Šta je novo?

antistatički alat

NAS

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2009
Poruke
4,955
Poena
355
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Matična ploča
ASRock B450M Pro4 R2.0
RAM
Kingston FURY KF432C16BBK2/16
GPU
ASUS DUAL-RX580-O4G
Storage
LEGEND 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 Solid State Drive
PSU
RM650x 80 PLUS Gold Fully Modular ATX Power Supply
Kućište
ASUS Prime AP201 MicroATX Case
Monitor
27UL550P-W 27" 4K UHD IPS
Miš & tastatura
Logitech MK235
Mobilni telefon
Menjam ih ko čarape :)
Pristup internetu
  1. Optički internet
pozdrav!

trebam da zamenim hard disk na mac mini-ju i gledao sam na yt klipovima da oni koji menjaju ne koriste nikakav antistatički alat već rukama odvajaju konektore.

sa druge strane kada to rade iz ifixit-a oni koriste: https://www.ifixit.com/Store/Tools/Spudger/IF145-002-2

koliko je ovo bitno koristiti, da li mogu da oštetim mac mini (elektronske komponente) ako rukama budem odvajao te sitne elemente umesto tim antitstatičkim alatom?
 
Za tu radnju ti ne treba ništa naročito, uzemlji se na trenutak na nešto metalno, najbolje radijator za svaki slučaj.
 
uzemljiti se = gurnuti prst u saksiju sa zemljom.
heheheh

ne treba ti da se uzemljish kad radish takve intervencije. ljudsko telo tesko da moze da generise i preko koze ispali toliki napon da osteti elektroniku racunara.
Samo zameni i ne mudruj previse.
 
Meni se dešavalo da kad hodam neko vreme u gumenim/plastičnim papučama po tepihu i posle toga dodirnem npr. česmu, osetim elektricitet. S obzirom da ponekad može biti jako neprijatan, uvek bih pre nego što radim sa elektronikom gledao da dodirnem neki metal i oslobodim se viška elektriciteta.
 
Najjeftinije rešenje je antistatička narukvica sa krokodil štipaljkom. Štipaljku zakačiš negde gde imaš uzemljenja, recimo šasija od kućišta računara je dobro mesto (ovo podrazumeva da računar bude povezan sa uzemljenjem preko napojnog kabla napajanja). Najbolje je upotrebiti kontakt uzemljenja od šuko utičnice, ali tu se treba paziti strujnog udara. Najbezbednije rešenje je kupiti utičnicu sa uzemljenja, skinuti kontakte za fazu i 0 i sprovesti jednu žicu od uzemljenja do narukvice.
 
Nazad
Vrh Dno