Šta je novo?

nVidia Pascal

http://www.bitsandchips.it/9-hardware/6621-rumor-scaletta-di-presentazione-delle-gpu-pascal
i Google translate
Our source has informed us of the possible presentation of graphics cards lineup based on the various facets of the architecture of NVIDIA Pascal.

April 2016 - GTC: Tesla (GP100)
June 2016 - Computex: GTX 1080 (GP104) & GTX 1070 (GP104)
4Q 2016 - GP106 & GP107
4Q 2016 or 1Q 2017 - Titan (GP100)
1Q / 2Q 2017 - GP108 (GM108 rebrand ?)

It begins in April, with the Tesla board, based on GPU GP100, and dedicated to the HPC market. 'S Oak Ridge National Laboratory and Lawrence Livermore National Laboratory have already announced that they will make extensive use. The first dedicated to the consumer market cards, will be those with GPU GP104, always produced with FF16 node ++ TSMC. They should be submitted to COMPUTEX in Taipei, but the market should start only from 3Q 2016 ( As anticipammo ). Later will be presented the lower-end cards, and the Titan range top.
Pitanje je koliko je istine u ovim glasinama, neobično je za nVidia-u da radi paper launch
 
Poslednja izmena:
Potpuno ocekivano, i ja mislim da ce prvo izaci GP 104 pa onda ostali, suludo bi bilo ocekivat odma full GP 100 u nizem nm procesu.
 
Prvo Tesla pa sve ostalo... izgleda da nVidija bolje zaradjuje od HPC trzista nego od PC gejminga.
 
ili gameri nisu spremni da kesiraju 1500+ $ pre ce biti...
 
Naravno da nisu jer tonje suludo i naravno da više zarađuju na HPC.
Inače koga briga da li je gp100 ili gp104 kad ne znamo ninza jedan šta nudi.
 
Ovo ima smisla jer je GTX 980 Ti izasla prije nekih osam-devet mjeseci... Mada koliko znam, Titan X je u martu prosle godine izasao, tako da je ipak sve moguce a da li ce prije juna ista izbaciti (Pascal Titan?) to samo Huang zna izgleda.

EDIT : GTX 980 je izasla u septembru 2014. :/
 
Poslednja izmena:
Moraju proizvodjaci grafickih da bas svake godine, pohlepno uzmu svoj harac.
Da na PC trzistu graficke traju kao konzole, tj nekih 4,5 godina, druge ptice bi nam pevale.
 
I grafika u igrama ne bi uznapredovala ili bi igrali na 30 fps u 720p. Aj ne.
 
Bi, jer bi onda izlazile optimizovane igre, koje koriste svu moc hardvera, pogledaj jedan Uncharted, izgleda bolje od 95% PC naslova, a radi na krntiji.
No dobro, 4,5 godine mozda jeste veliki gap, neka bude 2,3, mislim da je to taman vremena da koristis hardver koji su skupo platio, a ne ovako da menjas svake godine.
 
Menjas svake godine samo ako ti je potrebno. Uz to da nema pomaka u grafikama, vece rezolucije i 144hz bi bili potpuno nedostupni.
Generalno mnogo su veci pomaci u svetu grafickih karti nego na polju procesora, samim time je cesci upgrade isplativiji. Ja se igram na karti staroj 2 godine i nista mi ne fali.
 
Osim sto je kartica realno 4 godine stara arhitektura.
 
Upravo, tako da ta prica moras menjati grafu svake godine pada u vodu.
 
Sumnjam da će DP biti prioritet u novoj GeForce seriji. Na ovom grafiku su navedeni samo Tesla modeli i još uz njega Xeon Phi pa mi on više izgleda kao najava za Pascal Tesla kartu.
 
Poslednja izmena:
Dakle, po svemu sudeci, prvo dolazi Titan (GP100) full Pascal,
a kasnije, verovatno na leto 1080 i 1070. I po trenutnim informacijama, 1080Ti tek sledece godine.
Ne znam, ako bude ovako, postavlja se pitanje koliko jake kartice 1080 i 1070 mogu biti....
Uff, ako je 980Ti jaca od 980 za oko 30-35%, ta 1080 kartica koja ce naslediti (980), mora prvo stici ovu razliku. Ako bi bila(1080) jaca od 980, za 50%, to znaci da bi bila bolja od 980ti samo za oko 15%. Da li moze biti 50% jaca?
Kada izadje Pascal Titan za 2-3meseca, verovatno ce biti jasnija slika, sta mozemo ocekivati i od ovih 1080 i 1070 kartica..
 
Poslednja izmena:
mislim da ce se akcenat staviti na kolicinu memorije 32gb ddr5 i nemas problem sa vramom haha :D
 
Dakle, po svemu sudeci, prvo dolazi Titan (GP100) full Pascal,
a kasnije, verovatno na leto 1080 i 1070.
I po trenutnim informacijama, 1080Ti tek sledece godine.
Ne znam, ako bude ovako, postavlja se pitanje koliko jake kartice 1080 i 1070 mogu biti....
Uff, ako je 980Ti jaca od 980 za oko 30-35%, ta 1080 kartica koja ce naslediti (980), mora prvo stici ovu razliku. Ako bi bila(1080) jaca od 980, za 50%, to znaci da bi bila bolja od 980ti samo za oko 15%. Da li moze biti 50% jaca?
Kada izadje Pascal Titan za 2-3meseca, verovatno ce biti jasnija slika, sta mozemo ocekivati i od ovih 1080 i 1070 kartica..
Kako li si samo ovo zakljucio? :D
 
Tako pricaju experti:type: sa bug foruma.
Nije i bitno, mislim da je sustina sta ocekivati od naslednika 980 i 970 kartica...
 
Poslednja izmena:
Pusti ti druze experte ako se FUll pascal pojavi na jesen budi sretan ;) a sta ocekivati od nasljednika minimum 50% bolje performanse
 
Zasto mislis da ce se GP100 Pascal pojaviti tek na jesen ? Hocu reci, da li time zelis reci da ce GP100 ili Pascal Titan doci poslije 1070ke i 1080ke koje bi definitivno onda izasle nekad pocetkom ljeta?
 
Vidite ovako..GTX 980 koji koristi chip srednje klase Maxwell serije kada se pojavio bio je brzi od GTX 780Ti koga pokrece high end chip prethodne Kepler serije. Sada sa 16nm proizvodnim procesom srednji chip Pascal serije ce sigurno biti brzi od GTX 980Ti. Znaci opet ce prvo izbaciti srednji GPU i prodavati ga kao high-end, razvuci koliko mogu a zatim izbaciti high-end Pascal.
Prvi Pascal koji ce koristiti GPU naslednika GM204 bi trebalo da izadje recimo do leta a najjaci gaming Pascal za godinu dana. U medjuvremenu se mozda pojavi computing karta sa najjacim Pascal-om (ovo im treba zbog DP) i Titan.

Ne znam odakle vam ta mastarija da za 2-3 meseca izlazi najjaci Pascal GPU...samo treba ispratiti trend u prethodnih nekoliko godina i sve je jasno.
 
Prozivodnja na novim vaferima (200mm za 14/16nm FinFET) je značajno skuplja od široko rasprostranjene za 28nm čipove. U tom slučaj, najpovoljnija opcija za proizvođače je da prave ili male čipove (~150-200mm^2) na kojima će imati manji škart i veću količinu ččipova iz vafera ili da prave velike High-End čipove (~600mm^2) koje mogu da prodaju po bilo kojoj ceni, pa škart proizvodnje ne igra toliko veliku ulogu. Zato se pojavljuju informacije da će prvi novi AMD čip biti iz niže-srednje klase (Polaris 10/11), a prvi novi nVidia čip biti High-End za HPC (Tesla na bazi GP100).

Da bi izbacili GP104 koji će biti u rangu 980Ti moraće da naprave čip od ~300mm^2 u koji bi, s obzirom na noviji proces, ugurali manje viši isti broj tranzistora koje sada ima 980 Ti. Imajući u vidu troškove i performanse (škart) novog procesa, neka potencijalna GTX 1070 karta bi teško mogla da bude ispod 400€, možda i više. Što je ok imajuću u vidu performanse, ali većina ljudi kupuje karte u rangu 200-300€, pa bi to teško mogao da bude best buy kao što je sada GTX 970. Ne kažem da ne postoje šanse da dobijemo na leto GTX 1070/1080 karte po cenama koje sada imaju 970/980, ali bi u početku zarada na njima bila veoma mala.
 
A ko je vama rekao da ce 14/16nm proces moci da ide na 600mm?
 
Nazad
Vrh Dno