Šta je novo?

Polovan procesor za DAW masinu

pshnd

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
09.01.2011
Poruke
2,643
Poena
335
Pozdrav! Trenutno sam u procesu skupljanja kesa za sklapanje DAW masine. Nisam bas u najboljim mogucnostima da uzimam sad neke ultra nabudzene kongiguracije, vec bih mogao da odvojim max 10.000 din za CPU i maticnu pa bih posle dodavao lagano RAM.
Dilema je sledeca, da li uzeti neki Xeon procesor, npr. E5440 (12M cache, 2.83GHz) ili da uzmem mozda i7-920 (8M cache, 2.66GHz) posto bi mi se uz maticnu uklopili u budzet? Ono sto me u stvari zanima je - Xeon ili "redovni" Intel CPU. Vidim da na papiru sa Xeonom dobijam vise za iste ili cak manje pare, ali ne znam koliko se dobro mogu pokazati u radu sa DAW.

Sto se tice DAW, radim sa FL Studio i malo sa Reaper-om i to primarno VST based, bez mnogo snimanja i semplova, a trenutno se patim sa konfiguracijom navedenom na profilu. :d
 
i7 bi trebalo da je jaci od 771 xeona, oni su negde po snazi slicni prvoj generaciji i5, ili do trece generacije i3... koliko ja znam,ali neka me neko ispravi :)
sad ne verujem da ces neku preveliku razliku videti,ali ako mozes da biras,idi na novije (i7)... mada ne verujem da je slicno cenovno,jer xeona sa plocom mozes da platis oko 8.000, a za i7 nisam bas tako siguran.
 
Ova dva sam izvukao posto mi se uklapaju u budzet uz maticnu, a ako bih uzeo Xeon E5440 koji je 35e ostalo bi mi i nesto para za RAM. :D i7-920 imam za 45e.
 
Eto, bas je iz finansijskih razloga odluka pala na Xeon. Trebacu jos i HDD da uzmem jer mi ovo sto imam postaje vec malo za rad. Pa posto uzimam preko matorog zbog onih zaje*****ja sa stikerom i sta vec jos ide sinoc sam mu dao kes i sad ocekujem uskoro neki E5440 ili E5450... Taman mi ostaje za jedan HDD od 320GB da uzmem u maju. :d
 
Aj nemoj nista uzimati :|

Jesu Xeoni povoljna stvar, ali davati ~60-70 eur za mrtvu platformu je suludo. Jer verovatno na toj ploci sto imas nece raditi... stavi najbrze sto ide na tu plocu i skupljaj pare za neku zivu platformu.
 
Poslednja izmena:
Druze, nemam ja para za vise. S ovim sto imam je skoro nemoguce vise raditi, tacnije moguce je dok ne krenem sa miksom, a o masteringu mogu samo da sanjam.

Realno mi od ovog ne treba jace jer sam se do sada za mastering grbavio kod devojke na masini (Athlon II X4 640, 4GB RAM) sa integrisanom audio (uz ASIO4all) i radio je savrseno! Po ovome sto sam gledao E5450 je jaci u radu od pomenutog Athlona.

Ovako me 4 - 4500 din izlazi CPU, isto tako negde i maticna i jos mi ostaje za RAM tako da mi onda i HDD upada u neku skoriju semu. Jednostavno za vise mi je trenutno nemoguce da izdvojim jer i ovo sam skupljao vise od 4 meseca.

Ovaj i7 sto sam gledao kao mogucnost bi bio ok da su maticne malo dostupnije i pristupacnije, i da ne moram jos i HDD da imam u vidu.
 
Poslednja izmena:
Pa ako ti je Athlon 640 dovoljan, možeš da potražiš i neku kombinaciju sa FM2(+) pločom i Athlonom 750K/760K/860K ili neku 1150 i G3258 kombinaciju?
 
Pa gde ste bili sa predlozima i sugestijama kad sam postavio temu? Napisao sam do koliko para i mogli ste da predlazete. Sad se javljate kad su pare otisle i cekam delove da stignu. :p :d
 
Pa svo strpljenje potroseno na istu. Dobro da nije letelo kuciste kroz prozor pre neki dan. :d
 
Mastering se ne radi na mixu uzivo, vec se eksportuje premaster, bez ikakvih pluginova na masteru i onda napravi novi projekat i ubaci wav koji si exportovao. Tada mozes da nabacas koliko hoces pluginova...
Da stavis i7 najnoviji ima da secka zvuk. Ako recimo stavis 3-4 reverba 2-3 delaya i 10 vst plugina...
Mozda ces moci da ubacis koji instrument vise i da ostvaris vecu polifoniju na synthovima, ali generalno opet ce da secka.
Nadji dobre asio drivere, kakav takav pristojan cpu i renderuj stvari u wav kada si zadovoljan rezultatom. pa onda iskljucis ili izbrises vst, a zamenis sa wav file-om...
Workflow postaje brzi, naucis kada je nesto dovoljno dobro da ga exportujes u wav i izbrises vst.
 
Poslednja izmena:
^ pokusao sam tako ali nikako nisam bio zadovoljan rezultatom... Vrv nesto zaj***m. No, mozda i skontam jednog dana. :d



Pa ako ti je Athlon 640 dovoljan, možeš da potražiš i neku kombinaciju sa FM2(+) pločom i Athlonom 750K/760K/860K ili neku 1150 i G3258 kombinaciju?


Sad sam se cuo sa matorim i jos nije uzeo delove tako da imam onda jos opcija. Ovaj 750k mi deluje kao ok opcija po ceni, a i maticne nisu jako skupe. Imam jos koji dan onda na raspolaganju pa cu videti. Hvala na predlogu. :)
 
Sorry... post viska... nesto sam se pogubio oko integrisane grafike i PCI slotova na FM2+ plocama ali sam nasao informacije... sorry.... :d
 
Poslednja izmena:
E ovako... Uzeh maticnu pre koji dan, Gigabyte GA-F2A68HM-S1 i gledam procesore da bi mi malopre neplanirano uleteo kes i sad imam opciju za Athlon X4 860K! Ako sve ispadne ok, tamo 5. ili 6. maja uzimam i njega. Eto da se zahvalim onda jos jednom na pomoci. :D
Malo sam ipak bio strpljiv i isplatilo se na kraju. :D
 
Poslednja izmena:
Nauci kako da koristis "freeze track" i poleteces bukvalno... v_electro ti je lepo napisao. Moze tako da se mixa i na laptopu ;)
 
Pa dobro, polako. Jeste da se zezam sa ovim vec godinama, ali tek zadnjih godinu dana bas ucim i radim ozbiljno, koliko mogu pored posla i obaveza. U svakom slucaju je bilo krajnje vreme da sklopim ozbiljnuju masinu i sad cu biti miran dok nesto ne rikne. :d Sledeci korak bi mogla da bude neka jeftinija eksterna... Mozda Scarlett Solo ili nesto sl. :)
 
Poslednja izmena:
Do 10€ i manje je razlika u ceni ovo sto nalazim, a tu su i na 860k nabili cenu visu nego sto je nov u Emmiju (kod kojih nema 750k)... Pojavi se onako koji sa nizom cenom pa ako se ne pojavi neki do 5. - 6. maja kontam da cu uzeti nov, a nov 750k u radnjama je svega par stotina din jeftiniji nego 860k kod gorepomenutih.
 
Poslednja izmena:
I epilog teme - uleteo mi za ok kintu AMD Athlon X4 840. Nisam jos stigao da sve sastavim tako da stoje jos onako upakovani delovi na stolu posto radim malo jacim tempom ovih dana... :D
Moracu da nahvatam i neko kuciste jer sestra hoce da mi pokupi ovaj stari komp. Svidja mi se bas jako Spire 1401b pa mozda njega pazarim i roknem kasnije neko kvalitetnije napajanje... :D
 
Nazad
Vrh Dno