Šta je novo?

1920x1080-16:9

  • Začetnik teme denigaj
  • Datum pokretanja
D

denigaj

Guest
Dakle,
može li neko da mi pojasni malo oko full hd slike.
Skinuo sam film koji kaže u naslovu da je full hd (1920x1080-16:9) i kada ga pustim na na tv koji je takodje full hd slika ima one crne trake gore i dole koje mi strašno idu na živce. Skinem drugi naslov koji je takodje full hd i on je preko celog ekrana.
U čemu je caka,znam da je nešto sa Display aspect ratio,ali neka mi neko pojasni.
Hvala!
 
Full HD je standard i može da bude maksimalno 1920x1080. Jedini rip koji sam do sada skinuo i gledao da je bio od početka do kraja 1920x1080 je Avatar. Sve ostalo je 1920x800-900…

Jutros sam opet gledao Interstellar i ima scena koje su 1920x1080, a sve ostalo je 1920x800 ili koliko već. Tako da, sve je ok, opušteno samo.
 
Filmovi se ne snimaju prvenstveno za TV, već za bioskop, čije platno je šire od TV-a.
 
Ima još filmova koji su 1920x1080.
Meni je ovo čudno
1920x800 aspect ratio 2.35:1 on ima crne linije (John Wick)
1920x1080 aspect ratio 16:9 on nema,preko celog ekrana je (John Wick)
1920x1080 aspect ratio 16:9 on ima crne linije. (Wild Card)
Zašto (Wild Card) ako je isti kao predhodni ima crne linije?
Kako da znam kada skidam film da li će da ima crne linije?
 
Poslednja izmena:
pogledaj rezoluciju samog video snimka na racunaru. ako nije 1920x1080 onda nije 16:9 bez obzira sta pise u naslovu filma. najcesce je to 21:9 na nekim filmovima ili vec neke rezolucije koje su ovde navedene.

mozes eventualno da promenis aspect ratio sa samom tv-u ali onda ce slika biti zumirna i nece se videti cela po sirini dok ce gore i dole biti popunjen prostor..
 
Poslednja izmena:
Ima još filmova koji su 1920x1080.
Meni je ovo čudno
1920x800 aspect ratio 2.35:1 on ima crne linije (John Wick)
1920x1080 aspect ratio 16:9 on nema,preko celog ekrana je (John Wick)
1920x1080 aspect ratio 16:9 on ima crne linije. (Wild Card)
Zašto (Wild Card) ako je isti kao predhodni ima crne linije?
Kako da znam kada skidam film da li će da ima crne linije?

http://www.imdb.com/title/tt2911666/technical?ref_=tt_dt_spec

Crne linije ce da popune prazninu do 1920x1080, a da bi znao u kojim rip-ovima nisu cropovane, pogledaj screenshotove ili sample iz rip-a.
 
Neverovatno,
Mediainfo i MPC-HC player pokazuju ovo:
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9

a film ima crne linije,onda ispada da je film sniman sa tim crnim linijama. :)
 
Nije film sniman nego pri encodovanju nije cropovan.
Tako da su crne linije deo rezolucije.
To se nikad ne radi, ali eto ima legendi...
 
Aha,sada sam shvatio.
Znači svaki film koji ima crne linije,može dok se ripuje da se cropuju (iseku).
Na MPC-HC playeru,a i drugi to mogu,ima opcija da se rastegli slika (Increase rate i Decrease rate) i tako se obrišu crne linije,ali se nekako lica,automobili i ostalo izduži i ružni su.
 
da li možda skidaš sa torrenta ili ... ? da nije neki snimak kamerom umesto blueray ripa? daj link do tog filma.
 
Bluray se inače enkoduje u 1920x1080, znači zajedno sa crnim linijama.
U principu, uvek ti možeš da rastežeš sliku ili da sečeš krajeve slike kako bi popunio ekran, ali je to pogrešna filozofija. Uvek je najbolje gledati film u onom odnosu strana za koji je sniman, jer se tako dobije originalan kadar koji je režiser zamislio. Isto važi i za starije serije snimane za 4:3 TV, koje sada imaju crne štrafte sa strane, ali je uvek bolje gledati ih tako, nego ih razvlačiti na silu.
 
"pajica123"
Skidam sa torrenta samo Bluray remux od 15-20 Gb.
 
Aha,sada sam shvatio.
Znači svaki film koji ima crne linije,može dok se ripuje da se cropuju (iseku).
Na MPC-HC playeru,a i drugi to mogu,ima opcija da se rastegli slika (Increase rate i Decrease rate) i tako se obrišu crne linije,ali se nekako lica,automobili i ostalo izduži i ružni su.
Tako je.
Na svakom playeru mozes da rastgnes ili skupis sliku, ali dobices deformisanu sliku samo da bi popunio crni prostor, u prevodu seci usi krpi ...
 
Poslednja izmena:
Mogu samo da zamislim kako to izgleda uzivo. Bilo film ili neki live koncert.
 
Da, ali filmovi (i serije) koji su u 1.78:1 aspect ratiu ce onda imati "crne trake" sa leve i desne strane :smoke:
 
Poslednja izmena:
Ne mogu nam ugoditi. Najbolje ono što sam rekao,rastegli sliku i nema crnih linija. Jeste ono seci uši krpi d... kao što neko reče,ali tako je jedino pokriven ceo ekran.Samo,oni koji gledaju preko USB-a ili preko nekih servera bežično,moraće da gledaju u crne linije. :p
 
Sve zavisi koliko ti te crne linije bodu oci. Meni ne smetaju i nemam nameru da razvlacim video. Jos ako ide titl preko, onda on legne preko crnih delova slike i bolje se vidi.
 
Pa ne smeta mi to toliko,samo mi je bezveze? Ako sam kupio onoliki TV da gledam na pola iskorišćenja....:p
Kao da si kupio auto koji može da ide 100 km/h,a ti ga voziš 60 km/h
 
Pa kupi onda projektor, pa razvlači po platnu kako hoćeš :p (samo onda ti verovatno neće odgovarati oblik platna ;) )
 
@denigaj:
To pitanje se provlaci vec nekoliko puta po forumu. Ne mogu sada da trazim. Nisi ni prvi ni poslednji. :)
Uglvnom, filmovi se snimaju u razlicitim odnosima sirine i visine i nije moguce bas svaki film kadrirati na 16:9.

Postoje 3 nacina da to sredis:
1. da rastegnes sliku (deformacija, nije ugodno za gledanje)
2. zumiras film tako da se popuni visina ali i da se odseku delovi sa leve i desne strane (ovde nedostaje deo sadrzaja)
3. da se naviknes na crne linije
 
Pa ne smeta mi to toliko,samo mi je bezveze? Ako sam kupio onoliki TV da gledam na pola iskorišćenja....:p
Kao da si kupio auto koji može da ide 100 km/h,a ti ga voziš 60 km/h
Pa sto si kupovao takav tv?[emoji2] [emoji2]

Da bi razumeo, treba da znas koji je aspect ratio u kom je film snimljen i da znas da je on uglavnom namenjen za veliko platno( bioskop) sem ako negde nije drugacije naglaseno(npr tv film ili serije) pa se tek onda prilagodjava dalje za kucne varijante.

A kada se film prenosi na formate za gledanje preko drugih medija-tj preko ekrana, koji su standardizovani najcesce samo na 4:3, 16:9 i 16:10..kropuje se tako da se slika ne deformise, a prilagodi se ekranu na kom se gleda, tako da od ekrana zavisi najvise u kojoj ces meri imati to crnilo..ako je ekran tv-a blizi izvornom ratiu u kom je sniman film, tih crnih crta ili nece biti ili ce biti male , ako nije, bice vece.A ako ih ne zelis, juris opcije na ekranu da razvlaci sliku, sto dovodi do deformacije izvorne slike.
ili jednostavno pokusas nesto sto niko nije lud da radi-juris za svaki film poseban ekran.[emoji2] A i sto neko rece postoji i jos jedna opcija-projektor.

Aspect ratio danasnjih filmova je obicno 1.85:1 ili 2.39:1, tako da maltene svaki ima te crne strafte kada se gleda u izvornom obliku na ekranu.
 
A kada se film prenosi na formate za gledanje preko drugih medija-tj preko ekrana, koji su standardizovani najcesce samo na 4:3, 16:9 i 16:10..kropuje se tako da se slika ne deformise.

E vidiš,razumeo sam te. Ali sam našao film koji je ripovan za gledanje preko ekrana (16:9),a imao je crne linije. To mi nije bilo jasno.
Kakve veze ima projektor sa tim!!!!
 
E takav film kad podesis u 16:9 na ekranu u opcijama, dobices sliku bez tih crnih delova i bez deformacije slike.
 
A vrhunska je smejurija kada naš javni servis na svom HD kanalu emituje film koji jeste nativno u 16:9, ali oni to "prilagode" 4:3 ekranima (jer je osnovna priprema za RTS1 koji je još na 4:3) dodajući crne štraftame gore i dole, i to prenose i na RTS HD, ali razvučeno (deformisano u širinu) na 16:9 format. Dakle, slika je 16:9, ali sa crnim štraftama gore dole, pa onda sve to zajedno opet razvučeno na 16:9.

Eto, jbt. teško mi je i da objasnim šta to oni ponekad naprave. :D :D :D
 
Poslednja izmena:
E takav film kad podesis u 16:9 na ekranu u opcijama, dobices sliku bez tih crnih delova i bez deformacije slike.

Ne druže,nisi me razumeo. Baš takav sam našao,na kome piše da je aspect ratio 16:9 i kad podesim u opcijama opet ima crne linije.
 
^^ To ti je zato što su te crne linije deo fajla. Unete su u sam video kao deo slike, i sve zajedno, sam film plus gornja donja crna štrafta su jedno. Tada je vertikalna rezolucija slike (u slučaju HD-a) 1080pix zajedno sa crnilom. To ko je grabovao je malo zabrlj'o.

Trebalo bi grebovati originalni format filma, bez crnih štrafti. Dakle, širina da je fullHD rezolucije 1920pix, a visina 800pix (il' kol'ko je već...)
 
Skoro svi ste u pravu a samo ja sam 100% u pravu. [emoji14]
Skinuo je BR remux pa je normalno sto je rezolucija 1920x1080 i sto sadrzava crne trake. Nije encodeovano pa nemamo sta koga da krivimo.

@denigaj to je tako i gotovo, navikni se ako hoces da gledas BR remuxe.

EDIT: Evo potvrde koju niste svi videli:
"pajica123"
Skidam sa torrenta samo Bluray remux od 15-20 Gb.

@denigaj ...i pre nego sto postavis jedino logicno pitanje pozivajuci me da ti odgovorim na:
Ima još filmova koji su 1920x1080.
Meni je ovo čudno
1920x800 aspect ratio 2.35:1 on ima crne linije (John Wick)
1920x1080 aspect ratio 16:9 on nema,preko celog ekrana je (John Wick)
1920x1080 aspect ratio 16:9 on ima crne linije. (Wild Card)
Zašto (Wild Card) ako je isti kao predhodni ima crne linije?
Kako da znam kada skidam film da li će da ima crne linije?

...reci cu ti - zato sto taj "John Wick" jeste encode-ovan a tvoj TV je od tebe dobio komandu da stretch-uje sliku.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno