Šta je novo?

CPU Fan error

nerven

Cenjen
Učlanjen(a)
19.11.2013
Poruke
729
Poena
195
Na masini iz potpisa su mi je po drugi put iz cista mira skocile temperature da sam morao da ugasim komp. Nakon paljenja ponovo dobih CPU Fan error, nakon cega sam rastavio komp, proverio da li se nesto otkacilo, povezao ponovo i dobio isti rezultat. Stavih stock intelov kuler, i butuje normalno. Sta mislite da se desava? Pretpostavljam da je CMova pumpa (nadam se da nije)?
 
Istestiraj samo pumpu na neki drugi fan conector ili jos bolje vezi je na neki 12v adapter, pa oslusni da li radi, vrlo moguce da se pokvarila...
 
Pumpu svakako ne bi trebalo da kačiš na 4-pin PWM izvor... možda ploča radi regulaciju obrtaja i pumpa se gasi?
Ventilatore sa neptona nakači na CPU header, a pumpu stavi na neki 3-pin izvor koji uvek daje 12V.
 
Pumpa je na 4pin CPU opt (shta god to bilo na ovoj plochi), na drugom 4pin konektoru je radijator (CPU Fan). Pumpa se chuje i svetli kad upalim komp.
 
Ta ploča izgleda nema ni jedan 3pin priključak, trebalo mi je vremena da proverim jer ASUS na oficijalnom sajtu ima super krš slike od te matične...
Zabodi pumpu na chassis fan3 (ili gde god ti više odgovara), uđi u BIOS i vidi da se na tom konektoru ugasi bilo kakva automatska regularcija brzine, a ventilatore stavi na CPU, tj ostavi gde je.
 
Stavi pumpu na cpu fan, ne na cpu opt fan, i u biosu na cpu fan control stavi disable, asus ti je ploca kao i moja tako da trebalo bi da su te opscije iste, tako ce da ti radi na maksimalnom broju obrtaja, kako i treba da bude. Kod mene je pumpa prikacena na cpu fan (koji je 4pin) a sama pumpa ima 3 pin konektor... Ventilatori sa radiatora idu na chassis fan i njih mozes da stelujes manualno...
 
Poslednja izmena:
Moze jedino opcija da ventovi budu na cpu fan, a pumpa na neki dole konektor, medjutim BIOS kaze idle temp 56 i penje se.
 
nakacio si pumpu kako su ti rekli?na 3pin header i pogasio regulaciju u biosu?onda je crkla,nema sta drugo biti.
 
Ma nema to veze da li je nakacena na 4pin ili 3pin header, stavi je slobodno na taj cpu fan 4pin header i podesi u biosu maksimalni broj obrtaja i to je to, tako je i kod mene ukljuceno a i u uputstvu za moje vodeno hladjenje tako pise, verujem da je kod tog CM-a isto.. Ako ti i dalje tera idle 56c onda je u pitanju kvar pumpe... Uostalom povezi je van kompa na neki adapter od 12v i oslusni da li se cuje protok tecnosti kroz crevo...
 
Poslednja izmena:
I posle 3 i po sata, pumpa nakacena na cpu opt (uvek max rpm) a ventovi na cpu fan (cpu kontrolisano) i butuje, temperature u redu. Najzanimljivija je cinjenica da je tako bilo konektovano dok jutros nije vrisnulo.
 
I posto je komp bio ugasen do zadnjih sat vremena, palim komp nakon uspesnog smaranja sa kulerom i krece cirkus. Prvo kresuje chrome, pa rainmeter, iz cista mira. Restart oboje, pa kresuju pluginovi u chrome. Pa kresuje foobar. Sve u 10 minuta. Restartuem komp. Ista prica. Restart ponovo. Zamrzne nakon dizanja sistema i paljenja core temp. Restart, pa izlazi error na nod32 kako je prso. Nakon toga, pokusam da ga obrisem da ga dignem ponovo, ne da, izbacuje neki van pameti error. Posle 5 min ga obrisem, but u safe mode, ponovo ga dignem. On kao radi ali je pri pokusaju apdejta rekao da postoji neki error. Od tada krecu BSODi. Prvo memory management, pa fltmgr.sys, pa win32k.sys, pa tcpip.sys, pa system service exception. U par navrata restarta medju njima sistem je takodje naleteo na gresku i morao da se restartuje. Elem, sad kad ga upalim, digne sistem i ulogujem se, imam od 1-10 sekundi zavisno od aktivnosti dok ponovo ne kresuje. Pa vas pitam dobri ljudi, W.T.F.!?!?
 
Poslednja izmena:
Pa sta kazu temperature u biosu?
 
Da dodam ntfs file system bsod i kmode exception mode not handeled na listu. I error nakon restarta "missing bfadfcoei.sys" i "ntoskrnl.exe" error code: 0xc0000221.
 
Poslednja izmena:
Proveri OS onda, da ne okrivljujemo hardware, probaj boot live linux ili ako nemaš ništa bitno reinstall windowsa pa javi, mada liči na hardware ali testiraj ovo prvo
 
BSODi su se toliko zaredjali da nemam izbor sem da dignem novi.
 
nema recimo,probaj,jedno pola sata vidi kako ce se ponasa,brauzuj,pusti neku muziku,otvaraj drajvove i fajlove,pa da vidimo sta se desava pa da dalje teoretisemo.
 
Vrisnuo ROG. :D

Stiskaj F8 pre dizanja windowsa i uđi u "safe mod". Takođe izvadi memoriju, očisti kontakte sa gumicom i vrati.

 
al' ce da dodje do sejf moda na ssd-u u ahci-ju i win 8.1 stiskanjem f8mice...
 
al' ce da dodje do sejf moda na ssd-u u ahci-ju i win 8.1 stiskanjem f8mice...

:D

Linux radi ko zmaj. Clear CMOS odradio pre boot-a. Gurnuo sam memtest, pa da vidimo sta kaze.

Edit: kaze 65 gresaka za 4 minuta...
Edit: 43 minuta posle, 1513.
 
Poslednja izmena:
:O
ZOMG!
Ništa... vadi jedan štap memorije testiraj samo jedan, usput ih očisti i zameni im mesta.
 
rezultati memtesta:

Modul 1 na slot 1 - 15007 grešaka
Modul 1 na slot 2 - 0
Modul 1 na slot 3 - ne butuje
Modul 1 na slot 4 - 0

Modul 2 na slot 1 - 1515 grešaka
Modul 2 na slot 2 - 0
Modul 2 na slot 3 - ne butuje
Modul 2 na slot 4 - 7

Moduli 1+2 na slot 1 = 1513 grešaka.
Dalje kombinacije nisam probao.
 
to od klokom ili na stock vrednostima proca i memare?
 
ako si u mogucnosti,iscekiraj pinove na maticnoj,a ram na drugom,proverenom kompu.
 
ili testiraj ram negde ili neki sigurno ispravni ram testiraj na tvoju matičnu, treće nema
Edit: mada s obzirom na prethodni problem možda je matična, najbolje je testirati i nju i ram
 
Poslednja izmena:
ili testiraj ram negde ili neki sigurno ispravni ram testiraj na tvoju matičnu, treće nema
Edit: mada s obzirom na prethodni problem možda je matična, najbolje je testirati i nju i ram

i ja tipujem na to da je matična. probaću negde pa javljam.
 
Nazad
Vrh Dno