Šta je novo?

Xiaomi Mi Note Pro

Joxy

Cenjen
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruke
3,244
Poena
185
NETWORK
TechnologyGSM / HSPA / LTE
LAUNCH
Announced2015, January
StatusComing soon. Exp. release 2015, January
BODY
Dimensions155.1 x 77.6 x 7 mm (6.11 x 3.06 x 0.28 in)
Weight161 g (5.68 oz)
BuildCorning Gorilla Glass 3 back panel
SIMDual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by)
DISPLAY
TypeIPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors
Size5.7 inches (~74.4% screen-to-body ratio)
Resolution1440 x 2560 pixels (~515 ppi pixel density)
MultitouchYes
ProtectionCorning Gorilla Glass 3
PLATFORM
OSAndroid OS, v5.0.1 (Lollipop)
ChipsetQualcomm MSM8994 Snapdragon 810
CPUQuad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-core 2 GHz Cortex-A57
GPUAdreno 430
MEMORY
Card slotNo
Internal64 GB, 4 GB RAM
CAMERA
Primary13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, dual-LED (dual tone) flash
FeaturesGeo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR, panorama
Video1080p@30fps
Secondary4 MP, 1080p (1/3'' sensor size, 2µm pixel size)
SOUND
Alert typesVibration; MP3, WAV ringtones
LoudspeakerYes
3.5mm jackYes
COMMS
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot
Bluetoothv4.0, A2DP, LE
GPSYes, with A-GPS, GLONASS, Beidou
NFCTBC
RadioTBC
USBmicroUSB v2.0, USB Host
FEATURES
SensorsAccelerometer, gyro, proximity, compass
MessagingSMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM
BrowserHTML5
JavaYes, via Java MIDP emulator
- Fast battery charging: 60% in 30 min (Quick Charge 2.0)
- Active noise cancellation with dedicated mic
- MP4/H.264 player
- MP3/WAV/eAAC+/Flac player
- Photo/video editor
- Document viewer
BATTERY
Li-Ion 3090 mAh battery
Stand-by
Talk time
MISC
ColorsBlack, White, Gold







Чуди ме да ова звер још увек нема тему на форуму или ја нисам успео да је пронађем. :)
 
Nema. :) evo da se upisem i u ovu temu..

Mislim da je pro verzija veliki promasaj. Ogroman ekran plus 2k i baterija samo 3100mah.. Pa mi4 sa 5 incha i 3080mah ima bateriju nesto jacu od proseka. Ovaj pro ako izvuce 4h sot-a da se peva.

Druga mana je cena. Preskup je.. Trebali su da smanje cenu mi4 a ovu da koriguju na dole
 
Poslednja izmena:
Почетна цена је око 470€ ако сам добро срачунао, пише цена на њиховом сајту. И није толико лоше за почетну цену.
Јесте, батерија мало боде очи и практично је то једини већи "недостатак" али ваља сачекати тестове и рецензије, можда испадне на крају да је добро оптимизована. :)
 
Jeste da nije pro. Ali isto izgledaju :)

Xioami Mi Note hands on and first
[YOUTUBE]ZVw2dxg0O8U[/YOUTUBE]
 
Одличан нема шта. :)
Додуше ни на њему батерија није баш најсјајнија по спецификацији али треба свакако сачекати тестове. ;)
 
Poslednja izmena:
http://www.androidpolice.com/2015/0...e-dual-sim-with-lte-cat-9-and-snapdragon-810/

Like the Mi Note, the Pro has the 3D inward curved Gorilla Glass on the front and back of the device, an aluminum frame, and 24-bit/192KHz lossless audio support thanks to the ESS ES9018K2M audio decoder

Mi Note Pro is pushing the envelop of high-end smartphones with all-singing all-dancing all-heating specs. It has a sunlight-optimized 5.7" QHD 2560x1440 display from Sharp that crams 515 pixels per inch, 4G of RAM, a 64GB eMMC 5.0 storage module, a 13MP camera with OIS, dual SIM slots with LTE Cat 9 support, and Qualcomm's feverishly maligned Snapdragon 810 processor. Everything is powered by a 3090mAh battery with Quick Charge 2.0.

Back in January, the Mi Note Pro was said to cost ¥3299 ($532), but the price has now dropped to ¥2999 ($483). That's a very acceptable price for such a hot item.

Zver iako fura s810
 
Xiaomi Mi Note Pro suffering from overheating issues; phablet is equipped with Snapdragon 810 SoC

Some users of the Xiaomi Mi Note Pro are complaining that the phablet has been overheating. That might not sound terribly surprising considering that the device is powered by the Snapdragon 810 SoC. The handset has gone on sale in China starting today, and already there are complaints about units failing completely with burned motherboards. Others have reported burned out screens and displays that don't recognize inputs. Some are complaining that their device is badly overheating when it is used while charging.
 
:) Qualcomm odradio pravi posao za samsung :)
 
^
Ili Samsung za sebe?
Ne loznice ovo je samo mit i Samsungova prljava kampanja protiv ljudi sa kojima su saradjivali do juce a i dalje saradjuju.
 
Znaci i ovo i Nubia otpadaju :(.
Valjda ce biti nesto od Mi5/OnePlusTwo.
 
Ove baš briga za grejanje :D

Xiaomi-Mi-Note-Pro-launch-01.jpg
 
Jedva sam nasao temu za ovaj mob, ima li ga neko i kakvi su utisci? Ima na kp za 140e, pa da li se isplati ili uzeti nov redmi note 4x? Mami me ekran i 4gb rama na ovom :) Naravno polovan za 140 je ovaj.

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno