Šta je novo?

Problem sa plocom HELP!!!

samsung

Slavan
Učlanjen(a)
31.07.2004
Poruke
483
Poena
320
Zbog izuzetnog interesovanja na ovoj temi, primoran sam da otvorim novu. :d
3 dana se patim, vise ne znam sta da radim. :wall:
CPU - Phenom 955 BE
Ram - 2x2 Mushkin + 2x2 Kingston ( Kingston je nova, kupljena pre mesec dana )
MoBo - GA-970A-UD3P (rev. 1.0)
SSD - Samsung 840 Evo 120gb
PSU - Chieftec 650 CFT
GPU - Rade 5770

* ( napomena - iste komponente ali na staroj ploci su radile pefektno ! )

Nakon problema opisanih u gore spomenutoj temi, resio sam da probam problem clean instalacijom Wina na cist SSD
Odradio sam Secure Erase Samsunga putem flasha i to je proslo bez problema.
Umesto Win 7 odlucio sam da instaliram Win 8.1 vodjen nekom idejom da mi se mozda nece desavati to sto se desava.
U biosu provereno da li je za SATA podesen AHCI, podesio optiku za first boot.
Pokrenuta instalacija, ( sad se ne secam da li sam kreirao particiju sa new i apply ili samo samo isao na next ), instalacija prosla bez problema i sistem se digao iz prve.
Win je prepoznao plocu, nista od drivera za ploco nisam instalirao a za AHCI driver sam ostavio MS-ov umesto AMD.
Driver se grafu, zvucnu i to je to. Sve lepo radi, sve deluje ok.
Nakon instalacije Samsung Magician-a, isti lepo vidi SSD, prijavljuje Sata3, AHCi, sve po PS-u.
Kada je sve spakovano, krecem sa testom koji je 2 dana pravio problem pre ove reinstalacije.
Prvi restart prodje normalno.
Drugi i treci takodje prolaze bez problema.
Cetvrti restart - istorija se ponavlja.
Evo sta se desava : Sistem se ugasi na tren i tu kao da zabode. Krene da se dize, vrte se ventovi ( osim na CPU ) ali ne dolazi do posta. To traje neko vreme i kao da zamre ponovo pa krene iz pocetka. Povremeno se desi da se pojavi tamno plavi ekran sa Gigabyte Dual Uefi Bios tekstom ali opet se restartuje i tako u nedogled. Vrlo cesto ni u BIOS ne mogu da udjem! Posle XXX minuta konacno dolazi do restarta i dizanja sistema. Kad se Win ucita, sve radi cakum pakum.
Ukoliko nekom nije jasno sta se tacno desava, mogu da snimim citav proces i okacim video snimak da bi bilo jasnije !!!

Menjao kablove, cackao po biosu, menjao napajanje ( antec 430 ), vadio bateriju, clear cmos, default vrednosti biosa i sta sve nisam radio, vise ni sam ne znam niti se secam. :wall:
Napominjem da kad se sistem digne, sve radi kako treba ali restart je pakao i ocigledno nesto nije u redu ali ne znam vise kako da ustanovim sta nije u redu! Dizanje sistema nakon shutdown-a je u 95% slucajeva normalno.
Nije iskljuceno da sam mozda napravio gresku prilikom instalacije WIn-a, mozda nesto u BIOSU pravi problem, mozda je i ploca falicna.
U BIOSU sam samo podesavao sledece opcije ( nije iskljuceno da gresim u postavkama )
*Napomena : U momentu kada konacno dodje do posta i podizanja sistema, kao da se ventovi jace zavrte, zavrti se i cpu ventu a lampica od mrezne karte zasvetli. Kao da ploca mozda negde gusi isporuku elektricne energije :d

- Boot Option 1 : UEFI ( Samsung SSD .... )
* Napomena : Ovde imam jos jedan listing a to je : PO:Samsung SSD....
- Boot Option 2 : Disable
- Hard Drive BBS Priorites : PO:Samsung SSD... ( samo ova opcija postoji )

OS Type : Other
-Boot Main Select : UEFI Only
-Lan PXE Boot Option : DIsable
-Storage Boot Option Control : UEFI only
Other PCI Device Rom Priority : UEFI OpRom
Vrteo sam uefi, legacy, desavalo se da ne vidi disk pa trazi da definisem boot itd. razne kombinacije sam vrteo.
Ostale opcije u BIOS-u nisu menjane, sve je po defaultu!

Pomagajte ljudi, sta da radim?
Treci dan se zezam sa ovim, ocajan sam :(
 
Jesi li probao da odradiš update BIOS-a? Ja imam GA-970-D3 i imao sam muke sa njom dok nisu uboli BIOS da valja. Imao sam jedno vreme isti taj SSD na njoj i probleme koje sam imao do tada su postali češći. Iako sam do tada par puta radio update, tada sam skinuo poslednju verziju i do sada radi bez problema, da je ne ureknem. :)
 
Nisam, na GB sajtu postoje samo 2 verzije biosa - ova koja se nalazi na ploci i neka beta ali nisam siguran da li bih smeo tu betu da stavim. :/
 
imas dual bios,u prevodu dva bios-a,drugi je tu kao bekap ako nesto podje po zlu sa prvim,tako da mirne duse stavi taj beta bios,meni to deluje kao problem sa biosom,nikako hardverski.
 
Ja bih ovako za pocetak, probaj sa jednom memorijom, pa drugom itd..
 
Skroz sam zaboravio da izvrtim module :wall:
1 - Memorija
2 - Bios
To ce biti sutra na meniju.
Hvala na savetima, javljam rezultate! :)
 
Kingston modulima zamenjena mesta u slotovima ( 2<->4 ) / Mushkin ( uparen ) je u 1 & 3 a Kingston u 2 & 4 /
Vrteo sam par kombinacija i problem sa restartom se javljao sa jednim modulom u 2. slotu.
Stavio sam problematicni modul u 4 slot pa izvrteo razne kombinacije restart/shutdown u vremenskom periodu od par sati i sve je bilo u redu.
Ubacio sam i drugi modul, opet izvrte razne kombinacije restart/shutdown-a i za sada je, da kucnem u drvo, sve ok.
Dan je dug, videcemo sta ce se desavati danas.
 
Obrati paznju sta ti je slot br1, Gigabyte novije ploce imaju prvi sa desne strane.
Slabije memorije sa vecim latencijama i naponom trebalo bi da se stave
na 1 i 3 mesto.
Moguce da ploca ne moze da ih setuje automacki dobro, onda je pozeljno
namestiti latencije i napon rucno, znaci na vrednosti slabijih.
 
Poslednja izmena:
^
Ako sam dobro shvatio prikaz u cpuz, moduli su rasporedjeni suprotno onome sto si ti naveo pa cu im zameniti mesta, najmanji problem.
A rucna podesavanja memorija su vec naucna fantastika za mene :d
 
^
Ako sam dobro shvatio prikaz u cpuz, moduli su rasporedjeni suprotno onome sto si ti naveo pa cu im zameniti mesta, najmanji problem.
A rucna podesavanja memorija su vec naucna fantastika za mene :d
Pa tu smo da pomognemo, to mozemo lako da ti u par koraka objasnimo.
Koje su tacno memorije u pitanju? sta kaze cpu-z koje latencije i naponi?
Tako da znas koje da stavis kao komandne, to jest u prvi i treci slot.
 
Pa tu smo da pomognemo, to mozemo lako da ti u par koraka objasnimo.
Koje su tacno memorije u pitanju? sta kaze cpu-z koje latencije i naponi?
Tako da znas koje da stavis kao komandne, to jest u prvi i treci slot.
U prvom i trecem slotu stoji Kingston a u drugom i cetvrtom stoji Mushkin.

Sto se tice cpu-z, najbolje je ovako :

ram.jpg
 
Dobro je, kingston po latencijama slabiji, mozda u biosu jedino napon
za memorije rucno podesis na 1.65v ili mozda vec stoje, AIDA 64 bi trebalo da pokaze.
 
Aida kaze sledece :
Memory Module Properties :
Mushkin - Module Voltage : 1.5 v
Mushkin - Module Voltage : 1.5 v
( Extreme memory profile : 1.65 v za oba modula )

Za oba modula Kingstona stoji 1.5v ( extreme memory profile ne postoji )
 
Napisao post, restartovao i opet isto.
Cak se pojavi plavi ekran sa logom GB UEFI biosa ali bez i jedne vidljive opcije ( mis aktivan ) zadrzi se par sekundi i opet se zacrni sve i krene restart i posle par pokusaja, digne se sistem.
Sad vise ne mogu da provalim sablon po kojem se desava.
Idem da izluftiram mozak.
 
Velika je razlika u latencijama CL11 i CL7, Kingston ima vece latencije na 1200mhz nego Mushkin na 1600mhz.
Sumljam da ploca moze da ubode sama optimalna podesavanja da rade zajedno.
Mushkin moras da podesis da radi na CL11 verovatno ce raditi sa tim latencijama na 1.50v, a mozda i nece bez 1.65v.
Tako da moras da ides u bios, udji u stavku M.I.T imas Advanced Memory Settings udi tu.
Dole ti stoji Channel A/B Timing Settings, tu namestas latencije po kanalima u B namesti iste latencije kao sto stojiu A.
Svuda ce ti stojati auto, tu udjes i stavis Cl koji ti pise za Kingston 11-11-11-28-39 .
U M.I.T imas i Advanced Voltage Settings i stavku DRAM voltage stoji auto tu udjes i postavis na 1.65v.
Save & Exit..
 
Ok, hvala, sutra cu se pozabaviti tim podesavanjima ali pre toga cu se pozabaviti sa uputstvima sa ovog linka koji sam pronasao malopre:
http://www.tomshardware.co.uk/forum/275856-30-gigabyte-guide i dela "Boot Loops" jer prepoznajem simptome.
Prekontrolisacu sve sto navode kao potencijalne probleme za svaki slucaj.
Nije mi prvo menjanje ploce i sklapanje komponenti i uvek sam jako pazljiv sto se tice toga ali nikad se ne zna a mozda i na kraju ispadne da usb tast/mis prave problem.
Hvala Vuce :wave:
 
Prvo da se zahvalim Vuku na pomoci u samom threadu kao i na pm.
Rucno podesavanje memorija nije dalo rezultate kao ni vadjenje i kombinovanje raznih modula u svim kombinacijama slotova.
Napretka nema, dizanje sistema nakon shutdowna je normalno ali restart pravi problem.
Dosta sam trazio po netu, cest problem je taj tzv boot loop prilikom post-a i to kod raznih ploca a resenja su retka i vrlo individualna.
Mogu da zivim bez restarta, problema u samom radu sistema apsolutno nema ni pod kojim uslovima a kad mi zatreba restart, brze mi je da odradim shutdown.
Cim ugrabim priliku, snimicu klip kako izgleda problem koji imam i sta se desava prilikom restarta pa cu okaciti ovde.
Hvala jos jednom Vuku kao i drugima na savetima.
 
Nebih da otvaram novu temu, pa da postavim pitanje ovde.
Imam jedan problem, svojevremeno mi se polomio USB port na kucistu i posle dve godine resio da ga popravim i sve se to zavrsi i treba ga povezati sa MB i tu nastaje problem radi se o Asus M4A78LT-M LE, kabal koji ide sa front panela sa kucista na sebi ima sledece prikljuce USB 1-, USB 1+, VCC i GND. Gledajuci USB konektor na MB se nalazi USB -, USB +, GND do ovde se sve slaze ali umesto VCC ima USB+5V i NC.
Da li bi trebalo VCC ubosti u USB+5V i drugo sta je NC?
 
Pozdrav.Kao sto si napisao VCC bodes na USB+5V a na NC ne ubacujes nista(ostaje slobodan)
 
Prvo da se zahvalim Vuku na pomoci u samom threadu kao i na pm.
Rucno podesavanje memorija nije dalo rezultate kao ni vadjenje i kombinovanje raznih modula u svim kombinacijama slotova.
Napretka nema, dizanje sistema nakon shutdowna je normalno ali restart pravi problem.
Dosta sam trazio po netu, cest problem je taj tzv boot loop prilikom post-a i to kod raznih ploca a resenja su retka i vrlo individualna.
Mogu da zivim bez restarta, problema u samom radu sistema apsolutno nema ni pod kojim uslovima a kad mi zatreba restart, brze mi je da odradim shutdown.
Cim ugrabim priliku, snimicu klip kako izgleda problem koji imam i sta se desava prilikom restarta pa cu okaciti ovde.
Hvala jos jednom Vuku kao i drugima na savetima.
imao sam ja problem sa nekim hp dc7900,rešenje je bilo ovo
In bios, advanced, power on options, try setting post mode to either Clear Memory or FullBoot.
postavi bios power managment na podrazumevane default vrednosti
 
Poslednja izmena:
....a kao zadnje išao bi na podešavanje biosa f7 default,pa onda nova instalacija win,mislim da je po defaultu legacy
 
Nazad
Vrh Dno