Šta je novo?

Analogija

Ko, kako i kada je utvrdio da velika vecina koristi PS u "nedozvoljenim" kolicinama!? Sta su to nedozvoljene kolicine, ko je definisao te nedozvoljene kolicine? Diskvalifikovanih 20% na WPP ne mora da bude niakakv objektivan pokazatelj. Hajd bez pretpostavljanja pls.
Poenta nabrajanja kamera a posebno i objektiva je da pojedinci, ako ih interesuje, zaguglaju malo i vide sa cime se rade velike svetske produkcije, kako bi se neke price koje ovde povremeno kolaju malo stishale.
 
Sustina je da se snimaju na filmu i da tvoja tvrdnja kako "film treba zauvek poslati u istoriju" pada u vodu:) Nemoj ti sada rupe u obrazovanju da pokrivas opremom koja se koristi za za svetlo, stabilizaciju, bežično zumiranje i fokusiranje....jer to nije tema razgovora.
Pa jeste tema, jer ljudi misle da će nekim posebnim maltretiranjem sebe otkriti neko prosvetljenje, što nije tačno. To što se Gravity (primer) snimao na filmu, ne znači da je neko sebi otežavao posao iz bilo kog razloga, jer da je tako bilo, taj film ne bi postojao.


To je tanco. Ali je takodje tacno da velika vecina "fotografa" koristi fotosop u nedozvoljenim kolicinama. Zbog toga je diskvalifikovano cak 20% finalista na World press photo 2014.

Koja je poenta ovog nabrajanja kamera ?
Prvo, šta znači nedozvoljene količine? :) Ko definiše te količine. Drugo, jesi li ti svestan da je većina glavnih alatki iz Photoshopa, ništa drugo nego digitalizacija onoga što se radilo prilikom razvijanja filmova. Početnička je zabluda da se obradom može nešto rešiti što se nije uradilo na licu mesta. Post produkcija je ne samo teža, nego i skuplja, a vrlo često i nemoguća.
 
Pa jeste tema, jer ljudi misle da će nekim posebnim maltretiranjem sebe otkriti neko prosvetljenje, što nije tačno. To što se Gravity (primer) snimao na filmu, ne znači da je neko sebi otežavao posao iz bilo kog razloga, jer da je tako bilo, taj film ne bi postojao.
A o kom ti to maltretiranju i prosvetljenju pricas ? Ako ljudi koji su snimali na filmu Gravity nisu sebi otezavali zivot, zasto mislis da ga ja otezavam sebi slikajuci filmom ? :) Nije samo da ljudi misle, vec ljudi ocigledno nesto i znaju ,kao i ti sto su snimali Gravity :)

Ja volim da ucestvujem u nastajanju fotografije. Volim da odaberem film kojim cu da slikam, volim da sam odredjujem ekspoziciju, volim tu sigurnost i robustnost koju osecam u rukama kada koristim mehanicko telo i manuelni objektiv gde je sve precizna mehanika izradjena od metala , zupcanika i opruga. Volim nezavisnost od baterije (od koje zavisi jedino rad svetlomera, a sam mogu dovoljno precizno(ne i idealno) da odredim ekspoziciju i bez njega). Posle snimanja rastovrim potrebne hemikalije , jer uvek radim sa svezom hemijom, i latentnu sliku prevodim u negativ ili pozitiv postupkom B&W, c-41 odnosno e-6. I posle toga kada sam uradim povecanja i dobijem gotovu fotografiju neuporedivo sam zadovoljniji nego da sam to isto uradio sa "dva klika" digatalnim putem. Ja sam fotoamater, nisam fotoreporter i mogu sebi da priustim taj luksuz jer mi niko nista ne trazi "za juce".
Sto se kvaliteta same slike tice, na internetu mozete sve da nadjete. Toliko matarrijala obradjeno na tu temu da je suvisno da o tome mi sada govorimo. I digitalna i analogna fotografija imaju svoje prednosti i mane. Ali mozemo i o tome :)

Prvo, šta znači nedozvoljene količine? Ko definiše te količine. Drugo, jesi li ti svestan da je većina glavnih alatki iz Photoshopa, ništa drugo nego digitalizacija onoga što se radilo prilikom razvijanja filmova. Početnička je zabluda da se obradom može nešto rešiti što se nije uradilo na licu mesta. Post produkcija je ne samo teža, nego i skuplja, a vrlo često i nemoguća.

Ko je od vas sam razvijao filmove i radio povecanja ? Jako dobro znam sta je Photoshop. I ispravno je kada se koristi u dozvoljenim granicama. Njegovom primenom se prilicno mogu popraviti propusti napravljenji tokom snimanja, sto je i uredu ako time ne narusavamo integritet same fotografije. Posto je sve to prilicno jednostavno i svima dostupno, onda je postalo i masovno. Ali to se sve da otkriti. Zato i slede diskfalifikacije na konkursima. O dozvoljenim i nedozvoljenim kolicinama uptrebe obrade fotografije imate ovde :
https://www.david-campbell.org/topics/photo-manipulation-verification/
 
Malo da podgrejem temu :)

Za test je koriscena srednje formatna kamera mamiya 7 sa sledecim filmovima:
- slajd film Fuji Velvia 50
- crno belim negativ film Adox cms 20

Od digitalnih fotoaparata korisceni su Nikon D800e i Phase One IQ180 ( 80-megapixels )

filmdigital.jpg


image.jpg
image.jpg



m7p7801.jpg



image.jpg
image.jpg


Kompletan test
 
Poslednja izmena:
Ne treba da kupujes analogni. Imam minolti xg 1 i dva objeltiva 35-75 i 80-200. Ako hoces mogu da ti pozajmim. Samo mi stoji.
 
To su odlicni objektivi ako su Rokkor sa fiksnim blendama 3.5 odnosno 4.5 za 80-200.
 
Nazad
Vrh Dno