Šta je novo?

486DX2 - Podesavanje zvucne karte.

Chupo

Slavan
Učlanjen(a)
02.12.2007
Poruke
2,872
Poena
380
Dobio sam na poklon neki stari 486 koji je bio zaduzen za pokretanje neke masine za vez. Masina je rashodovana, a ja sam nekako uspeo da spasem racunar da ne ode u reckilazu.

Na njega sam instalirao neke stare DOS igrice, apgrejdovao ram sa 4MB na 16 i jos neke sitnice (namestio flopi drajv da radi).

Sad me zanima, kako da dobijem zvuk u tim starim igricama poput Jazz Jackrabbit-a, sa zvucnom kartom OPTi 82c930 koju imam? Dali je ta karta klon Sound Blaster-a ili cega vec, kako da je pravilno podesim, posto na sebi nema dzampere? U Loznici imam Sound Blaster AWE 64 Gold, al kuci necu ici jos par meseci, a voleo bi da se malo poigram do tad, mada sumnjam da te stare igrice podrzavaju tu karticu.

Svaka pomoc dobrodosla.
 
Au kralju čime se ti igraš :) to su bila vremena. Dos i Norton Comander :) doduše bio je tu i Win 3.11 čak posle i Win 95.

Pazi ovako drajver bi morao da nadješ za zvučnu. A kolko me memorija služi svaka DOS igra je imala neki kao Setings za zvuk.
I moralo je da se podesi znam da je tu bilo dosta problema čak i kad je sve aktuelno bilo.
I nadji Crusader No remorse ako se sećam to je bila hitčina totalna.

Ja sam furao DX4 na 133mhz to je bre bila makina sve igrice su letele do pojave Penituma a čak i tada.;)
 
Poslednja izmena:
Kartica je kompatibilna sa Sound Blasterom, ali joj trebaju drajveri tj. inicijalizacija pre upotrebe. Drajvere sigurno imam negde jer i ja imam tu karticu pa cu pogledati cim budem kuci.
 
Hvala na odgovorima :D .

Zanimam se ovim cudom, jer na njemu mogu da se pokrenu mnoge igrice koje su deo mog detinjstva.
Sto se tice zvucne karte, iz malo novije HP "Vektre" sam nasao neku Creative "custom" karticu radjenu za HP za koju na wikipeida-i pise da je kompatibilna sa Sound Blaster 16 karticom, ubacio sam nju ali i dalje ne funkcionise, ima li neka fora oko te inicializacije i sl.?
Muci me jos par problema, naime kako da nateram "Serijski" mis da funkcionise, i moze li "obican" CD-ROM da se poveze na onaj IDE port na zvucnoj karti (receno mi je da je taj port bas za to, jer BIOS ne prepoznaje CD-ROM)?
Za sada prebacivanje fajlova vrsim preko serijskog porta, sto zna dugo da traje (Norton Commander 5.0), a jos nisam stigao da napravim paralelni kabal za NC.
 
Probaj da u autoexec.bat dodas liniju
SET BLASTER=A220 I5 D1 T4
Mada mislim da ni jedna kartica nece raditi u DOS-u dok njen drajver ne inicijalizuje cip.
Sto se tice CD drajva, podrzava ga i onboard kontroler, ali je potreban drajver koji ide u config.sys i dodatak MSCDEX koji bi trebalo da ima u DOS-u i koji takoje treba dodati u autoexec. Spakovacu ti i to pa cu sve okaciti.
EDIT: I za misa treba drajver...
 
Ima li neka fora da proverim radi li kartica uopste? Neki exe koji pusta radnom zvuke ili proverava dal je kartica dobro inicializovana?
Pitam jer sam iz vektre pocupao i prednji panel koji je mozda bitan za rad kartice jer ima na sebi port za slusalice, pa mozda treba da bude povezan na karticu, kao kod AC97 zvucnih.
 
Ne znam za foru, pravo da ti kažem. Velika većina DOS programa zahteva da kartica bude inicijalizovana drajverima.

Ovako, u arhivi imaš drajvere za OPTi930, miša i CD-rom (neka te ne buni što piše TEAC, radi sa svim drajvovima).

Za zvučnu dodaješ u autoexec.bat:
Kod:
SET BLASTER=A220 I7 D1 T4
SET SOUND16=C:\930
C:\930\SNDINIT /B

Za miša, u autoexec.bat
Kod:
C:\MOUSE\MOUSE.COM

Za CD-rom, u config.sys
Kod:
C:\TEAC\TEAC_CDI.SYS /D:TEAC-CDI
i autoexec.bat
Kod:
MSCDEX /D:TEAC-CDI

U folderu od kartice program SNDINIT se može pokrenuti i zasebno, i u njemu imaš testiranje.

Nadam se da će ovo pomoći, ti javi ako gdegod zapne!
 

Prilozi

  • dos.zip
    480.7 KB · Pregleda: 45
Probao sam i RADI, radi zvucna, kaze da je inicijalizuje kao Sound Blaster PRO. Takodje radi i mis.

Imam jedno drugo pitanje, graficka karta je neka VESA kartica sa Cirrus Logic logikom, neke igrice poput simcity2000 jos neke ili zapucaju pri strartovanju/monitor pokaze out of range/grafika strasno baguje, ima li neka caka/podesavanje da nateram te igrice da rade, jer koji god video mod da izaberem u opcijama, igrice nece da rade kako treba?
 
Ako ne koristiš DOS 6.22, instaliraj ga.
Obavezno učitaj HIMEM.SYS, treba ti i taj drajver za zvučnu, a u podešavanju igrice postavi zvučnu na Sound Blaster 16.
Što se tiče drajvera za miš - ukucaj CuteMouse na google-u, taj ti je najbolji.
 
Na njega sam instalirao neke stare DOS igrice, apgrejdovao ram sa 4MB na 16 i jos neke sitnice (namestio flopi drajv da radi).

A da ti staviš "ko čovek" Windows 98SE i igras se u DOS boxu kad već imaš 16mb rama

i da pogledaš koje sve brzine podržava ta ploča da ti pokloni neko jači cpu ako si već rešio da "ostaneš" u prepentium eri.
 
Ne vidim svhru stavljanja "devedesetosmice" na taj racunar, ako budem stavljao windows, bice 3.1 ili 95 . No sa time cu se kasnije cimati...

Sada imam drugo pitanje, vezano je za Simcity2000, kako se bira graficki adapter u podesavanjima, sta god da izaberem ili se komp zapuca, ili ton nastavi ali slika se zamrzne na pola?

Postigao sam milestone: 2500-ta poruka :D
 
Ја се више не бих усудио да пробам 3.11 а 95 је имала много бубица које су отклоњене у OSR2 а још боље у 98SE па нема разлога да идеш толико далеко.

А да инсталираш Windows 3.0 па да видиш шта је мучење? ;)
 
Ja sa 3.11 nikakvih problema nisam imao, i uopste nije mucenje za poterati, staje na 6 disketa koliko se secam. Muka oko instaliranja je bila kada se ima 4mb rama, sa vec 8mb je sve letelo, mogu misliti kako ce tek da ide na 16:) SimCity sa ja terao na Tridentu sa 512kb, i kilavo je radio. Mislim da je caka bula oko nekog VESA drivera ili imicijalizovanja Vesa moda, on je bas onako mocno graficki izgledao u to doba. Vidi koju bilo ISA karticu da nadjes a kontam da se mogu pronaci po starim pentiumima S3Trio sa 1ili2mb rama, one su bile vrh za ISA! I da Himem. Sys mora da fercera za pun ugodjaj! I probaj OS/2 ako si raspolozen za avanturu!
 
Нисам ни ја тада имао али не знам шта бих сада радио. У то време се интернет баш и није користио, мреже су биле ретке па за неко локално коришћење и није проблем али се данас све гледа кроз интернет. Ајде за неки модемски приступ и телнет/фтп али све остало (рачунајући и да је за мрежу потребна друга верзија) би било мучење.
Верзија за УСА је ишла на 9 а она за источноевропско тржиште са пуном подршком за наша слова на 10 дискета. Наравно да имам негде и имиџе дискета и распаковано у неки фолдер. :)
 
eee ja sam do pre 15ak godina jos uvek imao starog vernog 386dx 40mhz 8mb rama i nabavio sam mu i cd rom i cirius logic 1mb i sb16 i us rockwell beshe hardverski 33600 modem, dva hdd po 210mb i dva-tri cd-a puna softvera i onda mi je crklo napajanje na njemu i ja ga vise nisam nesto pazio, dosle selidbe, vojska, komsijska deca i sestra sve to razvukli kojejude da se igraju....

totalni off, al da se malko izjadam :) bas bih sada voleo da mi je preziveo
 
jedno pitanje za redove koje je napisao msolajic : Da li i u DosBox-u i FreeDOS-u iste linije treba ubaciti u autoexec.bat i cnfig.sys?
 
jedno pitanje za redove koje je napisao msolajic : Da li i u DosBox-u i FreeDOS-u iste linije treba ubaciti u autoexec.bat i cnfig.sys?

Ne, DosBox vec ima predefinisana podesavanja za periferije i ne trebaju mu drajveri.

EDIT:

Kad sam vec na ovoj interesantnoj temi. Da li je neko uspeo da napravi upotrebljivu virtualnu masinu win95/98 koristeci Vmware? Naravno upotrebljivu za pokretanje starih igara. Skoro sam nesto osetio nostalgiju i igrale su mi se igre sa kraja 90-ih, otprilike period zacetka 3d akceleracije. Prvo sam krenuo da se zezam sa win 3.11 i nikako nisam uspeo da nateram driver za SVGA da proradi. Onda sam presao na win95 pa sam dobijao windows protection error svaki put kod prvog startovanja. Win98 nije mogao da pokrene nijednu igru predvidjenu za 3d akceleratore. Uspeo sam par igara cisto da pokrenem ali sve u nekim prozorcicima. Cak sam skidao i gotove vmware image fajlove sa vec podesenim OS-ovima ali opet nista nije radilo, ili ako je radilo nije kako treba. Ok, vmware i kaze da ne podrzava 3d akceleraciju sve do XP-a, ali da li je moguce konfigurisati virtuelnu masinu da radi, mozda uz pomoc nekog drugog virtualnog softvera, ili je jedina opcija kupovina gvozdja sa starim hardverom da bi se moglo nesto odigrati iz tog doba ?
 
Poslednja izmena:
Ono što tebi treba je Glide wrapper da bi poterao 3dfx igre na novim operativnim sistemima
 
Da malo podignem temu iz mrtvih, opet sam skupio vremena da se igram sa ovom ljutom masinom iz "pre pentium" ere, iliti kraja 1994. godine.

Nasao sam LAN ethernet karticu koja se ubada u ISA slot kao i modem koji koristi isti konektor ali nikako nemogu da ih pokrenem da rade pod Win95, jednostavno ih ne vidi u device manager-u. Kako mogu da proverim dali su kartice ispravne? I takodje koji mi softver treba da bi koristio AWE 64 Gold u DOS igricama?

PS. Imam jos jedno pitanje, kada sam bio kod ujaka u Blacu, gledao sam neke stare racunare i nasao dve 286 masine sa oznakom Ei Nis, ali sam video da im fali hard disk, postoji li mogucnost da su te masine isporucene bez HDD-a jer bi rekao da ih niko nije otvarao/cerupao?
 
Treba da imaš drajvere za kartice i da ih ručno dodaš, koliko se sećam ISA kartice nisu bile PnP.
Za zvučnu karticu treba da učitaš drajver u autoexec.bat.
Nešto ovako:
@echo off
SET SOUND=C:\PROGRA~1\CREATIVE\CTSND
SET BLASTER=A220 I5 D1 H5 P330 E620 T6

Verovatno ćeš pre toga morati da uključiš emm386exe i himem.sys u config.sys.
 
Nazad
Vrh Dno