Šta je novo?

Analogija

MareBGD

Čuven
Učlanjen(a)
30.03.2003
Poruke
2,161
Poena
745
Zdravo, imam jednu radiklanu ideju. :d Imao sam DSLR, trenutno nemam, i dosta naučio o teoriji fotografije, ali kao da mi nešto fali. Tako sam došao na ideju da ove godine na more ponesem neki analogni fotoaparat sa filmom naravno. Nekako se baš radujem ovom projektu, ne znam, možda će reći neko ****** čovek, ali eto... Možete li mi preporučiti nešto sa kupujemprodajem ili tako nekog sajta čime bi se moglo poigrati a da ne košta mnogo? Ima li filmova da se kupe i imam li gde još da ih razvijem?

Kakav hipsteraj a? :p
 
Није то за игру. ;) Основна разлика, у филму имаш 36 снимака, горе-доле пар комата, па свако окидање мораш да испланираш. Са дигиталцима је лако, окренеш и пуцаш док не погодиш или кад год ти се учини да је добро, окидаш па ако буде, буде. Не можеш да видиш шта и како си сликао па да поновиш. А и са јефтиним половним апаратом ниси сигуран шта си купио. Ако ти је занимљиво пробај и то али купи и неки јефтин дигиталац за резерву.
 
Nije bas jeftino igrati se sa analognim aparatima.
Prvo ces tesko naci dobar a jeftin, pri tom i ispravan a posle toga moras kupiti film, platiti razvijanje i izradu slika...i to malo slika.
Tebi se to mozda samo cini interesantno zato sto mozda nisi koristio analogne aparate?
 
Zdravo, imam jednu radiklanu ideju. :d Imao sam DSLR, trenutno nemam, i dosta naučio o teoriji fotografije, ali kao da mi nešto fali. Tako sam došao na ideju da ove godine na more ponesem neki analogni fotoaparat sa filmom naravno. Nekako se baš radujem ovom projektu, ne znam, možda će reći neko ****** čovek, ali eto... Možete li mi preporučiti nešto sa kupujemprodajem ili tako nekog sajta čime bi se moglo poigrati a da ne košta mnogo? Ima li filmova da se kupe i imam li gde još da ih razvijem?

Kakav hipsteraj a? :p

Pa zavisi jel hoces SLR ili neki rangefinder.. Od SLR-a ja bih jurio Pentax-a K1000 (oko 100$ na ebay-u) http://www.kenrockwell.com/pentax/k1000.htm , a od rangefinder-a bilo koji rus poput Kieva (ja ga imam), Zorkija, Fed-a sto se jeftinijih tice...od skupljih naravno Leica M3 (za oko 400-500$ na ebay-u) itd...

Filmove imas u svakoj fotografskoj radnji..uglavnom prodaju jeftinije ISO 200 filmove od Kodaka i Fujia, medjutim za neku dnevnu fotografiju je odlican bilo koji ISO 400 film poput Kodak Portra 400..za ISO 100 je odlican Kodak Ektar 100 itd. Imas i crno belih poput Ilforda i Fomapana

Razvijanje sa skeniranjem negativa izadje oko 400-500 din., dobiju se fotografije i cd sa skeniranim negativom..

Kameru koju god da kupis velike su sanse da nece raditi ugradjeni svetlomer, ako ga ima, tako da ti treba svetlomer ili u vidu zasebnog uredjaja ili ako imas smartphone ima aplikacija koje koriste senzore na telefonu za merenje svetla i dosta dobro rade posao za amatersku upotrebu..
 
Poslednja izmena:
... ili bez svetlomera, uz iskustvo i sunny f/16.

Nego, jel moze preporuka za razvijanje crno-bele filmove? Gde ih razvijate? U NSu nisam nasao nikoga...
 
Heh, moze naravno i Sunny :)

Za crno bele koliko sam video po cenovnicima par foto radnji ovde u BGu ima..ne znam koliko ti to znaci :)
 
Uopšte ne mora da kupi neki skup SLR ili žutomrljaš. Kupi ispravno telo sa 50mm objektivom, stavi film i uživaj. Na odmor odavno ne nosim DSLR. Stari Vivitar 2000 sa 50mm 1.7, dva filma i to je sve. Ako si blizu Paraćina, javi se, dođi, dobiješ na poklon ispravno telo sa PK bajonetom. Snađeš se za objektiv i škljocaj.
 
A moze i neki EOS filmas. Pre par godina sam uzeo caletu 10s sa 35-80 plasticnim kitom za 50ak evradi. Kit jeste shit, al moze da se nakaci bilo koji EF objektiv.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Ja uopste nisam mislio da kupujem neke Lajke ili da pucam ne znam kakvu lovu na to. Dakle sto kazu kolege mozda neki eos filmas ili nesto kao sto ima stex. Ideja je upravo to, funkcionisati sa saznanjem da imas 36 slika i da nema ispravljanja kadra i popravnog. Vraticu se sa 36 slika gde ce biti zabelezeni trenutci koji su mi zaista posebni, a ne sa 459 slika koje ce me mrZeti da otvorim na kompu... Svidja mi se ta ideja da budem malo ogranicen tehnologijom i da moram da dobro razmislim o svakom kadru i situaciji. U tom smislu sam mislio na neke konkretnije ponude 50-100 evra...
 
Razmisli da li bi konjem isao na more, e to je isto kao nosenje analognog aparata, takvo je uzivanje :d:d

To sto su fotoaparati pre 50 godina bili krs, ne znaci da treba danas da ih koristimo iz postovanja, sada kad imamo sto puta bolje koji nam omogucavaju da se koncentrisemo na ono sto fotkamo, a ne na aparat. Bolest nostalgije je cudo, a pogotovo kad je tudja :d
 
Poslednja izmena:
Ne znam meni se svidja ideja, a i filmic o tome :)

 
Ideja jeste zanimljiva, kao sto je i iskustvo da vidis/osetis kako je to funkcionisalo. Ja u tu svrhu uzeh zuto-mrljasa Zorki 6, i ispucao sam x rolni.

Medjutim, prva stvar koju sam shvatio: dok je fotkati decu na modernim dslr-ovima prilicno tesko, fotkati decu sa rangefinder-om je skroz drugi nivo uzasa.
Letovanje, gde su trenutci koje hvatas neponovljivi, pogotovo nakon sto se vratis sa puta i shvatis da ti je x snimaka lose, nije nikako prakticno mesto za upoznavanje sa istorijom fotografije.

tldr: mudro zbori Driver.
 
Razmisli da li bi konjem isao na more, e to je isto kao nosenje analognog aparata, takvo je uzivanje :d:d

Kada već koristimo ovakva poređenja...
Konjem se danas ne putuje, ali s' druge strane, otići na jahanje po nekom pitomom planinskom krajoliku, ili nekoj beskonačnoj peskovitoj plaži ima svojih draži.
...u odnosu na jurcanje skuterom po vodi ili krosericom po planini. Ko ima mogućnosti, i jednu i drugu varijantu treba praktikovati.

Tako da, pustite čoveka da se igra. Fotografisanje filmom je igra i zabava, a ne najisplativi/najefikasniji/najbrži da se dođe do fotografija.

Mare, ako ti nije hitno, sačekaj neku od sledećih fotoberzi. Poslednja je bila 01.03. u Mikser-u: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.789892764421634.1073742061.122705904473660&type=1
Jes' da je tamo hipsteraj, ali se svašta može naći uz malo veće cene nego na KP, ali bar odmah probaš i opipaš. Ili možda i najbolja opcija, idi i na pijacu Zeleni Venac kod čuvenog Miše. On servisira sve živo od starije fotoorpeme, a uvek ima na prodaju i nešto servisirano. Takođe, on je fototehnička enciklopedija stare opreme, i pričljiv je.

Imaj samo u vidu da je iole solidnija stara optika strašno poskupela kako se pojavio video na deselrovima, i kako su razni adapteri omogućili da se sve kači na svašta. Tela su danas džaba, ali optika nije.

Ja bih ti preporučio neki manuelno fokusirajući japanski SLR iz '80-ih sa TTL svetlomerom (poslednje generacije pre AF-a). Canoni AE1, AE1-program, ili A1 npr. sa 50/1.8 objektivom koji je tada išao kao kit. Jako dobar i gladak prsten za fokusiranje plus ukrštene prizme, uz džinovsko i svetlo tražilo, omogućavaju izuzetno brzo i precizno manuelno fokusiranje, a imaju i poluauto ili auto mod koji pomaže kod ekpozicije kada se scena brzo menja. Svetlomeri su im izuzetno pouzdani i precizni i decenijama kasnije. Ćaletov (sada moj) AE1 iz 1981 i danas radi savršeno, uz jako dobar 50/1.4.

Za ruske aparate ne znam šta da ti kažem. Imam ih nekoliko, i jako loša iskustva sa njima. Hoće da cepaju i grebu film, zavesice glave i nekozistentno eksponiraju, propuštaju svetlo, svetlomere na njima zaboravi... Optika im je korektna (iako blende često glave, no Miša sa Zelenjaka to jeftino servisira), ali mehanika, na telima pogotovo je užasna.

Jesi li proučio ovu temu: http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=31908
 
Poslednja izmena:
Meni vise deluje ova citava prica u fazonu da uzmem analogni mozda cu da napravim bolje fotke jer cu vise razmisljati o kadru, pravom trenutku itd, ali sve to pada u vodu jer:
Pa sta te sprecava da se pametno ponasas i sa digitalnim foticem? :trust:
Upravo ovo. Nista te ne sprecava da to sve isto postignes digitalcem + siguran si sta si fotkao, kasnije eventualno mozes izvuci jos nesto obradom ako su bili teski uslovi, i nisi nikako ogranicen. Ajd da uzmes analogni aparat pa da se povremeno igras sa njim ovako, ali ako ides na more pa da to uradis, pa onda kada se vratis tek izradis fotke i skontas sta si uradio nikako nije pametna ideja. Moj savet - batali, pogotovo u danasnje vreme kada su fotoaparati pristupacni...
 
@NShappy post ti je pre svega vrlo koristan. Sa druge strane, niko nije naveo ni jedan argument protiv igranja analogijom. Jos jednom: jedno je igranje analogijom, koje moze samo da doprinese iskustvu i razumevanju na kom nivou je bila tehnologija pre xy god, a skroz druga stvar otici na put sa par filmova i bez iskustva u koriscenju istih. To je recept za fail.
 
Zdravo, imam jednu radiklanu ideju. :d Imao sam DSLR, trenutno nemam, i dosta naučio o teoriji fotografije, ali kao da mi nešto fali. Tako sam došao na ideju da ove godine na more ponesem neki analogni fotoaparat sa filmom naravno. Nekako se baš radujem ovom projektu, ne znam, možda će reći neko ****** čovek, ali eto... Možete li mi preporučiti nešto sa kupujemprodajem ili tako nekog sajta čime bi se moglo poigrati a da ne košta mnogo? Ima li filmova da se kupe i imam li gde još da ih razvijem?

Kakav hipsteraj a? :p

Kao prvo nije to nikakav hipsteraj, ni mazohizam vec znanje , vestina, rutina i umece. Monoooogo veci majstor moras da budes da bi napravio manuelnim analognim foto-aparatom dobru fotografiju nego sa autofokusnim digitalcem. U digitalnoj fotografiji vise preovladjuje vestina fotosopa nego vestina fotografije. Ali druzacu se teme :)

Nikon FM, telo u odlicnom stanju je do 100evra. Zasto Nikon i zasto FM? Jedino su Nikon i Leica-m su zadrzali isti bajonet od pocetka pa sve do sada. Znaci bilo koji Nikonov objekiv mozes da nakacis na bilo koje Nikonovo telo (za manuelna tela je bitno da ima manuelno podesavanje blende). FM zato sto je to cista mehanika, zavisnost od baterije ne postoji (sluzi samo za svetlomer) na njega mozes da stavis i pre-AI objektive, sto ne mozes na FM2 i FM3a.

Sto se filmova tice , tu stvari stoje ovako. Moras da kupis dobar film. Nazalost , jeftin a dobar film od 100 asa se vise ne proizvodi. Ove jeftine filmove od 200 asa bih zaobisao ili bi ih koristio iskljucivo za vezbu. Sto se tice kolor fotografije imas dve firme KODAK I FUJI. Kodak za negative, a Fuji za pozitive :)
Osnovni film za dvnevno svetlo je Kodak Ektar 100 asa. kod nas se prodaje za oko 750din.
Kodak Portra 400 asa kosta oko 1200din. (film koji ima dinamicki rang od 19 koraka :) , dok digitalci imaju kao slajd film oko 10. Za najbolje senzore kazu da imaju max 12-13, ali u praksi se nije pokazalo kao bas tacno :) )
Razvijanje negativa je 150 dinara. Moja preporuka je Agfa Foto , preko puta politike ili BgElite, u staklencu.

Sto se slajdova tice tu je situcija malo teza i skuplja. Jedino mesto gde se moze kupiti slajd u Beogradu je BgElite. Oni razvijaju i slajdove i razvijanje je cini mi se 1000din . Ja slajdove kao i crno bele filmove iskljucivo razvijam sam.
Skeniranje je 400 din u visokoj rezoluciji po filmu i to treba raditi samo u Bgelite radnji. Jer imaju najbolji skener. Mogu da izvuku rezoluciju od 3650x5444 .

Ovde imas najbolje poredjenje filmova u boji:
https://www.onlandscape.co.uk/2011/06/colour-film-comparison-pt-3/

Ako te interesuje jos nesto pitaj.
 
Poslednja izmena:
Prvo, nije tačno da bilo koji Nikonov objektiv možeš da zakačiš na bilo koje Nikonovo telo. Što si sam potvrdio već dve rečenice kasnije. Situacija sa F Mountom nije ni baš tako jednostavna kao što na prvi pogled izgleda. Postoji razlog zašto u nekom momentu evolucije mora da se preseče i stari mount pošalje u zaborav.

A što se tiče izbegavanja digitalnih fotoaparata, ja još uvek dobar razlog nisam video i uvek sam to gledao kao psihološko stanje, nego tehničko stanje. Ljudi imaju taj osećaj da je nekada bilo bolje, "stara dobra vremena" i tako te izjave. Uvek je neka priča da "bude kao što je bilo nekad," a niko malo da prouči istoriju i da vidi kako je nešto bilo nekada, a kako je sada. Ta ideja da je nekada nešto bilo bolje polazi od toga da danas nešto ne valja i to se podrazumeva, niko da proveri da li je tako (arhetip). Ipak, predmeti su odlični, ljudi su nezadovoljni sami sobom i zato se pozivaju na prošlost. Opet, ne bi bili nezadovoljni sobom da malo prouče istoriju i da pogledaju sebe u ogledalo i pokušaju da se nose sa vremenom u kome žive - ali to je jedan začarani krug, jer ako si mislima u prošlosti, nikada nećeš raditi na sadašnjosti i imaćeš osećaj da sadašnjost ne valja.

Postoji i drugi razlog zbog čega 1) nije sramota koristi moderne stvari i 2)film treba zauvek poslati u istoriju, a to je da je produkcija fotografija, videa, muzike UVEK, dakle UVEK, od samog početka, koristila NAJNOVIJU MODERNU TEHNOLOGIJU TOG VREMENA. Dakle ako se gadite na najnoviju tehnologiju, a volite nešto staro, klasično i navodno sa stilom, znajte da je to retro na šta se ložite takođe jednog dana bilo poslednji krik tehnike i da su isto tako neki ljudi pre 50 godina nezadovoljni sobom pričali kako je taj neki novi aparat bez duše i stila.

Fotografija, bioskop, muzika su od uvek stvarani tehničkim novotarijama, a ne nostalgijom (uzmite za primer filmove - najveći filmski mozgovi su ujedno bili maksimalno tehnički podkovani i zapravo uvodili nove tehničke stvari u film, hint: Kubrick), tako da možete da se ljutite koliko hoćete, ali želja da fotografišete filmom je samo posledica određenih nezadovoljstava i nerazumevanja sveta u kome živite i istorije i sa fotografijom nema veze.

Bolje da naučite da uživate sa sobom, sa onim šta imate i u 2015., nego da se bakćete sa ovim filmom.
 
Poslednja izmena:
Nikon F mount nije promenjen :) Dodavano je oko mount_a ali sam bajonet nije menjan. Da se ispravim , na najnovije profesionalne dslr aparate moze da se stavi i objektiv iz 1959. Za manuelne aparate posteje izvesna ogranicenja koja nisu vezana za bajonet vec za sam objektiv tj njegovu konstrukciju. Recimo na NIkon Df mogu da se stave svi Nikkor objektivi ( osim tri sirokougaona od 6,7.5 i 8mm, sto pogadja verovatno veliku vecinu korisnika :D)...


Niko nije rekao da treba izbegavati digitalne aparate. Treba i njih koristiti. Evo moj telefon ispunjava sve moje potrebe za digitalnom fotografijom pa cak i kamerom :).

Sto se tice filozofsko-psiholoskog dela.... Trebao si da znas da su Twentieth Century Fox FOX, Paramount Pictures, Sony Pictures, Universal Pictures, Walt Disney Pictures i Warner Bros potpisali ugovor sa Kodakom o zakupu filmske trake za snimanje filmova u narednih nekoliko godina . Tamo mora da ima mnogo ljudi koji su nezadovoljni sami sobom i koji ne razumeju svet u kome zive...a tek sto sa fotografijom nemaju veze :D:D
 
Poslednja izmena:
Moja pretpostavka: Tamo je >99% materijala snimljeno najnovijom tehnologijom i ne verujem da taj ugovor sa Kodakom moze biti argument za bilo sta osim da i dalje postoje (verovatno retki) slucajevi gde su trake potrebne/pozeljne.
 
Sve od Tarantina i Nolana, Interstellar, Edge of Tomorrow, Imitation Game, Amazing Spiderman 2, Fury... Lista je poduza.

"When I look at a digitally acquired and projected image, it looks inferior against an original negative anamorphic print or an IMAX one." kaze Christopher Nolan al' sta on zna o svom poslu...
 
Bilo bi jako glupo i neodgovorno ovu temu pretvoriti u diskusiju film vs digital.
Postoje ljudi koji vole film, njima to predstavlja zadovoljstvo, strast, pasiju i to treba postovati, jednako kao sto ljudi vole digital. Oni smatraju da je film bolji, zato ga koriste i sad da im se tu imputiraju drugi argumenti ili neargumenti aka slobodne procene i licne preferencije su pucanj u prazno. Neka filmasi imaju svoju temu i basta!

@delevic - digitalna fotografija se zasniva na istim principima kao i analogna. Los kadar, kosa kompozicija, pravila vezana za otvor blende, brzinu zatvaraca i osetljivost asa/iso medija/senzora su ista. Reci da su digitalne fotografije vise fotoshop a ne vestina i umece su naprosto netacni, govore samo o tvom nepoznavanju digitalne fotografije ili mozda fotografije uopste. Ne bih sirio pricu na tu temu, mozda gresim, mozda ne, tvoja stvar.

@jox - sto se tice najskupljih produkcija na svetu, dakle mejdzorsi u Holivudu stvari stoje ovako (najcesce), koliko je meni poznato. Velike produkcije se cesto, ne uvek, istovremeno snimaju u vise razlicitih formata i u nekoliko verzija filma i digitala. U zavisnosti od reditelja i produkcije, neki se rade samo filmom, neki samo digitalno a mnogi "meshano meso".

Digitalne kamere koje se najcesce koriste - Arri Alexa M, Arri Alexa XT, Red Epic, RED One MX
Objektivi - Zeiss Master Prime, Zeiss Ultra Prime, Angenieux Optimo, Cooke S4, Hawk V-Lite Vintage '74,

Film kamere - Arriflex 235, Arriflex 435, Panavision Panaflex Millennium XL2, Panavision Panaflex Platinum,
Objektivi - Panavision Primo, C-, E-, G- serija i ATZ/AWZ2 serija objektiva i naravno Panavision Ultra Speed Golden serija.

Dakle, da ostavimo temu filmashima.
 
Poslednja izmena:
Moja pretpostavka: Tamo je >99% materijala snimljeno najnovijom tehnologijom i ne verujem da taj ugovor sa Kodakom moze biti argument za bilo sta osim da i dalje postoje (verovatno retki) slucajevi gde su trake potrebne/pozeljne.

Losa ti je pretpostavka u vezi >99% i Holivuda - http://www.kodak.com/ek/us/en/corp/...ents_with_Major_Hollywood_Studios/default.htm

Dakle, tamo se film jos uvek itekako koristi, ali moje misljenje je da je to najvise zbog toga sto su ljudi koji su sada na kljucnim pozicijama u filmskoj industriji navikli i naucili na film, pa kad su vec u mogucnosti da biraju sta ce i sa cim da rade, biraju ono sto znaju i sa cim se osecaju sigurno, a ne "tamo neku" novotariju.
 
Niste shvatili poentu :). Ima dosta filmova koji se snimaju na film, ali je suština da se okolo koristi najsavremenija tehnologija za svetlo, stabilizaciju, bežično zumiranje i fokusiranje, preview snimanja, skeniranje filma, obradu filma, cgi. Pa bre Gravity (sedam oskara) je snimljen na film, jer vi stvarno mislite da su ostale stvari korišćene za taj film sa polovine 20. veka. Ne, nego su najsavremenije moguće.

Ima taj neki psihološki efekat gde ljudi negiraju savremene stvari i ono što im se nudi, ali ne zato što tim stvarima nešto fali, nego što ti ljudi imaju određene rupe u obrazovanju i ličnosti. Prvi korak je da ne budete takvi ljudi. Pa onda da budete fotografi.
 
Poslednja izmena:
To što se u najskupljim mogućim produkcijama sveta još uvek koristi film (ali i digitalija, kombinuje se) ne znači da korišćenje filma ovde kod nas, u Srbiji, ima ikakve kvalitativne prednosti nad digitalijom. Filmove koje oni koriste i koje Kodak radi za Holiwood, za nas su mislena imenica (koliko i digitalni Arri Alex),i samo se tamo mogu naći, i samo tamo se mogu razviti i upotrebiti. Sa povlačenjem filma iz mass production, kvalitetan film, kvalitetna hemija i kvalitetan rad sa analogijom je nama postalo nedostupno, (uz retke i skupe izuzetke (i mnooogo cimanja)).

Dakle, za nas amatere, film je što s' kvaliteta izlazne fotke tiče, odavno oduvan u istoriju od strane digitalije.

Ali s' druge strane, ima ih i danas što pišu penkalom, idu na jahanje (konja), sami kisele mleko i mese hleb, voze Opel Olympia iz '54. (imam jednog u familiji sa ovakvim Opelom), il' love lukom i strelom. Ostavimo ih na miru.
 
Niste shvatili poentu :). Ima dosta filmova koji se snimaju na film, ali je suština da se okolo koristi najsavremenija tehnologija za svetlo, stabilizaciju, bežično zumiranje i fokusiranje, preview snimanja, skeniranje filma, obradu filma, cgi. Pa bre Gravity (sedam oskara) je snimljen na film, jer vi stvarno mislite da su ostale stvari korišćene za taj film sa polovine 20. veka. Ne, nego su najsavremenije moguće.


Ima taj neki psihološki efekat gde ljudi negiraju savremene stvari i ono što im se nudi, ali ne zato što tim stvarima nešto fali, nego što ti ljudi imaju određene rupe u obrazovanju i ličnosti. Prvi korak je da ne budete takvi ljudi. Pa onda da budete fotografi.


Sustina je da se snimaju na filmu i da tvoja tvrdnja kako "film treba zauvek poslati u istoriju" pada u vodu:) Nemoj ti sada rupe u obrazovanju da pokrivas opremom koja se koristi za za svetlo, stabilizaciju, bežično zumiranje i fokusiranje....jer to nije tema razgovora.

@Marti Misterija:
Bilo bi jako glupo i neodgovorno ovu temu pretvoriti u diskusiju film vs digital.

Slazem se. Mare je pitao i ja sam lepo odgovorio direkntno na pitanje za razliku od ostalih clanova koji su poceli i da vredjaju. Ali moderatorima je izgleda i to dozvoljeno.

Digitalna se zasniva na istim principima
To je tanco. Ali je takodje tacno da velika vecina "fotografa" koristi fotosop u nedozvoljenim kolicinama. Zbog toga je diskvalifikovano cak 20% finalista na World press photo 2014.

Koja je poenta ovog nabrajanja kamera ?
 
Nazad
Vrh Dno