Šta je novo?

The DirectX 12 Performance Preview: AMD, NVIDIA, & Star Swarm

DAS

Slavan
Učlanjen(a)
12.10.2006
Poruke
4,122
Poena
450
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel Core i7-13700F / Arctic Liquid Freezer II 280
Matična ploča
ASRock Z790 PG Riptide
RAM
Kingston Fury Renegade RGB DDR5 32GB 6400MHz CL32
GPU
Palit GeForce RTX 4080 GameRock OC
Storage
Samsung 1TB 980 Pro
PSU
Seasonic Prime Snowsilent 750W Titanium
Kućište
Thermaltake Level 20 GT
Monitor
Dell Alienware AW3423DW
Miš & tastatura
Corsair K63 Wireless / Dark Core RGB Pro SE
Nastavak price o DX12 iz teme GTX 970 i alokacija memorije:

http://anandtech.com/show/8962/the-directx-12-performance-preview-amd-nvidia-star-swarm

Because Star Swarm generates so many draw calls, it is essentially a best-case scenario test for low-level APIs, exploiting the fact that these APIs can’t effectively spread out the draw call workload over several CPU threads. As a result the performance gains from DirectX 12 in Star Swarm are going to be much greater than most (if not all) video games, but none the less it’s an effective tool to demonstrate the performance capabilities of DirectX 12 and to showcase how it is capable of better distributing work over multiple CPU threads.

Finally, while we’re going to take a systematic look at DirectX 12 from both a CPU standpoint and a GPU standpoint, we may as well answer the first question on everyone’s mind: does DirectX 12 work as advertised? The short answer: a resounding yes.

71450.png


U nastavku su prikazani CPU i GPU skaliranje.

Bringing our preview of DirectX 12 to a close, what we’re seeing today is both a promising sign of what has been accomplished so far and a reminder of what is left to do. As it stands much of DirectX 12’s story remains to be told – features, feature levels, developer support, and more will only finally be unveiled by Microsoft next month at GDC 2015. So today’s preview is much more of a beginning than an end when it comes to sizing up the future of DirectX.

But to that end, it’s clear that DirectX 12 has a lot of potential in the right hands and the right circumstances. It isn’t going to be easy to master, and I suspect it won’t be a quick transition, but I am very interested in seeing what developers can do with this API. With the reduced overhead, the better threading, and ultimately a vastly more efficient means of submitting draw calls, there’s a lot of potential waiting to be exploited.

A vezano za pitanje da li i koliko Maxwell karte podrzavaju DX12 API, jos uvek nema odgovora:

Also absent for the moment is a definition for DirectX 12’s Feature Level 12_0 and DirectX 11’s 11_3. Separate from the low-level API itself, DirectX 12 and its high-level counterpart DirectX 11.3 will introduce new rendering features such as volume tiled resources and conservative rasterization. While all of the above listed video cards will support the DirectX 12 low-level API, only the very newest video cards will support FL 12_0, and consequently be fully DX12 compliant on both a feature and API basis. Like so many other aspects of DirectX 12, Microsoft is saving any discussion of feature levels for GDC, at which time we should find out what the final feature requirements and which (if any) current cards will fully support FL 12_0.

ali sudeci po pokazanim performansama u prvom DX12 benchmark-u, zasluzuju nalapnicu na kutiji.
 
Brisite moju temu, izgleda da je 9serija full dx 12 ludilo, zurka totalna !!!
 
Hmmmm... Ovo pokazuje koliki je krš bio d3d sve do verzije 11.
 
zanimljivo da je mantle za nijansu jaci i da skalira proporiconalno sa snagom karte u odnosu na dx12.
 
Pod pretpostavkom da je ovaj test tacan, treba samo citati ono sto je prikazano na dijagramu.
GTX 980 jaca od R9 290X u DX 11 za 18.4fps. U DX 12 jaca je za 23.9fps a razlika u odnosu 980 u DX 12 modu u odnosu na Mantle je 21.2fps.
Tako da ispada, da ovaj novi DX 12 bolje radi na Nvidia karticama. Ajd, ce da vidimo sta ce stvarno biti.:shock:
 
Poslednja izmena:
Pod pretpostavkom da je ovaj test tacan, treba samo citati ono sto je prikazano na dijagramu.
GTX 980 jaca od R9 290X u DX 11 za 18.4fps. U DX 12 jaca je za 23.9fps a razlika u odnosu 980 u DX 12 modu u odnosu na Mantle je 21.2fps.
Tako da ispada, da ovaj novi DX 12 bolje radi na Nvidia karticama. Ajd, ce da vidimo sta ce stvarno biti.:shock:

Pa AMD jos nije izbacio svoje nove karte. Nije ni merodavno poredjenje nove serije nVidia karti, sa starom serijom AMD karti... To se gleda valjda serija/generacija sa ekvivalentima...
 
A zar to svakako ne bi trebalo biti poredjeno u procentima a ne samo u frejmovima? Mislim, kontam da nikako nije isto da li npr razlika (lupam) 70 u odnosu na 52 frejma ili je 123 u odnosu 101. Veca razlika u frejmovima ali valjda je bitnija relativna razlika u procentima.
 
A kako to da gtx 750ti ima tri puta vise frejmova od 290x u D3D11 kad je 3x slabija karta?
 
A zar to svakako ne bi trebalo biti poredjeno u procentima a ne samo u frejmovima? Mislim, kontam da nikako nije isto da li npr razlika (lupam) 70 u odnosu na 52 frejma ili je 123 u odnosu 101. Veca razlika u frejmovima ali valjda je bitnija relativna razlika u procentima.

Znas matematiku, racunaj sam. :d
 
Pod pretpostavkom da je ovaj test tacan, treba samo citati ono sto je prikazano na dijagramu.
GTX 980 jaca od R9 290X u DX 11 za 18.4fps. U DX 12 jaca je za 23.9fps a razlika u odnosu 980 u DX 12 modu u odnosu na Mantle je 21.2fps.
Tako da ispada, da ovaj novi DX 12 bolje radi na Nvidia karticama. Ajd, ce da vidimo sta ce stvarno biti.:shock:

Kad se malo bolje pogleda vidi se da 290x ima 5,5 puta bolje performanse sa dx12 u odnosu na dx11, a gtx 980 samo 2,5 puta, to znaci da dx12 duplo vise odgovara amd-u nego nvidiji.
 
Nije tako. Ovaj test je sluzio da se promovise Mantle. Posle je nVidija izdala drajver koji je poboljsao performanse u ovom testu (cuveni nVidia drajver koji je usledio kao odgovor na Mantle). Verujem da AMD karte namerno imaju lose rezultate u DX11 modu da bi se pokazalo koliki je napredak Mantle. Posto je DX12 nista drugo do tweakovan Mantle, ovo je jedan od prvih testova gde se meri efikasnost tog API-ja.
 
ja imam ogromne dropove u tom testu i poprilicno sam siguran da CFX ne radi.mantle je u pitanju.
 
G@W
Tweakovan Mantle, to onda objasnjava slicnost u rezultatima dx12 vs mantle, da li to znaci da ce sve amdeove karte koje sad odlicno rade sa mantle odlicno raditi i sa dx12 bez obzira sto su dx11 redy i ne samo to nego ce dobiti drastican boost?
 
Poslednja izmena:
Heh, statistika... Vidim da je svima dobro.
 
Da, sad sam se setio da su nesto pricali da je DX 12 nesto kao Low Level API i da je slican Mantle api-ju.
Po ovom grafikonu, ispada da je Mantle nesto malo efikasniji od DX 12 moda, za AMD karte, ali koliko sam upoznat, DX 12 Low Level API ce raditi za sve igre, dok je Mantle ogranicen samo za odredjene igre.
Ako je tacno da AMD ima ovde manje rezultate nego sto bi trebalo u DX 11 modu, a evidentno je da su manji i nelogicni, onda ce Nvidia, po istoj logici, vise profitirati od DX 12 moda, sto se moze videti i iz ovih rezultata.
 
@De Radicci....ma nije to poenta bila, cifre sam ionako samo parafrazirao radi ilustracije :D....poenta je da bitan napredak u relativnom smislu, sama cifra izrazena u fps nam tu puno ne govori....
 
Poslednja izmena:
Uzmite u obzir da zbog prirode ovog testa ovde imamo best case scenario kad je u pitanju prednost DX12 u odnosu na DX11. U igrama ce razlika biti daleko manja, verovatno otprilike koliko je Mantle doneo AMD kartama protiv DX11.
 
U igrama poput Star Citizena ce razlika biti ogromna izmedju DX11 i DX12. Naravno da multiplatforma poput BF4 ne koristi prednosti novog API-ja jer nije pisana planski da iskoristi sve mogucnosti.
 
Prednost ovakvog API-ja u potpunosti može da iskoristi jedino igra koja je isključivo pisana za njega.
 
Kao i uvek ali tako nešto nikad ne vidimo u praksi.
 
U igrama poput Star Citizena ce razlika biti ogromna izmedju DX11 i DX12. Naravno da multiplatforma poput BF4 ne koristi prednosti novog API-ja jer nije pisana planski da iskoristi sve mogucnosti.

Ako ista BF4 JESTE napravljen da koristi te prednosti. Kao prvo konzole i koriste low lvl API zato i mogu da poteraju sve to sa krsh hardware-om. A velika je razlika izmedju DX11 i Mantle u BF4.
 
Ako ista BF4 JESTE napravljen da koristi te prednosti. Kao prvo konzole i koriste low lvl API zato i mogu da poteraju sve to sa krsh hardware-om. A velika je razlika izmedju DX11 i Mantle u BF4.

Razlika je velika izmedju AMD-ovog DX11 i Mantle. Bice jos mnogo DX11 naslova, i koliko god je DX11 krs, AMD-ova implementacija je mnogo gora od Nvidijine.

bf4-fps.gif

bf4_mp_cpu_4670k.png


Mnogo veci CPU overhead kod AMD-a.
 
Buzzword i hype!

Ali ajde red je da se spomene na IT forumu.

Btw, najveci benefit od DX12 i Mantle-a bi trebao imati low-end CPU. S druge strane kompanije (EA, Ubi) namjerno nece da optimiziraju igre za bas tu kategoriju procesora.

Divotica!
 
Možda je DX12 uzrok rasta cena :d Sa DX12 će i3 i Athlon X4 biti sasvim dovoljni za ozbiljan gaming, pa je potrebno nadoknaditi gubitke. S druge strane, i5 i i7 će uzimati ljudi kojima je to neophodno za posao, bez obzira na cenu :d
 
Pitanje je da li ce vecina igara uopste iskoriscavati to kako treba.
 
Pa kad bi procesori tipa I3, athlon X4, FX4, ili APU uz DX12 ispratili karte Tipa GTX960 ili R9 280/GTX760 to bi bilo dovoljno za neko udobno igranje... ocekivanja su velika od DX12 zeljno cekujem da vidim sta stvarno u praksi donosi, ovi testovi su jedno praksa ce pravo stanje pokazati.
 
Mislim da cemo to videti tek sledece godine. :/
 
Da, videćemo prve rezultate sledeće godine u ovo vreme. Ali kao što kažeš, pitanje je da li će developeri imati želju da optimizuju kod. Sudeći po nekim AAA naslovima u posledenje vreme, stoli ih bojko za optimizaciju :D
 
Nazad
Vrh Dno