Šta je novo?

Racunar se ne pali iz prve + nekoliko cudnih stvari

DexterThe

Slavan
Učlanjen(a)
28.03.2008
Poruke
81
Poena
309
Nedavno sam kupio desktop racunar (konfiguracija se vidi na mom profilu), i sad imam sledeci problem: Ponekad, tipa jednom u 2-3 dana nece da mi se komp upali iz prve, odnosno se upali, ali ne baci sliku na monitor, i cini mi se da se ne podigne Windows. Kad ga ugasim i upalim, on normalno radi. Jos nekoliko stvari koje su bile cudne:
- Imam bezicni Logitech mis koji je radio savrseno 3 godine, i kad sam ga prikljucio na ovaj racunar, krenuo je da secka, kao da gubi signal.
- Eksterni hard disk se ponekad gasio i palio iz cista mira (dok sam gledao film iz kreveta, dakle nisam nista drmao oko kucista).
- Tastatura mi ponekad ne prihvati kliknuto dugme.

Posto su ove sve stvari prikljucene preko USB-a, pomislio sam da nije mozda ploca. Ali, posto nisam znao kako da testiram plocu, krenuo sam od onoga sto sam mogao da testiram.
Prvo sam izvadio graficku, i koristio tako racunar 3-4 dana. Nije mi se desio problem sa ne bacanjem slike pri paljenju, ali ovi ostali problemi su bili prisutni.
Onda sam vratio graficku, i zamenio napajanje (igrom slucaja cimer ima dodatno napajanje) kako bih video da nije mozda napajanje. To zamensko napajanje neki Cooler Master od 520W. Prosao je dan, palio sam komp nekoliko puta, i problem se nije javio. Takodje, deluje mi da i mis i tastatura bolje rade. Jos uvek to nije dovoljno vremena da kazem definitivno da li sve radi kako treba, ali deluje da je bolje.

Da li je onda definitivno napajanje ili mozda imam jos neki problem? I da li bih nekako mogao da potvrdim da je napajanje (mozda posmatranjem napona ili nesto tako, ne razumem se bas u napajanja)?
Da je neko krs napajanje, odmah bih ga zamenio, ali svi hvale Seasonic pa mi malo cudno. Ponarocito sto kad sam ga kupio dobio sam prvo neispravno (Dead on arrival), pa mi je jako neverovatno da dobijem jos jedno falicno.

Bilo kakav komentar ili sugestija su dobrodosli

Pozdrav
 
Već posle prvog pasusa mi je ličilo na problem sa napajanjem, još kad si dodao probleme sa USB-om, sve izgleda jasno. Koliko je to Seasonic napajanje i dali je multi-rail ? Možda samo nema dovoljno ampera za PCIx.
 
Definitivno je napajanje problem. Inace postoji mogucnost da ti nisu dali novo, vec samo uradili neki servis tog prvog napajanja
 
Kod mene je bio slican problem sa novim racunarom. Problem je pravilo Cooler Master napajanje od 430W koje je doslo sa kucistem i nije imalo dovoljno struje da isporuci racunaru. Pri paljenju neke zahtjevne igrice na pr. GTA IV i malo jaceg naprezanja graficke odmah bi se racunar iskljucio. Problem sam rijesio zamjenom napajanja, kupio sam Antec od 650W koje je u stanju da isporuci dovoljno struje pri zahtjevnijem radu.
 
Sigurno je napajanje.. Usb problemi samo to potvrdjuju.. Kupi jace... to ti je slabo...
 
Već posle prvog pasusa mi je ličilo na problem sa napajanjem, još kad si dodao probleme sa USB-om, sve izgleda jasno. Koliko je to Seasonic napajanje i dali je multi-rail ? Možda samo nema dovoljno ampera za PCIx.

Napajanje je Seasonic m12ii 620W Bronze (http://www.seasonicusa.com/M12II-Bronze.htm). Ne znam tacno sta to znaci, ali ako se to odnosi na grane, mislim da ima jednu granu.


Definitivno je napajanje problem. Inace postoji mogucnost da ti nisu dali novo, vec samo uradili neki servis tog prvog napajanja

Meni se cini da nije, jer je bilo skroz zapakovano u plasticnoj foliji koju sam morao da pocepam da bih ga izvadio.

Sigurno je napajanje.. Usb problemi samo to potvrdjuju.. Kupi jace... to ti je slabo...

Ali, sad mi je komp nakacen na napajanje od 520W i deluje da sve radi kako valja, tako da ne verujem da mi treba jace.


Hvala vam svima na odgovorima, kontam da cu onda slati napajanje na reklamaciju.
 
Reklamiraj napajanje.
 
ako radi sve kako treba sa drugim napajanjem,sam si sebi resio problem i salji na reklamaciju.taj SS ima dve grane po 24a na +12v i tvrde da 576w (tj 48a) kombinovano moze da izbaci,dakle trebalo bi da gura taj 280x bez ikakvog problema.to je stara serija,ko zna gde i kako je stojalo po rafovima.
 
OK, napajanje je modularno i ima 2 grane +12v od po 24A svaka. Ako je tačno po specifikacijama za GPU, potrebno joj je 150W iliti 12.5A +12v na tom PCIx 8 pina konektoru. Plus joj treba 75W sa PCIx porta. Tako da bi to trebalo da bude više nego dovoljno.
Sasonic : http://www.seasonicusa.com/M12II-Bronze.htm
Sapphire: http://www.sapphiretech.com/presentation/product/product_index.aspx?pid=2022&lid=1#
Po svemu ovome snaga napajanja e sasvim dovoljna ako je sve ispravno. Jedino drugo što mogu da zamislim da nije potpuno kompatobilno sa pločom zato što MB ne šalje signal PWR_Good napajanju ( ljubičasta žica na 24 pin-u) na vreme.
"Bronze 80" znači da mu je iskorišćenost 80 posto. Za svakih 0.8A na izlazu mu treba 1A ulazne (220v) struje.
 
Poslednja izmena:
Tek sam sad stigao da pisem ovde.... Naime, nakon sto sam procitao ovde sve sto se napisali kao i sa strane, bilo je prilicno sigurno da je napajanje. E sad, posto i dalje nisam bas mogao da verujem da mi dva kvalitetna napajanja dodju falicna, odlucio sam jos malo da istrazujem.
Inace, meni je racunar bio blago overclock-ovan na starom napajanju (G3258 je radio na 3.6Ghz, a nominalan klok mu je na 3.2). To sam overklokovao pomocu alata koji ide uz plocu (AI suite). Isao je i do 4.1Ghz, ali je bio nestabilan, pa sam odlucio da ga drzim na 3.6Ghz (temperature su niske, ~32c u idle i 45-50 pod nekim loadom). E sad, ja sam i zaboravio na taj overklok. Kad sam stavio drugo napajanje kako bih testirao ispravnost prvog, nekako su mi se resetovala podesavanja za overklok pa se sve vratilo na default. To sam primetio pre neki dan.
Odlucio sam da ga ponovo pustim kroz taj alat da mi overklokuje, da vidim koliko ce moci sa drugim napajanjem. Stigao je do 4.1Ghz i onda se restartovao. Nakon toga se nekoliko simptoma (koji su se pojavljivali sa Seasonicom) su krenuli da se pojavljuju sa ovim drugim napajanjem.
Zatim sam uzeo, skinuo overklok, vratio Seasonic, pa da vidim da li ce biti problema. Od tad mi se nije desavalo da se ne upali iz prve, i cini mi se da tastatura i mis rade bolje.
Jos jedna stvar... Memorija ima te neke XMP profile, i kad njih ukljucim u biosu, ponovo mi racunar radi nestabilno.
Da li je moguce da postoji neka nekompatibilnost izmedju ploce i procesora pa da krenu da brljave kad se malo overklokuje? Ili sam ja totalno nesto lose uradio...
 
Nazad
Vrh Dno