Šta je novo?

Intel ploca i procesor

Shimec

Slavan
Učlanjen(a)
26.06.2007
Poruke
2,638
Poena
425
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5800X3D & DeepCool LS520SE
Matična ploča
MSI B550 Gaming Plus
RAM
2x16GB DDR4 3600MHz
GPU
Palit GameRock RTX 4080 OC
Storage
Samsung 860EVO 500GB, Samsung 970 Evo Plus 2TB, Kingston KC3000 1TB
Zvuk
Logitech G Pro X Wireless & HyperX Cloud AlphaS
PSU
NZXT C850
Kućište
MS Industrial Titan II Pro
Monitor
ASUS VG32VQ & LG CX 65"
Miš & tastatura
Logitech G502 Lightspeed & Redragon Vishnu
Ostale periferije
PS5
Laptop
Dell Precission 7760
Mobilni telefon
Samsung S20FE
Pametni uređaji
Samsung Galaxy Watch 6 Classic 47mm
Xiaomi Mi Air Purifier 3C
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pozdrav.

Posle skoro mesec dana navlacenja se servisom za moju maticnu plocu (ASUS M5A99X EVO R2.0) vrlo je verovatno da mi nece dati novu plocu, nego ce mi dati pare (posto je nova ista takva ploca oko 20k dinara, a ja sam je platio oko 13,5k, dakle isplativije im je da me zavlace mesec dana i do kraja da mi daju pare) razmisljam se da skroz promenim platformu. Posto ce mi za kupovinu iste takve ploce faliti 5-6k dinara razmisljam da prodam procesor (FX-8320) i lepo predjem na Intel. Sada, posto dugo nisam pratio Intel i ne razumem se bas najbolje u njihove oznake, chipsetove, serije i slicno treba mi par dobronamernih saveta.

Da li se isplati ici na novu platformu i kupiti nesto u rangu i5 4xxx serije. To je novije podnozje ako sam ja dobro informisan i eventualno bi mogao i sledecu generaciju procesora da stavim. Ili da gledam neku stariju seriju i5 3750k sa Z77 plocom (da li z77 ili z87?). Takodje, imam neku ponudu za i7-4790k sa Asus Gryphon z87 plocom. Da li je to bolja investicija? Medjutim, procesor je bez garancije u ovoj kombinaciji. Da li je rizicno kupovati procesore bez garancije? Napominjem da CF ne planiram, uvek sam za single karticu.

Takodje, budzet je prilicno fleksibilan. Racunam na 13.5k dinara za plocu, mozda oko 120 evra za procesor, i mogao bih jos oko 100-120 evra da dodam. Neke kombinacije (i5 3570 sa z77 plocom) su skoro bez doplate, dok neke bih morao da doplacujem.

Molim za pomoc, priznajem ne razumem se, ali sa spreman da saslusam svaki savet! :)
 
Ako neces da overclockujes, ne treba ti procesor sa K oznakom niti skuplje Z77, Z87, Z97 ploce.

Da li ces uzeti Sandy, Ivy ili Haswell procesor je prakticno svejedno. Mali su tu dobici u performansama, pogotovo u igrama.
Najisplativije ti je da uzmes neku jeftiniju H81 ili B85 plocu (40-70 evra) i preko Madjara ili tu gde imas te fine ponude, neki i5-44xx ili i7-4xxx (ne vise od 260 evra).
Ako uzimas polovno, gledaj da ploca ima bar godinu dana garancije.

Od i7 trenutno nema nekog benefita u 95% igara, ali kad vec uzimas i imas budzet za to, sto da ne... Ionako niko ne garantuje da ce 4 threada biti dovoljno za AAA igre sledece godine.

Sta god uzmes, i5 ili i7, bolje je u igrama od FX-8xxx.
 
Poslednja izmena:
Rizik je ici u wc a nemati toalet papir. Tako je isto i procesor ali ja nikada ne bih razmisljao, retko se kvare i do sada mi se to nikad nije desilo. To je sto se tice procesora.
 
Ok, hvala na brzom odgovoru, mada to sam i ja vec znao :)

Vise me interesuje, koliko je sigurno ici na one jeftine H81 ploce ako bih uzeo procesor bez K. Dakle, neka verzija i5 4460 i h81 ploce na primer? Da li, realno, gubim na pouzdanosti?

Rizik je ici u wc a nemati toalet papir. Tako je isto i procesor ali ja nikada ne bih razmisljao, retko se kvare i do sada mi se to nikad nije desilo. To je sto se tice procesora.

Nije ako imas novina u wc-u :D

Hvala na odgovoru u svakom slucaju. Dakle, moze da se kaze da su pouzdani procesori.

EDIT: Samo jos jedno pitanje, da li ima neki proizvodjac ploca koji izbegavati (ASUS, MSI, Gigabyte) na osnovu iskustava?
 
Poslednja izmena:
Ne gubis nista. Sve te ploce od 40 do 70 evra su istog kvaliteta. Razlika je samo u slotovima, konektorima itd.
Proizvodjac je nebitan.

Slazem se za polovne procesore. Pogotovo ovi Intelovi, posto nemaju iglice kao AMD-ovi, pa nemas nikakve brige da je neko lomio/ceprkao ranije.
 
ja bih isao na haswell u svakom slucaju zbog instrukcija.ako bi te h81 ploce zadovoljile sa konektorima,to restlo para bih ubacio u zakljucan i7,ako si u mogucnosti,nece taj HT da se baci,iako sad za gejming ne donosi neke benefite.malo vise futureproof,a nije bas sad prevelika doplata izmedju zakljucanog jaceg i5 haswell-a i 47x0.sto se tice garancije,narocito za zakljucane procesore nema neke prevelike poente.nema ni za otkljucane,ali to je druga sad prica. :)
 
Pregledao sam neke h81 ploce, i sve imaju samo 3 konektora za zvucnu, dakle line-in, line-out i mic... To mi ne odgovara posto imam 5.1 zvucnike... :\
 
Na kraju je izbor pao na polovne
Intel 3570 + Gigabyte z77x UD5H. Ploca je jos oko godinu dana u garanciji.
 
Malo ispod, 245€. A razmisljam da cu u dogledno vreme da bocnem mozda neku K verziju.
 
+1

K i5 se isplati samo ako se zaludjujes WoT-om,ili nemeres nikako bez overkloka.stekni koji dinar i kad bude para i kad bude vreme predji na 3770k.
 
Naravno, mislio sam na i7 u K verziji. ;-)
 
Samo jos jedno pitanjce. Da li su temperature oko 65 stepeni dobre za i5 3570 prilikom testiranja LinX-om?
 
U igrama je oko 50-tak stepeni. Mislim na temperature jezgara. Dakle, to su dobri parametri.
 
Nazad
Vrh Dno