Šta je novo?

Kingston HyperX Predator (Marvell PCIe 88SS9293, Toshiba A19 Toggle, PCIe 2.0 x4 M.2)

mighty78

Slavan
Učlanjen(a)
05.11.2009
Poruke
3,547
Poena
270
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5-14600K / Thermalright Burst Assassin 120 RGB
Matična ploča
Asus TUF GAMING B760M-PLUS WIFI
RAM
32GB (2* FURY Beast 16GB 5600MHz DDR5)
GPU
Sapphire Pulse RX 6700 XT 12GB
Storage
ADATA SX8200NP 2TB / ADATA SX8200NP 2TB / Samsung 860 EVO 1TB / WD Gold 6TB
Zvuk
Marantz SR3001 / Monitor Audio Bronze BR5 / Sony MDR-DS6500
PSU
Seasonic Focus GX-850
Kućište
Antec NX200M
Monitor
MSI G32CQ5P
Miš & tastatura
HP X220 Gaming / BlitzWolf BW-KB2 Gateron yellow optical
Laptop
HP Elite Dragonfly G3
Tablet
Samsung Galaxy Tab S6 lite
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S23+
Pristup internetu
  1. Optički internet
Iako sam očekivao da će Samsung biti prvi sa consumer PCIe SSD-ovima (tehnički i jesu, PM941 i SM951 M.2 PCIe diskovi već postoje), Samsung ih nikad nije ponudio u maloprodaji, ovi modeli su ostali rezervisani za velike OEM-ove (Apple, Lenovo, HP, Dell...)

Izgleda da će prvi PCIe 2.0 x4 M.2 SSD-ovi u slobodnoj prodaji biti Kingston Predator.

Prošle godine je bilo najavljeno da će biti sa LSI Sandforce SF3700, ali očigledno da ovaj kontroler i dalje nije zreo za proizvodnju, ako ikada i bude.

Zato Predator dolazi sa novim Marvell Altaplus 88SS9293 kontrolerom i Toshiba 19nm toggle NAND-om.

Za sada je predviđeno da postoje dva modela - 240 i 480GB (kasnije i 960GB) u po dva pakovanja - samo M.2 SSD ili u kompletu sa PCIe adapterom za ploče koje nemaju M.2 slot.

Cena će biti u premium segmentu, ali za sada je garancija samo 3 godine.

Garantovani upis je 415TB za 240GB i 882TB za 480GB model, što je ~1.7 upisa celog diska svakog dana tokom 3 godine.

Kingston-HyperX-Predator-480GB-Front.jpg


Rezultati AS-SSD:

Kingston-HyperX-Predator-AS-SSD.png


Prvi review:

http://www.thessdreview.com/our-reviews/kingston-hyperx-predator-m-2-pcie-ssd-review-480gb/

E sad kada bi još lokalna kancelarija Kingstona podelila koji da uradimo mi ovde review kao sa HyperX 3K pre par godina ;)
 
Poslednja izmena:
:D
Evo se javljamo kao dobrovoljci...
 
M.2. bas se slabo siri, mSATA imam utisak da je vise zastupljen. Mada me i ne cudi, mSATA moze ici na laptopove ponegde, M.2. poneki model samo, ali ti modeli imaju i mSATA. Laka odluka ;)

Interesantna bi bila mogucnost da se dva M2 diska RAIDuju preko M2 adaptera (mogu dva mSATA i M2 u SATA, ali to je smanjenje brzine ;))
 
Sekvencijalna brzina linearno povećana, a random pristup ni mrdno.

M.2 će preovlađivati na svim boljim pločama, već sad je prisutan u tom segmentu sasvim pristojno,
 
kako nema samsunga u maloprodaji?mislim da sam ga video na amazonu sa nekom preludom cenom,m.2 varijanta i 512gb.
 
Sekvencijalna brzina linearno povećana, a random pristup ni mrdno.

M.2 će preovlađivati na svim boljim pločama, već sad je prisutan u tom segmentu sasvim pristojno,

Misliš 4K QD=1 nije mrdnuo :) 512K rezultati su jako lepo, a 4K ionako smatram za worst case, većina aplikacije ne radi tako da nasumično učitava 4K podataka.

PCMARK VANTAGE koji emulira realne aplikacije daje dosta bolje rezultate od SATA3 diskova.

kako nema samsunga u maloprodaji?mislim da sam ga video na amazonu sa nekom preludom cenom,m.2 varijanta i 512gb.

Prelije se nešto sa OEM kanala na Amazon i sl. ali to nije zvanični retail kanal - otuda ludačke cene.
 
Poslednja izmena:
morebit',elem,da ocekujemo kod nas 1e/1gb odnos?t je i dalje bas previse,okej neki premium za premium performanse ali duplo vise para...a vec je april 2015te,ovim tempom nece brzih dana da se upristoje cene...
 
Misliš 4K QD=1 nije mrdnuo :) 512K rezultati su jako lepo, a 4K ionako smatram za worst case, većina aplikacije ne radi tako da nasumično učitava 4K podataka.

PCMARK VANTAGE koji emulira realne aplikacije daje dosta bolje rezultate od SATA3 diskova.

Mighty rekao sam sekvencijalni pristup i rekao sam random ili ti slučajni pristup (na maternjem jeziku).

Dakle nema veze jel blok 4k ili 16MB već čitaš li redosledno ili slučajno.

Obzirom da je iops na istom nivou kao kod SSD koje svi imamo zaključak je => slučajni (random) pristup ni mrdnuo.

Test koji pominješ će agregirano da da prednost zato što sadrži dobar deo testova koji profitiraju od veće sekvencijalne brzine ali ono što je najkritičnije i što je donelo revoluciju u brzini (odziv za red veličine manji) je slučajni pristup.

To je i logično jer se koriste isti kontroleri i iste NAND memorije, promenjen je samo interfejs koji ne utiče značajno na odziv, odnosno odziv nije bio ograničen SATA protokolom.
 
Poslednja izmena:
NAND čipovi su potpuno isti kao i na SATA SSD-ovima, za 4K neće biti razlike. Tu recimo Samsungov V-NAND ima bolje rezultate od Toshiba Toggle NAND-a.

4K je veličina bloka, tako da zato kažem da je worst case, ne možeš manje od toga da čitaš i tu najveću ulogu ima sama brzina pojedinačnog NAND čipa, ali većina aplikacija ne koristi disk tako.

Za čitanje blokova koji su malo veći od toga (32K, 128K) već ima napretka, dakle čitaš nasumično 32-128k blokove iz nekog dataset-a, ali je ipak moguća paralelizacija i vidi se napredak u odnosu na jedan od trenutno najbržih SATA SSD-ova - 850 Pro.

Mislim na ovo:

compare.jpg

Latencije će možda primetno spasti tek sa pojavom NVMe diskova - i Predator i SM951 i dalje koriste AHCI. Ali kako deluje NVMe neće skoro.
 
Poslednja izmena:
Kod pristupa memoriji postoje dve dimenzije:

-odziv (latency)
-propusni opseg (bandwidth)

Ova promena interfejsa će omogućiti povećanje propusnog opsega ali zanemarljivo će se odraziti na odziv.

Ako se povećava samo jedna dimenzija pristupa memoriji, u ovom slučaju propusni opseg, profitiraće samo one aplikacije kod kojih je dominantno redosledno (sekvencijalno) čitanje/pisanje.

Kod ostalih primena gde je dominantan slučajan (random) pristup, promena u performansama neće biti.

Povećanje jednog ili drugog nezavisno nikad ne donosi sveukupno bolje performanse.

Neophodno je da se učini napredak na oba plana kako bi se performanse suštinski povećale.
 
Poslednja izmena:
M78, napredak naspram SATA brzina postoji vec koju godinu. Nije ovo nista posebno cak.
Jedino su bili retki consumer uredjaji sa takvim brzinama. Ali i mnogo vece brzine su bile postignute na SAS SSDovima cak vec koju godinu. Pcie i m2 i sata express da ne pominjem.
 
Imao sam prilike da se igram sa enterprise SSD-ovima, kao i sa SAN flash uređajima (1-2TB flash-a sa kontolerom koji ima FC ili infiniband interfejs) koji imaju >500.000 IOPS na 4K i 10-100x manje latencije od klasičnih SSD-ova.

Ako ostavimo cenu koja je astronomska, postoji veliki problem iskoristivosti takvih uređaja.

Windows baš i ne uspeva da izvuče maksimum iz njih, klasične desktop aplikacije rade slično kao i na običnim SSD-ovima i sl. Softver poprilično kaska, tj. uopšte ne može da iskoristi tako nešto.

Napredak se vidi na većim bazama ili bilo gde gde možeš dosta toga da paralelizuješ, ali za ostalo jok :)

Za desktop sem prelaska na M.2 i PCIe diskove ne verujem da će biti bilo čega drugog novog bar još jedno dve godine.

Čak ni NVMe ne verujem da će skoro doći, trenutno jedino Z97 chipset čini mi se da podržava boot sa NVMe, uz odgovarajući BIOS, ali i to je diskutabilno tvrditi pošto nema SSD kontrolera koji podržavaju NVMe.

Kod NAND čipova se uglavnom ide na povećanje gustine, tj. kapaciteta. Intel je najavio 256Gb 3D čipove sa 32 sloja, što znači da ćeš moći da praviš 128GB SSD sa samo 4 NAND čipa - a svi znamo šta će to da znači za sekvencijalne brzine. Doduše, to znači i da će i 1TB SSDovi konačno postati pristupačniji (nadam se).

Po meni je najveći problem sa M.2 diskovima kao što je Predator i slični njemu najavljeni - cena.

MSRP predviđen za Predatora od 480GB je otprilike isti kao i za 850 Pro od 1TB - dobitak u realnim performansama u najboljem slučaju diskutabilan, a kapacitet >2x manji i >3x kraća garancija.
 
Poslednja izmena:
a za nas koji koristimo after effects, velike fajlove, 2K ili HD, vise lejera, da li je veliko ubrzanje sa ovim gore cudom? imam vec samsung ssd pro...
 
Nazad
Vrh Dno