Šta je novo?

Pocetnicka pitanja

Batak

Cenjen
Učlanjen(a)
23.12.2014
Poruke
3,917
Poena
159
Uzeh danas MacBook Pro mid 2012 i, s' obzirom da mi je ovo prvi susret sa istim, imam par pitanja. Instaliran je OS X Yosemite 10.10. Postoji li mogucnost da skrol u browseru bude kao na Windowsu (nekako je sav usporen i klizav)? S' obzirom da ne znam podatke za iCloud prethodnog vlasnika, hocu li imati neke probleme (kao npr. sa iPhone-om i iCloud-om)? Kako se uopste radi reinstalacija sistema na njemu? Hvala unapred
 
Moraces svoj iCloud account da podesis, nisam siguran da li postojeci moze da se obrise ako ne znas password. Najlakse je da registrujes svoj novi iCloud account pa zatim reinstaliras OS X tako sto ugasis Mac, upalis i odmah stisnes i drzis Command + R sve dok se ne pojavi Apple logo. Otvorice ti internet recovery mode iz koga mozes da reinstaliras sistem (da bi obrisao postojece podatke sa particije koristis Disk Utility), pre nego sto krene instalacija sistema trazice ti da se logujes na iCloud/Apple iD, i tada uneses svoj novi account koji si napravio.
 
Poslednja izmena:
Trenutno nije ni unesen iCloud nalog jer me pita da se ulogujem. Znaci nije problem sto ne znam prethodni iCloud?
 
Proveri da li postoji na sistemu, odes u System Preferences, pa iCloud, ako tu nema nista, onda jednostavno napravis svoj novi iCloud pa ga ubacis.
 
Nema nista. Znaci samo napravim nalog i vozim? :)

uploadfromtaptalk1425148000262.jpg
 
Da.
 
Veliko hvala na pomoci. A ima li kakvog resenja za skrol? A i font mi se cini nekako mutnjikav?
 
Veliko hvala na pomoci. A ima li kakvog resenja za skrol? A i font mi se cini nekako mutnjikav?

To je karakteristicno za OS X, stvar navike, ne znam da li postoji neki hack da se to izmeni, moja preporuka je da ostane kako jeste. Konkretno takav skrol je prirodniji i bolji ako koristis touchpad, ako se koristi mouse onda je mozda malo cudno.
 
Poslednja izmena:
Sa touchpad-om je super, ali kada koristim mis uzas. Valjda cu se navici. Imam jos jedno pitanje, prilikom pokusaja instalacije Jave trazi mi sifru za nalog (username je administrator a password ne znam). Moze li se skinuti sifra bez znanja prethodne?
 
Moze da se resetuje password ali je komplikovano ako nisi do sada koristio konzolu. Sema je da boot-ujes single user mode pa onda da resetujes password. Ukratko, ugasis komp, upalis, drzis Command + S, i kada se otvori konzola, pratis uputstva. Pronadji na netu korake sa slikama.
 
За скрол имаш одвојено подешавање за миш и тачпед, па скокни до подешавања (System Preferences -> Mouse) и подеси осетљивост за скрол.
 
Odradio sam to, ali mi je i dalje cudan. Navikao sam na skrol na Winu (iskljucen smooth) pa mi je bas cudno.
Inace, planiram da umesto hdd-a stavim ssd. Posto nikada nisam radio instalaciju OS X moze li pomoc oko toga?
 
Odradio sam to, ali mi je i dalje cudan. Navikao sam na skrol na Winu (iskljucen smooth) pa mi je bas cudno.
Inace, planiram da umesto hdd-a stavim ssd. Posto nikada nisam radio instalaciju OS X moze li pomoc oko toga?

1. Kada na disku vec imas instaliran OS X i startujes internet recovery (Command + R) reinstalirace ti istu/trenutnu verziju OS X.
2. Kada imas nov prazan disk, i startujes internet recovery (Command + R) instalirace ti verziju OS X sa kojom je inicijalno dosao Mac.

Ako hoces Yosemite na praznom disku, skines Yosemite instalaciju sa App store i napravis USB flash install.
http://www.macworld.com/article/2367748/how-to-make-a-bootable-os-x-10-10-yosemite-install-drive.html
 
Znaci ubacim SSD, napravim butabilan fles po ovom uputstvu i instaliram. Je l' on sam nadje drajvere ili je potrebno naknadno ubacivanje? I odakle uopste da ih skidam?
 
Нема тога.
Скоро све иде директним ажурирањем преко Software Update а на теби је само да притиснеш Install.
 
S' obzirom da mi je stiglo sa instaliranim Yosemite-om, odakle da skinem instalaciju da bih napravio butabilan fles?
 
Isteklo vreme za edit.
Gledam sad nesto po netu oko instalacije Windowsa i vidim pominje se samo dual boot. Da li je moguce instalirati samo Windows (a OS X da bude obrisan)? I gde da nadjem drajvere za Win (posto nemam disk od Mac-a)?
 
Poslednja izmena:
Da zgaziš OS X?
Što nisi kupio "win" laptop?
 
Cisto razmisljam, mozda nekad i promenim (zbog igara nekih). A i ovaj mutni font mi ubi oci, a i po netu vidim gomilu zalbi.
 
Cisto razmisljam, mozda nekad i promenim (zbog igara nekih). A i ovaj mutni font mi ubi oci, a i po netu vidim gomilu zalbi.

Имаш Bootcamp ако желиш да инсталираш win, то је једино како можеш то да урадиш на Мекбуку.
А жалбе за мутни фонт су од пар стотина људи на 5+ милиона кварталних купаца мекова.

Овде можеш да погледаш како да ручно измениш font smoothing:
http://osxdaily.com/2014/10/27/change-font-smoothing-text-os-x-yosemite/
 
Probao sam to, ne pomaze. Izgleda da nije sve tako bajno na ovom sistemu kao sto sam cuo. Meni je ovo veci problem nego odredjene nestabilnosti Win-a. Jos jednom, hvala puno na pomoci. :)
 
Шта да ти кажем... ја гурам осму годину са Меком као примарним системом.
Windows користим само за електронско банкарство јер од како имам Steam за Мек, ни игрице не играм на Windows-у.

Можда ти је најбоље да продаш тај лаптоп и узмеш неки Windows лаптоп. Срећно!
 
To je svakako i dalje jedan od najboljih laptopova bez obzira koji OS je u pitanju, osim toga hardver je u potpunosti podrzan na Win7/8. Ako neces da zadrzis OS X na njemu, mozes da obrises sve postojece particije prilikom Windows instalacije, i u tom slucaju ti ostaje samo Windows na njemu. Drajvere skines ovde.
 
Na prvi pogled sam bio odusevljen (izrada, lep displej itd...) ali mi je ubrzo splasnulo odusevljenje. Mozda ga ipak prodam. :)
Hvala svima na odgovorima. Pozdrav
 
Večito pitanje šta je bolje MacOS ili Win, iOS ili WP ili Android. Nema tu bolje lošije, jednostavno drugačije je. Ti se nisi dobro pripremio, tako ti ja savetujem da izdržiš još malo i kad se privilneš nećeš imati znog čega da se vratiš na Win. Ako se to ne desi barem ćeš se mirne duše vratiti na Win. Probao si, nije išlo, i to je to.
 
Vec sam se vratio, nisam izdrzao. Laptop sam prosledio bratu i svi zadovoljni. :)
 
Šta napadate čoveka sad, kako me nervira taj fanboyizam.
Ja imam MBP 15 već 4 godine i nisam se niti navikao niti prestao da govorim da je sistem meni užas u odnosu na win 7.
Presnimiti pesmu na laptop je čitava procedura.
Imao sam i iPhone ista priča, sve to lepo radi, ali Android uz sve svoje nedostatke mi je 1000x bolji.
Jedino sam iPad om prezadovoljan, iako me nerviraju mnogo neke stavri oko iOS.
MBP ću uskoro prodati i uzeti neki Windows ultra book, nikad više ne bi uzeo.
 
Nazad
Vrh Dno