Šta je novo?

Kvalitetan laptop za oko 1000eur?

cartridge

Čuven
Učlanjen(a)
17.07.2013
Poruke
731
Poena
595
Pozdrav dobri ljudi.
Zamolio bih iskusnije clanove da mi malo pomognu oko odabira. Predlozi, sugestije, misljenja, sve dolazi u obzir kako bih suzio izbor.
Ne kupujem za sebe, vec sam samo zaduzen da pronadjem laptop visokog kvaliteta za vlasnika firme u kojoj radim. Placanje ce se izvrsiti preko racuna.
Cena ne mora bas tacno oko 1000eur, moze ispod, a moze i preko ukoliko takav laptop zadovoljava tu cenu.

Dakle, napominjem jos jednom, covek hoce iskljucivo da bude od materijala visokog kvaliteta sa pouzdanim hardverom, kako bi ga sluzio vise godina.
Dijagonala 15". Windows platforma. Prednost imaju elgantni, diskretnog izgleda.
Koristice se samo u komercijalne svrhe - uglavnom net, multimedija, office programi itd. E sad' verovatno ce on to u nekom trenutku sve odjednom (pored slusanja muzike, pustenog pa pauziranog filma, da "bunari" po netu sa otvorenih 10 i vise tabova gde "flash" uveliko radi i jos ce verovatno nesto u pozadini da se skida). Mislim da me razumete. Nece se pustati nista od zahtevnijih igara, tako da GPU i nije bitan. Bitno je da je brz i da moze da "sazvace" sve sto mu jedan prosecan korisnik zadaje dugi niz godina.

Moje neko misljenje je sledece, a ujedno i pitanje:
CPU i5 (samo da nije sa oznakom "U" na kraju - tako sam procitao negde u nekoj slicnoj temi)?
RAM od 4GB pa na vise?
Nikada se nisam upoznao sa SSD-om, znam da je dosta bolja opcija, ali nisam siguran da li mora bas isklucivo on (zbog dugotrajnosti pre svega, pa zbog brzine)?
GPU Intelova integrusa? Jedan moj dugogodisnji prijatelj radi kao serviser i ima jako puno posla sa laptopovima koji imaju Nvidia/ATI grafike. Do duse, svi su u cenovnom rangu od 200-600eur. Sa Intelovim skoro i da nema posla.

Sto se tice proizvodjaca, uzeo sam u obzir sledece:

Lenovo - on mi je prvo pao na pamet (IBM, kvalitet, itd.) npr.
- LENOVO ThinkPad T440s 20AN000CCX Intel-Core i5-4200M 2.5GHz 8192MB 500GB+16GB SSD 14.0'' LED HD Win8P - oko 1100eur
- LENOVO T540p 20BE003AUS Intel-Core i5-4200M 1.6GHz 4096MB 500GB DVDRW 15.6'' LED HD Win8P 64bit - oko 850eur

Dell - 3 god. garancije
- DELL Latitude E6540 Intel-Core i5-4200M 2.50Hz 8192MB 320GB DVDRW 15.6'' Win7P 64bit - oko 860eur

Asus - procitao sam da je dobra "N" serija, i nije losa ova ponuda da vracaju novac i popravljaju laptop...
- ASUS N550JK-CN138P Intel-Core i5-4200 2.8GHz 4096MB 750GB Blu-Ray 15.6'' LED FullHD FreeDOS - oko 915eur

Mozda i neki HP EliteBook?
Sav sam se zapetljao, pogotovo sto ne znam koji kako izgleda i od kakvog je materijala.
E zato molim za pomoc, predloge, iskustva, pitanja, misljenja, kritike... bilo sta sto bi mi pomoglo oko izbora.

Izvinjavam se zbog predugackog teksta. Svako dobro.
 
I ja sam takodje zapetljan izmedju Dell, HP ili Asus. Kao i u ovom cenovnom rangu. I ne vidim da cu se otpetljati uskoro. A misleh da ce ovo biti trivijalna odluka pri kupovini.

Ispada da svakom fali nesto, a jedini kojem ne fali nista je Apple MacBook Pro. HP EliteBook fenomenalno deluje, ali je svega 14".
 
@ Darkodar
Stvarno je dobar. Kada bih ja raspolagao tim novcem i gledao za sebe, sigurno bi on bio pravi, ili u najuzem izboru.
Stvar je u tome sto jurim za osobu (direktor) koja preferira eleganciju. Zamisli da on ode na poslovni sastanak, recimo u Sloveniju. I sad, svi tamo na stolu vade MAC-ove i slicno, a on baja vadi ROG :) Siguran sam da bi bio u centru paznje :)
U svakom slucaju, hvala puno na brzom odgovoru i predlogu.

@Chilac
Mislim da moze da dodje u obzir i 14" ...Vajda nije neka velika razlika? Koji je to EliteBook? Moze link ili model?
A sta je sa Lenovo modelima? Ima li nesto zbog cega ti oni ne dolaze u obzir?
 
Hvala Darkodar. Dopada mi se. Itekako ispunjava uslove. Stavljen na listu.
Ne zuri nam se sa kupovinom, pa ce izbor potrajati. Od posla i obaveza ne stizem posteno da se pozabavim.
Kada budem imao vremena postavicu nekoliko dobro analiziranih modela, pa ako neko ima bilo kakvo misljenje neka napise.
 
@anademarko
Postoji ova HP EliteBook serija. Deluju fenomenalnog dizajna i prilicno elegantno.

Ne kazem da Lenovo ne dolazi u obzir, ali nisam upucen toliko detaljno da mogu pouzdano da tvrdim. Mnoge recenzije imaju samo reci hvale za seriju T. U mom slucaju 14" ne znam koliko je malo ili dovoljno jer bih dosta vremena programirao na njemu. Vidim da si je naveo gore. Izasao je njegov naslednik, T450s, koji je po Notebookcheck Top 10 Premium Office Business Notebooks trenutno najbolji u ovoj klasi. Dok je T440s po ovom Lenovo ThinkPad T440s Review pokupio Editor's Choice titulu. Meni je takodje presudan kvalitet i cvrstina izrade.

Ima slican "problem" kao ti. S time sto bih uredjaj koristio dosta u svrhe programiranja. Pride jos kao DLNA server, pa ne znam kako se recimo Corei5-5200U snalazi sa reprodukcijom remux blu ray. Kao i da li je za tu svrhu neophodna HQ, MQ serija procesora.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice Lenovo T serije, u pitanju je mozda i najbolji laptop za biznis korisnike, imao sam 2 komada (jedan vrlo kratko, T430, drugi vrlo dugo, T61). Ali "problem" kod njega je sto vizuelno nije lep (bar ne u poredjenju sa alu/magnezijumskim laptopovima). Vise je robustan, izdrzljiv, za terenski rad, ali ne elegantan. Zato moj savet ide ka nekom Pro/elitebooku, Asus N seriji, eventualno Latitude. A posto je u toku akcija na Asus laptopove od strane Asusa, u kojoj ti daju pare u vrednosti laptopa ukoliko se pokvari do kraja godine (plus poprave laptop),ja bih isao na Asus N seriju.
 
Poslednja izmena:
@anademarko
Ja bih definitivno u tvom slucaju isao na Lenovo T440s/T450s ili pak HP EliteBook. Gledam Lenovo T seriju. Perfekcija od tastature. Zategnut. Bilo bi lepo ako moze recimo i7 4510U ili i5 5200U.
 
Čoeče u kakav ringispil sam se ja uvalio sa ovim laptopovima, i to samo sto jurim za drugoga. A tek kada bih za sebe! Keva mi radi na psihijatriji, pa bih je verovatno posecivao povremeno :d
Salu na stranu, stigoh na brzinu da analiziram nekolicinu. Ocigledno je da se u EliteBook stavljaju "U" serije procesora, kao i u Latitude. Od 1400eur pa na vise nisam ni hteo dalje da gledam.

@Chilac
Slazem se, samo bih se za sada drzao 15"-ice. Znam, rekao sam da verovatno 14" ne bi smetalo, ali za to bi vec morali da obidjemo radnje i videli uzivo da li mu odgovara dijagonala, kao i nedostatak numerickih tastera.
Ne mora ni elegancija da bude presudna. Meni licno su Lenovo T serije lepi (crna mat boja, ne ostaju otisci, pravi uglovi). Deluju kvalitetno i izdrzljivo, sto se i trazi.

@fingon82
Hvala za info.

Evo nekoliko modela koje sa osacovao:
1. http://www.itsvet.com/proizvod/leno...led-hd-win8p-64bit/comp_comp_laptop/194/13167 - njega sam vec gore predlozio
2. http://www.itsvet.com/proizvod/leno...d-wxga-win8p-64bit/comp_comp_laptop/194/13564 - brži, ali rezolucija...
3. http://www.itsvet.com/proizvod/leno...ed-fhd-win7p-64bit/comp_comp_laptop/194/16410 - ako ima volju da se "isprsi" ovoliko
4. http://www.itsvet.com/proizvod/asus...fullhd-win8.1-64bit/comp_comp_laptop/20/15966
5. http://www.itsvet.com/proizvod/asus...fullhd-win8.1-64bit/comp_comp_laptop/20/14780

Ne stizem da pogledam review-e i ostale karakteristike. O tom - potom.
 
Dell xps je dobra varijanta?
 
@anademarko
Ja sve vise naginjem ka Lenovo T seriji. Jeste robustan, ali mi je robusno lep. Old school skroz. To volim. Treba da vidim kao i ti, koju verziju. Prihvatio sam da se mora dodatno uloziti jos par stotina evra. Njega bih koristio u kombinaciji sa Samsung SSD 850 PRO.

Sto se tice Asus N serije juce sam pitao druga koji radi u Tehnomaniji. Korisne informacije oko reklamacije i slicno. Izlozen model kod njih ove serije je u nekom trenutku odbio da se upali i istopila se baterija. Izdeformisala. Da postoji akcija trenutno na njihove modele, ali mi se ne svidja Asus. Pogotovo tastatura. ROG serija je sasvim druga prica.

Jeste bolja prica HQ ili MQ, ali vise trosi od U. I ja cu verovatno ici na cistokrvan i7, ali napominjem cisto.

Nadam se da sam malo pomogao i da cemo zajedno ovde doci do najboljeg resenja.
 
^ Pomazes dosta. To mi je i potrebno. Jos necije misljenje i iskustvo.

Nekada sam dugo koristio IBM T41. Obozavao sam ga - jak, izdrzljiv, robustan, odlicno me sluzio. Poklonio sam ga bratu, i dan danas savrseno radi. Ta cinjenica me dosta privlaci ka Lenovo-u.

Na poslu koristim Asus X550VC (i5 3230m 4GB ram 500GB hdd nVidia 7200) evo vec nesto vise od godinu dana. Fino radi, ne gasimo ga, silujemo ga i kolega i ja, hladan je, ponekad se malo zagreje ali...
Baterija od prvog dana ne moze da izdrzi ni 2h, tastatura mi se uopste ne dopada, tezak je plastikaner - gornja stranica sa panelom se savija pod pritiskom i plasim se da moze puci ako se samo malo jace pritisne.

To sto sto se desilo sa tom baterijom u T-maniji, ne znam sta da kazem. I posle tih godinu dana i dalje ce biti u garanciji, ali bas mi ne treba da razmisljam o bilo kakvom mogucem kvaru...
 
Poslednja izmena:
@anademarko - Drago mi je. Nisam hteo da svojim izjavama degradiram Asus, dosta ljudi ima i pozitivnih komentara na njega. Ne bih da dajem sebi za pravo da pouzdano tvrdim u neciju meru kvaliteta, ali nakon ovoga sto si napisao o njemu mogu samo da se slozim. Asus bih zaobisao u ogromnom luku. Opet kazem ROG serija je sasvim nesto drugo, ali nju ne mogu da prenosim kako hocu i gde hocu bas. Po meni bi trebao da zaboravis na N seriju bas zbog gore pomenutih razloga.

Lenovo T serija. Ozbiljna prica. Imaj na umu sledece. Touchpad na T440s nije preterano praktican. To mu je najslabija tacka. Kod T450s su poslusali zalbe korisnika i reagovali. Vratili su fizicku dugmad. Kazu da je T450s usavrseni T440s. Korisnici su odusevljeni za sada. Sto se tice multimedije, HD 5500 navodno obavlja odlican posao. Dosta poboljsanja u odnosu na HD 4400. Glatko pusta 4K materijal sa H.264 i H.265 kodecima. Meni je recimo to bitno jer bih ga koristio i kao DLNA server. Jedini nedostatak po meni jeste taj sto nema HDMI port. Zasto, ne znam. Recimo Dell Latitude serija ima udenut otpozadi. Trebao bi da izadje T550p, ali to se nece desiti dok Intel ne izbaci "cistokrvne" i7 pete generacije. Kada ce to biti, nemam pojma. Pretpostavljam da bi T550p dopunio nedostatak T450s po pitanju procesora. Ali opet sam siguran da to dosta vise vuce bateriju. T***p serija je 15" naspram 14" T***s serije.

Sto se savijanja na pritisak tice i zategnutosti, T450s je perfekcija na delu. Kazu da se ne greje uopste i da je izuzetno tih.
 
Poslednja izmena:
Kazu da je T450s usavrseni T440s. Korisnici su odusevljeni za sada. Sto se tice multimedije, HD 5500 navodno obavlja odlican posao. Dosta poboljsanja u odnosu na HD 4400. Glatko pusta 4K materijal sa H.264 i H.265 kodecima. Meni je recimo to bitno jer bih ga koristio i kao DLNA server. Jedini nedostatak po meni jeste taj sto nema HDMI port. Zasto, ne znam. Recimo Dell Latitude serija ima udenut otpozadi.


Da bi mogli da prodaju Dock koji ima HDMI...
 
@anademarko - Ukoliko nije hitno moj topli savet sacekati par meseci (verovatno do leta) izbacivanje T450p/T550p/W550. Ti modeli ce u sebi sadrzati i7 MQ seriju procesora. Ja definitivno cekam T450p jer zelim da mi se Touchpad nalazi skoro ka sredini. Ta serija ce biti vise zategnuta od trenutne u tim kategorijama.
 
^Sto se mene tice ja bih prihvatio savet i isto bih sacekao. Ali nisam siguran za gos'n direktora, da ne ispadne da da razvlacim mnogo. Predlozicu mu nekoliko modela za pocetak cisto da krenemo sa mrtve tacke.

To novo resenje za touchpad - sto moze ceo da se pritisne (kao na T440s) , mi je u pocetku bilo interesantno. Sada, kako si mi napomenuo da nije praktican vise nisam siguran. Na T450s je vraceno na staro, ali procesor je "U" serija, i cena mu nije bas mala...
Lepo si ti rekao - svakome po nesto fali.

Nego, zar nece T450P da probije malo vise tvoj budzet?
Uzeo sam u razmatranje i ovaj HP:

http://www.itsvet.com/proizvod/hewl...-fullhd-win7p-64bit/comp_comp_laptop/15/15630

...pa sam mislio i tebi da predlozim? Deluje obecavajuce. Ova Quadro grafika moze po potrebi da se koristi. Ispod je metalan.
Nisam siguran, ali mislim da ovaj model ima IPS panel. Ako moze neko da potvrdi ili demantuje?
 
Poslednja izmena:
@Darkodar
Evo ja nasao nesto:
http://www.cdw.com/shop/products/HP-ZBook-15-i5-4300M-320GB-HD-4GB-15.6in-Win-7-Pro/3291991.aspx
http://www.newegg.com/Product/Produ...8&cm_re=HP_ZBook_15-G1-_-34-260-258-_-Product
SVA panel - Samsung je od 2014. poceo svoje PVA panele da oznacava kao SVA i verovatno su to poslednji proizvedeni PVA primerci.
Materijal - Magnesium-aluminum legura + Spill-resistant
Kolika li je garancija kod ovih nasih? Isto 3 godine ili ipak 2?

@DaniloVA
Iskreno, zadovoljava sve moje uslove, ne mogu da mu nadjem zamerku. Ali neka Asus ostane trenutno na "standby-ju" dok ne vidim uzivo i ne raspitam se jos malo oko mogucih problema kao sto mi je ^Chilac napomenuo za bateriju.
 
Poslednja izmena:
@anademarko - Iskreno da kazem jeste prilicno zagazilo preko inicijalne sume. Ali citajuci sam shvatio da ukoliko zelim perfekciju nema sanse da prodjem nize od ~1.250eu. Kada kazem perfekciju mislim na dizajn, izradu, MQ seriju procesora, da nema apsolutno nikakvog ugibljenja ni sa jedne strane kada pritisnem uredjaj. Da je utegnut perfektno. Ne zelim da vidim atomski deo jeftine i uzasne plastike. Zelim da odise kvalitetom i portabilnoscu. Ukoliko bih davao 1.000eu i da se nakon toga pitam zasto nisam cekao ili samo zapitam na trenutak da mu nesto malo fali mi je apsurdno. Smatram da ulaganje od 1.000eu pa navise treba da bude beskopromisno.

Znaci pre bih se strpeo jos mesec, dva i uzeo ono sto smatram da nema manu. U ovom slucaju smatram da je Lenovo T serija apsolutni pogodak. Priznajem da nisam bio inicijalno naklonjen njima, ali me je T450s razuverio u svakom smislu i pokazao koliko sam pogresio. Perfektni business ultrabook. Ono sto sam trazio. Konkretnije T450p bi trebao tacno da se uklopi u moju pricu. Jos jednom kazem ova serija je ona robusna, za necije standarde ruzna. Sto se mene tice ovaj old-school dizajn je vecan i jede konkurenciju po pitanju toga. Mislim da je tastatura i dalje bez konkurencije u toj klasi.

Moj kratak rezime da je Lenovo T450s trenutno najbolje resenje u ovoj klasi. Sa blagim konkurencijama koje je oduvao tastaturom i dizajnom. A da ce T450p biti jos bolje. Ukljucujuci bolji hardver. Ovim se i odjavljujem sa ove teme. Do nekog sledeceg puta, kada budem postao vlasnik T450p, nadam se sa lepim utiscima..
 
Poslednja izmena:
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?320247-Lenovo-W540

Nije ThinkPad ono sto je bio, procitaj temu iznad. U ovoj situaciji ja bih opet uzeo thinkpad ispred bilo kog dell-a (biased sam - vucem na thinkpad). Ne gledaj nikakve Quadro grafike jer to tvom gazdi ne treba, njemu je potrebna intelova integrusa sa battery life-om od 10h. ThinkPad-ovi do Full HD rezolucije drze dobro bateriju jer imaju switchable grafiku, HP je tek od Haswell-a ja mislim u sposobnosti da ima switchable grafike. Sve preko full HD rezolucije na Haswell-u je zahtevalo nVidia/ATI grafiku, dok se mislim na Broadwell-u Intelova integrusa snalazi sa 4K rezolucijama. Ne uzimaj nista sa AMD procesorima. Razmotri i X1 Carbon, ubitacna masina ubitacno visoke cene :), 2014 varijantu ne gledaj jer ima neku touch tastaturu, 2015 verzija je mnogo mnogo mnogo dobra, jedina mana koju su joj na Arstechnica nasli je cena :). W550s nemoj da uzimas u obzir jer je prvo preskup, a drugo ima Quadro grafiku koja tvom gazdi ne treba, side benefit je 17h battery life koliko kazu na Lenovo sajtu.

Od Thinkpad-a ovaj mi se cini ok:

http://itsvet.com/proizvod/lenovo-t...ed-fhd-win7p-64bit/comp_comp_laptop/194/16410

ali, touchpad je ~los jer je ovo Haswell verzija, i7 ce vuci vise struje, ali ce opet gazda imati znatno bolje performanse pa bi laptop trebao lagano da izgura 5 godina.

E sada on nece da renderuje, tako da ce mu i5 vrsiti ulogu, ali ako se pogleda malo bolje po IT svetu, svi ThinkPad-ovi pod Broadwellom su sa U procesorima, a ja ako bih kupovao ili bih uzeo Haswell i7 ili bih cekao Broadwell i5 M procesore. Broadwell-om se dobijaju bolje performanse uz nesto bolju bateriju tako da je makar u tom pogledu Broadwell mnogo bolji.

Pogledaj po nekim HP Probook-ovima, oni imaju jako dobru zavrsnu izradu. Novi Elitebook-ovi su preskupi, ako gledas nesto matorije od HP-a cisto da znas da je Zbook zamenio Elitebook-ove pod Ivy-em. Pogledaj neki Dell XPS, Precision je skup.

PS. Spavac svaka ti je zlatna. Meni nikako nije ulazilo u glavu sto laptop od ~1500 evra nema HDMI, a neki dres od 500e ga ima.

PSS. Naslednik W540, je W541 a ne W550.

Ako imas neka dodatna pitanja tu sam :).
 
Mala napomena-Lenovo Thinkpad do serije T430 imaju dosta tihe zvucnike, prosecnog kvaliteta;posle te serije ne znam. Ne znam da li je to bitno,ali cisto da napomenem.
 
Nazad
Vrh Dno