Šta je novo?

Digitalizacija - DVB/T2 - Velika prevara i otimacina?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

dasangalo7

Cenjen
Učlanjen(a)
23.01.2013
Poruke
31
Poena
155
Meni ovo sve mirise na novu pljacku vec busnih dzepova 90% gradjana Srbije!

Naime dodjoh danas kuci na selo, kad baba uspaniceno prica kako su vrsili nekakv popis i kako nece moci da se gleda ni jedan TV program od aprila? Te je nasa "dusa" od drzave pozvala sve penzionere da se upisu i da toboze besplatno dobiju resiver za digitalni prijem signala???

Prvo pitanje, kada je ova nasa nesposobna drzava dala bilo kom njenom stanovniku nesto za Dž! :wall:

Drugo, da li se ta digitalna kasnije placa da bi se mogla gledati na mesecnom nivou? :sceptic:

Trece, zar je moguce da ce sve male Televiziske stanice iz manjih gradova i varosi moci da emituju Digitalni signal? Sto opet znaci da ko od njih nema pare za takvu tehnologiju ili prikljucak, ili godisnji harac drzavi, bice ugasen. Sto opet znaci da ce i onaj mali procenat slobodnih i ne kontolisanih medija od strane NWO biti ugasen i zvaladace totalno medijsko jednoumlje? Kakvo vec ima na RTS-u, Pinku, Prvoj, U92 i ostalim antisrBskim tv kanalima za ispiranje mozga i velicanje vrhovnog vodje???

I ajde sad, ako ja npr, moram da kupim taj DVB/T2 prijemnik i dam min 35evra, ko je uvoznik toga, s obzirom da ce morati da se proda minimum 1.5 miliona takvih uredjaja? Dakle kome punim dzep? Ja na kraju i ne gledam puno TV, jer sve informacije nalzim na netu, ali ima ljudi koji ne znaju ni da ukljuce komp, a kamo li nesto drugo i kojima je zivot bez TV-a, kataklizma? Meni sve ovo mirise na punjenje budzeta, poput onog zkona o novoj prvoj pomoci, kada su vi to morali da kupe! :mad:
 
Ne znam ni kako da komentarišem ovu teoriju zavere....
 
Vrlo si uopšteno i paušalno prišao ovoj temi. Mislim da nisi dovoljno ceo proces pratio svih ovih godina. Po ženevskoj konvenciji od pre desetak godina, sve zemlje MORAJU da pređi na digitalizaciju pošto od juna niko više nije dužan da štiti analogni signal. Drugo, digitalizacijom se oslobađa dobar deo UHF frekvencija (60-69), a kasnije i sve preko 50 koje će se izdati za druge tehnološke stvari, koje će državi doneti prihod od 100 miliona evra. Treće, niko ne nudi besplatno SVIM penzionerima DVB-T2 resivere nego samo ugroženoj grupaciji sa najnižim penzijama, licima koji žive sami i primaju socijalnu pomoć i još užem broju kategorisanog stanovništva. Treće, a kod tebe drugo, to se ne plaća, pošto je na dve godine ukunuta pretplata kao i za analognu koja još uvek ide. Senzacionalistički si otvorio temu, a čudi me, pošto kažeš da infoormacije nalaziš na netu, da u ovo apsolutno nisi upućen, nego ti rekla baba.
 
I sad to znaci da ce svi kanali, bez obzira da li su drzavni tipa rts ili privatni, nakon dve godine morati da se placaju??? I vama je to normalno? Pa ajde ok, ali da nema ni jedna jedina raklama! Za mene je ovo cista otimacina! Narod ovde nema leba da jede, a trba im digitalni signal? Izadjite malo iz Beograda i pogledajte kako se po Srbiji zivi.

Lepo pitam zna li se ko uvozi te resivere i ko kasira od prodaje istih? Ili je to zabranjena tema na forumu?
 
Mislim da se u Vojvodini i Beogradu gase analogni signali vec 28 februara!
 
Pa pretplata se plaćala do prošle godine preko računa za struju, odlukom Vlade Srbije ukinuta je na dve godine i nakon toga će ponovo morati da se plaća, na koj način, videćemo. I to nema nikakve veze sa digitalizacijomm, sve si pomešao. A ko uvozi i ko kasira, vidi na netu ili pitaj babu.:D
 
T2 nije nikakva Obaveza,vec jedina opcija(a ne mora ni to) ,ako ne zelis SatTV,Kablovsku,ili IPTV....nisi u obavezi da kupis T2 Box,koji Drzava nudi,mozes mozda i sam da nadjes i za manje para(opet tvoj izbor..Ni mene niko ne bije po usima da placam IPTV,CS...)....e sad ako ti se vise isplati babi da placas Total,ili IPTV....tvoj izbor....
a kome ide lova od uvoza T2 boxeva....to je neko drugo pitanje...i nije za ovde,a veruj mi nemam nista protiv da znam i TO....:)
 
Kad smo vec kod teorija zavere :) , pitam se kome li ce drzava prodati /ustupiti /iznajmljivati deo oslobodjeno spektra kroz licencu, na ovaj ili onaj nacin i da li to ima neke veze sa prodajom Telekoma...
 
T2 nije nikakva Obaveza,vec jedina opcija(a ne mora ni to) ,ako ne zelis SatTV,Kablovsku,ili IPTV....nisi u obavezi da kupis T2 Box,koji Drzava nudi,mozes mozda i sam da nadjes i za manje para(opet tvoj izbor..Ni mene niko ne bije po usima da placam IPTV,CS...)....e sad ako ti se vise isplati babi da placas Total,ili IPTV....tvoj izbor....
a kome ide lova od uvoza T2 boxeva....to je neko drugo pitanje...i nije za ovde,a veruj mi nemam nista protiv da znam i TO....:)

E to mi kazi. znaci ne zelim i ne treba mi SatTV,Kablovsku,ili IPTV i to znaci da cu i dalje hvatati kanale sa obicnom antenom... tipa TV AS (retka patriotska televizija) i neke totalno nebitne kanale i vecini Srbije nepoznate? Znaci oni ce i dalje da rade, tj da emituju obican signal? Znaci ne zanima me RTS!
 
Nemoj da me drzis za rec,ali mislim da ce te lokalne Tv stanice,koje ima skoro pa svaki grad(kod mene TV Jasenica,Tv Devic),morati da placaju ,ako zele da budu deo nekog paketa,koji se hvata u odredjenom delu Srbije....ne kazem da sam u Pravu...ima ovde neko ko bolje to zna....jer bi u suprotnom znacilo da Analogni signal i dalje sljaka....
 
Odnosno, oni ce morati da plate da "drzavi" da bili emitovani digitalnim signalom. Tako da drzava ima mogucnost da ih ucenjuje i da insistira na jednoumlju. E superiska...
Fino su to oni zamislili.

-Naterace ljude da plate resivere. $
-Naterace TV stanice da plate emitovanje digitalnim signalom. $$
-Ucenjivace stanice ako im se ne svidi sta tamo pricaju.
-Naplacivace gradjanima srbije mesecnu pretplatu za digittalnu. $$$

A sve to zbog digitalnog signala, koji i nije neka tehnologija, jer citiram:

"Da li je HDTV isto što i DTV?

NIJE! Digitalna televizija DTV ne podrazumeva program u visokoj-HD rezoluciji. HDTV je jedan poseban vid digitalne televizije. Po oštrini slike (visini rezolucije) digitalna TV se može podeliti na:
SDTV - Standardna rezolucija. Predstavlja osnovni nivo kvaliteta slike, kako analogne, tako i digitalne TV. Slika može biti i standardnog (4:3) i širokog formata (16:9).
EDTV - Povišena rezolucija od 720×576 piksela s progresivnim ispisom slike i formatom 16:9. Predstavlja prelaz između SD i HD rezolucije
HDTV - Televizija visoke rezolucije. Tim nazivom je obuhvaćeno nekoliko različitih rezolucija. To su:
1920x1080 (1080i, 1080p)
1280x720 (720i, 720p)
1366x768
1024x768 (768p, 720p)
Oznaka HDTV/1080p ukazuje da se radi o slici najvišeg kvaliteta.
Stari tip televizora (standardne rezolucije, formata slike 4:3) se uz povezivanje sa SetTopBox-om može koristiti za prijem digitalnog tv signala, ali ne i za prikazivanje slike visoke HD rezolucije."

I onda ce vecina TV stanica emitovati i dalje praistorijski kvalitet slike, a mi cemo to hvatati na u vecine stanovnistva praistorijskim televizorima, a placacemo kao da je HDTV!!!
Svaka cast Veliki brate. Ovo je sigurno uhodan i oproban scenario sa Zapada za zemlje u "tranziciji".
 
Poslednja izmena:
E to mi kazi. znaci ne zelim i ne treba mi SatTV,Kablovsku,ili IPTV i to znaci da cu i dalje hvatati kanale sa obicnom antenom...
Niko više neće smeti da emituje analogni signal i ne treba. Glupo je da rasipamo frekvencije u etru na mali broj onih u ruralnim područjima koji NE ŽELE da se digitalizuju ili ne smeju da se slikaju da im aparat ne zarobi dušu.

Odnosno, oni ce morati da plate da "drzavi" da bili emitovani digitalnim signalom. Tako da drzava ima mogucnost da ih ucenjuje i da insistira na jednoumlju. E superiska...
Fino su to oni zamislili.
Morali su da imaju licencu/dozvolu (koja se isto nešto plaćala) i da bi emitovali analogni signal. Digitalizacija nema nikakve veze sa politikom ni sa medijskom represijom - prelazak na DVB guraju tehnološki progres i EU u koju toliko želimo da uđemo.

-Naterace ljude da plate resivere. $
Niko te ne tera, možeš da gledaš i u zid. Drugo, socijalno ugroženim kategorijama stanovništa (gde bi možda tvoja baba mogla da se ubaci) ti prijemnici će biti besplatno podeljeni, a da li će i šta ljudi sa njima gledati to je njihova stvar.

-Naterace TV stanice da plate emitovanje digitalnim signalom. $$
Normalna stvar. Etar je ograničen resurs i mora se racionalno koristiti. Emitovanje analognog signala svakako nije racionalno. To što TV stanice imaju veći trošak oko opreme... stara je ionako već za bacanje. Ne znam da je išta u PAL tehnici proizvedeno poslednjih 10 godina.

-Ucenjivace stanice ako im se ne svidi sta tamo pricaju.
Ne fantaziraj. U Srbiji postoje mnogi drugi načini i mehanizmi da se mediji "stimulišu" i "destimulišu" da izveštavaju ovako ili onako, digitalizacija nije jedan od njih.

-Naplacivace gradjanima srbije mesecnu pretplatu za digittalnu. $$$
Opet netačno. Nema nikakve digitalne pretplate. Ako bude postojala ikakva pretplata, postojaće na javni servis (RTS), kao što se i u Engleskoj plaća za BBC.

A sve to zbog digitalnog signala, koji i nije neka tehnologija, jer citiram:
Nisi ti ništa razumeo. Tačno je da DVB prenos ne podrazumeva HDTV format, ali će prijem (prostonarodski slika) biti mnogo bolji.

I onda ce vecina TV stanica emitovati i dalje praistorijski kvalitet slike, a mi cemo to hvatati na u vecine stanovnistva praistorijskim televizorima, a placacemo kao da je HDTV!!!
Svaka cast Veliki brate. Ovo je sigurno uhodan i oproban scenario sa Zapada za zemlje u "tranziciji".
1. Nećemo ništa plaćeti "kao da je HDTV"
2. Kako zamišljaš da ti neko digitalnim signalom nadogradi ili poveća televizor ?!

Onda bi tako mogao i da ti okreči kuću emitovanjem obojenog programa.

Prijem će biti bolji - neće više biti "duhova" i "snega", a ko se otvori za bolji TV imaće i JOŠ bolju sliku. Kvalitetniji formati (1080i) će se postepeno popularizovati i za koju godinu će većina televizija koje imaju frekvencije emitovati u tom formatu.
 
Poslednja izmena:
Imam ja tako jednog drugara koji sve ovo posmatra kao teoriju zavere i koju god cinjenicu da mu izneses ne vredi uvek je on u pravu i kad pocne da se sprovodi digitalizacija ostacemo bez gaca :)
 
Imam ja tako jednog drugara koji sve ovo posmatra kao teoriju zavere i koju god cinjenicu da mu izneses ne vredi uvek je on u pravu i kad pocne da se sprovodi digitalizacija ostacemo bez gaca :)
Pa sad... za gaće ne znam šta da ti kažem, ali bi' mogao da mu iznesem nekoliko tehničkih argumenata koje ne bi mogao da obori. :)
 
Prijem će biti bolji - neće više biti "duhova" i "snega", a ko se otvori za bolji TV imaće i JOŠ bolju sliku. Kvalitetniji formati (1080i) će se postepeno popularizovati i za koju godinu će većina televizija koje imaju frekvencije emitovati u tom formatu.[/QUOTE]

E pa bas ti hvala sto si mi otvorio oci. Ali zar ne mislis da je danasnja Srbija suvise siromasna drzava za digitalnu televiziju, a njena vecina stanovnistva radi za 20000-25000 din (pricam o onima koji rade za privatnike, a ne o partijsko uhlebljenima u drzava preduzeca) ili ne radi u opste. Sta ce nama digitalna? Sta ce nama resiver na svaku kucu po 35 evra???
Alo bre ljudi, zar ne vidite sta nam rade!
Znam da su vecina vas ovde neki IT inezenjri, koji imaju lepe plate i ne dotice ih stanje u zemlji. Ali ajde pogledajte svoju npr rodbinu. Nema se. A isturuju nam pare za digitalnu. Na sta da pustimo digitalnu? Na TV star 20-godina? I onda da mi u prvom bloku vesti prikazu picosutog i njegove lazi.

Ne zelim to. Hocu STANDARD, pa onda digitalnu!
 
Poslednja izmena:
Dasangalo7, izvini, ali mislim da bi baba bolje shvatila i ukapirala sve ovo. Jel' ti tu ona? Tebra, crtamo ti ovde i objašnjavamo, ali pošto ti ne razumeš ili nećeš da razumeš, što se mene tiče game over.:guitar:
ps. Da se ti pitaš i odlučuješ mi bi još uvek gledali crno-belu sliku, sa samo jednim programom, na televizoru Rudi Čajavec.:smash:
 
Hvala drugari trudu. Ne shvatam. Ne razmisljam isto. Dusa me beli za ovom zemljom i onim sto nam rade priuceni eksperti. Me ma veze. Neka bude da sam ja glup. Daj Boze da vi niste partijasi uhlebljeni, pa morate da branite nepravdu. Moze lock na temu.
 
E pa bas ti hvala sto si mi otvorio oci.
Nemoj još da mi zahvaljuješ, nismo ni na pola puta.

Ali zar ne mislis da je danasnja Srbija suvise siromasna drzava za digitalnu televiziju
Mislim da je suviše siromašna za analognu televiziju.

- Prijem analognog signala je skuplje implementirati jer zahteva analognu elektroniku i pasivne komponente dok se digitalni prijemnik može implementirati u CMOS tehnologiji visoke integracije
- Servis starih prijemnika i CRT televizora je sve skuplji jer se istanjio lager rezervnih delova (ti sad krivi ceo svet što ih više ne prave) i zahteva veći broj radnih sati stručnog servisera nego li zamena štampane ploče, tj modula
- Analogni kanal zauzima daleko veći frekvencijski opseg od digitalnog, prelaskom na potonji otvara se prostor za povećanje budžetskih prihoda od komercijalnog zakupa (oslobođenih) frekvencija

Ima još dosta argumenata, ali povodom ovog poslednjeg - to što će neka firma plaćati državi licencu da bi emitovala program nekim ljudima koji to hoće da gledaju na tebe nema nikakvog štetnog uticaja, naprotiv, budžet će biti puniji za penzije i socijalnu pomoć.

To da je digitalizacija uslov Evropske unije, kojoj stremimo, sam već pomenuo. Dakle, digitalizacija nije hir, ni luksuz, već investicija koja će se na kraju svima isplatiti. Nema tu nikakve zavere, ni kontrole medija, umova, zombija...

a njena vecina stanovnistva radi za 20000-25000 din (pricam o onima koji rade za privatnike, a ne o partijsko uhlebljenima u drzava preduzeca) ili ne radi u opste. Sta ce nama digitalna? Sta ce nama resiver na svaku kucu po 35 evra???
Kada ti crkne nešto u tom starom televizoru pitaću te šta ćeš da radiš i gde ćeš da ga popravljaš. O osvežavanju fosfora i reparaciji katodne cevi da i ne govorim.

Što se tiče tih 35€ već sam ti rekao, najugroženije kategorije stanovništva će ga dobiti BESPLATNO! Dokle ti treba ponavljati?! Ne veruješ ili samo tražiš razlog da galamiš? :trust:

Alo bre ljudi, zar ne vidite sta nam rade!
Kako ko, al' šta god da nam rade digitalizacija nema nikakve veze sa tim. Uostalom, taman kada bi zabranili televiziju učinili bi nam svima veliku uslugu. :d

Znam da su vecina vas ovde neki IT inezenjri, koji imaju lepe plate i ne dotice ih stanje u zemlji. Ali ajde pogledajte svoju npr rodbinu. Nema se. A isturuju nam pare za digitalnu.
Ko nema dobiće prijemnik besplatno. Koji put?!

Na sta da pustimo digitalnu? Na TV star 20-godina?
Dobiješ besplatno prijemnik, povežeš ga sa starim televizorom i dobiješ još bolju sliku nego što si je imao - potpuno besplatno! I još važnije, poštediš i sebe i nas nerviranja. :)

I onda da mi u prvom bloku vesti prikazu picosutog i njegove lazi.
I opet... to nema nikakve veze sa digitalizacijom, a i ovde je zabranjeno politiziranje, kol'ko mi je poznato. Mani se toga.

Ne zelim to. Hocu STANDARD, pa onda digitalnu!
Niko te ne pita. :)
 
Poslednja izmena:
Hvala drugari trudu. Ne shvatam.
To nam je jasno.

Ne razmisljam isto.
Ne znam kako razmišljaš, al' nemaš dobre ulazne informacije tako da ni ishod ne može da bude dobar.

Dusa me beli za ovom zemljom i onim sto nam rade priuceni eksperti. Me ma veze. Neka bude da sam ja glup. Daj Boze da vi niste partijasi uhlebljeni, pa morate da branite nepravdu. Moze lock na temu.
Vidi, boli i nas - ima puno razloga za nezadovoljstvo, frustraciju, negde čak i očaj, ali ne možemo to projektovari BAŠ na sve i što ima i što nema veze sa životom. Ovde si "malo" omašio - nema nikakve zavere i loše namere, naprotiv. Moraćeš da potražiš neki drugi povod. :)
 
Poslednja izmena od urednika:

Zato nam je tako kako i jeste, ne moramo mi da hocemo da udjemo u eu, nego da tezimo da imamo standarde kao u eu ;) A ne da nam je normalno da gledamo televiziju na televizorima starim 20 god i da racunamo da ce nas taj tv sluziti jos toliko .
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno