Šta je novo?

XU1541

Bokasa

Slavan
Učlanjen(a)
30.01.2005
Poruke
162
Poena
320
Pozdrav...
Da li je neko pravio XU1541? Ja sam napravio pločicu, izlemio i dosao do problema kada je trebalo da isprogramiram atmega8. Nemam nikakvog znanja o programiranju, moj programator (GALEP IV) ga programira, ali u download sekciji Spiro Trikaliotisovog sajta nema ni jednog *.hex fajla ( http://opencbm.cvs.sourceforge.net/viewvc/opencbm/xu1541/firmware/ ). Većina fajlova ima *.c ili *.h ekstenziju. Da li neko zna kako ovo da isprogramiram? Hvala znancima unapred.
 
Pa imas ono firmware.hex
kada tu kliknes izadje ti po verzijama pa npr u verziji 1.4 odaberes download i sada dali tako treba meni otvori zadrzaj hex fajla u chromu ali to uzmes i snimis kao hex.

Moze malo detalja oko projekta sta i kako emulira ili bar link ka projektu gde je objasnjemo .
 
Pa imas ono firmware.hex
kada tu kliknes izadje ti po verzijama pa npr u verziji 1.4 odaberes download i sada dali tako treba meni otvori zadrzaj hex fajla u chromu ali to uzmes i snimis kao hex.

Moze malo detalja oko projekta sta i kako emulira ili bar link ka projektu gde je objasnjemo .

Dejane,
Hvala na pomoći.
XU1541 je USB verzija X/XA/XM1541, zapravo usb interface pomoću koga 1541/70/71/81 može da se priključi na PC.
Projekat je opisan na: http://spiro.trikaliotis.net/xu1541
Ja sam koristio izmenjen PCB odavde: http://www.retrocomputacion.com/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?77962.40
Ova druga pločica je jednostavnija, jednostrana, nema doduše dva DIN konektora ali dva zaista nisu potrebna ukoliko se samo povremeno neki d64, d71 ili d81 fajl prebacuje na floppy.
Probacu veceras da isprogramiram atmel pa cu javiti kako je proslo.
Hvala jos jednom
Pozdrav
 
Nema nacemu da zahvaljujes na nekim sajtovima su stvari stvarno cudno organizovane pa nije moguce uvek da se snadjete iz prve ili nesto sto je autor smatro ociglednim jednostavno izmice pogledu.
Citao sam sinoc malo nesto o xu i xum1541
Nestrpljivo ocekujemo rezultate prvih testova.
Mozda bi mogao da se napravi neki univerzalniji uredjaj koji bi mogao i na 3,5 drajvu da snima amiga diskete
 
XUM1541 (ZoomFloppy) je za nijansu bolje rešenje, jer koristi mikrokontroler koji ima hardversku implementaciju USB protokola (XU1541 softverski emulira USB) i samim tim je brži u radu.

E sad, kod nas nema da se nađe tih mikrokontrolera koji se tu koriste... Nešto ih, iskreno, ne nalazim ni na AliExpress-u i eBay-u sem u QFN pakovanju koje je PITA za lemljenje.

Sva sreća, postoje razvojne pločice sa ATMEGA32U4 (koji je kompatibilan sa ATMEGA32U2 koji se koristi u originalnoj implementaciji XUM1541) kao što je Leonardo Pro Micro (Arduino kompatibilan), ja sam se malo pozabavio time danas i došao sam do toga da je sve to proradilo, doduše samo sa 1541 drajvom (na 1571 prijavljuje greške, ali je to, pretpostavljam, do SRQ linije koja se koristi za brzi prenos koj 1571). Inače, pločicu sam uzeo sa AliExpressa i stigla mi je neverovatno brzo...

Kad utegnem firmver do kraja, tako da proradi i serijski i paralelni prenos na svim drajvovima (koje imam pri ruci), ostaviću ovde source i .hex fajl. Do tada evo videa, a ako neko hoće .hex za probu neka mi se javi na PP. Inače, isti .hex bi trebalo da radi i sa Arduino Leonardom, on ima sve pinove mikrokontrolera izvučene pa je malo lakše prilagoditi firmver...

 
Meni XU1541 nije proradio... PC prijavljuje unknown USB device... Nikako ne uspevam da instaliram driver... Doduse, nisam imao nesto ni vremena da se igram tim...
 
OK, evo sređenog xum1541 firmvera za Leonardo Pro Micro pločicu, kao i rasporeda pinova.
Testirano, 101% funkcioniše i serijski i paralelni prenos.

xum1541-promicro.jpg

Preporučujem da se u Pro Micro ubaci Caterina bootloader, pa onda flešuje preko USB-a pomoću avrdude:

Kod:
avrdude -p m32u4 -c avr109 -P comXX -U flash:w:xum1541-PROMICRO-v07.hex
(kod comXX zameniti XX sa brojem serijskog porta na kojem se registruje pločica)
 

Prilozi

  • xum1541-promicro.zip
    545.8 KB · Pregleda: 77
OK, evo sređenog xum1541 firmvera za Leonardo Pro Micro pločicu, kao i rasporeda pinova.
Testirano, 101% funkcioniše i serijski i paralelni prenos.
Po običaju, profesionalno odrađeno... Svaka čast! (po ko zna koji put...)
Nadam se da će biti kakva uživo demonstracija :)
 
Nazad
Vrh Dno