Šta je novo?

Corsair izbija osigurač

BelThaZoR

Slavan
Učlanjen(a)
13.04.2006
Poruke
801
Poena
370
Napajanje koje pravi problem je čuveni Corsair HX620 tako da ne bih voleo da uđem u istoriju kao prvi čovek kome je crklo :). Koristim ga u kućnom NASu koji radi mesecima bez gašenja, a s obzirom da jedino iole ozbiljno od potrošača su 4 3.5" diska od 4TB (WD Red, po 2 na SATA granama) nemoguće je da je preopterećeno ili bar ja tako mislim. Napajanje savršeno radi nedeljama/mesecima dok ne mora da se kabl za napajanje fizički isključi. Kada ga ubodem nazad u napajanju obavezno zavarniči i izbije osigurač (koji je na 10A). Tada samo vratim osigurač i sve je normalno. Da li je ovo znak da treba da ga menjam ili da nešto nije u redu sa strujom? Recimo na mom računaru koji je vezan na istu fazu (na drugi osigurač doduše na 16A) koje je Seasonic nemam takvih problema.
 
Jel samo taj NAS na tom osiguracu ili ima još nešto?
 
Meni se to redovno događa sa Cooler Master 1250W napajanjem, kada ga iz nekog razloga isključim potpuno iz struje, pa ga posle povežem. Mislim da prosto napajanje ima toliko jak kondenzator, da u momentu povuče previše struje za osigurač. Posle naravno radi normalno.
 
I ja imam HX620 HS, godinama bio u mom računaru, sad je kod klinaca, nisam probao to što pričaš, ali ne verujem da je to neki problem, to bi pre neki elektroničar mogao da objasni ako vidi ovu temu. Inače, ono što ja znam, automatske osigurače imaš različite osetljivosti, imaš one koji izbace na svaku iskricu, ili kad crkne sijalica, itd. pogotovo ako je samo 10A (ili manji od 6A), a imaš i trome osigurače koji na to ne reaguju.
 
Preopterecen nije sigurno, tako da je verovatno osigurač lošijeg kvaliteta ili je defektan. Najlakše je da ga zamenis novim, čisto da proveris dal je do njega. To ti je posao od 10minuta i trošak od 300dinara (obavezno isključi glavnu sklopu ili spusti limitatore kad, tj. ako budeš menjao osigurač)
 
Može biti to što je Dandy napisao, "inrush current" ili maksimalna struja uključenja. Kod hx620 može biti oko 30ak ampera. Ako je osigurač brz, može se desiti da ga ta struja aktivira. Može biti i da je inrush zaštita na napajanju počela da otkazuje pa ne limitira struju koliko treba. Probaj nakaciti napajanje na uticnicu sa većim osiguracem pa vidi kako se ponaša.
 
Poslednja izmena:
Kad smo ugrađivali automatske osigurače stavljali smo neke jako kvalitetne da ne kažem skupe, ali ne mogu da se setim da li su brzi, uglavnom probaću da prespojim na neki od 16A da vidim šta se dešava (lakše mi nego da premeštam ceo NAS :D).

Hvala u svakom slučaju :)
 
Brzi imaju oznaku B, a spori C. U suštini, B se koriste za razvod, C za glavne. Ali ako neki potrošači prave problem (neki motori i sl, tamo bi trebalo ići sa C). Meni na jednoj lampi sijalice, kad god pregore, izbaci mi taj B, pa sam stavio C, jel me neviralo. Inače to iskrenje se redovno dešava kad uključim punjač za tableta ili laptop, sevne munja iz utičnice, hehe, ali sve radi.
 
Poslednja izmena:
@BelThaZoR
Prekidac od napajanja? Izbija li osigurac ako ga palis/gasis na prekidac?
 
Pre će biti da mu izbija osigurač kada uključi napajanje preko glavnog prekidača nakon što prođe dovoljno vremena od kada je napajanje isključeno. Osigurač verovatno neće izletati ako napajanje uključi odmah nakon isključivanja (naravno ovo ne treba probavati ako je nešto priključeno na napajanje), u roku od sekund dve, zato što se kondenzator neće moći isprazniti na vreme.
 
Ne bih rekao da tu punjenje kondezatora ima uticaja. Znam ljude koji su imali stare ves masine (sa ogromnim kondezatorima za pravljenje faznog pomaka) na automatskim osiguracima, pa nisu nikada padali. Al' OK, nista nije nemoguce.

Kako je BelThaZoR pomenuo 'neke skupe osigurace' onda je moguce da imaju zastitu od varnicenja (nesto ovako). Ono sto sam ja primetio je obavezna varnica kada ziv kabl uticem u napajanje. Cak i kada ga mrdas moze se cuti zvuk varnicenja. Nemam kontakta sa elektricarima da pitam za ove zastite na automatima, pa ako neko zna nekog...
 
Prilično sam siguran da su kondenzatori problem, u kombinaciji sa osetljivim osiguračima. Meni često i pojačalo izbije osigurač (matori Philips, 1984. godište :p), kada ga uključim pošto je neko duže vreme bilo odvojeno od mreže.
 
@bmibmc
Automatski zaštitni prekidač je vrlo jednostavna spravica (zato ima i odgovarajuću cenu) sa dve zaštitne karakteristike - termičku za preopterećenje, i elektromagnetnu za kratak spoj. Krivu termičke zaštite možete pronaći u katalozima proizvođača (neznatno varira od proizvođača do proizvođača), a elektromagnetna zaštita koja rezultuje trenutnim prekidanjem se aktivira na 3-5x In za prekidače "B" karakteristike, i 5-10 In za "C".

Varnica se javlja prilikom izjednačavanja potencijala, i nema dovoljnu energiju da pobudi reagovanje zaštitnih prekidača. Za zaštitu od varničenja se koriste Zener barijere i sl. oprema.

http://www.eaton.rs/web/pdf/instalacioni_uredjaji.pdf Na strani 116 se nalazi prikaz zaštitne karakteristike.
 
Meni je u secanju ostalo da se kondezatori jako brzo puno, a da su osiguraci tromiji. Evidentno treba neki apdejt da uradim.
Povescu se izrekom: "...Kad ti vec 3 kaze da si magare, ti otidji i kupi sedlo" :d

Nego, padanje osiguraca je iritantno. Ima li leka?
 
Brzi imaju oznaku B, a spori C. U suštini, B se koriste za razvod, C za glavne. Ali ako neki potrošači prave problem (neki motori i sl, tamo bi trebalo ići sa C). Meni na jednoj lampi sijalice, kad god pregore, izbaci mi taj B, pa sam stavio C, jel me neviralo. Inače to iskrenje se redovno dešava kad uključim punjač za tableta ili laptop, sevne munja iz utičnice, hehe, ali sve radi.

Moeller-ovi, tip B su mi osigurači. Čujem i da za zavarniči blago kad nakačim punjač od mobilnog/tableta/laptopa ali mi ni jedan ne izbaci osigurač :)

@BelThaZoR
Prekidac od napajanja? Izbija li osigurac ako ga palis/gasis na prekidac?

Isto iskače i ako ga na prekidač palim/gasim
 
To nema veze, osigurač po svim parametrima preosetljivo reaguje tako da sam 99% siguran da je neispravan
 
I ja sam 99% siguran da je napajanje, ili neispravno, ili loše dimenzionisano. Na sajtu Corsaira, standardno za potrošačku elektroniku, nema nikakvih dodatnih tehničkih informacija npr. "Inrush surge current". Aut. prekidač ne bi smeo trenutno da isključuje bez bar 30A, osim ako stvarno nije ispravan, što se vrlo (ali baš vrlo) retko dešava.

Jednostavan test je da se ispita napajanje na drugom aut. prekidaču B10, pa da se vidi kako reaguje. Zamena aut. prekidača je takođe jednostavna i jeftina opcija, cena je 2-3 EUR, ali zahteva malo veštine. Pri zameni, po pravilu, treba zadržati isti tip aut. prekidača.
 
Nazad
Vrh Dno