Šta je novo?

ASUS K61IC

blue moon

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
25.01.2014
Poruke
5,477
Poena
230
Zdravo ljudi.Imam problema sa laptopom.Kupio sam ga novog pocetkom 2009 ja mislim.U sustini on se ok pokazao medjutim evo o cemu se radi : Ja prilicno vremena provodim za njim i pusac sam i desavalo mi se x puta da mi pepeo upadne u tastaturu pa sam ga nosio vise puta na ciscenje i menjanje paste.
U zadnjih godinu ipo je poceo jace da se cuje kad radi tj zuji i podigao je temperaturu procesora,sad sam merio oko 92c po jezgru,to je bas mnogo?
Narucio sam kuler i koristicu ga od sutra,ali me zanima koliko on realno moze da pomogne tj spusti temperaturu?
Zanima me jel zbog ovolike temperature moze da se desi da laptop crkne tj neka komponenta i sta jos mogu da uradim ako mogu da bezbednije koristim isti,osim da pazim sa pepelom? :)
Hvala.
 
Otvaranje, ciscenje od prasine, zamena paste. Dodatni hladnjak ce mu tesko pomoci mnogo u ovoj situaciji.
 
Znaci tako?Nervira me da ga svakih mesec dana nosim u servis na ciscenje?Zar kuler ne moze da spusti temperaturu do 10 c nize?
 
Jel kriticno sto je temperatura procesora po jezgru oko 92/93 c ?
 
Kriticno je, odgovoreno ti je da cistis ako hoces da imas laptop ako ne bacices ga. Termalne paste nema totalno a prasine i katrana verovatno mnogo.
 
svaki mesec da cistis laptop zato sto si pusac ????
ovde nesto smrdi a nije duvanski dim :)
ti brate i da radis u fabrici pamuka na klasifikaciji ne bi trebao da ga cistis toliko cesto.
tu je problem neke druge prirode.

Kakve su tu temperature kad je laptop ociscen, bez opterecenja i sa opterecenjem?
Koliko se cuje taj tvoj ventilator kad vrti, jel zuji grebe stuca?
Koja je konfiguracija?
 
Mozda da promenis servis? Da li ti oni uopste menjaju pastu i ciste hladnjak? Kakve su temperature nakon uzimanja sa servisa? Gde ti stoji laptop?
 
Uradio sam sledece,okrenuo ga naopacke i dobro istresao od pepela,i usisivacem malo izduvao otvore tj uduvao,reinstalirao sam sistem i upravo slusam muziku u winampu,u browseru otvoreno 6 tabova i temperatura je sad oko 76 c po jezgru.
Ne znam da li su mi ovi u servisu nesto podvaljivali.
Hvala na savetima ljudi pa ako bude jos nesto pisem.
 
Koja je konfiguracija u pitanju? I dalje je to previsoka temperatura sa tim koriscenjem.
 
Intel Core 2 Duo T5900 2,20 Ghz,4GB DDR2 RAM 800 mhz,Nvdia GT220m sa 1GB DDR2.
Evo sad winamp i jedan tab u browseru po 64 c po jezgru otprilike.
 
Poslednja izmena:
Evo 2h puna kako ga koristim temperatura se popela na 79 c odprilike,ali lap ne zuji i ne cuje se kao pre.U browseru 7 tabova,winamp,skype...
 
Mora to dosta nize. Odnesi u neki normalan servis da to lepo rasture i ociste.
 
Pazi meni je nov radio na preko 60 c cini mi se kad sam ga testirao tada...
 
I meni se greje 2020M preko 70 pri opterecenju , losiji primerci procesora ne opterecuj se , mada bi bilo dobro da stavis novu pastu , meni je bio blizu 90 dok nisam promenio pastu!
 
Pa stavicu mada ima dva meseca od kako je stavljena.Jel normalno tako cesto da se menja?
 
sama zamena paste nece resiti problem

ako se laptop dobro ocisti od prljavstine i ako je zdrav ventilator onda je to dovoljno za odrzavanje

nova pasta moze da spusti temperaturu za par stepeni i to je to, ako se lepo ocisti laptop onda moze da se spusti temperatura i za 20-30 stepeni u extremnim uslovima...

mada sad je pitanje i da li su ti prethodnim servisom zamenili pastu, tako da menjaj servis, mada i ciscenje laptopova nije nuklearna fizika, odvoj 2h pogledaj neki tube video pre toga i sedi za sto i kreni :)

povecane temperature kao sto su kod tebe su sasvim normalne u situaciji ako je ceo sklop vec nacet, pogotovu sto je bilo velikih temperatura i to tesko da ces moci da spustis, ostaje ti da to redovnim odrzavanjem i nekim coolerom drzis pod kontrolom
 
Poslednja izmena:
Pa i ja kontam to sto kazes jer samo sto sam ga okrenuo naopacke i istresao od pepela i usisao posle,digao nov sistem i temperatura je sad za oko 15 c manja.
 
Najverovatnije ne testiraš dobro. TS za taj proc je 85 °C. Ili je u pitanju neadekvatan program, (Aida64 je meni nekako najvernija), ili BIOS ne daje dobra očitavanja. Kod ASUS-a je čest slučaj da bios ne prenosi dobre informacije, i ne samo kod njega.
Ako nisi uradio, uflešuj poslednju verziju biosa, probaj drugi program.
I odnesi taj laptop kod nekog ko stvarno ume da uradi nešto da ti proveri rashladni sistem. Dovoljno je i jedan šraf da nije zategnut kako treba pa da hladnjak ne naleže dobro, možda nije lepo očišćen od ostataka stare paste i adekvatno nanešena nova, možda su narisali kontaktnu površinu, fan i izduvnici da nisu očišćeni od tepiha koji se formira na njima...itd
 
Pa ne znam,trenutno nisam kuci i necu biti neko vreme da ga ponovo testiram,a sto se tice Biosa imam najnoviju verziju odavno flesovanu.
Videcu kad se vratim kako se bude ponasao,ali kazem ne znam kojim programom sam merio tacno,ali kad je bio nov merio je 65 c po jezgru.
 
Poslednja izmena:
Evo o cemu se radi:jos odavno sam menjao displej na ovom Asusu i u tom servisu su mi stavili neki koji izgleda nije original,nisu boje tako dobre i uopste prikaz.E sad ono sto me zanima jeste mogu li ja preko nekog programa da smanjim osvetljenje u Win 7 jer je displej dosta svetao cak i kad se stavi na minimum u podesavanjima.Znaci mogu li preko nekog programa ili kako vec dodatno smanjiti osvetljenje?
 
Možeš:
- Iz drajvera grafičke kartice
- Powermanagement komponente Win-a
- Preko kontrolnih dugmića na tastaturi, ako su instalirani SVI drajveri i dodaci za njihovo adekvatno funkcionisanje
- Postoje i ThirdParty programčiči, ali ih lično izbegavam
 
Nisam uspeo nista da uradim preko Power Managmenta.Aj ako znas neki program reci.
 
Ovde je osvetljenje:

Capture.PNG

Ako nemas onda nisi instalirao dobar drajver za graficku!
 
Instalirao sam drajver.Tu sam i podesio na minimum osvetljenje,lepo sam napisao mogu li dodatno smanjiti osvetljenje na neki nacin? :)
 
Jeste,i to sam pogledao :)
Znaci nema spasa?
 
Nazad
Vrh Dno