Šta je novo?

DVB-T2 STB prekida tokom emitovanja

Grga911

Cenjen
Učlanjen(a)
14.12.2013
Poruke
19
Poena
154
Imam dva STB uredjaja za prijem digitalne zemaljske televizije, različiti prioizvođači. Problem je što oba znaju da izgube signal sa vremena na vreme, probao sam različite antene ali situacija je ista. Da li je moguće da gube signal zbog EMI-ja kojeg mogu da prouzrokuju uređaji na strujoj mreži? Ako je tako da li postoji kod nas neki produžni kabel ili nešto slična što bi moglo efikasno da isfiltrira ove smetnje?
 
Nešto te baš nisam razumeo....

Ali da propitam.

- Da li su ta dva uređaja na dva televizora, ili na jednom televizoru probaš malo jedan, malo drugi uređaj? Ako je ovo prvo, da li izgube signal u isto vreme?
- Koliko traju ti prekidi? Koliko su česti?
- Proveri kvalitet i jačinu signala. To bi trebalo da se može očitati negde u menijima.
- Kako to "izgube signal"? Da li samo na TV nestane slika? Da li u tim trenutcima možeš da uđeš u meni uređaja? Ako možeš, uređaj radi i neće biti da je problem u napajanju.

Smetnje iz mreže ne bi trebalo da utiču na uređaje sa elektronskim (čoper) napajanjima, (a sva novija lelektronika ima takva napajanja). Čak i da imaš smetnje iz mreže, ne postoji jednostavan filter za otklanjanje. Ovi za "zaštitu" što se prodaju samo štite od prenapona, ali ne i od šuma i viših harmonika u mreži. Uređaji koji to otklanjaju su komplikovani i skupi. Ali opet ponavljam, većina kućnih uređaja su imuni na te vrste smetnji.

Najverovatnije imaš problem da ti je signal na donjoj granici prihvatljivog. To bi mogao rešiti boljom antenom, i njenim boljim položajem. Moguće je i da RTS još uvk brlja sa distribucijom DVB-T2 pa im na momente nešto zeza u sistemu. Još je to njima novo.
 
- Da li su ta dva uređaja na dva televizora, ili na jednom televizoru probaš malo jedan, malo drugi uređaj? Ako je ovo prvo, da li izgube signal u isto vreme?
Na dva televizora su i gube signal u isto vreme.
- Koliko traju ti prekidi? Koliko su česti?
Ovo se događa s vremena na vreme i uglavnom ne traju dugo
Kvalitet i jačina se kreću 85-100% za jačinu i 70-100% za kvalitet.
- Kako to "izgube signal"? Da li samo na TV nestane slika? Da li u tim trenutcima možeš da uđeš u meni uređaja? Ako možeš, uređaj radi i neće biti da je problem u napajanju.
Da, mogu da ulazim u menije, na jednom se slika zamrzne a na drugom izbaci da nema signala. Tad kvalitet i jačina idu na 0.
Recimo kad keva šije na mašini blizu jednog od tih STB-ova, jačina i kvalitet fluktiraju i to mi je razumljivo.
Problem je što su oba na različitim antenama, i nisu jedini kojima se to događa.
Npr. kad se sluša radio dogodi se da se s vremena na vreme čuje neko zujanje.
Fora je što je to zujanje non stop isto, kao da pustiš snimak, i kod svih uređaja je u isto vreme.
Jednom sam čak čuo i na kompjuteru preko slušalica isto to zujanje.

Šta to može da izazove, stvarno nisam dovljno obrazovan da bih znao. :D
 
Ako ti uređaji radea izgube signal, onda verovatno do napajanja. Kakve antene imaš? Sobne sa pojačavačima, ili spoljnje/krovne sa/bez pojačanja? I da li svaki uređaj ima svoju antenu, ili si jednu razveo na oba uređaja? Takođe, raspitaj se kod komšiluka da li imaju slične probleme.
 
Jedna je sobna sa pojačivačem, druga je krovna bez pojačivača, tako da svaki ima svoju. Moraću da probam kod komšije da vidim da li će prekidati.
 
Nazad
Vrh Dno