Šta je novo?

Da li se isplati zamena CPU-u na laptopu za neki jaci?

Ma jok, samo PES igram od igrica..
Skupo bre ovo bas, q9100 sam nasao na aliju za 82e..kod nas nema, bar na kp i kupindu.. :(
 
...elem, resen problem. ponovo sam rasturio lap i video da nisam lepo stegao sraf od hladnjaka na chipu za graficku kartu :) ...zaboravio sam :D Sreca pa nisam spalio nista...
Dotegao ga i sad radi super sve :)

Javljam posle utiske :)

Aj malo samo manje zustro ;)

da si pogledao sta ti je greska, znao bi da je do graficke ;)
 
Drugarici je dečko tako nadograđivao CPU u laptopu i posle nije htela da se diže sedmica, pa nije htela ni da se reinstalira pa je morala da instalira Vistu, valjda je ona jedino htela da radi. Pa joj je preselo to majstorisanje (ona mu je rekla da ne dira, al on kao ma ništa se ti ne brini :)
 
radi mi HD bez seckanja :D ...uzeo sam donji deo laptopa HP Compaq 6510b (neispravna ploca, T8100, hladnjak i ventilator, HDD caddy, dvd rw, touchpad, zvucnike i jos neke sitnice) za 1700din.

kada sam rasturio lap, video sam da hladnjak nije isti kao kod mene (moj veci :D ) ventilator je bio iste velicine i oblika, stim sto su "lopatice" bile shire nego na mom lap-u. pretpostavljao sam da time hvata vise vazduha i samim tim bolje hladi pa sam pored procesora stavio i ventilator sa HP Compaq 6510b. Pasta je Titan nano grease i znam da "nije neka" ali je bila jedina u ovoj prodavnici u blizini mene i kostala je 250 din :)

...sta znam. ako imate neki stariji laptop koji vam vrsi posao regularno... mislim da je pametna investicija zameniti procesor :) nije komplikovano nista. treba vam krstasti i ravni srafciger, plasticna "trzalica" il kako se vec zove to za razdvajanje zabica i toreks srafciger odgovarajuce velicine. pamtite gde koji sraf ide i redosled sklapanja (ja sam prvi put slikao za svaki slucaj - sad znam zmurecki da ga rasturim, obzirom da ga "cistim" barem jednom godisnje i menjam pastu) a imate i milion how to na youtube-u :)

edit: komp.jpg ...jel ovo ok za "surfovanje" i kuler koji se vrti na fazon 30%??

edit2: koje drivere da skinem za Ati Mobility Radeon x1350 ? kada iz device managera u win7 idem na update driver, izbaci mi da je to najnoviji driver, ali mu ja nesto ne verujem :D LAZE ME BIL GEJ.TS 100% :)
 
Poslednja izmena:
Na starom Aceru 5738zg uspesno zamenjen T4300 sa T9300,uz postojeci SSD i ext. bateriju od 8,8 Ah postao je vrlo upotrebljiv laptop.
Proc narucen od kineza za 32$,bez carine,nije ES model,vrlo OK investicija.
 
Pozdrav, ako moze mala pomoc :)

Imam Studio Dell 1735 T5750 procesor (2.0GHz/2M/667MHz) Hteo bih da ga pojacam malo ali ne znam koji je odgovarajuci, uzeo bih neki od ovih:

-T7200 2.0Ghz/4M/667
-T7500 2.2GHz/4M/800
-T9400 2.53GHz/6M/1066

koji meni odgovara ili mozete vi meni neki da preporucite. Hvala unapred.
 
Aj skini CPU-z pa pogledaj koji cipset imas na maticnoj ploci. 99% da ti T9400 nece raditi zbog magistrale od 1066mhz. T7500 ce raditi ali to I nije neki upgrade. Juri neki T7700.
 
Najbolji ti je T9500, ali on je skup i tesko se nalazi, posle njega T8300 ili T7700
 
Interesantna mi tema.

B960 -> i3 2310m ili i5 3210m
Jel si radio mozda ovo?

Imam Dell Inspiron N5110 (15R) B960/8/500/GT525, kome za koji mesec istice garancija, pa sam kontao mozda da mu zamenim cpu i zamenim hdd sa ssd-om.
Hteo sam B960 da zamenim sa intel core i5-2520M, oba su Sandy Bridge a koliko vidim i istog socketa G2(rPGA988B) i istog TDPa - 35w
http://www.cpu-world.com/Sockets/Socket%20G2%20%28rPGA988B%29.html
Ako proc imaju isti TDP, jel im potrebno i isto odvodjenje toplote tj. ne postoji razlog da se ovaj greje vise u odnosu na onaj? :D Pitam cisto zbog moguceg problema sa pregrevanjem.

Treba mi vase misljenje jel moguca ova akrobacija i da li se isplati? Ulog bi bio 4-4.5 crvene. Hvala.
 
Ma isti je socket, tako da bi trebalo da radi. Cela ta serija acera 531,571 ima istu plocu, a konfiguracije idu id b880 do i3 3210m...
Pitanje je samo da li se isplati dati tih 4k dinara za taj proc, i da li je dobitak u performansama osetan, ili ne...
 
Hm sad citam po nekim stranim forumima, trebalo bi da moze. To jest moze lagano do ovih i5 podrzanih, eventualno moze biti problem sa i7, valjda neki laptopovi imaju slabiju napojnu granu (taj deo gde se bode ispravljac) na modelima koji ne koriste i-7 proc ako sam dobro razumeo. Mada nisam konkretno nasao za upgrade ovog mog dell-a.

@fingon
Trenutno ne koristim taj laptop, matorci samo citaju mailove sa njega i sluzi za neke excel tabele, bukvalno je kao nov, jos je i folija oko tastature na njemu. :) Al kad bi se ubacio proc i ssd, mislim da bi dobio sa njim neku totalnu drugu dimenziju. Jedino sto bi ove zamene morao sam da radim, posto vidim da cene po servisima idu i do 4 soma, sto mi se onda ne isplati. Definitivno cu morati jos da razmislim, dal sam uopste sposoban da to sam zamenim, al mislim da bi se mnogo dobilo sa ovim apgrejdom.
 
SSD instant upgrade, makar ne cekas 3 minuta ds se podigne sistem :)
Mada, ako racunar koristiš za net, SSD je bacanje para i nepotrebna novotarija.
Tek ako radis sa hiljadama fajlova, koristis ps ili neki program za obradu slike/zvuka ima smisla kupovati.
Bilo je price da ce uskoro cene dole, globalno, pa treba sačekati taj trenutak...
 
Ja sam menjao B950 sa i5-2520M na Asus laptopu, radi bez problema. Po cpubenchmark-u skor je duplo veci, realno oseti se ubrzanje. Mada, istovremeno je stavljen i SSD pa ne znam sta vise doprinosi :)
 
Gde si uzeo proc, koliko te izasla ta akrobacija? Si sam menjao ili nosio u servis?
 
Nasao sam polovan na nasem poznatom sajtu za oglasavanje, da ne reklamiram na slovo K. Kostao me 40e, i3 su obicno oko 30e ali ja sam hteo i5. Jako su retki, srecom nasi dovoze tone neispravnih laptopova od preko pa se nadje rezervnih delova. Ja sam zamenio, nisam nosio u servis. Ako znas da promenis termalnu pastu znaces i ovo, okrene se jedan plasticni sraf, stavi novi procesor i sklopi sve kako je bilo.
 
Nasao sam video tutorijal za moj model, pa ima detaljno kako ide zamena. Seckao sam vec moj desk socket, a ovo je nadam se, lakse od toga. Proc sam video na ebay za 40$, bas taj i5-2520M, ako cu vec menjam gledacu da nadjem i5. Razmislicu jos o ovome, hvala na odgovoru.
 
Ma isti je socket, tako da bi trebalo da radi. Cela ta serija acera 531,571 ima istu plocu, a konfiguracije idu id b880 do i3 3210m...
Pitanje je samo da li se isplati dati tih 4k dinara za taj proc, i da li je dobitak u performansama osetan, ili ne...
Ako si probao,verujem da moze. Ali nema onda trebalo bi,ili si probao ili ne? To ne zavisi samo od socketa,vec i biosa.
 
Imam service manual za laptop.
Gleda se socket i tpu da bude isti kao i procesor koji se menja.
b960 ima 35w tako da je moguce zameniti sa nekim i3 ili i5 sa isto 35w potrošnjom. Ako je bios mator, flashuje se nova verzija pre hvatanja za šrafciger...
 
Pricas li generalno za sve laptopove ili samo za taj? Nema to veza sto ja pricam sa staroscu biosa,vec sa podrzanim procesorima. A na linku koji sam ja postavio jasno pise da hm65 cipset podrzava samo sendi procesore. Zato pitam jesi li probao,ako jesi ili imas prakticna iskustva,bolje mi za moj laptop da jurim ivy,lakse se nalazi. Ali sumnjam da to moze,bar ne na svim laptopovima
 
Poslednja izmena:
Ne znam za taj hm65, meni je hm70 express. Generalno, pogledas svoj cipset, tpu, i gledas sta mozes da nadjes.
Ali ne treba preterivati i pokušavati ubosti neki i7. To mozda i moze da radi, ali pola stvari bice iskljuceno, turboboost...
 
Nema veze sto ti je hm70 cipset, momku koji je postavio pitanje je hm65, nisi obratio paznju kad si predlozio ivy umesto sendi. To na laptopu nemere,samo na desktopu
 
Isplati se menjati CPU ako je u pitanju prelazak sa Pentiuma/Celerona na I5/i7, ili pak sa i3 na i7 na Intelovoj platofrim, prelazak sa i5 na i7 nema zabelezen neki veci gain a ako laptop nema dobro odredjeno hladjenje cesce ce dolaziti do throtlovanja i krajnji rezultat ce biti gori od polaznog.
 
Zamenio sam nedavno na Asus-u M51Va (PM45 čipset) stari T5800 sa P9700 (Najbolji koji postoji, a koji ima manji TDP od originalnog koji je bio bučan). Prezadovoljan sam. Preko 50% brži u većini sintetičkih testova, a i baš se oseti u radu. A povrh svega ređe ventilator ubrzava i baterija duže traje.

T5800 - 2.0 GHz, 2MB keša, 800MHz FSB, 35W, 65nm
P9700 - 2.8 GHz, 6MB keša, 1066MHz FSB, 28W, 45nm, plus sam još dobio VT-x i SSE 4.1

Kao međukorak sam kupio jedan P8600 koji je bio dosta jeftiniji čisto da bih video da li je zamena moguća. I sa njim je računar prodisao toliko da sam odlučio da kupim još brži. Ako je neko zainteresovan za P8600 neka mi pošalje PM :)
 
Isplati se menjati CPU ako je u pitanju prelazak sa Pentiuma/Celerona na I5/i7, ili pak sa i3 na i7 na Intelovoj platofrim, prelazak sa i5 na i7 nema zabelezen neki veci gain a ako laptop nema dobro odredjeno hladjenje cesce ce dolaziti do throtlovanja i krajnji rezultat ce biti gori od polaznog.

Zavisi za koju namenu, generalno da ako je za igre recimo. Sa i3 na i7 DC ne bih rekao da ima potrebe, za quad vec da, ako je hladjenje dobro izvedeno da moze da ohladi isti.

Zamenio sam nedavno na Asus-u M51Va (PM45 čipset) stari T5800 sa P9700 (Najbolji koji postoji, a koji ima manji TDP od originalnog koji je bio bučan). Prezadovoljan sam. Preko 50% brži u većini sintetičkih testova, a i baš se oseti u radu. A povrh svega ređe ventilator ubrzava i baterija duže traje.

T5800 - 2.0 GHz, 2MB keša, 800MHz FSB, 35W, 65nm
P9700 - 2.8 GHz, 6MB keša, 1066MHz FSB, 28W, 45nm, plus sam još dobio VT-x i SSE 4.1

Kao međukorak sam kupio jedan P8600 koji je bio dosta jeftiniji čisto da bih video da li je zamena moguća. I sa njim je računar prodisao toliko da sam odlučio da kupim još brži. Ako je neko zainteresovan za P8600 neka mi pošalje PM :)

Logicno, 45nm zamenio 65nm, manje grejanje, duze radi baterija, bolji/brzi memorijski kontroler, vise kesa, veci radni takt...
 
Imam HP 8470p i u njemu i5-3320m. Moze da se ubaci I7-3632qm , isti je tdp 35w. Zna li nego gde se moze nabaviti taj procesor? Znacilo bi mi full 4 core cpu zbog virtuelizacije koju radim na laptopu.
 
Nazad
Vrh Dno