miliona evra, tada bi bio cenjen i imućan gospodin čovek/biznismen.
Možda i materijal za ministra.
Sa druge strane, ovo o čemu si se raspitivao je nezakonito i kažnjivo.
Zvuči nelogično, al takav je "zakon" :)
 
narode, hvala svima na pojasnjenjima. Izgleda da ono sto deluje logicno nama laicima (da ukoliko drzavu namiris u smislu placanja svih dadzbina) ipak nije dovoljan uslov da ne popases jednu disciplinsku. krastavac ostaje da se nadamo da ce se stvari polako menjati kako btc bude bivao sve vise prihvacen u svetu. nazalost jasno nam je da ce akcenat biti na "polako":(

enivej, ovom prilikom zvanicno potvrdjujem da je diskusija o zaobilazenju zakona Republike Srbije pokrenuta iskljucivo u svrhu hipoteticke analize problema bitcoin placanja, kao i da majkemi podrzavam sprovodjenje zakona i teritorijalni integritet drzave.

delujes kao idealista i kao neko ko nije radio kao odgovorno lice u privatnom biznisu. Bolje je za tvoje mentalno zdravlje da tako i ostane. Sto se tice privatnog biznisa ukoliko ne mislis da ulozis ozbiljne pare tipa milion i vise evra i kitis inspektore kao na svadbi evricima,dolarima ili cak btc cim ih ugledas bolest ili ludara su zagarantovani. Tako da ova pitanja o tumacenju zakona i nacinu sprovodjenja istog bilo da se radi o btc ili necemu drugom vise su za politikin zabavnik, deciju radost i sl. mozda deca iz vrtica poveruju u pricu...
 
delujes kao idealista i kao neko ko nije radio kao odgovorno lice u privatnom biznisu. Bolje je za tvoje mentalno zdravlje da tako i ostane. Sto se tice privatnog biznisa ukoliko ne mislis da ulozis ozbiljne pare tipa milion i vise evra i kitis inspektore kao na svadbi evricima,dolarima ili cak btc cim ih ugledas bolest ili ludara su zagarantovani. Tako da ova pitanja o tumacenju zakona i nacinu sprovodjenja istog bilo da se radi o btc ili necemu drugom vise su za politikin zabavnik, deciju radost i sl. mozda deca iz vrtica poveruju u pricu...

svaka ti je ko u Njegosa :D
 
Nazad
Vrh Dno