Šta je novo?

iMac Retina

n1tr0

Slavan
Učlanjen(a)
02.07.2007
Poruke
5,865
Poena
480
Cudi me da niko nije otvorio temu - da li je moguce da ga niko jos nije kupio? :)
Elem, mozda budem 1 uzimao preko firme, ali me zanima koja je cena i7 modela, posto vidim da imaju samo i5 u ponudi i koliko se ceka. Za sada nisam dobio odgovor od 3 ovlascena prodavca, a nemaju ga ni na sajtu.
 
Preskupo, a kriza :D Baš me zanima da li su riješili probleme sa uvlačenjem prašine i sl...
 
Da li je preskupo - pa ako uporedis sa cenama 4K monitora koji imaju 60Hz a nisu budjavi TN panel, a jos ako uzmes u obzir kvalitet i preciznost samog ekrana, vredi samo zbog njega. Da ne zalazim u pricu o hw, izradi. Da li je skupo - za nase standarde da, ali ako treba za posao da poboljsa produktivnost, a posao da ga otplati, zasto da ne. :)
Za prasinu videcemo, ako uzmem skorije izvestavacu :d
 
Могу ја да ти кажем за цену, пошто сам слао упит Мацоли за јачу верзију, тј за следећу верзију:

iMac 27” QC Retina 5K 4.0GHz Quad-core Intel Core i7, Turbo Boost up to 4.4GHz/8GB/256GB Flash Storage/AMD Radeon R9 M295X 4GB GDDR5/INT KB koja iznosi 408.490,00 dinara (sa uračunatih 20% PDV-a). Rok isporuke za build-to-order konfiguracije je oko 30 dana od dana uplate.

Дакле, ја сам изабрао i7 уместо i5 и M295X уместо M290X као и 256GB SSD уместо 1TB Fusion Drive.

Није ни за поредити за 4К мониторима већ са 5К, ако ћемо већ право... али ако ћемо са 4к, појавио се и код нас нови Дел про монитори са 4к резолуцијом који су SST и раде у ретина режиму са МасОЅ.

P2415Q http://www.amazon.com/Dell-Computer-Monitor-P2415Q-24-Inch/dp/B00PC9HFNY
P2715Q http://www.amazon.com/Dell-Computer-Monitor-P2715Q-27-Inch/dp/B00PC9HFO8

Ево и комплетна тема са утисцима људи:
http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1816805
 
Poslednja izmena:
Do sad sam zanemarivao imacove. Al sam se ozbiljno primio da kupim onaj najjeftiniji sa 27"move godine. Fenomenalna stvar za 1799$.
Mozda mi ipak nece trebati onda macbook air.
 
Poslednja izmena:
@ays zahvaljujem na info
Pazi sad ovu (dez)informaciju - kazu mi imaju BTO sa i7, a ne navedu konfiguraciju tacnu:
...
uvozimo BTO iMac 27” 5K.
Cena mu je 382.490 RSD

Reč je o mašini specifične BTO konfiguracije, koja se poručuje i proizvodi po upitu. Rok za dostavu je oko 30 dana od momenta poručivanja. Porudžbina se može izvršiti na e-mail ...
Po ceni deluje mi da je bukvalno to odgovor na moje pitanje - to je isti base iMac, samo sa i7 umesto i5?

@John - pa tesko da mozes iMac nositi kao Air-a. :d
Elem, ako ce ti stajati kod kuce - definitivno iMac pre Air, ali ako ti treba portabilnost ja bih uvek pre Retina MacBook - pogledaj uzivo pa ces videti zasto neces razmisljati vise cim vidis Retinu :D
 
@John - pa tesko da mozes iMac nositi kao Air-a. :d
Elem, ako ce ti stajati kod kuce - definitivno iMac pre Air, ali ako ti treba portabilnost ja bih uvek pre Retina MacBook - pogledaj uzivo pa ces videti zasto neces razmisljati vise cim vidis Retinu :D

Mislio sam da kupim air retinu ako izadje ove godine kao sto se ocekuje, al sam shvatio da bi bolje bilo kupiti iMac jer mi u principu nije preko potreban laptop (imam iPad) a i iritira me sto ce retina air verovatno biti 12"..........
Do juce nisam ni fantazirao da bih kupio iMac.
 
Poslednja izmena:
Moj savet je uvek ne kupuj nista od Apple jer ces onda shvatiti da to zaista toliko vredi koliko kosta... :d
 
A kako se porezuje ako mi ga neko u USA kupi i plati postarinu za njega i salje naravno kao poklon?
Jel to ide onda 20% PDV + 10% carina i na koju cenu (cenu + postarinu koju je on platio, ili na cenu koja je u Srbiji, ili postoji nacin da se izbegne deo troskova)?
 
A kako se porezuje ako mi ga neko u USA kupi i plati postarinu za njega i salje naravno kao poklon?
Jel to ide onda 20% PDV + 10% carina i na koju cenu (cenu + postarinu koju je on platio, ili na cenu koja je u Srbiji, ili postoji nacin da se izbegne deo troskova)?
Zavisi... neki carinik će da tretira navedenu cenu sa poštarinom kao validnu i na nju prvo uraditi 10% carinu pa na tu cenu 20% PDV a neko će da se seti da toga ima kod nas, ode na neki "domaći" sajt i po toj ceni tretirati pošiljku.
 
Elem, doznao sam nesto sto nisam sam znao - ako ide preko DHL pitao sam bas za iMac placa se - carina 1%, PDV 20% + postarina koju naplate. To sve moze da se plati u USA i bukvalno kada dodje ovde nema nista da se plati. Nisam zvao FedEx pa ne znam da li je ista procedura preko njih.
 
Imam upravo ovaj iMac kao racunar nije los ali upravo zbog ove rezolucije ekrana izgleda da GPU nije dovoljno jak za neke ozbiljnije poslove sto se tice obrade video sadrzaja i 3D.
Trenutno koristim ovaj iMac vise kao workstation machine za programiranje jer PPi ovog modela je super sto se tice ali ako je neko ozbiljan u video editing or 3D stuff onda bolje da uzme Mac Pro ili neki xeon workstation.
 
Koji imas i5 ili i7, i da li je 290x ili 295x. Video editing sam nekad radio, sad jako retko, a sto se tice games imam PC za to, ali ono ne stizem skoro nista da igram u poslednje vreme, tako da mozda se baci nesto casual na njemu nezahtevno svako par dana na pola sata. Ono sto mene zanima je - znam da ce mi stvari poput sublime, coda dobro raditi, ali kako ce raditi npr. Xcode, Photoshop, Illustator, eventualno Lightroom.
 
Imam i5, 295x GPU... I da Sublime text i Coda ce raditi odlicno inace taj iMac upravo koristim za programiranje. Xcode radi takodje dobro ali nisam iOS developer nego vise OSX Dev tako da nisam pokretao iOS simulator na Xcode ali ipak mislim da ne bi trebalo da ima problema sto se toga tice. Photoshop koristim time to time kao i illustrator radi mi bez nekog veceg problema, ali i dalje smatram da ovaj display dosta jede ovaj GPU tako da GPU perfomansa je malo osakacena. Sto se tice Lightroom-a na zalost to ne koristim tako da ne mogu vise da pricam o tome
 
E sad 290x ili 295x gpu. Problem je kod nasih sto se ceka bilo kakva izmena odnosno BTO 30 dana. Jos mi je smesno sto nema ta 256 SSD verzija - uvek bi je uzeo pre fusion drive-a.
 
Ја сам одустао од куповине iMac retina и узео сам Р2415Q монитор који је тренутно повезан на мој МВР15 а у наредна 2-3 месеца узимам Мac Pro.

допуна: заборавих да објасним и зашто... :d
Тај екран је најбоља и најгора ствар тог рачунара. 290 није довољна а 295х се прегрева.
 
Poslednja izmena:
Ја сам одустао од куповине iMac retina и узео сам Р2415Q монитор који је тренутно повезан на мој МВР15 а у наредна 2-3 месеца узимам Мac Pro.

допуна: заборавих да објасним и зашто... :d
Тај екран је најбоља и најгора ствар тог рачунара. 290 није довољна а 295х се прегрева.

Odlican izbor :) i totalno se slazem sa tobom sto se tice iMac retina display. Ja jos nisam uzeo sebi 4K monitor razmisljao sam da uzmem sebi Dellov 4K monitor ili mozda da sacekam Apple 4K monitor kad izadje pa samo da spojim sa mojim Mac Pro :) ali u svakom slucaju odlican izbor kupovine :)
 
Овај монитор је за сваку препоруку!

IPS, 60Hz и ове резолуције можеш да добијеш:
Screen_Shot_2015_02_13_at_18_44_40.png


Ради лепо у ретина режиму и за сада нисам приметио нити да сецка, нити да су се температуре нвидиа графике повећале ишта знатно. (додуше, ја и не радим ништа графички/видео захтевно)
 
Ја сам одустао од куповине iMac retina и узео сам Р2415Q монитор који је тренутно повезан на мој МВР15 а у наредна 2-3 месеца узимам Мac Pro.
Mozda bi isao na slicnu soluciju, ali imam MBP 13, i on moze samo 30Hz da izgura na 4K externom. Da kupim MBP 15" + Dell = iMac Retina. Da kupim Mac Mini slabiji je poprilicno zbog integrisane graficke. Da kupim Mac Pro preskupo mi. Tako da mislim da mi je ovo najbolji izbor - pitanje je samo koliko vrede upgrade-ovi:
i5 vs i7 - mislim da mi i7 nece mnogo znaciti
290x vs 295x - sad me ays zabrinuo sa pregrevanjem :d
1TB fusion drive vs 256 SSD - definitivno bi SSD ali onda ga cekam mesec dana

Takodje koliko vidim nemaju na lageru verziju sa EN/US tastaturom, nego domaca... :(
 
Имаш целу тему посвећену том проблему на MacRumors> http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1815601

Имај на уму да тај iMac има само један вентилатор унутра који се као и код свих осталих Apple рачунара убрзава што је могуће касније да би уређај био што тиши...
 
Poslednja izmena:
Nisam bas procitao citavu temu, vec pola, ali nastavicu kad stignem. Koliko vidim problem se vezuje za 295X i to pod stalnim opterecenjem, i to uglavnom igrama. Obzirom da bi igre retko igrao i ne bi bile zahtevne to ne bi bio problem, a i tipa photoshop i to ne opterecuju GPU konstantno vec na kratke vremenske periode, mislim da bi bio ok. Medjutim opet brine me i povremeno grejanje na tu temperaturu, i iz tog razloga mozda ipak uzmem base varijantu sa 290X koja se nece grejati toliko, niti je neko pomenuo slucaj gde mu se grejala. Stvarno steta sto nisu uzeli resenje od nvidia-e, jer bolje 10% slabija grafa koja ce da radi na mnogo manjoj temperaturi - em ce duze da traje iMac, em nece praviti buku, ali dobro, prave diskutabilne odluke u poslednje vreme. Ja se nadam samo da sami znaju sta rade :)
 
Evo da se javim posle nekog vremena koriscenja iMac Retina (base model - i5, 8GB, 290X, 1TB fusion drive) - sumnjao sam za pocetak da ce fusion drive biti mnogo sporiji u odnosu na SSD u MBPr, ali za sada nisam primetio razliku. Izgleda da je mnogo dobro odradjen, da kazem AI, pa on zna kada da ga koristi, a kada ne. 8GB planiram upgrade na 32 GB vrv, ali za sada 8GB radi bez ikakvih problema. Za Xcode je milina na 27" sa ovom gustinom pixela - sve lepo stane u ekran sta bi trebalo. Za web dev, takodje - jednostavno je bolje od 2x24" bar po mom iskustvu sa Full HD, moze vise file-ova istovremeno da se pregleda zbog same rezolucije i jasnih fontova. Nisam primetio da se greje niti cuo ventilatore, ali nisam cepao igre, samo par development app-ova + eventualno YouTube u pozadini. Pustao sam i HD, i par snimaka visih rezolucija, i dalje nista od grejanja. Ako budem stavio koju igru da ga testiram javicu se. Ako nekoga nesto zanima neka pita :)
 
Inače sada imaju dva modela iMaca sa Retinom, prethodni, sa 1tb fusion driveom sada košta 2299$ dok su uveli još jedan sa običnim hardom od 1tb i za 0.1ghz slabijim cpuom i m290 karticom, cena 1999$ :)
 
N1tr0, kakvo grejanje, zaboravi na to ;) Ja imam najjaci 2012 i cuju se ventilatori samo kada je sve zauzeto 100%, ostatak vremena ne znas da li je ukljucen. Inace testirao sam potrosnju i ovaj moj sa i7 i 680MX trosi 80W u normalnom radu, 140W na 100% loadu, neko je izgleda upotrebio mozak da napravi to :)
 
Ma meni evo Retina radi kao lud - pravo je zadovoljstvo raditi sa njim, pogotovo za ljude koji se bave coding/design pa otvore po par prozora, mada isto tako kontam i da je za video editing savrsen :)
 
Cene kvalitetnih 4k (da ne spominjemo nesto bolje) monitora ne padaju, a eno iMac Retina za 300k okruglo u jednom vecem prodajnom lancu na G. Sad kad ovi sto uvoze iz Madjarske obore cene, stvarno postaje best buy za nekoga kome treba izuzetna masina sa kvalitetnim ekranom.
 
Ma i ovi što donose iz Mađarske su se iskvarili, čim ovde "naši" povećaju cenu i oni što donose iz Mađarske odmah povećavaju. Ne znam koliko može biti jeftinije iz Mađarske pošto je i tamo glavni iStyle a sa druge strane imaš smo godinu dana garancije?
 
Zbog povrata PDV koji je veci + sverc komerc...
U svakom slucaju svakome od njih kazes - e ovako imam po toj ceni sa 2 god garancije i fiskalnim, sta mi ti nudis? Svako ce ponuditi fer cenu, mada ima bezobraznih koji ponude 5 eur nizu cenu, ali za njih ima jedno sjajno dugmence na kp koje se zove Block :)
 
Јесте са озбиљним закашњењем али ево: http://www.edigital.hu/pages.php?pageid=2033 лепо на српском све. Порез им је 27%.
Гаранцију можеш да продужиш самостално без проблема куповином AppleCare-a тамо где је најјефтиније, нпр Амазон био у мом случају, чак $100 јефтиније.
 
Nazad
Vrh Dno