Šta je novo?

Optimalna udaljenost od televizora

ZeXx

Cenjen
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruke
997
Poena
170
Kao sto naslov teme kaze, koja je optimalna udaljenost od televizora? Na netu se mogu pronaci raznorazni kalkulatori, tablice i slicno, nesto je novijeg a nesto starijeg datuma, ali se vecina razlikuje, pa kako odrediti optimalnu udaljenost od televizora?
 
Hoćeš da ti držim predavanje na tu temu, sa sve osnovama fiziologije oka i optike uz prateću matematiku ili ćeš dati podatke o konkretnom slučaju pa da ti kažem šta je ok? :)

Želiš li možda da kupiš TV pa te zanima koje rezolucije i dijagonale ili kako?
 
Lomim se izmedju 2 tv-a 50" i 55". Udaljenost sa koje bi gledao je oko 3-3,5m i gledao sam vise tabela i kalkulatora, negde kazu ovako, negde onako. Raznovrsni sadrzaj bi se gledao pa me to i brine sto se 55" tice. Najvise bi sluzio za ps4, gledanje filmova i ponekad gledanje iskljucivo fudbala.
 
За филмове би требало дијагоналу тв поделити са 0,84 и добијена вредност да буде удаљеност очију гледаоца од слике.
Наравно, важи за ХД филмове.
 
Za to rastojanje, uzmi slobodno što veći ekran. U svakom slučaju bi ti više odgovarao onaj od 55". Naravno, osim dimenzije akrana tu su i drugi parametri, a za PS4 će ti valjda biti važan i "input lag" - oko toga ti ne mogu pomoći jer ne igram igrice.
 
За филмове би требало дијагоналу тв поделити са 0,84 и добијена вредност да буде удаљеност очију гледаоца од слике.
Наравно, важи за ХД филмове.
To je preterivanje i nije realno za normalnu upotrebu televizora jer to znači da bi trebalo da ima displej dijagonale 3 metra.

Ta cifra koju si izvukao se zasniva na proračunima vezanim za mogućnos razlaganja oka sa kvalitetom vida 20/20 i na samoj je granici ispod koje bi neko sa boljim vidom već mogao da počne da primećuje zasebne piksele, mada nisam siguran ni da je uopšte ispravna čak i u takvim okolnostima.
 
@gvlada To mu onda dodje nekih 1.6-1.7m za gledanje filmova ako sam dobro izracunao.

@magick Planiram da uzmem Sony Kdl 55W815B koji je sto se input laga tice jedan od boljih televizora, ima jako mali input lag. Imam trenutno Lg 47lb671v i stoji u dnevnoj sobi pa kad se gledaju sd kanali na udaljenosti od oko 1.5-2m primeti se da je slika loseg kvaliteta, dok kad se udaljim na nekih 3+m nije primetno toliko. Bitno mi je da tv ne bude prevelik, to me je brinulo.
 
Neće ti biti prevelik sigurno, mada kada je igranje igrica ne znam kako možeš da igraš sa tri metra, ja se uvek približim malo da bih bio koncentrisan :)
 
Kada gledaš filmove sa BD-a (besprekoran izvor) na 55" HDTV-u trebalo bi da možeš da sedneš na metar i po - dva i da ne vidiš piksele, a da vidiš sve detalje koje slika u sebi ima. To je naravno pod pretpostavkom da imaš vid 20/20 - ni bolji ni lošiji.

Što se tiče doživljaja prilikom gledanja, ne možeš uzeti preveliki TV. :) Kada bi uzeo HDTV dijagonale 80" i seo na 3,5 metra od njega, ne bi ti bio preveliki. :) Što se tiče onog efekta "dominiranja sobom" to je više estetski problem i za to vidi sa ženom. :D U stanovima i životnim prostorima prosečne veličine, obično je dobra praksa pretvoriti spavaću sobu u kućni bioskop, a u dnevnoj staviti neki TV koji i nije greota habati raznim smećem. :)

Dakle, u dnevnoj 47", u spavaćoj - za sve pare! :D
 
Neće ti biti prevelik sigurno, mada kada je igranje igrica ne znam kako možeš da igraš sa tri metra, ja se uvek približim malo da bih bio koncentrisan :)

Dobro krevet ce biti na 3-3,5m od tv-a, sto ne znaci da se necu pribliziti :D
 
Mora da se otvori neka tema za neke fotelje i stolice za igranje pesa! :D
 
To je preterivanje i nije realno za normalnu upotrebu televizora jer to znači da bi trebalo da ima displej dijagonale 3 metra.

Ta cifra koju si izvukao se zasniva na proračunima vezanim za mogućnos razlaganja oka sa kvalitetom vida 20/20 i na samoj je granici ispod koje bi neko sa boljim vidom već mogao da počne da primećuje zasebne piksele, mada nisam siguran ni da je uopšte ispravna čak i u takvim okolnostima.

Написао сам за ХД филмове.
 
Kada gledaš filmove sa BD-a (besprekoran izvor) na 55" HDTV-u trebalo bi da možeš da sedneš na metar i po - dva i da ne vidiš piksele, a da vidiš sve detalje koje slika u sebi ima. To je naravno pod pretpostavkom da imaš vid 20/20 - ni bolji ni lošiji.

Što se tiče doživljaja prilikom gledanja, ne možeš uzeti preveliki TV. :) Kada bi uzeo HDTV dijagonale 80" i seo na 3,5 metra od njega, ne bi ti bio preveliki. :) Što se tiče onog efekta "dominiranja sobom" to je više estetski problem i za to vidi sa ženom. :D U stanovima i životnim prostorima prosečne veličine, obično je dobra praksa pretvoriti spavaću sobu u kućni bioskop, a u dnevnoj staviti neki TV koji i nije greota habati raznim smećem. :)

Dakle, u dnevnoj 47", u spavaćoj - za sve pare! :D

:D Nemoj da me izazivas ovom poslednjom recenicom, jedva sam se zadrzao i na ovoj velicini od 55" :D A preko te velicine nema sony-a iz te serije W815, ovi od 60" su za 700-800e vec skuplji tkd to otpada, mozda ako nekad dobijem na lotou :) Samo moram prvo da pocnem da ga igram :D
 
Planiraš preko mađara ili ti ideš sam?

Jos ne znam, danas sam pricao sa covekom preko koga sam uzeo Lg 47lb671v i ne radi sony vise a i kaze da je katastrofalna situacija kao i pre ng... Ima na stanju Lg 55lb671v, garancija i racun, 950e ( u radnji 1200 )ali necu lg, tkd cekam jos, i pratim situaciju + skupljam pare jer mi nedostaje jos para, planirao sam 50" da uzmem i onda prelomio na 55 pa treba jos kesa krastavac.
 
Написао сам за ХД филмове.
I to opet nije sasvim tačno. Šta, kada na HBO HD gledam neki film, treba da sednem na metar od ekrana?

HD je samo format, i to ne govori ništa određeno o rezoluciji materijala ili pak o vizuelnim artefaktima.

Cifru koju spominješ (dijagonala x 1,2 ili D/0,84) je izmozgao THX i ona je zasnovana na zasićenju vidnog polja od 40 stepeni radi postizanja većeg efekta prisutnosti. SMPTE na primer preporučuje 30 stepeni, tj da dijagonalu treba množiti sa 1,6.

Inače, u bioskupu bi trebalo da rastojanje na kom sediš od platna bude između 2 i 4 puta visine slike (u zavisnosti od reda u kom sediš). THX je nekako odlučio da za HDTV preporuči 2,4x i ako je proporcija drugačija (1,78 vs 2,35), i ako prosečan korisnik gleda televiziju sa 2,5-5 metara rastojanja i sigurno neće preraspoređivati nameštaj, niti će instalirati ekran dijagonale 4 metra (jer nema dovoljno visoke plafone). :) Ukratko, sa takvim preporukama THX nikada neće ostati bez posla. :D

Jeste super pustiti vrhunski HD izvor na vrhunskom HD ekranu i sesti na 2x visine slike, ali će malo ko to uraditi i svakako neće tako stalno koristiti TV, čak i kada gleda film.
 
Poslednja izmena:
Када сам поменуо ХД филмове сигурно нисам мислио на филм преко било ког ХД тв канала, који су макс 1080i, већ на квалитетни снимак 1080p. Са 4к тек да не причамо...
Пробао сам и и деф за биоскопски доживљај филма угао од 40 степени значи. Нека човек проба па се удаљи колико му прија. Нико се још није жалио да купио превелики тв.
Да... и игрице преко пројектора... ниси пробао? Знам неке који играју, сада већ годинама.
 
Veći broj piksela u formatu video materijala ne znači i da svaki od njih nosi korisnu informaciju, tj da video zaista i ima maksimalnu rezoluciju. Retko ko ovde koristi BD ISO i remuksove kao glavni izvor. O 4k zaista ni ne pričamo.

Probao sam i ja svašta - taj ugao zahteva besprekoran displej i besprekoran izvor, pa i onda može (nečijim očima) otkriti i više nego što treba. Tih 40 stepeni je THX "sračunao" vrlo tendenciozno.

Za veličinu se slažem - i ja sam mu rekao da ne bi pogrešio ni sa 80".

Ne igram igrice, ali mi to deluje kao solidna bahanalija. :)
 
Mislim da će ovaj grafik biti mnogo korisniji od THX "preporuka" jer stavlja u kontekst i format materijala.

Formula za utvrđivanje rastojanja sedenja od HDTV ekrana, zasnovana na saznanjima o fiziologiji prosečnog ljudskog vida, kaže da za DVD materijal dijagonalu ekrana treba da delimo sa 0,284799883838, a za BD materijal sa 0,640799738635.

Inače, moj vid je bio dobrano iznad prosečnog i pored astigmatizma na levom oku - izvlačilo me dominantno oko. :p Sada je već polako krenuo da degradira, ali idalje ne mogu da se uklopim u raznorazne "preporuke" i teorije. :)

resolutionchartml2.jpg
 
Kod mene ukucani pa i ja sede na 2.5m od 42" i tv postaje mali. Kao da se svaki dan smanjuje. Kod drugova sam sedeo na 2m od 55" i ipak je to bilo malo preblizu. Ali bih se vrlo brzo navikao. Tako da kupi tih 5" vise posle ce zafaliti.
 
Ekran nikada nije preveliki, samo TV. :) Što bi moja žena rekla, kada je videla 65" - to je nepristojno. :d Da te sramota kada dođu gosti. :D

Zato i kažem - u dnevnu 42-50; u spavaću što veći. :D
 
imam sony od 42 incha od nedavno, sa udaljenosti od 2m gledam kanale i igram ps4, jako je prijatan ugodjaj, s tim sto se za igre nekad moram malo pomeriti iz lezeceg polozaja radi bolje koncentracije i boljeg vida, a naravno siguran sa da moze i veca dijagonala na toj udaljenosti, ali ne zalim se : )
 
Ja 42" gledam sa nekih oko 2.2m. I sad kad bih kupovao nov tv sigurno bi bio vece dijagonale.
 
Nedavno sam umesto Samsung 50" PS50C530 plazme "okacio" LG plazmu od 60".
Tv se gleda sa 3m udaljenosti od ekrana i to je sad ok za kablovsku mozda i previse ali za HD filmove ne.
Razlika izmedju 50 i 60" je primetna ali ne i dovoljna kad pricamo o BD iso i Remux materijalu koji preferiram.Za tu varijantu sam uzeo Benq W1070+ projektor i 100" Elite Screen motorizovano platno.
Imam i PS4 koji igram preko projektora takodje sa 3m i iskustvo je neverovatno,prezadovoljan sam.
Naravno sve ovo prati kvalitetan surround sistem,bez kog sve ovo nema smisla.
 
Postoji samo jedno pravilo kod izbora veličine ekrana, a to je:

Ne postoji prevelik ekran! :)
 
TV u spavaćoj sobi?!?

NE!
 
Nazad
Vrh Dno