Šta je novo?

Acer Aspire E3-112-C590 Brown

mr.no.

Slavan
Učlanjen(a)
14.08.2007
Poruke
127
Poena
319
Neko vreme mi je dotični mališan bio u rukama. Učinilo mi se zanimljivim da uradim rewiev, tim pre što spada u cenovni rang prihvatljiviji za dubinu džepa domaćih ljubitelja računara, za razliku od ultrabook-ova čija cena može biti i višetruko veća. Napominjem da je ovo moje lično mišljenje na osnovu iskustva koje možda nije preterano veliko, kao i na osnovu cenovnog ranga kome pripada.
9.JPG

HW: intel Celeron N2840 2.16 GHz-a (2 jezgra), RAM 2 GB DDR3L 1333, HDD 500 GB (5.400 o/m), LCD 11.6“ non-glear 1366x768, Intel HD graphics, USB2 x 1, USB3 x 1, mrežni port, čitač kartica, ugrađeni kamera i mikrofon, bluetooth, 3-cell litijum-jonska baterija (SANYO – detalj koji mi se veoma sviđa jer imam krajnje pozitivna iskustva sa baterijama drugog tipa ovog proizvođača). OS Linpus distribucija. Odmah instalirana sedmica. Iz prva me je bunilo jer se na webu može naći da ide do 2.58 GHz-a, dok je u BIOS-u pokazivalo samo 2.16 bez ikakvih turbo opcija ili ručnog menjanja brzine. AIDA 64 pokazuje 2.58. Kasnije sam prateći rad u CPU-Z-u ukapirao da on sam „diže“ frekvenciju u pick-u opterećenja.
Sama kutija u kojoj dolazi nije za neku pohvalu. Vrlo spartanski. Praktično običan braon karton sa nešto informacija o modelu. Ni unutrašnjost nije bolja. Sem samog lapa i punjača koji je dosta mali i lagan, što je za pohvalu svakako, dolazi vrlo kratko uputstvo o povezivanju na par jrzika, minimalni info o garanciji i CD (Linpux Linux).
1.JPG

Primerak je tamno braon boje. Što se mene tiče veoma lopa i elegantna varijanta (ipak neupadljiva za ljubitelje fensi stvarčica). Povšina matirana, simulacija brušenja. Plastika od koje je izrađeno kućište, uzevši u obzir cenovni rang, je vrlo zadovoljavajućeg kvaliteta. Čak je i kvalitetnija nego kod dosta lapova standardne veličine ovog ranga koje sam imao prilike da "opipam". Nema lakog ostavljanja otiska prstiju, a i lako se uklanjaju brisanjem. Ugibanje plastike poklopca je minimalno. Donji deo je jedinstvena celina, crne boje, tako da je baterija integrisana u samo kućište i ne može se izvaditi bez rasklapanja. Ekran, non-glare, je pri maksimalnom osvetljenju dovoljno svetao i nema odsjaja. Nema nekog primetnog probijanja svetlosti na crnoj pozadini. To je sve o kvalitetu prikaza. Što se minusa tičle, ima jedan veoma veliki. Uglovi gledanja su katastrofalni. Nije toliko drastično kod teksta, ali kada su slike ili filmski materijal u pitanju, situacija je jedva podnošljiva. Čim se film gleda mimo idealnog ugla, gledanje postaje nepodnošljivo. Ovo nisam uspeo adekvatno da slikam, pa fotke ekrana i ne stavljam.
7.JPG
6.JPG
 

Prilozi

  • 8.JPG
    8.JPG
    232.4 KB · Pregleda: 101
Tastatura je full size. Osećaj pri kucanju je pristojan. Lično i bolji nego kod većine sličnog cenovnog ranga. Prilikom kucanja nema primetnijeg ugibanja u središnjem delu izuzev ako se baš jako i sa namerom pritisne. Tač je velike površine i dosta precizan. Nema fizički izdvojene tastere levog i desnog klika, ali fino reaguje pritiskanjem sa leve i desne strane počevši već od sredine na dole. Sa prednje i desne strane nema priključaka. Sa leve strane su samo ulaz za slušalice i čitač kartica. Pozadi su USB portovi (USB2x1, USB3x1), HDMIx1, mrežni i naponski. Sa donje strane se nalaze 2 zvučnika. Mogu da posluže sve dok se ne pojača na max jer počinju da „zveče“.
2.JPG
5.JPG
3.JPG
4.JPG

Fina stvar je hlađenje. Naime, u potpunosti je pasivno. Ne postoji vent. Samim tim je i nečujan (izuzev povremenog grebanja HDD-a). Donja strana kućišta je jedva topla. Na površini tastature se toplota skoro i ne oseća izuzev pri intenzivnom WiFi-u i rovarenju harda kao i pri gledanju HD videa. Pri običnom radu tekst, net, WiFi do 400C-440C, intenzivan WiFi do 500C-520C isto kao i pri gledanju HD (sobni uslovi na 240-250).

Baterija zadovoljavajuća. Evo par scenarija pri osvetljenju ekrana od 50% što je u većini slučajeva korišćenja dovoljno. Prvi: skinut sa punjača, prebačen film sa fleša na hard, odgledan film od 90 minuta (korišćene slušalice) i baterija je pokazivala 61%. Znači da bi filmski matrijal od 3 i po sata bez problema mogao da se odgleda. Drugi: klasičan rad, office i slično bi izgurao i preko 5 časova. Treći, koji uključuje klasičan office rad uz korišćenje nešto WiFi net-a, svakako preko 3 sata. Baterija se u potpunosti napuni za 3 sata (sa 5%).

Što se tiče utiska brzine u radu...sasvim dovoljna za ulošen novac (sada kod izvesne firme jeftinije nego li kada je kupljen pre 20-ak dana). Podizanje win7 (mereno do beep zvuka) je za oko 70 sekundi. Gašenje 25. Ko je naučio na jače mašine, SDD diskove i 4 i više GB RAM-a svakako će se morati naoružati sa nešto strpljenja. Postoji varijanta sa 4 GB RAM-a, što bi svakako doprinelo komfornosti u radu, ali naši dileri HW-a opravdavaju reputaciju. Svakako bi vredelo dati 20 eur-a više za ovu dobit u brzini. Ili možda ubacivanje SSD-a. To bi dosta uticalo na krajnju cenu (mada, ako se proda HDD iz njega to sve više dobija smisla). Sa igrama se nisam zanimao jer za tako nešto i nije predviđen.

Neću raditi podelu na dobre i loše strane. Svako kome je potreban manji prenosnik, za pod mišku, pristojne autonomije, bilo radi zabave ili posla, a ne želi da daje mnogo više novca za nabudžene ultrabook-ove (jesu mnogo bolji ali i mnogo skuplji), svakao neće pogrešiti.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno