Šta je novo?

Racunar se gasi bez razloga 100ti topic :/

dushan_pg

Poštovan
Učlanjen(a)
19.03.2015
Poruke
26
Poena
54
Izvinjavam se, vidim da ovih topic-a ima mnogo, ali jednostavno se nisam mogao pronaci jer je moj problem 'cudan'.
Da skratim, cfg je sledeca:

MSI Z97 Mpower
CPU i5 4690k (na def i kad ga oc se isto dogadja) cooler neki ac freezer13
12GB G.Skill Ripjaws 2133mhz
SSD Raid 0 (2x240gb Kingstone Fury)
HDD 1.5tb Seagate
HDD 500gb WD
2x Asus R9 280x DCII
CM 912+ kuciste
PSU Seasonic 860 Platinum
APC Back up 1000va

Problem je postojao i prije ubacanja grafika, znao je racunar da zamrzne iz cista mira cak i dok gledam film, ali to pripisujem oc cpu-a koji je vjerovatno bio los i starim sata kablovima. Po ubacanju grafika su poceli problemi, ali mislim da nije do njih problem nego kao da imam nedostatak struje, nekad se samo ugasi i upali sam posle par sekundi, nije kao klasican restart, ima neko kasnjenje, a nekad samo zamrzne, bsod nije pucao. Makao sam oc cpu, ubacio novi bios, ugasio cd i hdd-e, ali i dalje isto. Jedino sto nisam stigao da probam je da izvadim jednu grafiku pa da probam, mada sumnjam da je mozda i ups slab pa ga gasi, mada ovo zamrzavanje sistema ne shvatam. Sinoc sam ukljucio pc direktno u struju i za to kratko koliko sam uspio da testiram djelovao je stabilno, ali kao sto rekoh nisam skroz testirao, sumnjam da je problem rijesen. Inace, do nestabilnosti sistema dolazi u igrama izmedju 10-50min u dota2, nekad i dok se trazi game, a cod mw gura i do 40min, na stress testu cpu ne blokira, ba testu grafike ne blokira, na random stress testu ne blokira, a onda iz cista mira u win, mada rijetko posle gasenja cd i hdd, a u igrama stalno. Da pomenem jos da sam u msi afterburneru probao da palim i gasim opciju za ustedu struje (gasenje druge grafike) i isto se dogadja. Umalo glavno da zaboravim, nema pregrijevanja sistema, cpu hladan, gpu isto.

Evo sam se zapisao pa ne znam jesam li nesto preskocio. Ako je neko imao slican problem i rijesio ga, bio bih zahvalan ako bi mi rekao kako.

Hvala.
 
Evo Dušane, da pokušam da ti pomognem :)
Imao sam sličan problem. Da ne davim mnogo, u pitanju je bilo napajanje.
Konkretno, ventilator se iz nekog razloga random gasio (bilo je u pitanju CoolerMaster napajanje, više se i ne sećam koje), tako da čim dođe do pregrevanja, on automatski isključi računar. Posle par sekundi, kada se malo ohladi, upali.
Da stvar bude bizarnija, sve žive testove kada sam radio i pokušavao da opteretim sistem i shvatim zašto se gasi, bez problema (čak sam nosio računar i na servis i tamo je sve radilo bez problema). Najćešće kod cold boot-a je nekada zakucavao, a kada se dobro "zalaufa", sve ok.

Probaj da nabaviš neko napajanje i proveriš..

BTW, naravno da sam i napajanje gledao kod sebe, ali kad god sam ja proveravao, ventilator je radio normalno, sve ok, dok se slučajno jednom nije potrefilo da jednostavno ne zavrti ventilator a ja to konačno primetim...

Nadam se da ćeš rešiti problem...
 
Hvala puno, veceras cu imati vremena pa cu testirat, ali iskreno se nadam da nije do napajanja jer sam ga tek uzeo :/ Inace na napajanju ima neki hybrid switch, nisam siguran je li upaljen a to je nesto za tisi rad pa mozda zbog toga grije... Jos jednom hvala, ali se nadam da nije ono jer znam koliko cu problema da imam sa tipovima u servis.
 
Evo nadjoh nesto i neprijatno se iznenadih, ali potvrdicu da li je to kad dodjem kuci i testiram, a vazi za korisnike Seasonica Platinum serije:

In addition, the SS-860XP can be mounted with the fan either way, so it can go either on the 'top' or 'bottom' of a chassis (with the fan toward the system board), while the SS-860XP(2) can only be mounted with the fan 'up', so it will not ventilate as effectively on the 'top' of a chassis (if you have a desktop or rack chassis, substitute 'left side' for 'top' and 'right side' for 'bottom' when looking at the back).
 
Dodjoh kuci, istestirah jos i nista... Samo mi je ostalo jos da vadim jednu po jednu grafiku i reinstal win... :( Nemam prokleto napajanje da testiram... Ali prosto mi je nevjerovatno da na gpu/cpu stress test nista, a onda u idle i u igrama zamrzne, ili restarta kako kad...
 
raskaci sve sem ploce,digni liveboot linux neki na integrisanoj grafici,ploca na defaultima,pa vidi sta se desava.

edit: pozeljno da maticnu izvadis iz kucista i da bude na nekoj nekonduktivnoj podlozi (karton,sta bilo),takodje da iscekiras i taj kuler koji mi se cini da nema kacenje za 1150 i ko zna dal' dira neki kontakt ili sl.
 
Poslednja izmena:
Sto se coolera tice mislim da je tu sve ok, a i pratim temp. Sto se testa tice pokusacu, samo mi reci time cu da otklonim sumnju sa napajanja?
 
kao ces zasigurno da znas dal' je hardverski ili softverski problem,i znaces dal' je do cpu+mb+ram-a (eventualno bios-a i usb portova) ili i do diskova,sata kontrolera,grafickih itd.napajanje mozes samo da iskljucis ako nabavis neko koje je provereno ispravno i isprobas.prednost ovog je sto mozes sve sam i to odmah da odradis.
 
kao ces zasigurno da znas dal' je hardverski ili softverski problem,i znaces dal' je do cpu+mb+ram-a (eventualno bios-a i usb portova) ili i do diskova,sata kontrolera,grafickih itd.napajanje mozes samo da iskljucis ako nabavis neko koje je provereno ispravno i isprobas.prednost ovog je sto mozes sve sam i to odmah da odradis.

Izvini, znam da sam dosadan, ali mi treba jos malo pomoci, evo skidam linux i nasao sam program da napravim liveboot, vidim da je jednostavno, ali me zanima kako da testiram komp???
 
upalis,butujes sa live linux-a,brousujes,cackas sto vise stvari,pusti neki klip na yt veci,krcaj tabovima browser,optereti ga najvise sto mozes i vidi dal' ce biti anomalija,restarta i sl.
 
upalis,butujes sa live linux-a,brousujes,cackas sto vise stvari,pusti neki klip na yt veci,krcaj tabovima browser,optereti ga najvise sto mozes i vidi dal' ce biti anomalija,restarta i sl.

Maltretirao sam ga do sad i nista, radi sve normalno. Sjutra ujutro cu da stavim grafike pa da probam da vidim hoce li da blokira... Mada i u win 7 bez grafika radi, ukljucio sam stress test, ostavicu ga tako do ujutro.. Ne znam vise ni sam bez da trazim nedje napajanje da probam, ili jednostavno da ga ponesem u servis jer mi se sve cini da je ono...
 
puno je tu varijabili,ssd raid,jos hardova,CF...ako te ne mrzi da razbijes taj raid,nabacis cist win na jednom ssd-u,i da istestiras sa obadve karte,pa onda da dodajes diskove.ostaje i memara,ali da je do nje imao bi probleme u linux-u,ali eto,mozes i to da istestiras...

sto se tice napajanja,stvarno odbijam da poverujem da nemas bas nikog sa desktopom da uzajmis napajanje ili da poneses karte da iscekiras.posluzice bilo koje napajanje koje moze da izgura jednu 280x,ne treba ti zver da testiras obadve odjednom.
 
puno je tu varijabili,ssd raid,jos hardova,CF...ako te ne mrzi da razbijes taj raid,nabacis cist win na jednom ssd-u,i da istestiras sa obadve karte,pa onda da dodajes diskove.ostaje i memara,ali da je do nje imao bi probleme u linux-u,ali eto,mozes i to da istestiras...

sto se tice napajanja,stvarno odbijam da poverujem da nemas bas nikog sa desktopom da uzajmis napajanje ili da poneses karte da iscekiras.posluzice bilo koje napajanje koje moze da izgura jednu 280x,ne treba ti zver da testiras obadve odjednom.

Ovako, razbio sam raid i instal fresh win. Probao sam sve, kacio jednu po jednu komponentu tj. hdd po hdd pa cd, probao jednu graf, pa 2 i onda jutros makao sve i testirao na integrusu i nije zamrzavao. Vratim obije grafike i iskljucim dodatno 6 pinsko napajanje na ploci za dodatno struje na pci ex i stigao sam da testiram nekih sat i po i radio je kako treba! Jedva cekam da dodjem sa posla da nastavim test, nadam se da je tu problem, ako ne bude onda def moram da trazim napajanje. Sto se grafika tice, probao sam sve komb. Stavim obije, pa jednu, pa drugu i stalno se ponavljao problem, naglasavam, tada je bilo 6 pin napajanje na ploci. Za vrijeme testa bez grafika na integrusi je bilo ugaseno i radio je cijelo vece ok. Nadam se da je to!!! Inace obije 280x se panasaju isto, restart su komp i zamrzavale, a cisto sumnjam da su obije defektne...

Sto se test napajanje tice, imam neke drugare sa nekim divljm napajanjima sto dodju uz kucista, ne znam koliko ce mi to pomoci, ali neka bude last resort :/
 
cekaj,6pin vga kabal je dopunski na ploci?tu je problem?ni ne treba ti to da bi krosfajr radio (doduse kod mene je molex uboden,isto zato sto eto),radi to bez problema i ovako.
 
Da, kod mene je 6pin na ploci, ne molex, a ubo sam ga eto onako. Izgleda da pravi problem, ali znacu definitivno veceras kad odradim duzi test pc-a. Znam da ne treba za cf nego za vise grafika ili ako nemaju jako napajanje same grafike pa vuku preko pci ex struju da se ne preoptereti 24pin grana...
Nego kako god, nadam se da je to, uh... Mada cujem od pojedinaca da se ne hvale ni na MSI bas nesto, moguce kao da i sama ploca brljavi... Ne znam vise ni sam..
 
Ne znam zašto komplikuješ kada je najverovatnije problem napajanje . Uzmi na probu napajanje iz lokalne prodavnice ako nije dogovori se sa njima da ga vratiš i to je to.
 
Ne znam zašto komplikuješ kada je najverovatnije problem napajanje . Uzmi na probu napajanje iz lokalne prodavnice ako nije dogovori se sa njima da ga vratiš i to je to.

U pravu si, ali kod nas u CG ne moze da se uzme napajanje tako, a napisao sam gore, niko iz drustva nema neko normalno napajanje da bih mogao sve fino da testiram, mislim da zakacim obije grafike, sve hdd, coolere i ostalo... :/
 
Do sad sam se maltretirao, nije do 6pin napajanja, ponovo je frizao komp! Sjutra trazim napajanje i to je to... Ako se ispostavi da nije napajanje onda ne znam sta da radim...
 
Ja ne tipujem na napajanje, jesi probao druge drajvere za grafiku?
 
Nisam. Koristim zadnje drivere sa ati sajta, neki omega. Mislis da mogu da prave ovakav problem, da freeza komp? Evo sam ga bas pustio na linux-u da radi do ujutro da vidim sta ce da bude...
 
Pa ja sam imao slican problem, ispostavilo se da je bilo do drajvera, zato sam ti predlozio i to da probas
 
Ok hvala. Ali nista od drivera a i u linux je sad blokirao. Vadim psu i nosim na reklamaciju jer nemam komb da ga testiram, ne znam sta drugo. Javljam sta je bilo kad mi ga vrate, hvala na pomoci ekipo!
 
Rijesio sam problem, bilo je do rama, koji sam inace testirao i pokazuje da je ok u memtest86... Drug mi je ponudio njegov da probam, rekoh ajde mada nije jer sam testirao, kad ono do rama... Evo drugi dan i nema zamrzavanja, nema restarta. Mislim da je to-to.
Hvala svima na pomoci!!!
 
Samo mi nije jasno kako je problem sa losom memorijom eskalirao po ubacanju grafika. Sa integrusom je isto znao da zamrzne ali jednom u 2 dana, a cim ubacim grafike komp je ludio... Nego kako god, bilo i ne ponovilo se :D
 
Nazad
Vrh Dno