Šta je novo?

PAŽNJA kad skidate sa freeware download sajtova!

wwwz

Slavan
Učlanjen(a)
16.10.2011
Poruke
1,896
Poena
200
Iako većina koliko-toliko iskusnih korisnika to zna, dobro je ponoviti za one manje iskusne: skidanje besplatnih programa sa raznih poznatih download sajtova vrlo, vrlo često nosi rizik od instalacije raznih nepoželjnih dodataka!

Evo i dva linka na kojima se priča baš o tome:

Yes, Every Freeware Download Site is Serving Crapware (Here’s the Proof)
http://www.howtogeek.com/207692/yes...oad-site-is-serving-crapware-heres-the-proof/

Here’s What Happens When You Install the Top 10 Download.com Apps
http://www.howtogeek.com/198622/heres-what-happens-when-you-install-the-top-10-download.com-apps/

Zaključak: NIKAKO ne koristiti instalaciju tipa "next, next, next", nego pročitajte -bar bacite pogled - šta piše na instalacionim prozorima!
 
Poslednja izmena:
Kakav je ninite.com po tom pitanju?
 
Pa, da citiram rečenicu sa prvog navedenog linka (ja se slažem sa tom rečenicom!):

"Note that we aren’t talking about Ninite (which we do recommend) in this article because that isn’t so much a download site as it is a service to install software while skipping the crapware."
 
Procitao sam obe vesti.. i mogu da zakljucim da je Windows najjadniji OS koji postoji kada je moguce uvaliti ovoliko smeca. Normalan OS ovo nikad ne bi dozvolio. Na kraju ispade da je sigurnije skinuti krekovan program sa torenta nego koristiti besplatne alternative.
 
Hehe, može i tako da se posmatra :) Zaista bi bilo dobro kada bi M$ uveo neki sigurnosni meganizam koji bi ovo branio.

Mada, ne znam kako je npr. u Linuxu ili OSXu? Šta se tamo dešava kada neko skine instalacioni fajl i pokrene ga, a on uz sebe nosi dodatne instalacije?
 
Treba dobar sandbox i sistem sa dozvolama. Prilikom instalacije u manifestu je zapsiano sta ta app moze i to je to. Kao kod Androida.
 
Aha. Pa, onda možda tu puno mogu da pomognu npr. Avast i Comodo, sa njihovim sandboxovima?

U svakom slučaju, zeznuta situacija za sve one koji se malo razumeju :(
 
Pa necu 3rd party programe za to. OS to mora da radi. Isto tako virus moze da digne sandbox i mislis da ga nema. Samo je pitanja dana kada ce se pojaviti neka nova opasnost na Windowsu.
 
Колико знам, сада и оригиналне верзије фривер и сличних програма скинуте са матичног сајта умеју да увале свашта па није само до посебних сајтова који то нуде. Нисам ни сигуран колико неки такав сајт сме да промени сам програм и ували нешто што само они хоће.
 
Нисам ни сигуран колико неки такав сајт сме да промени сам програм и ували нешто што само они хоће.
Onda je pravo vreme da pročitaš linkovane tekstove, naročito onaj drugi ;)

Inače, u pravu si za to da se crapware može pokupiti i sa zvaničnog sajt :(

@ yooyo: naravno, slažem se...
 
Pa? Ovo je kao neka novost? Diskutovalo se više puta na slične teme. Pitaj boga odkada se uvaljuje sve i svašta, i uz free i uz one plaćene(!) aplikacije. Ili uz "nephodne" propratne softvere (Apple-ov bonžur dodatak npr.). O "legalnim" spajverima i trojancima koji se uvaljuju po nalozima određenih belosvetskih institucija, da ne komentarišemo. A što su tek u modi nazovi downloader-i, uh.
Najbolje je znati šta hoćeš da instaliraš, šta ti treba, uvek propratiti proces instalacije, ići na advanced opcije ako ih ima, i imati aktivan pristojan AVP+AM.
 
Poslednja izmena:
Ninite.com je iz mog ugla resenje 95% ovog problema, da ima utorrent i ccleaner to bi bilo i 98%.

Ko god za ninite nije znao ili ga nije probao, njegovim spominjanjem u temi je dobio odgovor i resenje mnogih problema.
 
nista gore nego kad vam neko trazi da instalirate nesto, krenete na browser a ono 500 pop-upova raznih gluposti, ne mozete da se probijete ni do google-a....
 
Zato ce od win 10 sve da se skida sa njihovog stora , nece biti potrebe da se jure aplikacije po netu. Mada opet ce se naći ljudi kojima to ne odgovara
 
Onda je pravo vreme da pročitaš linkovane tekstove, naročito onaj drugi ;)
Ма јок, не занима ме из више разлога. Мада ми се чини да сам на брзака схватио у ком зецу чучи грм, овде није проблем са конкретним програмима него са новом модом да се програм довлачи инсталером који је на сајту или се скине неки од пар стотина кила па ће он као да инсталира ... и онда успут ували шта год хоће.
Док сам се тиме бавио, нисам видео ниједан разлог да посећујем фривер сајтове. Ако је програм фрај, одем на матични сајт и покупим последњу верзију, а ако из неког разлога хоћу мало старију, онда је пронађем на харду па инсталирам. Приликом инсталација никада не идем на аутоматику (осим ако нисам сигуран да је то ОК) него пешака и пазим шта изаберем. Друга прича је са програмима који морају да се "решавају" али сам и за њих имао проверене изворе.

Пошто бар 4-5 година инсталирам windows тек да се нађе а користим пар програма на њему једном месечно, уопште ме не занимају овакви проблеми. Наравно, никада никоме не бих препоручио скидање фрај програма са било ког сајта осим са матичног као што ћу свакоме да кажем да пази шта кликће. Ако је већ осуђен да користи windows, наравно.
 
Cisto da se ne zaboravi - od kad koristim ninite mene ledja ne bole! :d
 
imao je ninite jedno vreme i utorrent :)
Zar nije upravo na benchu chlanak da Lenovo valda dolazi sa preinstaliranim nekim spyware ? :)
 
Sa povećanjem brzine interneta je došlo i do toga da se upakuju mnogi programi i dodatci za njih. Malwera i adwera je uvek bilo ali programi i dodatci kao browser bars itd nisu malware nago PUP (Potentially Unvanted Programs), legitimni programi protiv kojih antivirusi ne rade ništa (nisu ni npravljeni za to) a i OS ih ne primećuje kao takve. Ako bi oni zabranjivali takve programe, nijedan program nebi mogao da se instalira.
Ima nekoliko "lekova" za to. Prvo je skidanje freeware-a sa sajtova koji vode računa i proveravaju SW prvo da vide dali je nešt "bundled" sa primarnim programom. Major Geeks je prilično dobar sajt što se toga tiče. Drugi lek je da se pazi šta se instalira i pročitaju uputstva i pažljivo bira instalacija. Prošla su izgleda vremena kada se samo pritiskalo Next > next > next. Na kraju, ako se neki PUP ipak provuče, Malwarebytes i slični programi mogu da pronađu i očiste.
Skidanje sa torenta je još rizičnije i mora da se pazi daleko više. Neko reče kako freeware ne treba skidati i upoterbljavati, pa bre ljudi, morao bih da budem milioner u Americi da imam ovoliko plaćenih programa. Uostalom, ima puno malih freeware programa koji rade jednu stvar samo ili su vrlo jednostavni a bogami ima ih i boljih od onih za koje traže gomilu para.
 
Poslednja izmena:
svima nam omiljeni Tek Syndicate ( :d ) ima pristojan video na datu tematiku:

 
ja sam neki dan dohvatio jedan laptop, u browseru je imao 4 reda raznih toolbarova. bilo kakav pokusaj koriscenja sistema je bio besmislen, a nisam znao ni kako da pocnem da ga cistim... razmisljao sam da reinstaliram windows - a onda mislim pa bice isto za 5 dana :)
epilog vlasnica je dobila linux mint i vrlo je zadovoljna...
 
ja sam neki dan dohvatio jedan laptop, u browseru je imao 4 reda raznih toolbarova. bilo kakav pokusaj koriscenja sistema je bio besmislen, a nisam znao ni kako da pocnem da ga cistim... razmisljao sam da reinstaliram windows - a onda mislim pa bice isto za 5 dana :)
epilog vlasnica je dobila linux mint i vrlo je zadovoljna...
Tako je to kad ni ona ni ti neznate šta radite.
 
Uf znam, evo i ja sam pre neki dan prijateljicin LT cistio.
Znaci evo redosleda :D
Programs and features(win7)
AdwCleaner
MalwareBytes
junkWare Removal Tool
HitmanPro 3
Spybot
i kao finish
MSE(nije imala AV!!!)
 
Ninite.com je iz mog ugla resenje 95% ovog problema, da ima utorrent i ccleaner to bi bilo i 98%.

Ko god za ninite nije znao ili ga nije probao, njegovim spominjanjem u temi je dobio odgovor i resenje mnogih problema.

dovoljno je što ima qbittorrent, koji je odličan.

ja kada sam kupio laptop, prva 3 sata sam proveo čisteći preinstalirane gluposti /nisam imao kod sebe win 7 disk
 
Procitao sam obe vesti.. i mogu da zakljucim da je Windows najjadniji OS koji postoji kada je moguce uvaliti ovoliko smeca. Normalan OS ovo nikad ne bi dozvolio. Na kraju ispade da je sigurnije skinuti krekovan program sa torenta nego koristiti besplatne alternative.

Samo je tu da se pljuje Windows, naravno da ima ovako nesto jer je najrasprostranjeniji sistem na svetu, naravno da ce da napadaju na Windows sa ovakvim reklamama, a ne MacOS/Linux koji se nalazi na daleko manjem broju racunara, ne mora da znaci da tako nesto nije moguce uraditi i na ovim sistemima...
 
Samo je tu da se pljuje Windows... a ne MacOS/Linux koji se nalazi na daleko manjem broju racunara...

Itekako je moguće i radi se. Skoro je svratio moj bratanac iz inostranstva, sa novim MAC-om koji naravno nije imao zaštitu. Malo surfovanja, skidanja torenta, i eto ti muka. Navukao je gomilu gluposti. Proguglao sam, dovukao šta treba, očistio prema uputstvu...
Linux već nije interesna zona, s obzirom na veoma malu zastupljenost i profil korisnika.
 
Ovaj članak je poprilično loše napisan i reći ću vam zašto. U tekstu treba da se nabroje downlaod sajtovi koji trpaju đubre uz programe koji se na njima nalaze, a ne oni koji isporučuju nemodifikovan installer. Na primjeru Softpedije su uzeli Unlocker i Delta Toolbar zanemarujući činjenicu da Delta Toolbar nije ubačen od strane Softpedije već je autor programa to uradio. Isto to su uradili i sa MajorGeeksom.
 
Procitao sam obe vesti.. i mogu da zakljucim da je Windows najjadniji OS koji postoji kada je moguce uvaliti ovoliko smeca. Normalan OS ovo nikad ne bi dozvolio. Na kraju ispade da je sigurnije skinuti krekovan program sa torenta nego koristiti besplatne alternative.

Kada bi se citala eula , a ne samo next, next, finish, ne bi dolazilo do pcremovera i ostalih ******stina.
 
Nazad
Vrh Dno