Šta je novo?

The DirectX 12 Performance Preview: AMD, NVIDIA, & Star Swarm

Ashes of the Singularity dx12 benchmark je proradio sa catalyst-om koji se pojavio danas.

Razlika u performansama je ~20%.
 
Poslednja izmena:
20% u odnosu na čega? DX11 ili performanse koje su pre nedelju dve objavili na testovima (tamo gde je 290X egal sa 980ti)?
 
U odnosu na dx11.
 
Neće valjda ljudi pobacati Kepler i Maxwell karte samo zato što je izašao Pascal :D

Kad power limiteri pocnu da rade svoje, ima da bacaju i da pevaju kad kupe pascall. A isto ce da rade kada izadje i nextgen pascall ili kako ga vec budu nazvali :D
Furmark lepo pokazuje kako kompleksnost utice na maxwelli gde GPU takt pada za 300-500MHz ispod turba sto je drasticno usporavanje. I onda grafika vise trosi kad igras nego kad radis stability test jer igra koristi vise memorije.

Da li postoji neki fix za zakucavanje drivera u dx12 modu u Ashes of the Singularity? Koristim Win 10 x64 i poslednji catalyst. Vidim da se identican problem javlja i kod crvenih i kod zelenih.

Ja sam isprobao onaj elemental demo i po njemu bi rekao da je dx12 tehnicka varka da se podigne zahtevnost GPU. 10-20% manji fps u odnosu na dx11 mod, 2x vise uzima VRAM (tacnije, uzeo je sve sto je imao), 2x vise RAM, CPU usage isti dok najgori je HDD activity koji je prakticno mrtav u dx11 ne moze da se poredi sa onim sto dx12radi (ide i na 100% u jednoj sceni, ocigledno je da hoce da nas primoraju da koristimo SSD za igre). A tu su i stucanja kada menja scene dok u dx11 radi perfektno.

Iskreno, nadam se da je to samo problem do drajvera ili da je taj demo lose uradjen za dx12, jer u suprotnom ne vidim korist osim za RTS igre u 99% slucajeva (da, mislim cak i na StarCraft 2 i slicno :D)
 
Ja sam isprobao onaj elemental demo i po njemu bi rekao da je dx12 tehnicka varka da se podigne zahtevnost GPU. 10-20% manji fps u odnosu na dx11 mod, 2x vise uzima VRAM (tacnije, uzeo je sve sto je imao), 2x vise RAM, CPU usage isti dok najgori je HDD activity koji je prakticno mrtav u dx11 ne moze da se poredi sa onim sto dx12radi (ide i na 100% u jednoj sceni, ocigledno je da hoce da nas primoraju da koristimo SSD za igre). A tu su i stucanja kada menja scene dok u dx11 radi perfektno.

Iskreno, nadam se da je to samo problem do drajvera ili da je taj demo lose uradjen za dx12, jer u suprotnom ne vidim korist osim za RTS igre u 99% slucajeva (da, mislim cak i na StarCraft 2 i slicno :D)

Evo covek lepo napisao da ima dobitak 20%...ako kod tebe nema to znaci da je prevara?
Kao i kod drajvera dobitci za slabije karte su minorni.
Ko ima malo, malo ce i dobiti...ne dobijaju se performanse iz nicega.
 
Kakva je priča sa gcn 1.0 kartama ?
 
Ja koliko znam, po reklami ima 20% boljitka i ne bi trebalo da bude losije. Mantle je davao koji procenat cak i kad je GPU limited. Cak su i iz MS rekli da bi trebalo da se dobije do 20% bolji fps u odnosu na dx11 kada je scenario GPU limited

dx11 usage i dx12 usage. Nema opravdanja za ovoliku razliku u koriscenju resursa, pogotovo ako je fps manji, dx11 uglabanom ide izmedju 40-50 fps dx12 35-40 sa stucanjem izmedju svake scene. U dx11 je stucnuo samo kad udara cekicem, to je mesto gde dx12 razvali HDD na 90-100%. Ako je vec vise kesirao, zasto onda koristi i HDD vise?! To je cinjenica da je ili dx12 varka da se kupi nov i brzi hw, ili je demo/driver los u dx12. Nazalost nisam testirao sa 8gb ram, mrzelo me da vracam nazad, ali mislim da ne bi pomoglo...

Cak sam i skinuo OC sa CPU (i zaboravio turbo da ukljucim :D), ali vidi se da cak ni GPU usage nije na 100% (mantle uvek zakove u 100% ako je to potrebno)
 
Poslednja izmena:
Sve je ovo jos u fazi razvoja, treba sacekati prave igre i konkretne testove i drajvere...
 
hmm, nece nesto linkovi da rade pa da ih okacim ponovo posto ne moze edit

elemental dx11
elemental dx12

@vuk40, znaci, sav fps koji se dobija optimizacijom drajvera je ustvari pogorsavanje kvaliteta slike?
3fps na 30 je isti procenat kao i 10 na 100fps.
Sto se mantlea tice, kada je CPU slab, sto jaci GPU veci dobitak.

Koliko ja vidim, jedina prednost koju win10 u odnosu na win7 (pa i 8) je dx12.
Ako je ovakva potrosnja resursa normalna u dx12 za ovakav rezultat sa bilo kojom karticom, pa cak i da ima boljitak od tih reklamiranih 20%, onda je dx12 djubre, pogotovo zato sto je sada ocigleno u trendu da se smanji i potrosnja struja, a koriscenje resursa trosi struju.

Iskreno, ja se nadam da to nije problem u dx12 vec u demou ili drajveru. I DA:I je imao manji fps u mantleu kada je izasao (naravno na svim karticama) pa su to ispravili.
Sta je tacno, vreme ce pokazati...
 
Low level pristup hardveru je revolucionaran u windows mikrokosmosu.

E, sad što se win10 neprekidno domunđava sa redmondom, je još uvek nepremostiv problem za dobar broj korisnika.
Ako se to bajpasuje , prelazak je logičan.
 
Ja samo kazem da perpetuum mobile prve vrste nije moguc.
Sto se ovde zeli prestaviti kao DX12...
To je ista fora kao i cuveno "cipovanje" motora.
Sam cip i promene parametara nece usloviti dobitak KS ako ih motor ne poseduje.
Dobitak ce imati samo "azdaje" koje vec to imaju a sputane su sa DX11.
Mi sa nasim "porodicnim vozilima" dobicemo malo bolje naduvane gume i to je sve...:D
 
pa u stvari .... malko ti je lose poredjenje ali ne kompletno ... jer ce oni koji imaju azdaju graficku ... moci lakse da je teraju na ubogom procesoru :) tj procesor kao usko grlo nece biti toliko izrazen :)
 
Prosto je, ako API ima 20% manje GPU overhead-a, to znaci da ili dobijas performanse, ili kartica vise odmara. Svi ovi demoi koji izlaze bi ustvari trebalo da prikazu da je nov API superiorniji od stare verzije, i da je prelazak na novi API logican pristup.
To je poenta price. API sa 20% manje overhead-a, za istu stvar koju prikazuje, daje manji fps i dere sa svim mogucim resursima pa cak je i CPU prakticno potreban jaci jer ima odsakanja koja idu iznad potrebnih za dx11.
Naravno, iako je to demo koji bi trebalo da krajnjem korisniku prikaze sta se dobija (u ovom slucaju gubi) prelaskom na nov API, ne mora da znaci da je uradjen kako treba.
Jedino sto nam preostaje kao validan test je fps u igrama koje imaju i dx11 i dx12, i to u igrama koje prave ljudi sto ustvari optimizuju svoje igre.

Sto se tice samog win10, osim domundjavanja, toliko je funkcionalan da ne moze ni CPU MHz da ocita pravilno cak i bez OC (vidi se i na slikama). Eh, da su samo to utroseno vreme na implementaciju domundjavanja utrosili na nasto pametno...
 
Jedna od korist koju cemo mi sa slabijim kartama imati je ta u vidu hladnijeg procesora.
Ne ocekujem neki drastican rast fps recimo veci od 10-15% ali i to je ponekad dovoljno.
 
Ovo je nekada bio ozbiljan forum...
 
Ali hladniji procesor, lol...:D Zar neko stvarno misli da se sve ovo radi da bi se uštedelo 5 W na nekom CPU kršu? :d
 
Pa nekome je bitno da mu je hladniji procesor, nebitno zbog čega se radi. Samo, vjerovatno će biti više draw call-ova, pa će isto morati da se kupuje novo. Mada, nema šta da se kupuje od ovog mog Sandy-ja pa nadalje.
 
Ali hladniji procesor, lol...:D Zar neko stvarno misli da se sve ovo radi da bi se uštedelo 5 W na nekom CPU kršu? :d

Sigurno ne mislim da je DX12 razvijen zbog toga...svasta, kako si to zakljucio?
I zar nece processor biti hladniji? samim tim sto je manje uposljen?
To je bila konstatacija nista vise...
 
lepo covek objasnio ...

Ma laze! nV je u pravu. Oni su namerno napravili engine da koristi i Async compute da bi AMD imao prednost :D Sada je pitanje zasto UE4 nece koristiti nesto na cemu mogu da se dobiju performanse, ali mislim da je odgovor jasan.

Ja cak mislim da nvidia driveri nisu krivi za 7xx losije performanse (iskreno ne znam o cemu se tacno radi, verovatno novije igre) vec neki hardverski nedostatak, a posto sad optimizuju drajvere samo za maxwell...
Sto se elemental demoa, tice, izgleda da je los port + neki tip nvidia promocije, posto koliko sam video po komentarima tamo u guru download sekciji, imali i drugi problem sa manjim fps dok su neki imali i veci (verovatno maxwell kartice). Uglavnom, nije do samog dx12.

A i sta je lose u tome imati hladniji CPU ili ustedeti 5W? Sto bi mi CPU isao preko 40 kad je toplije u sobi i mozda pomeri CPU fan sa 50% kad ne mora? :D
Sto se potrosnje tice, tu ima toliko hvalospeva, a recimo cinjenica, pod pretpostavkom da je TPU tabela tacna. je da pitcairn koji je izasao jos pre 3.5 godina trosi tek ~20W vise prosecno u igrama od novog 950, dok je razlika izmedju fury X i 980Ti tek ~35W, ~20W anand.Max (furmark) potrosnja je vec nesto drugo. Tako da je i tih 5W mozda nekom bitno!
 
Poslednja izmena:
Sigurno on zna sta ce UE4 koristiti ili nece...
 
Sigurno on zna sta ce UE4 koristiti ili nece...

Nije bas da nece koristiti ali ih nece znacajno koristiti
not all games will be as reliant on draw calls as Ashes of the Singularity (or any RTS); moreover, even the Oxide Games’ dev admits that games developed with Unreal Engine 4 probably won’t show significant use of Async Compute,

Realno, nije nitrous engine dev team (pa samim tim i oxide games) kriv sto nV nije implementirala async shadere na svom hw kad su vec znali da ce ih i dx12 da ih koristi... Ali je bitno da imaju dx12_1 podrsku

@Borat, da li si se ikada zapitao kako je moguce da konzole onako dobro guraju igre? Ukratko objasnjeno, async shaderi ustvari dozvoljavaju da shaderi prakticno odrade vise stvari istovremeno. Mozda ovaj video malo bolje objasni
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno