Šta je novo?

The DirectX 12 Performance Preview: AMD, NVIDIA, & Star Swarm

Koliko vidim, Maxwell ne podržava DX 12_1, već DX 12-1 :d
Lepo od njih. Opet su lažno reklamirali karte. Sreća njihova što većina igara neće koristiti sve mogućnosti DX12 API-ja, pa će i dalje zadržati kakvu-takvu prednost
 
Poslednja izmena:
Koliko vidim, Maxwell ne podržava DX 12_1, već DX 12-1 :d
Lepo od njih. Opet su lažno reklamirali karte. Sreća njihova što većina igara neće koristiti sve mogućnosti DX12 API-ja, pa će i dalje zadržati kakvu-takvu prednost
Maxwell ce ispasti dobar, ali samo za DX11. Sve ostalo je velili fail nVidie. Naravno, oni su naplatili tobozi DX12 support, od kojeg nema nista. Zajedno sa lazima oko 970, sve ovo lici na FX seriju koja je katastrofalno radila u DX9 a bila je DX9 karta.
 
A i sta je lose u tome imati hladniji CPU ili ustedeti 5W? Sto bi mi CPU isao preko 40 kad je toplije u sobi i mozda pomeri CPU fan sa 50% kad ne mora? :D
Sto se potrosnje tice, tu ima toliko hvalospeva, a recimo cinjenica, pod pretpostavkom da je TPU tabela tacna. je da pitcairn koji je izasao jos pre 3.5 godina trosi tek ~20W vise prosecno u igrama od novog 950, dok je razlika izmedju fury X i 980Ti tek ~35W, ~20W anand.Max (furmark) potrosnja je vec nesto drugo. Tako da je i tih 5W mozda nekom bitno!

Hajde razmislite malo. Koliko CPU može biti hladniji ili uštedeti ako se opterećenje sa dva jezgra na 100% i dva na po 60% spusti na jedno jezgro na 100%, jedno na 90% i dva jezgra na 45%? :) Nisu power state-ovi baš toliko podešeni da linearno štede zavisno od svakog procenta opterećenja. I ta ušteda, kada bi je bilo, deluje smešno jer CPU-u opterećenje ide do 90 W (a većini oko 65-80 W). Mislim, ne znam zašto uopšte teoretišemo o potrošnji CPU-a u igri, nije kao da ćeš usred Doom sesije da gledaš 1080p film, niti je to bila namera. Ofsetovanje procesorskog opterećenja ima smisla u nekim scenarijima, međutim, ovde se radi o low level pristupu hardvera da bi se izbeglo kašnjenje jer informacije moraju da idu preko procesora, a ne radi se to sve radi uštede bilo čega, to je suština. Dakle, cilj je ubrzati maksimalno proračunavanja kartice, low level pristup. Ušteda energije je tu poslednja rupa na svirali i pitanje je da li je ima i u kom scenariju/igri uopšte.
 
I posle se ljudi čude zašto nVidia prodaje toliko više karata od AMD-a. Kupiš GTX 600 seriju i posle nešto više od godinu dana vidiš da je osakaćena u odnosu na novu GTX 700 seriju. Onda uživaš oko godinu dana i vidiš da je i ona osakećena u odnosu na GTX 900 seriju, koja na prvi pogled izgleda savršeno. Onda posle godinu dana vidiš da je i ona osakaćena i sad sa nestrpljenjem čekaš GTX 1000 seriju. S druge strane, neko ko je pre 3 godine uzeo HD 7000 seriju, i dalje je koristi i zna da će biti sasvim ok i sledeće godine :d
 
I posle se ljudi čude zašto nVidia prodaje toliko više karata od AMD-a. Kupiš GTX 600 seriju i posle nešto više od godinu dana vidiš da je osakaćena u odnosu na novu GTX 700 seriju. Onda uživaš oko godinu dana i vidiš da je i ona osakećena u odnosu na GTX 900 seriju, koja na prvi pogled izgleda savršeno. Onda posle godinu dana vidiš da je i ona osakaćena i sad sa nestrpljenjem čekaš GTX 1000 seriju. S druge strane, neko ko je pre 3 godine uzeo HD 7000 seriju, i dalje je koristi i zna da će biti sasvim ok i sledeće godine :d

I posle se pitaju gde u AMDu skripi. Pa 'oces 3 godine da koristis karticu i da ne planiras da je menjas... A slicna je prica i sa CPU bila, kupis CPU, pa sledecu generaciju plocu posto ce podrzavati naredne CPU, dok ti intel svaki put proda i chipset i CPU :D Problem je biznis plan gde prave hw koji ne mora da se menja jednom godisnje.

Sto se potrosnje tice, naravno da im to nije bilo bitno kada su pravili dx12, ali CPU trosi vise kada jedno jezgro radi na 100% nego vise jezgra sa balansiranim radom. Nekome je to "bitno", nekom nije. Eto, posle mesec dana stednje, mozda imas dovoljno za zvaku :D U svakom slucaju, CPU ce biti hladniji, a ima dosta onih sto se muce tokom leta.
 
Sreća njihova što većina igara neće koristiti sve mogućnosti DX12 API-ja, pa će i dalje zadržati kakvu-takvu prednost

Postoji mogucnost da igre uopste ne budu koristile DX12. Naravno, osim Microsoftovih i njihovih poslusnika :)

Vec cu poceli sa prljavom igrom tako sto svoje igre prodaju samo na Windows Store.
 
Postoji mogucnost da igre uopste ne budu koristile DX12. Naravno, osim Microsoftovih i njihovih poslusnika :)

Vec cu poceli sa prljavom igrom tako sto svoje igre prodaju samo na Windows Store.

Najbolje je da koriste DX9 koje kriv Nv kad su sklepali takvu arhitekturi koja nije konkurentna u DX12?
Skresali su sve sa maxwelom samo da bi se hvalili kako imaju mocnu arhitekturu i malu potrosnju i sad bi da pritisnu razvojne timove da prave igrice da ne podrzavaju prednosti koje nosi DX12, e pa stvarno tragikomicno.
 
Videćemo kako će se kretati razvoj igara i ko će šta iskoristiti.
If console developers are doing advanced offloading to bolster overall performance (since the Xbox One and PS4 aren’t exactly loaded for bear in the CPU department), then it’s possible that some of those advantages will finally come to the PC space, particularly on games optimized for Xbox One. The PS4’s API is said to be similar to Mantle or DX12 in some particulars, but the Xbox One will use DX12 itself.

We’re not going to draw any early conclusions from such narrow data, but the next 12-18 months should provide evidence one way or the other. As DX12 rolls out to Xbox One, we’ll either see an uptick in the number of games with better GCN optimizations in DX12, or we won’t. Either way, DirectX 12 gives developers far more control over performance tuning and optimizations than DX11 did, and that should help level the playing field between AMD and Nvidia, at least temporarily.
http://www.extremetech.com/gaming/2...n-dx12-amd-vs-nvidia-and-asynchronous-compute
 
Postoji mogucnost da igre uopste ne budu koristile DX12. Naravno, osim Microsoftovih i njihovih poslusnika :)

Ovo je mogao da kaze samo neko ko veze nema sta je DX i sta novi DX 12 donosi.

Vec cu poceli sa prljavom igrom tako sto svoje igre prodaju samo na Windows Store.

Zasto prljava igra, sto prodaju svoj proizvod u svojoj prodavnici?
 
Postoji mogucnost da igre uopste ne budu koristile DX12. Naravno, osim Microsoftovih i njihovih poslusnika :)

Vec cu poceli sa prljavom igrom tako sto svoje igre prodaju samo na Windows Store.

To je zanimljiva mogucnost i poprilicno verovatna, ali cisto sumnjam da MS moze protiv valve-a da ide

Da, problem je bas u tome sto nV tvrdi da imaju async shadere, ali bench igre koji zavisi od njih ne moze da radi sa njima :D Cak i 3Dmark overhead test daje slicne rezultate.

Note: Nvidia has represented to ExtremeTech and other hardware sites that Maxwell 2 (the GTX 900 family) is capable of asynchronous compute, with one graphics queue and 31 compute queues. We are investigating this situation. It is not clear how these compute queues are accessed or what the performance penalty is for using them; GCN, according to AMD, is eight ACEs’ with eight queues each, for a total of 64 queues + a graphics queue.

Ako ima perf penale, ja bi rekao da su nekako emulirani/neki hw bug/nema ih dovoljno jer je ocigledno da na AMD rade i njihova mogucnost ide cak i dalje (ovo dole je sa onog WT linka)
Our use of Async Compute, however, pales with comparisons to some of the things which the console guys are starting to do. Most of those haven’t made their way to the PC yet, but I’ve heard of developers getting 30% GPU performance by using Async Compute.
 
Koga ne mrzi da čita, ovde je dobar tekst o DX12 i AotS rezultatima
http://www.oxidegames.com/2015/08/16/the-birth-of-a-new-api/

Ovo mi se posebno svidelo, šteta što i ostali ne razmišlju u ovom pravcu :)
It should not be considered that because the game is not yet publically out, it’s not a legitimate test. While there are still optimizations to be had, Ashes of the Singularity in its pre-beta stage is as – or more – optimized as most released games. What’s the point of optimizing code 6 months after a title is released, after all? Certainly, things will change a bit until release. But PC games with digital updates are always changing, we certainly won’t hold back from making big changes post launch if we feel it makes the game better!
 
Ovo je mogao da kaze samo neko ko veze nema sta je DX i sta novi DX 12 donosi.

Znam ja sta donosi DX12 ali je to ulaznica za zatvor zvani Windows 10. Mnogi su usli besplatno i trenutno su presrecni ali kada krenu suze i kukanje za par godina...

U pocetku je bilo price da nece biti DX12 za Windows 7 ali ce kao biti na osmici. Sada se zna da je W10 ekskluziva. Meni ne odgovara da DX12 uspe, ne zato sto je los softver vec zato sto ne zelim da koristim Windows 10. Sva sreca pa postoji alternativa, nadam se da ce ovog puta prevagnuti.

Ne bi imao problem sa DX12 kada bi ga omogucili na Windows 7, poslednjem Microsoftovom operativnom sistemu koji nije spijunsko smece poput Androida.
 
Ni AMD nema sve DX12 featurse ;)
 
Poslednja izmena od urednika:
Znam ja sta donosi DX12 ali je to ulaznica za zatvor zvani Windows 10. Mnogi su usli besplatno i trenutno su presrecni ali kada krenu suze i kukanje za par godina...



U pocetku je bilo price da nece biti DX12 za Windows 7 ali ce kao biti na osmici. Sada se zna da je W10 ekskluziva. Meni ne odgovara da DX12 uspe, ne zato sto je los softver vec zato sto ne zelim da koristim Windows 10. Sva sreca pa postoji alternativa, nadam se da ce ovog puta prevagnuti.



Ne bi imao problem sa DX12 kada bi ga omogucili na Windows 7, poslednjem Microsoftovom operativnom sistemu koji nije spijunsko smece poput Androida.


Offtopic:
http://www.extremetech.com/computin...y-invading-windows-10-features-to-windows-7-8
Sad možeš da pređeš na Win 10 :D
 
Ih bre koja zucna rasprava bukvalno ni oko cega.
Dok DX12 zazivi i Maksvel ce vec zastariti poprilicno, tada ce biti aktuelan Paskal.

Takodje niko ne zna na cemu ce se neka igra tacno bazirati i sta ce od DX12 da koristi, koje "delove".
Trenutna situacija je samo kupovina paznje auditorijuma, fokus na asinhrone sejdere i reklamu za AMD. Mozda poslednja nada da se nesto na trzistu preokrene u njihovu korist.

Za godinu dana niko se ove price nece ni setiti. Do tad sigurno nece biti dovoljno igara sa podrskom za DX12.
 
Ne znam, pošto sam davno isključio Windows 7 :d

Ih bre koja zucna rasprava bukvalno ni oko cega.
Dok DX12 zazivi i Maksvel ce vec zastariti poprilicno, tada ce biti aktuelan Paskal.

Takodje niko ne zna na cemu ce se neka igra tacno bazirati i sta ce od DX12 da koristi, koje "delove".
Trenutna situacija je samo kupovina paznje auditorijuma, fokus na asinhrone sejdere i reklamu za AMD. Mozda poslednja nada da se nesto na trzistu preokrene u njihovu korist.

Za godinu dana niko se ove price nece ni setiti. Do tad sigurno nece biti dovoljno igara sa podrskom za DX12.
Hardver se u proseku menja na 3 godine. Kod nas i u drugim zemljama u razvoju taj period je 4-5 godina, tako da neko ko sada planira kupovinu, hoće da gleda unapred. Pri tom, po pravilu se preskače (bar) jedna generacija hardvera, tako da su Pascal/Arctic Islands namenjeni pre svega vlasnicima GTX 600/700 i HD7000/Rx 200 karti.

Po dosadašnjim najavama, u narednih godinu, godinu i po, trebalo bi da se pojavi 10-ak jakih DX12 naslova, a za 2,3 godine će ih biti svakako više. Kao što je već pisano, DX12 će zaživeti znatno brže nego DX11, pre svega zbog lakšeg portovanja sa konzola. I kao što je Dan Baker rekao, DX12 je sada mnogo zreliji nego što je DX11 bio po izlasku, i nudi mnogo više mogućnosti developerima. Na stranu što će M$ gurati DX12 koliko god može, zbog Win 10.
 
Iz tvojih usta u Bozije usi ;) Tim nekim tokom bi i trebalo da ide. Zato sam i naveo da ce u to vreme danasnja generacija kartica biti uveliko stara.

Sto se tice hardvera mozda je situacija kod nas takva ali u zemljama gde je razvijenija ekonomija kartice se menjaju na godisnjem nivou, cak na svakih sest meseci.

Graficka karta je komponenta koja uvek moze da se promeni i koja se menja zarad boljih performansi i unapredjenja sistema a to je svakom gejmeru neophodno.
Procesor, plocu, memoriju, hardove, to sigurno neces menjati svake godine jer to prakticki dodje kao promena cele platforme. Sad imamo i DDR4, sad vise ni DDR3 ne mozemo da prebacimo na sledecu platformu.

Licno sam korisnik koji volim da kupim novo svake godine ako nova generacija ima zadovoljavajuci skok u performansama. U suprotnom, mozda i preskocim.
 
Poslednja izmena:
Iz tvojih usta u Bozije usi ;) Ali iskreno nisam bas ubedjen da ce to ici bas tako brzo.

Sto se tice hardvera mozda je situacija kod nas takva ali u zemljama gde je razvijenija ekonomija kartice se menjaju na godisnjem nivou, cak na svakih sest meseci.

Graficka karta je komponenta koja uvek moze da se promeni i koja se menja zarad boljih performansi i unapredjenja sistema a to je svakom gejmeru neophodno.
Procesor, plocu, memoriju, hardove, to sigurno neces menjati svake godine jer to prakticki dodje kao promena cele platforme. Sad imamo i DDR4, sad vise ni DDR3 ne mozemo da prebacimo na sledecu platformu.

Licno sam korisnik koji volim da kupim novo svake godine ako nova generacija ima zadovoljavajuci skok u performansama. U suprotnom, mozda i preskocim.

plocu ,cpu i ram ne menjam vec 4 godine, jer nema potrebe, a grafiku normalno treba menjati po potrebi...
 
Ne znam, pošto sam davno isključio Windows 7 :d


Hardver se u proseku menja na 3 godine. Kod nas i u drugim zemljama u razvoju taj period je 4-5 godina, tako da neko ko sada planira kupovinu, hoće da gleda unapred. Pri tom, po pravilu se preskače (bar) jedna generacija hardvera, tako da su Pascal/Arctic Islands namenjeni pre svega vlasnicima GTX 600/700 i HD7000/Rx 200 karti.

Po dosadašnjim najavama, u narednih godinu, godinu i po, trebalo bi da se pojavi 10-ak jakih DX12 naslova, a za 2,3 godine će ih biti svakako više. Kao što je već pisano, DX12 će zaživeti znatno brže nego DX11, pre svega zbog lakšeg portovanja sa konzola. I kao što je Dan Baker rekao, DX12 je sada mnogo zreliji nego što je DX11 bio po izlasku, i nudi mnogo više mogućnosti developerima. Na stranu što će M$ gurati DX12 koliko god može, zbog Win 10.

Pa RX 200 karte su isto sto i 300 serija i dobila je krila sad sa ovim DX12 taman koliko treba da se preskoci Artic Island serija i uzme sledeca kad HBM bude totalno zreo i DX12 pocne da bude sveprisutan u igrama.
 
Upravo o tome sam i ja pričao :)
 
Pa RX 200 karte su isto sto i 300 serija i dobila je krila sad sa ovim DX12 taman koliko treba da se preskoci Artic Island serija i uzme sledeca kad HBM bude totalno zreo i DX12 pocne da bude sveprisutan u igrama.

Kakva krila? To sto radi dobro u Oxideovom benchmarku? Mogu da ti garantujem kada se pojavi prva krstena DX12 igra neces moci ni medium da izvuces sa tom kartom.
 
Covek iz AMD-a ubo poentu: http://www.dsogaming.com/news/amd-t...-today-lists-missing-dx12-features-for-furyx/

“I think gamers are learning an important lesson: there’s no such thing as “full support” for DX12 on the market today.”

Haha. Jel to zbog onog sto su na sva usta pricali kako ce Fury da bude jedina karta koja ce u potpunosti da podrzava DX12?
Sta bi sa clanovima koji su to ovde svakodnevno ponavljali kao papagaji? Necu sad da ih imenujem, nek se sami prepoznaju :d

Strasna demagogija ;)
 
Kakva krila? To sto radi dobro u Oxideovom benchmarku? Mogu da ti garantujem kada se pojavi prva krstena DX12 igra neces moci ni medium da izvuces sa tom kartom.

da si pratio AMD Fury temu .... to sam bas pomenuo .... ni trenutni Nvidia ni AMD modeli nece biti dovoljni za prvu full DX12 igru, kao sto je svojevrmeno geforce Ti 4200 bio slab za Morrowind u full detaljima :) a tad je bio top serija.

ali je ipak lepo da trenutna AMD serija dobije free boost :) koliki god da je free je :)
 
Covek iz AMD-a ubo poentu: http://www.dsogaming.com/news/amd-t...-today-lists-missing-dx12-features-for-furyx/

“I think gamers are learning an important lesson: there’s no such thing as “full support” for DX12 on the market today.”


Kakva krila? To sto radi dobro u Oxideovom benchmarku? Mogu da ti garantujem kada se pojavi prva krstena DX12 igra neces moci ni medium da izvuces sa tom kartom.


Pratim i podižem za još jedan nivo. Mislim da je pitanje hoće li ikada postojati nešto što je "full DX 12 igra", i to ne u ovim kraćim periodima o kojima je reč, već i na neki srednji rok, 2-3-4 godine. Uz ogradu - da je solidna, iole igrana igra i da nije u suštini tech demo. Mensečini™ da je to bila i poenta koju je G@W već izneo u suštini, kada je kritikovao Microsoft i rekao da je moguće da možda neće ni biti DX12 iskorišćenja. Microsoft je, moguće je, okasnio, a u međuvremenu mnoge kredite potrošio. Tržište danas oblikuju igre koje uopšte nisu po svaku cenu eye candy, da ne spominjem silne naslove koji faktički ne podržavaju ni sve DX11 funkcije. Niti će razvojnim timovima biti bitno da koriste baš sve opcije koje im DX12 donosi i koje jesu brojne i teoretski impresivne, ali u praksi tek treba da se vidi u kom će to smeru ići.

Mensečini™ da ćemo tu i tamo dobijati naslove koji će podržavati pokoju funkciju, da će to sve ići umereno i na kašičicu. Uostalom, šta je od najvećih hitova na PCju najavilo "Full DX12", pa čak i delimičnu DX12 podršku? Ovako iz glave, Deus Ex novi, Doom, Starcraft II poslednja ekspanzija, Tom Clancy's Nešto-što-će-ubisoft-uništiti, Call of Duty koji god, Dark Souls 3, For Honor, Rise of the Tomb Raider, Dishonored 2, Battleborn, Xcom 2, Mass Effect Andromeda, Total War Warhammer, Mirror's Edge 2, Mafia 2, South Park 2...neka nova Dota ili Lol, neki novi World of Whatever...Full DX12? Kako da ne. Možda ubace nešto kroz nekakav patch, par meseci nakon izlaska igre. Ostalo će u praksi biti "ako će zahvaljujući samom prisustvu DX12 u sistemu da se omogući nekakav boost, odlično, ako ne, mi se oko toga svakako nećemo cimati". Moje mišljenje.

Ima da izađe i Pascalov naslednik (ili makar naredna njegova iteracija) dok to postane bitno i standardno.
 
ali je ipak lepo da trenutna AMD serija dobije free boost :) koliki god da je free je :)

Super je sto se spinuje ova prica jer potencijalno moze uticati na pad cena nVidia kartica i povecanje udela AMDa koji je u zestokom padu. Ali kao i sto sam kazes, u praksi slaba vajda od ovog benchmarka i rezultata koji se postizu u njemu.

Valjda ce Square Enix da izbaci neki DX12 benchmark. Final Fantasy XV bi trebalo da dolazi sa full DX12 podrskom.
 
Prava stvar je kad se uradi motor koji radi samo sa DX12+ i koristi skoro sve što API nudi, a od takvog naslova smo jako daleko.
Pre će se pojaviti naslednik novog API-a nego što ćemo videti valjanu iskorišćenost ovog aktuelnog.
 
Nazad
Vrh Dno