Šta je novo?

Teclast x80h dual boot (Windows 8.1/Android tablet)

molim te javi samo kakvo je stanje baterije ako odradis ovo,hvala
 
Pošto se već neko vreme na kineskom tržištu mogu naći pristupačni dual-boot tableti, rešio sam da sebe častim jednim primerkom niže srednje klase. Zbog ograničenog budžeta i rizika koji nosi naručivanje elektronike iz Kine, izbor je pao na Teclast x80h kao uređaja koji za relativno male novce (na papiru) pruža prilično dobre performanse. Tablet sam nameravo da koristim primarno za konzumiranje tekstualnog (PDF i Word) i video sadržaja i tu se ispostavio kao sasvim solidan izbor. Prekjuče napokon stigao, pa evo par utisaka posle par dana korišćenja:

Specifikacije (Preuzeto sa:http://forum.xda-developers.com/windows-8-rt/general/teclast-x80h-8-dual-os-chinese-tablet-t2996314):
Specs:
Model Teclast X80H Dual OS
CPU Intel Bay Trail-T Z3735F, 1.33~1.83GHz
Operation System Dual OS version: it has Windows 8.1 FULLY ACTIVATED & Android 4.4
RAM 2GB DDR3L
ROM(Memory) 32GB eMMC
Screen 8.0inch (16:10) G+G IPS Screen - up to 5 fingers
Resolution 1280*800 pixel

Extend Card Support TF Card (supports at least 64GB on Windows 8.1)
Camera Front: 0.3MP
Rear: 2.0MP
Gravity Sensor Yes
Bluetooth Yes, Bluetooth 4.0
OTG Yes
GPS N/A
WiFi Yes, 802.11 b/g/n
3G N/A
2G N/A
OTA Yes

Video 1080P, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV, supports 4K playback
Music MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG
Ebook UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2
Work Time Up to 5-6 hours
Battery 5000mAh

Other Applications File Manager, 365 Office (1 YEAR free), Google Search, Task Manager, Browser, Gallery, Android Webkit, Clock, Calculator, Calendar, iReader, Gmail, etc
Product Size 208mm ×122mm ×7.9mm
Product Weight 349g

Extend Port 1 x TF(Micro SD) Card Slot
1 x Micro USB port
1 x Micro HDMI port
1 x 3.5mm Earphone port


Naručivanje i izrada: Tablet je naručen 13. 01. 2015. (Aliexpress, QH-Store), a stigao je 05. 03. 2015. Naručena je i originalna futrola od veštačke kože, koja sama po sebi dobro štiti uređaj ali je relativno glomazna i užasno miriše na nekakvu farbu, što odaje utisak jeftinog proizvoda. Cena tableta je bila 100€, a futrole 8,45€, dok je kao deklarisana cena (na moj zahtev) bilo navedeno 70$. Ova cifra nije prošla kod carine, pa su procenili da pošiljka vredi 120$ i naplatili carinu i pdv u iznosu od 4150 din :)mad:). U pakovanju se pored tableta i futrole nalaze i punjač (evropski tip) + usb kabl, OTG kabl i nekakva uputstva na kineskom, a zaštitna folija na ekranu je izgleda fabrički postavljena. Izrada je dobra, nema krckanja niti uvijanja. Ekran je dovoljno jasan i svetao. Malo je teži nego što sam očekivao, ali je relativno tanak i lepo reži u ruci.

Utisci u radu: Navešću samo ono što sam do sada uspeo da proverim: po uključivanju se prikazuju logoi Intela i Teclasta, a zatim meni sa dve ikonice sa logom Androida (4.4 KitKat) ili Windowsa (8.1) pomoću kojih se bira OS. Prvi boot je išao na Android, koji pored osnovnih Googlovih programa ima i dosta kineskih. Interfejs je na engleskom (što sam tražio od prodavca), a neki manje-više beznačajni delovi su na kineskom. Neke od aplikacija je moguće odmah obrisati, a neke ne, mada se mogu deaktivirati u postavkama za aplikacije. Android nije rutovan i u startu ne radi Google Play koji je već instaliran. Postoji veoma lako rešenje za ovo, ali zahteva root, što sam prilično lako i uradio pomoću programa za root za drugi tablet istog proizvođača (Teclast x98 Air, postupak objašnjen na xda-developers forumu: vidi link iznad). Android je prilično brz u radu i uglavnom nema zastajkivanja, kašnjenja i blokiranja (osim malo problema sa stock browserom) i posle malo prčkanja, sve radi normalno. Slobodne memorije na Androidu ima oko 7 giga. Kao krajnji dojam, rekao bih nema neke razlike u odnosu na novije Android tablete srednje klase u ovom tržišnom segmentu.

Pošto sam obavio osnovne radnje vezane za postavke Androida, prešao sam na Windows. Prelazak se vrši tako što se ugasi tablet, a zatim se ponovo upali dok se ne dođe do menija za izbor OS-a. Moguće je namestiti da jedan od operativnih sistema bude podrazumevan, ali to nisam isporobavao. Po startovanju Windowsa se logujete svojim postojećim Microsoftovim nalogom ili formirate novi. Pošto ste se ulogovali, sačeka vas poznati Win 8.1 interfejs sa Start ekranom i od tada se tablet ponaša kao desktop računar koji je samo prilagođen za ekran osetljiv na dodir. Naravno, sve je usitnjeno i minijaturno, ali s obzirom da se radi o punokrvnom Windowsu 8.1, teoretski sve što će raditi na desktopu, radiće i na tabletu, samo ukoliko hardver to dopusti. Na početku treba dosta navikavanja na snalaženje na Winu jer se navigacija razlikuje od Adroida. Komande se izvršavaju kao i kod miša, samo što se umesto klika koristi dodir. I ovo je moguće izmeniti, ali se čovek ipak navikne, pa možda i nije potrebno. Ekran je sasvim solidnog kvaliteta, i mada rezolucija nije velika (1280x800), sve je čitljivo i pregledno. Potrebno je nekad nekoliko puta dodirnuti sitnije oznake (npr. krstiće, klizna navigacija kod padajućih menija i sl), mada je moguće da se još uvek adaptiram pa još uvek nisam izvežban. Pored besplatnog Win 8.1, dobija se i mogućnost da se instalira Office 365 sa jednogodišnjom aktivacijom. Kada instalirate Office i ažurirate sistem, ostane otprilike oko 5 giga slobodno (od 13 giga koliko je Win particija), tako da nema previše prostora za instaliranje dodatnih programa sa većim gabaritima, pa se mora dodati i SD kartica. Probao sam Word i Excel i sasvim su upotrebljivi i čitljivi ako dokumenti nisu previše kompleksni. Pregled dokumenata je moguć, ali je uređivanje sadržaja ipak vrlo nezgodno. Za ozbiljniji rad ne treba se oslanjati na tablet ovako malih dimenzija. Od 'regularnih' programa koje sam za sada instalirao tu su samo Firefox i Chrome koji rade potpuno isto kao na desktopu, samo, kao što rekoh, u minimiziranom izdanju. 2 giga rama i četvorojezgarni procesor savim lepo teraju Windows, makar za ovo osnovno što sam do sada uspeo da isprobam. Probao sam i OTG kabl, fleška od 16 giga radi i na Androidu i na Winu bez ikakvih problema.

Bagovi: Moj utisak je da se baterija prilično brzo prazni (dva puna punjenja za dva dana), ali moguće je da mi se samo čini jer nisam mogao da precizno izmerim koliko sam ga koristio (a i žena ga je koristila nekoliko puta, pa je možda i zato kraće trajala). Ono što jesam primetio je to da se na Windowsu u sleep modu u toku noći baterija ispraznila za čitavih 30%. Ovo je sigurno neki bag, pa ću probati da pronađem rešenje na netu. Ono što sam takođe primetio jeste da nije moguće butovanje ako se tablet ugasi u toku punjenja. Moguć je rad u toku punjenja, ali ako ga ugasite, morate da ga skinete sa punjača da bi ste mogli da birate OS.

To je to za sada. Kada budem imao vremena, probaću da dopunim utiske, pre svega vezano za kameru (za koju na netu kažu da je loša) i HDMI izlaz.

Odlicna recenzijahvala ti , ali mi reci kako se moze umanjiti carina ???
 
Moze da se umanji. Postoji osiguranje od carine (ja sam platio skoro 10% na pandavilu, ali sad su podigli na 20, vratili su mi carinu; nemam pojma koliko coolicool naplacuje). Drugo reshenje, ako se uredjaj nadje na aliexpressu u nekoj od radnji koje u eu shalju bez carine, pa se poshalje rodbini ili prijateljima. Ovo ide samo u varijanti sa brzom (ponekad preskupom) poshtom. Druga mana je shto dok ti sedish ovde, tvoj tablet bleji u uniji. Tako da, moguce je, ali je pitanje koliko se isplati. Carina je sada veoma precizna sa procenom vrednosti, tako da cesh teshko uspeti da se provucesh da naplate manje.
 
Odlicna recenzijahvala ti , ali mi reci kako se moze umanjiti carina ???

Da sam znao kako, i sam bih je umanjio. Uzeo bih i ja to osiguranje kod Pandawilla, ali prosto nisam očekivao ovoliku carinu. Mislim da sam tek nedavno pročitao negde na forumima da se kod tableta malo ko izvukao od punog iznosa carine, dok kod telefona još uvek može da se prođe sa malom cifrom. Eh, da sam znao ranije...
Inače, uradio sam onu modifikaciju za bateriju, ali nisam primetio da je nešto bolje. Možda malo u standbyu na Windowsu, ali pri normalnom radu nema nekog efekta, srče pa srče. Baterija je definitivno slaba tačka. Izgura otprilike 4-5 sati rada, i to sa krajnje umanjenim osvetljenjem ekrana (što ne smeta u kućnim uslovima jer je ekran već poprilično svetao). Ono što me užasno nervira je to što kada koristim Chrome ili Firefox u Windowsu uvek moram da po nekoliko puta dodirnem krstić za isključivanje taba jer prosto neće da prihvati komandu. Ekran registruje dodir, ali mora da se pritisne tačno na ukrštanje inače se ništa ne dešava. Pa još kada se otvori 5-6 tabova koje posle treba ugasiti... Muka.
I virtuelna tastatura kod Wina je skrnava i često mora da se pali zasebno pošto često ne registruje da je kursor postavljen u polje za unos teksta. Kod Androida toga nema, jer, kao što rekoh ranije, Android je pravljen za ekrane osetljive na dodir, dok Microsoft mora još dosta da radi na tome. Da ne ispada da pljujem samo po Windowsu, lično mislim da je Windows u svemu ostalom superioran OS u odnosu na Android, međutim Microsoft mora još da poradi na tome da bude pristupačniji za korišćenje na dodir. Kažu da će Win 10 biti dosta bolji po tom pitanju, a trebalo bi da ažuriranje na desetku bude besplatno. Živi bili pa videli. Kupljena je i Kingston kartica od 32 giga klase 10 i sve lepo radi, brzo čita i upisuje, a milina je kako lepo radi prenos podataka preko lokalne bežične mreže, pa lepo sa PC-ja na tablet kad zatreba. Neko je tražio da okačim video kako radi, ali pošto ih ima dosta na Youtubeu, nema potrebe da još i ja dodajem manje-više istu stvar (i onako ga koristim uglavnom za pregled i laku obradu teksta, pa nisam baš ni relevantan korisnik za nešto ozbiljnije).
 
Moze da se umanji. Postoji osiguranje od carine (ja sam platio skoro 10% na pandavilu, ali sad su podigli na 20, vratili su mi carinu; nemam pojma koliko coolicool naplacuje). Drugo reshenje, ako se uredjaj nadje na aliexpressu u nekoj od radnji koje u eu shalju bez carine, pa se poshalje rodbini ili prijateljima. Ovo ide samo u varijanti sa brzom (ponekad preskupom) poshtom. Druga mana je shto dok ti sedish ovde, tvoj tablet bleji u uniji. Tako da, moguce je, ali je pitanje koliko se isplati. Carina je sada veoma precizna sa procenom vrednosti, tako da cesh teshko uspeti da se provucesh da naplate manje.

Da li se zna koji je gornji limit gde se ova roba ne carini, neko prica 50 neko 70 eura
 
ne zezam -.-
da si bolje citao temu video bi da u vecini slucajeva nema nikakvih pravila

nekad ce ti ocariniti stvar od 5 dolara,a nekad nece stvar od 200

u ostalom,toliko puta sam narucivao pa znam
 
Meni su za tablet od 30$ naplatili carinu 3600din. Procenili da vredi mnogo vise :) Kao sto rece probotzor sve zavisi od carinika
 
Naravno da sve zavisi od srece, ali limit postoji. Da ne bi isli u offtopic upitio sam je na temu u cijem prvo postu ce saznati sve sto joj treba :)
 
Ima limita, ali za carinu, ne i za pdv. Meni je stigla baterija za laptop iz Kine, cenili su je 20$, carinu mi nisu naplatili, ali jesu pdv. Uglavnom mi za ove jeftinije stvari nisu nishta naplacivali, ali sve do sada su bile sitne.
 
Stigao malisa danas,utiske javljam ovih dana,za sada sve radi ok,carina 3000din
 
Sve radi kako treba ,prezadovoljan spravom , kvalitet izrade dobar,displej za tu klasu dobar, jedino jos da testiram bateriju
 
Мораш бити спреман и на ризик с' обзиром на цену која је, по мени, за овај таблет и више него добра.
Та гаранција и не значи много, осим ако није остварива и код нас а није, тако да што се тиче гаранције не треба бринути о томе. И да нешто не дај Боже не буде у реду, мислим да је сулудо враћати таблет у Кину и чекати толико дуго на поправку. :)

Ja na zalost moram da posajem nazad tablet x98 plus. Stigao mi je pre nedelju dana i radio samo sat vremena..od tada vise ne radi. Rekli su mi da posaljem nazad da ce poslati drugi.
 
Da li neko zna u kom servisu mogu da mi promene digitizer koji se slomio (imam nov iz kine) ?
 
Ja sam narucio X10 plus. Upalio ga na punjacu, punio se sat dva. Kada sam upalito tablet da ga pogledam, samo se ugasio, i vise ne daje znakove zivota.

Morace na zaost nazad :(
 
Nazad
Vrh Dno