Šta je novo?

Instalacija kojeg WIN-a na novom SSD-u

kurajber

Poštovan
Učlanjen(a)
12.09.2014
Poruke
85
Poena
70
Pozdrav,

Nekih dobrih 10 godina nisam korisnik windows-a i malo sam out of date.
Ipak kako bih igrao neke igrice dosao sam do zakljucka da mi je najlogicnije da kupim ssd disk i na njega instaliram windows sistem.

Moje prvo pitanje je koju verziju operativnog sistema preporucujete za komp sa i5 procesorom, 32 giga rama, grafikom na ploci, i SSD SATA3 120GB Kingston HyperX 3K ?

Drugo pitanje je nesto kompleksnije rekao bih, jer mi je primarni OS linux i to treba tako da ostane, dakle taj win hard me ne zanima, i ne zelim da windows ima bilo sta sa linux diskom.
Idealan scenario bi bio da imam neki hardverski a ne softverski boot, u smislu da na neki on/off fizicki taster, pre paljenja sistema bude odgovoran za podizanje sistema dakle 0 - linux, 1 - win. Da li je takvo hardversko resenje uopste moguce i ako da molio bih link za takav urdejaj ?

hvala puno.
 
Win 8.1 64bit enterprise koji bi se nalazio na disku koji je u nekoj internoj fijoci a koja na sebi ima on/off dugme?
 
Pozdrav,

Nekih dobrih 10 godina nisam korisnik windows-a i malo sam out of date.
Ipak kako bih igrao neke igrice dosao sam do zakljucka da mi je najlogicnije da kupim ssd disk i na njega instaliram windows sistem.

Moje prvo pitanje je koju verziju operativnog sistema preporucujete za komp sa i5 procesorom, 32 giga rama, grafikom na ploci, i SSD SATA3 120GB Kingston HyperX 3K ?

Drugo pitanje je nesto kompleksnije rekao bih, jer mi je primarni OS linux i to treba tako da ostane, dakle taj win hard me ne zanima, i ne zelim da windows ima bilo sta sa linux diskom.
Idealan scenario bi bio da imam neki hardverski a ne softverski boot, u smislu da na neki on/off fizicki taster, pre paljenja sistema bude odgovoran za podizanje sistema dakle 0 - linux, 1 - win. Da li je takvo hardversko resenje uopste moguce i ako da molio bih link za takav urdejaj ?

hvala puno.

Imaš izbor između 2 operativna sistema, Windows 7 x64 professional ili ultimate, Windows 8 x64. Stvar je ličnog izbora, W8 je tehnološki napredniji i sa SSD-om za nijansu brži, a meni se lično ne sviđa njegov interface. Uostalom, uskoro izlazi Win 10 zvanično izdanje.

Što se drugog pitanja tiče, nije dobro rešenje koje si zamislio, sa on-off, jer ti je komplikovanije, jedno od rešenja je hot-swap preko SATA, što ne valja na desktopu, a ni u drugim okruženjima, nije praktično, drugo je boot preko USB-a ili eSATA, to ništa nije preporučljivo. Kod mene je situacija sledeća i to se meni lično pokazalo kao najbolje rešenje.

Zaseban hdd za windows, zaseban za linux, ili koji god OS, instalirano sve posebno i kad ti zatreba određeni OS, na svim novijim pločama postoji "Quick boot", kod asusa recimo je shortcut F8, na ostalim pločama neki drugi F itd. Dakle, upališ komp, pri postu pritiskaš taster za quickboot i onda selektuješ uređaj (u ovom slučaju hdd na kom ti je OS koji hoćeš da učitaš), ENTER.
 
@imarkovic, hvala na odgovoru... mislim i da moja ploca podrzava isto pa cu da bacim pogled.
 
Hvala na odgovoru.

Fioke dakle poput ove http://www.winwin.rs/racunari-i-kom...a-3-5-2-x-2-5-chieftec-atm-1322s-1169041.html nece uticati na brzinu SSD drive-a ?

Takodje onda ostaje problem tog primary (linux diska), jer ako je fioka na on, moze li to da automatski u biosu bude master boot ili ne ?

SATA III je povezivanje tako da brzina ne bi smela da bude problem. Ako je fioka na off onda je ispostovan tvoj uslov da je linux osnovni OS te da nema pristup windowsu a ako je fioka na on onda si po tvom scenariju pozeleo da privremeno koristis win a posto win ne vidi fajlove na linux particijama, ni linux nije ugrozen od wina. U situaciji kada ukljucis fioku na on, u BIOS-u ce se pojavljivati novi drajv na koji se nece odnositi tvoje dosadasnje setovanje def. boot device pa ces morati da koristis precicu na tastaturi kako bi izabrao win disk za butanje.
 
SATA III je povezivanje tako da brzina ne bi smela da bude problem. Ako je fioka na off onda je ispostovan tvoj uslov da je linux osnovni OS te da nema pristup windowsu a ako je fioka na on onda si po tvom scenariju pozeleo da privremeno koristis win a posto win ne vidi fajlove na linux particijama, ni linux nije ugrozen od wina. U situaciji kada ukljucis fioku na on, u BIOS-u ce se pojavljivati novi drajv na koji se nece odnositi tvoje dosadasnje setovanje def. boot device pa ces morati da koristis precicu na tastaturi kako bi izabrao win disk za butanje.

Koliko vidim ovde http://is.gd/JouLdb ovaj rack nema fizički on-off switch. Nema poente ni režim "vadi-vraćaj", jer opet mora da zađe u bios da upali first boot device. Naravno, uvek postoji rešenje da sam izvede prekidač sa dovoda struje na hdd sa molex sata kabla, i postavi ga možda na fioku, ali opet, taj način rada nije predviđen niti preporučljiv.
Prilikom nepravilne odjave diska može doći do posledica na disk posle kratkog vremena.
 
Extra narode, hvala na obavestenjima... onda mi dakle samo treba da nadjem interni rack sa on/off switchem i problem je resen.
Ako reklamiranje nije zabranjeno jel moze link ka takvom rack-u u radnjama kod nas ?
 
...mozda ti je cak dobro resenje i "2,5 eSATA external enclosure, zakacis ga samo po potrebi, podrzava hot-swap pa makar ga i ne koristio, brzina i funkcionalnost ista kao da je i interni a cak moze da posluzi i za prenos manje kolicine fajlova...
 
Nazad
Vrh Dno