Šta je novo?

Da li rootovati telefon?

Miksaj

Poštovan
Učlanjen(a)
30.01.2015
Poruke
54
Poena
59
Ovako imam jedno pitanje za sve članove ovog foruma...
Da li da rutujem telefon(LG L5), interesuje me da li će biti sigurnosno loše po telefon u odnosu na fabričko stanje? I kolika je garancija kod Telekoma za telefone? Da li da rootujem ako valja a da traje garancija? Hvala unapred!! :)
 
Mozes da rutujes ama nema da vazi garancija ali to je lg i nema knox mozes da vratis opet na full stock i opet da imas garanciju :)
 
Garancija kod Telekoma (Roaming) je dve godine.
Da li da root-uješ ili ne to već zavisi od tebe i šta želiš da radiš sa telefonom, uglavnom se tel root-uje kako bi se promenio rom i instalirao neki custom rom. Takođe root ti omogućava da petljaš sa sistemskim fajlovima, naravno samo ako umeš to.
 
Pa ne znam, rutovao bih telefon da bih omogućio neke funkcije a i za igre bi mi koristilo. A kada bih rutovao ne znam da li bih instalirao rom, ako bih instalirao, instalirao bih Cyanogen mod sa nekim novijim androidom 4.2 4.3... Pa i koliko je pametno instalirati rom ?
 
Mozes da instaliras rom nije lose ako hoces da eksperimentiras sa romova onda ti treba castim rikaveri TWRP ili CWM i preko nega flesujes rom
 
Generalno, custom ROM-ovi mogu da donesu odredjena poboljsanja, ali cesto imaju neki sitan problem preko koga moze ili ne moze da se predje.. Sve zavisi od korisnika.
Npr.. na Galaxy S2, ja sam koristion Paranoid Android ROM koji je nudio mogucnost skaliranja svake aplikacije posebno, ali je imao bug sa kamerom, koja povremeno puca.
Root nema nikakve veze sa custom ROM-ovima. Root je nesto kao UAC u windowsu.. kada pokusas da uradis nesto sa sistemom, ako nemas root nista se nece desiti, a ako imas root pitace te da li zelis da toj i toj app dozvolis da uradi to i to.
Za custom ROM ti treba CWM recovery ili TWRP recovery. To su unapredjene verzije recovery programa koji se nalazi u svakom androidu. Pokrece se tako sto ugasis telefon pa ga ukljucis sa nekom kombinacijom tastera (zavisi od telefona do telefoa). Kada se pokrene recovery, tu imas razne mogucnosti.. brisanje cache memorije, flash kernela, flash custom rom-a, backup, ...
Najbolje je da odes na XDA, pogledas koje ROM-ove tamo imaju za tvoj telefon, pogledaj za svaki sta radi, a sta ne radi pa odluci sta dalje.
 
Poslednja izmena:
Ljudi ajde da ne otvaram novu temu...Imam trenutno Huawei Y300 nesto pise u opcijama 0100 ...
Hteo sam ga rutovati jer ima malo rama a procitao sam na netu i nasao tutorijal kako od SD kartice napraviti odnosno osposobiti 4 GB RAM-a ali fon mora biti rutovan.
Moze malo uputstvo odnosno savet,gde je najbolje otici na koji sajt za to itd?
Hvala...
 
Drugu sam rootova tel samo da bi mogao da instalira aplikacije na sd karticu...
 
Ja koliko se razumem, od ROM ne moze da se dobije RAM, nikako. Mozda si pogresnk razumeo, memorijska moze samo da posluzi za prebacivanje sistemskih aplikacija, i to samo ako je rutovan telefon, pored normalne upotrebe. Kao RAM memorija ne moze da se uopste koristi. Ako sam pogresio, neka me neko ispravi.
 
Može, napravi se swap particija...
 
A sta mislite o Cyanogen modu posto je on najpopulrnijivpa dal da ga instaliram
 
Odeš na xda i vidiš koji rom se najbolje pokazao za tvoj telefon, i ako ti se sviđa flešneš. :)
 
Ja sam gledao na Cyanogenmod sajtu da ima podržan LG L5 ali da su sve verzije nightly. Koliko je bezbedna verzija nightly u odnosu na stable? Da li je iko ikada probao nightly. Interesuje me zato što nije stable da ne bi riknuo telefon majka bi me ubila, pošto je njen :D . Odlučio sam se za Cyanogen zato što je najpopularniji i kažu da je najbolji. Vaša mišljenja? I kako ću da ga instaliram ukoliko nema nikakvih problema sa nightly verzijama? ROM-ovi se flashuju ako se ne varam preko ovih recovery-a. Čuo sam za Clockworkmod recovery, kako da ga instaliram?
 
Ja od CM6 koristim samo nightly (za telefone koje sam imao nije postojala stable verzija, a i dalje koristim nightly samo sad CM12 :) ), u globalu imaju po neki bug, al' zavisi od telefona do telefona, negde je veci, a negde manji i nebitan.... Bas sam bacio pogled za L5 na xda, i za njega ima CM11 (4.4 kitkat android), a od bug-ova se samo navodi nfc,koji inace skoro niko i ne koristi...A za cwm recovery moras malo sam da se snadjes, ima tutorijala i na xda i na youtube, pa nije tesko da se nadje... :)
 
Ok, video ssam i ja to za kitkat nego nisam biobsiguran zato sto nije okacio CM programer. Znaci mogu da ga instaliram bezbedan je?
 
Nisam uradio, ali kad sam juče gledao nesto na YT i kao da pokrenem CWM i stisnem Power + VolD + Home i fabrički mi se resetuje. Dobro to što se sve pobrisalo ali je memorija (interna) postala mnogo mala odem u podešavanja - memorija pise ukupno 2.5gb a slobodno 300mb. Ja instalirao neke app osnovne i odjednom kaze nema dovoljno mesta. A aplikacije zauzimaju 350mb i jos neki fajlovi 300mb. Molim vas pomozite!!!
 
Pa ne mozes da pokrenes CWM ako ga prethodno nisi ubacio u telefon.... :d
 
Ja sam LG G2 rootovao sa towelroot programom. Prilično jednostavno za one koji nemaju iskustva.
 
Rootovao ili ne , sve jedno je, ne mozes iz njega izbaciti
spijunski softver, sto rece upakovano Snouden u filmu ‚‚Citizenfour‚‚.
 
Da to je ne najveci da ne kazem jedini razlog zasto ljudi rootuju telefone.....

sta sve necu procitati ovde.
 
Skoro svaki program uz koji se rutuje telefon, ima i opciju unroot, ako je u pitanju garancija, mada meni nikada nije jasno, ako se telefon pokvari i ne moze da se ukljuci, d ali u servisu znaju da li je telefon bio rootovan ili ne?
 
Осим у случају када цркне матична плоча, знају да ли је рутован телефон.
 
Ne, ne znaju uglavnom
 
Могу да сазнају, друга ствар је што не проверавају.
 
Ja iskreno mislim da oni to nikada i ne proveravaju, pogotovu ne mogu da provere ako nekome se pokvari telefon. Ja licno rootujem telefon, samo da bih mogao da pobrisem neke aplikacije, koje su fabricke i koje jednostavno i ne koristim
 
Могу да сазнају, друга ствар је што не проверавају.
Naravno da mogu iz to u bar 90% slučajeva ali neće, delom ne znaju, nemaju potreban alat ili jednostavno nemaju interesa da to urade
 
Nazad
Vrh Dno