Šta je novo?

AMD FX-9370/9590 kompatibilnost sa MSI 970 GAMING i mogući problemi

JohnnySM

Slavan
Učlanjen(a)
07.08.2006
Poruke
536
Poena
319
Ovako, ortak hoće da uzme matičnu, procesor i ram.

Odabrali smo šta bi uzeo i koliki mu je budžet, međutim, uz malo više istraživanja, shvatio sam da to što on hoće da uzme, vrlo lako može da mu se, ni manje ni više nego zapali.

U pitanju je AMD varijanta:

MSI 970 GAMING matična
AMD FX-9370/9590 procesor

Problem je kod procesora koji, iako je AM3+ podnožje, srče oko 220W napajanja. Negde sam našao da ona 970 GAMING matična može to da izdrži, dok sam negde video da VRM-ovi na matičnoj neće izdržati toliko sisanje napajanja.

Drugi problem je taj što se sa 220W TDP procesor greje kao samo jezgro Sunca, pa svi uglavnom preporučuju tečno hlađenje, ali ortak nema para za tako nešto. Mogao bi da izdvoji za neko dobro vazdušno hlađenje, ali nisam spreman da mu kažem da rizikuje, pošto bi mu ova postavka bila za gaming i ako pukne neku igru na 100%, bojim se da će morati da zove vatrogasce.

Maksimalni budžet za gaming mašinu je 450e i to uključuje RAM, PROC, MOBO i eventualno kuler ukoliko je potreban.

Dajte mi neke savete, iskustva... da li ste možda imali prilike da vidite u akciji ovu matičnu i ovaj proc?

P.S. Ovu temu nisam stavio u "Šta kupiti" podforum zato što ortak zna šta hoće da kupi, ali nas brine da li će to funkcionisati i kako...
 
Ako je za gaming, onda treba da ide na Intel, i5 ili i7 (da mu duze traje).
Znaci neki obicni neoverclockerski i7 + H81 ili B85 ploca + 8GB rama moze da se uklopi u 450 evra. Uzeti makar samo i7 preko Madjara, doooosta je jeftiniji nego kod nas.
Samim tim nema potrebe za specijalnim hladjenjem niti prejakim napajanjem.


Ti FX-9xxx procesori su nesto najbesmislenije sto je AMD izbacio u poslednje vreme.
 
Poslednja izmena:
^ +1
Nek kupi i7 (cak je i i5 dosta bolji) i jeftiniju plocu i nema da ga boli glava.
 
Neka uzme i5 4670k,Z97 plocu asrock,8gb na 1600mhz i recimo raijintek ereboss...
 
Ovo polako postaje vecita dilema... :D

i5 (K) + Z97
ili
i7 (non-K) + H81/B85

...za manje-vise isti novac.
 
Ako je bas bas odlucio da hoce AMD, nek kupi 8320, pa nek ga clockuje. Ionako svi ti FX-9370/9590 procesori su apsolutno isti, samo dolaze fabricki overclockovani.
Takodje to ne ide na tako jeftinu plocu, ako hoces da se igras clockovanja, e onda lepo pljuni pare za sabertooth plocu ili formulu... Plocu za AMD ne mozes birati na osnovu izgleda...

Bolje da ide na intel kombo koji je preporucio DeRadicci, bilo koji od ta dva.
 
Poslednja izmena:
Dobra je to kombinacija i nije uopste losa, a vi se ostavite testova sa neta
 
Da li je losa ili ne je neka druga prica. Poenta je da za 450e moze kupiti bolje.
 
Poslednja izmena:
Pa, ne brinem se ja toliko da je konfiguracija loša koliko se brinem da tako nešto jednostavno nije kompatibilno u smislu stabilnosti i hlađenja. TDP od 9590 je deklarisan na 220W, i, bez obzira što je AM3+ ploča u pitanju, čitam da AMD 970 chipset nije kompatibilan sa FX-9xxx serijom. Nema poente uzimati ovako nešto ako će morati da pljune još 1x0 evra za tečno hlađenje i isto toliko za bolje napajanje, jer će mu kompjuter trošiti 1kW struje... Postavlja se pitanje da li bi VRM-ovi na ploči izdržali ovu zver od 220W.

Svejedno, nemam iskustva sa ovim pa sam zato tražio neki savet. Ja sam iskreno više za Intel platformu, ali ovo je drugar iskopao i zvučalo mi je kao dobra ideja do jutros kad sam krenuo malo detaljnije da čitam o komponentama. Napomenuću da on nema ništa protiv Intel postavke, samo bi da mu to bude stabilna mašina i sigurna investicija. Brinem se da sa AMD-om može samo da rizikuje, osim ako ne ubaci u celu priču tečno hlađenje, jače napajanje i neku 990FX matičnu.

Ne bi se igrao klokovanja, ali bi vršio pritisak na komponente s obzirom da bi mašina bila korišćena prevashodno za gaming. Jedna grafička mu se već zapalila zbog problema sa pregrevanjem, mogla je da povede sa sobom i ostale komponente u večna lovišta, ja ne bih da mu se to opet desi, imajući u vidu da ga ja sad savetujem :). A vi savetujete mene...
 
Poslednja izmena:
Kad vec nece da overclockuje, onda definitivno da ide na obicni i7 kao sto sam iznad napisao.

To ti je to. :wave:
 
Ako treba samo za gaming, onda intel još više ima smisla. :)
A i kao što je već rečeno, 9xxx serija je težak fail...
 
Ta ploca ne podrzava Fx9xxx procesore.

Posto mu je masina za gaming, onda jedino Intel ima smisla kupovati. I nema razloga da baca pare na neku skupu plocu posto nece da overklokuje. Neka gleda prvenstveno sta mu treba od dodatnih konektora na ploci, koliko slotova za RAM.. Mislim da bi mu B85 ploca i i5-4690 bili odlicna kombinacija.
 
AMD FX-9370/9590 ti je nista drugo nego dobro overclockovani fx 8xxx tako da nema ni razlike u potrosnji na istim clockovima, najbolje je da u temi fx 8xxx pogledas na kojim plocama se najbolje oc-uje 8xxx i nju da uzme, nije bitno da li pise da li podrzava, 220w nije toliko strasno za dobru plocu, npr. i7 4770k na 4,5ghza vuce 190w pa to vecina z87 ploca lagano podnosi, to je sto se tice potrosnje i ploce, a sto se tice izbora platforme slazem se sa prethodnim komentarima, totalni promasaj.
 
nema veze sto nije,radila bi,posto su sve octa vishere iste,budzili smo mi i na 880fx ploce pa nikom nista,bitno je samo da ploca ima mikrokodove za octa vishere ( u prevodu da je bilo koja podrzana),samo pitanje je koliko bi sve bilo stabilno.sto se tice hladjenja,bilo koji ozbiljniji kuler (vazdusni i vodeni) koji bi izdrzao 1,5v na visheri bi zavrsio posao.

e sad,da opet podvucem,ovo sam gore napisao da razdvojimo mitove i fikciju od istine.cinjenica je da je svakako fx9xxx neisplativa investicija,u svakoj varijanti,narocito sto svakako skoro svaka octa vishera ide na 4,6+ ghz a razlike su marginalne onda.takodje,za te pare,u skoro svakoj mogucoj aplikaciji intel opet dodje bolje resenje na kraju.

suma sumarum,okanite se,i ganjajte intel kod madjara.ako drugar ne igra intezivno WoT,nikakve potrebe nema za otkljucanim procesorom.takodje,ako nece stavljati dve i vise grafika,nema potrebe za z97 plocom.h97 cipset svakako nema poentu,tako da je izbor izmedju b85 i h81 ploca,pa koja zadovolji potrebe za konektorima i slotovima.
 
Glas za Intel, bilo koji od navedenih u prethodnim postovima. Jos ako je preko madjara ustedece dosta :)
 
Poslednja izmena:
Ok, ići će na sigurnu i stabilnu varijantu. Neće morati da razmišlja o davanju para za neko ozbiljno hlađenje i biće siguran da će mu matična izdržati procesor koji se na nju stavi.

Ideja je da uzme:

Intel i5-4690k
Asus Z97-P
Kingston HyperX Savage 1600 MHz 2x4GB

Mislim da je ovo stabilnija varijanta. OC-em se neće baviti, možda u nekoj daljoj budućnosti, ali za sada je bitno da sve radi out-of-the-box, bez razmišljanja o napajanju, hlađenju, kompatibilnosti i sl.
 
fin izbor. mada bi trebalo da uzme bržu memoriju, kad već košta isto.

i to ne dva modula od 4gb , nego jedan od 8.
 
Poslednja izmena:
Ok, ići će na sigurnu i stabilnu varijantu. Neće morati da razmišlja o davanju para za neko ozbiljno hlađenje i biće siguran da će mu matična izdržati procesor koji se na nju stavi.

Ideja je da uzme:

Intel i5-4690k
Asus Z97-P
Kingston HyperX Savage 1600 MHz 2x4GB

Mislim da je ovo stabilnija varijanta. OC-em se neće baviti, možda u nekoj daljoj budućnosti, ali za sada je bitno da sve radi out-of-the-box, bez razmišljanja o napajanju, hlađenju, kompatibilnosti i sl.
Kako mislis nece da OC-uje a uzima i plocu i cpu koji su ko stvoreni za OC?
 
Nece da oc-uje, ali ce da proba. :)
 
pa nije ta ploca bas sampion za oc,da se poigra malo u momentima dokolice i to je to.
 
4,2 i nije sampionski clock.


I dalje stojim da je i7 + H81/B85 mudrija opcija za isti novac.
 
+1.svakako OC na haswell-u i nije neka zabava,dok ne ukljucimo delid i 100+e vodena u pricu...
 
+1. Neka uzme procesor bez K, i h81/b85 plocu. Jer OC "mozda" u buducnosti znaci da mozda i ne :) A i za to mu treba dodatan novac, tj novac za hladjenje. Tako da bolje prva varijanta, nece primetiti razliku izmedju K i nonK i ustedece novac.
 
Poslednja izmena:
U tom slučaju, dobro je što smo odabrali da ipak ne uzme tu prvu konfiguraciju :). Toga sam se i bojao.

i7 je lepa ideja, ali sledeći i7 procesor je za ~10.000 skuplji od i5. Istina, uštedeo bi možda malo na matičnoj, ali mislim da sa i5 dobija pristojnu konfiguraciju u pogledu i matične i procesora. Razlika između K i non-K procesora je 600 dinara, pa onda ne vidim razlog zašto bi uzimao non-K kad već može K :).

A OC... pa ako može da ide na tu varijantu, zašto ne bi, uvek će mu ostati da u budućnosti kada mu možda usfali snage, uloži u bolje hlađenje i OC-uje mašinu, izvuče još malo potencijala. Ispravite me ako nisam u pravu :).

Memorija, pa, računam da procesor ima ugrađen memorijski kontroler DDR3-1600 MHz, matična takođe podržava 1600 MHz, preko toga samo uz OC, pa sam mislio da ne uzima bržu kad je svakako neće moći iskoristiti.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Nije ti ovo toliko ni loše, ali opet ostaje grejanje procesora, postavlja se pitanje koliko bi efektivno bilo bilo kakvo vazdušno hlađenje. To je dodatna investicija. I naravno, u skorije vreme, jače napajanje. Šta znam... mnogi ovde napisaše da je za gaming Intel prava opcija.

Hvala ti svakako na savetu, ova ploča izgleda baš dobro. Ima još malo vremena, pa ćemo videti na koju će opciju ići.
 
Nakon svih komentara na ove dve strane, veoma cudno bi bilo da na kraju ne uzmes i5 ili i7. :)
 
Sve je to OK, ali ako ti cena igra ulogu... završiće ti posao i taj Fatal1ty 970 i FX-6300 ako je gejming u pitanju, usput će te koštati primetno manje od i5/i7 varijante.
Ja i7 preporučujem samo onima kojima računar treba za posao.
 
Nazad
Vrh Dno