Šta je novo?

Apple MacBook 12" 2015

drgonzo

Slavan
Učlanjen(a)
17.12.2006
Poruke
3,723
Poena
435
Apple izbacio novu kategoriju računara.
Naglasak je na prenosivosti, ovo je verovatno najtanji i jedan od najlakših računara.
Displej veličine 12", retina rezolucije (2304x1440)
Tri boje (srebrna, zlatna, siva)
Redizajnirana tastatura, novi trackpad koji podržava "force touch"
Unutrašnjost je jednako impresivna kao i spoljašnjost:
NEWMACBOOK.0.png

Bez ventilatora, matična ploča je smanjena za 2/3 u odnosu na Air, a u preostali prostor su nagurali posebne, slojevite baterijske ćelije - rezultat: obećavaju 9h autonomije baterije.
Tradeoffs: samo jedan USB Type C port za sve namene, biće potreban dodatni adapter; Facetime kamera rezolucije 480p;
Cena: 1299/1599$ u zavisnosti od konfe
Evo i par hands on videa:
[YOUTUBE]E_U2X1iSN00[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]GttoIyB_lEQ[/YOUTUBE]
 
U drugom klipu je sve rečeno. Svaka čast
 
Ja ne razumem tu opsednutost tankocom uredjaja. Zaista ne kapiram. Osakatili su tastaturu, nema dovoljno portova.... zasto zaboga?! Ko je toliko slab da ne moze da nosi Air pa su morali da ga osakate toliko? Besmislica.
 
Nije poenta u tome da li je Air pretežak ili predebeo, poenta je da se pokaže da ovako nešto može da se napravi. Ko se loži na takve stvari kupiće, neće mu smetati ni nedostatak portova ni slabašan hardver, koristiće ga ionako samo za surfovanje. Ko želi nešto ozbiljniju mašinu i dalje će kupovati Air...
 
Poslednja izmena:
Za neku osnovnu upotrebu, ne bih rekao da je slabašan, toliko. Ako je to ovaj CPU, za dosta sličan CPU (5Y70), rezultat u CB 11.5 je 2.67, tako da on može da bude samo bolji. To je dosta blizu i3-2100 uz najmanje deset puta niži TDP.
 
Poslednja izmena:
Ovo je idealno za nekog ko ima iMac, i ko zeli cisto pro forme da uzme laptop, da moze da nesto piskara, vidi, odgovori na mail, i da, sto se kaze, izgleda sexy na stolu pored vec postojeceg desktop racunara. Ko zeli ozbiljan laptop, uzece Pro, ko nema pare ili mu iz nekog razloga vise treba portabilnost, baterija itd, uzece Air. Ah da, ne zaboravimo zenski deo populacije, ovo je za njih "tamanica", uz ovaj sat ima samo da pljuste pare u apple-u ;)
 
Ne vjerujem da je procesor mana, ovo je za običnu upotrebu - office + net.

13 inča i dva USB porta i to bi po meni bilo savršenstvo :D
 
Da su napravili klasican Air sa retina ekranom ubili bi 13" pro seriju gotovo sam siguran. Ovako su prakticno napravili jos jednu kategoriju i otvorili vrata istorije Airu kakav je sada...
 
^ tacno to.
A realno, ovo je proof of concept, pretocen u stvaran proizvod.

Uostalom, MBP i MBA su dobili svoje refreshove takodje ja mislim, ali naravno su sve oci uprte u upravo ovaj novi Macbook, sa razlogom, zna Apple znanje.
 
Jako lep laptop, ali Dell je ipak postavio standarde sa XPS 13 koji je kada se pogleda bolji (eventualno jednak sa MB) u svakom pogledu (i5 vs core M, touch vs non touch) itd. Cak je i cena u istom rangu (na linku ispod comments section):

http://www.digitaltrends.com/computing/macbook-vs-dell-xps-13-which-is-the-king-of-portable-laptops/

Core M je sad ok, ali gde ce biti za 2 3 godine je veliko pitanje. Ko mora sada da kupi OSX laptop, ne bih mu bio u kozi :).

PS. da nije ovo iPad pro, nema osvetljen logo, 12" display itd.?

Inace MBPR, MBP, MBA su dobili Broadwell, dok izgleda iMac sada nije update-ovan (jedino ako je pre update-ovan sa Broadwell CPU-ovima).
 
Poslednja izmena:
Џаба га Dell-у када нема у златној боји...

Шалу на страну, то је одличан лаптоп само постоји пар проблема са истим:
- батерија (ужасна је)
- поузданост
... све остало је заиста импресивно, барем на папиру пошто га никада нисам видео уживо.

iMac није ажуриран јер још увек нема Broadwell десктоп чипова (колико је барем мени познато).
 
Џаба га Dell-у када нема у златној боји...

Шалу на страну, то је одличан лаптоп само постоји пар проблема са истим:
- батерија (ужасна је)
- поузданост
... све остало је заиста импресивно, барем на папиру пошто га никада нисам видео уживо.

iMac није ажуриран јер још увек нема Broadwell десктоп чипова (колико је барем мени познато).

I ja sam isto mislio za bateriju, ali ars tvrdi drugacije (ja negde procitah cak i 15 sati ali to je ocigledno preterivanje):

http://arstechnica.com/gadgets/2015/02/review-the-dell-xps-13-is-the-pc-laptop-to-beat/2/

Verovatno pod istim testom koji ars vrsi, MBA 2013 postize ~12h battery life.

http://arstechnica.com/apple/2013/0...candy-center-the-2013-macbook-air-reviewed/4/

Kakav glas prati HP i Dell izgleda da im pouzdanost nije na zavidnom nivou, ali opet vreme ce pokazati da li je ova masina izuzetak. MBA se makar do sada pokazala kao jako pouzdana masina.

Inace Ultrabook (MBA) kategorija je dobila ove godine neverovatne uredjaje, Thinkpad X1 carbon 2015 je ubitacna masina:

http://arstechnica.com/gadgets/2015/02/thinkpad-x1-carbon-review-a-fine-heir-to-the-thinkpad-name/1/

Dok Lenovo nudi Quadro u slim W550s varijanti, 17h battery life ,) i swappable baterija su dodatni plus:

http://shop.lenovo.com/us/en/laptops/thinkpad/w-series/w550s/

Desktop Broadwell i ja mislim da jos nema.
 
Ne znam čime se bavite i za koje namene vam treba PRO laptop ali dosta ljudi (ne kod nas, već u normalnim ekonomijama) koristi u svome poslu CRM, ERP i druge aplikacije kroz web servise, Outlook (Mail), zatim Word, možda Excel i naravno za prezentovanje (Power Point - Keynote). Ovo unutra je sasvim dovoljno za mobilnost i efikasnost!!!
 
Air i Retina 13 su najprodavaniji modeli računara. Očekujem da i ova 12-ica (gold posebno) obori sve rekorde.
 
Ne znam čime se bavite i za koje namene vam treba PRO laptop ali dosta ljudi (ne kod nas, već u normalnim ekonomijama) koristi u svome poslu CRM, ERP i druge aplikacije kroz web servise, Outlook (Mail), zatim Word, možda Excel i naravno za prezentovanje (Power Point - Keynote). Ovo unutra je sasvim dovoljno za mobilnost i efikasnost!!!

Iz istog razloga iz kojeg postoji Mac Pro, ne moze bas sve u cloud, a cloud nekad nije ni resenje (studenti, manje firme itd.). Npr. TU Delft je kupio 6000 student SolidWorks licenci, pri cemu svaki student moze software free da download, reci o cloud-u nema. Inace evo liste software-a dostupnog na nVidia GRID:

http://www.nvidia.com/object/grid-isv-tested-applications.html

Generalno su sve novije verzije, SolidWorks 2015 je tek dobio ovu mogucnost, Inventor je izgleda tek od verzije 2013 dobio tu mogucnost itd. I konacno se postavlja pitanje kako sve to radi, da li je bolje da kupis Dell Precision od $6k ili da se juris sa cloud-om, i konacno pitanje sta je jeftinije.
 
@gile23
Ma nije ti to za studente, to je za Sales&Marketing službe, za visoki menadžment, privrednike... Studenti i "radnici" moraju da "fizikališu" i njima možde i treba PRO :)
 
 Реченица у клипу: "Steve Jobs would have fired us all!" најбоље описује моје мишљење о комплетној презентацији и оба произбода (Мекбук и сат).
 
@gile23
Ma nije ti to za studente, to je za Sales&Marketing službe, za visoki menadžment, privrednike... Studenti i "radnici" moraju da "fizikališu" i njima možde i treba PRO :)

Ne znam da li je sarkazam ili ne :d, ali nema veze. Generalno je software u tom obliku namenjen za ogromne firme, ali ako se npr. SolidWorks kao jedan od najpopularnijih CAD software-a reklamira kao jeftino i pristupacno resenje koje direktno cilja male firme/radionice jasno se moze zakljuciti da trziste single licenca + single pro racunara itekako postoji. Problem za cloud je sto CAD software-i zahtevaju GPU podrsku u ViewPort-u, da li to neko drugi osim nVidia nudi, ne znam. Jedini vazan aspekt CAD software-a koji je od starta zamisljan u cloud-u je PDM (menadzment fajlovima).

Sto se tice renderinga, tu imas masu standalone software-a (rendering software koji se ship uz CAD paket je generalno jako los) koji pored pripreme modela nudi i network rendering, ali opet neki malo slozeniji model ce zahtevati brdo rama i jak CPU samo za pripremu (i7, xeon), dok ce se za finalni render aktivirati prethodno pomenuti network rendering.
 
@gile23
Ma nije ti to za studente, to je za Sales&Marketing službe, za visoki menadžment, privrednike... Studenti i "radnici" moraju da "fizikališu" i njima možde i treba PRO :)

To je vrlo pogresno vidjenje posla tih ljudi.Uostalom, pokusaj ti da kucas na toj tastaturi par sati :)
 
 Реченица у клипу: "Steve Jobs would have fired us all!" најбоље описује моје мишљење о комплетној презентацији и оба произбода (Мекбук и сат).

+1

Dok je Steva bio živ Apple je bio kompanija za respekt, inovirali su na svim poljima i stvarali stvarno nešto novo.
Sada su još jedna u nizu onih koje prave gedžete za hipstere.
 
Ali jako lepe i kvalitetne gedzete mora se priznati. Steta ipak sto se zadovoljavaju time.
 
Ja to ne vidim tako - ja samo vidim ovo kao novu opciju. Zele da pokriju otprilike sve segmente koji se mogu pokriti, a sto se tice portova, za 2 godine sto sam koristio MacBook Retinu upotrebio sam par puta 1 (recima jedan) USB port, jer ga koristim kada mi treba portabilnost i radim sa njega. Ja iskreno ne znam sta vi povezujete na vase MacBook-ove, imate tastaturu, imate touch, missa mozete isto bez kablova, wifi isto, ostaje eventualno externi HDD koji meni opet preko wifi, tipa DSRL preko USB povremeno...
Vidim da dosta ljudi npr. spoji ga na monitor neki i sl., ali meni ako sam kuci nema poente da koristim MacBook pored jace masine. Ovde je kompletno akcenat na portabilnosti, i stvarno nisam video nekoga ko ponese MBA, a i MBP sa sobom da vuklja jos gomilu kablova za povezivanje i sl., cak 95% ne ponese ni mis. :)
 
+1

Dok je Steva bio živ Apple je bio kompanija za respekt, inovirali su na svim poljima i stvarali stvarno nešto novo.
Sada su još jedna u nizu onih koje prave gedžete za hipstere.

Nakon nekog vremena sve je teze inovirati i iznova odusevljavati ljude. Iskreno ne znam sta mogu da promene na recimo sledecem ipad-u ili iphone-u sem vece rezolucije, bolje kamere, brzih procesora, smanjenje debljine (mada to je vec nepotrebno).
 
Mislim da se teziste generalno pomera ka nosivoj elektronici i VR-u.
 
Težište treba da se pomera prema SW-u i optimizaciji istog...

Džaba meni 32 jezgra i 24 USB porta, kad ovom Office-u za OSX treba 12 minuta da se pokrene. Kako praistorijskoj verziji iz 2011 tako i ovoj novoj, doduše preview verziji. Tako da, kao što iPhone koji je hardverski osetno slabiji od Android ekipe, radi 5x bolje od njih, tako mislim da može da se napravi i sa ostalim uređajima...

:wave:
 
Težište treba da se pomera prema SW-u i optimizaciji istog...

Džaba meni 32 jezgra i 24 USB porta, kad ovom Office-u za OSX treba 12 minuta da se pokrene. Kako praistorijskoj verziji iz 2011 tako i ovoj novoj, doduše preview verziji. Tako da, kao što iPhone koji je hardverski osetno slabiji od Android ekipe, radi 5x bolje od njih, tako mislim da može da se napravi i sa ostalim uređajima...

:wave:

Ти си узео МЅ за пример али ја баш мислим дс је Apple постао ужасан са својим софтвером. Скоро све што праве од истог је незавршено или препуно багова.
 
Bolje da su na air 13" i 11" dodali retinu i nista drugo da nisu menjali :)
 
Nazad
Vrh Dno