Šta je novo?

Nov racunar nece da se ukljuci, maticna dobija struju.

Dibidus

Cenjen
Učlanjen(a)
07.10.2013
Poruke
170
Poena
170
Pozdrav

Ortak i ja smo sastavili neki budget komp za neke mladje porodicne clanove da imaju gde da naprave prve IT korake pa smo naleteli na problem.

Konfg:

mb - ASUS H81M-K
cpu - Celeron G1820
ram - Sil. Pow. 4GB 1600mhz
hdd - WD 500gb Blue
i kuciste sa napajanjem - 500W Rhino RH-C375I http://www.emmi.rs/kućišta-kuciste-500w-rhino-rh-c375i.11.html?productId=37776

Nakon povezivanje sve je startovalo kako treba, instalirao se Win 8.1 Pro (cini mi se). Instalirani driveri, par nekih osnovnih aplikacija itd. Nakon sto je tu radio 2-3 sata komp je prebacen kod klinaca da im se instalira koja igrica ili nesto slicno. I nekad u tom radu se komp iznenada iskljucio i nije mogao ponovo da se ukljuci. LED na maticnoj sija tj maticna dobija struju preko napajanja (?). Pokusano je sa drugim napajanjem ali nema rezultata, i dalje isto, gori LED ali kopm ne daje znake zivota.

Sve kopmonente su uzete u nasoj poznatoj radnji (E) dopremljene su brzom postom i imaju garanciju. Moje pitanje je sta moze da bude problem? Maticna? CPU? Kako da se postavimo prema prodavcu u reklamaciji komponenti? Sta da saljemo? Jel imaju neka trik pitanje koja ako pogresno odgovorimo gubimo prava na garanciju i slicno? Inace konfiguracija je stigla u delovima tj nije sklopljena u radnji

Bilo kakav savet je dobrodosao
 
probaj drugu memoriju,a tu postojecu u drugom kompu,a raskaci sve sem memorije i napajanja.
 
Koliko sam razumeo, povezati tu maticnu sa trenutnim napajanjem, drugom memorijom i postojecim cpu-om?

Ako ni to ne da rezultate onda je definitivno maticna?


I hvala za brz reply :)
 
Nisam jos probao. Tek ujutru stize racunar nazad ovde kod nas na radno mesto gde mozemo da kombinujemo sa drugim komponentama. Javljam sta se desilo cim uradimo test
 
izvadi maticnu van kucista i izadi sve iz slotova ostavi memoriju graficku i procesor sa hdd-om i pali je na srafcigerom
moze da te zeza power dugme ili da vuce masu kroz kuciste ili neka tv karta(ili nesto slicno) u slotu
probaj prvo to pa javi
 
Poslednja izmena:
+1,nemam pojma sta mi bi pa sam zaboravio da je mozda nepravilno montirana i/ili zeza power dugme,vise puta sam video ovaj problem sa montazom.
 
Kolega ipak nije imao vremena zbog posla da se cima i testira pa je poslao nazad prodavcu, brzinski su odradili servis. Zamenili su mu plocu i naveli su da su nesto sredili na kucistu. Nije bilo vise detalja u opisu koji je dosao nazad sa racunarom.

Da li je moguce da je bio neki nezgodni kontakt izmedju kucista sa napajanjem i ploce?

Inace hvala svima na sugestijama
 
Naravno da je moguce, desavalo se to na kucistima koje korisnici malo "biju" pa se savije. Na novim skoro nikad ali eto, desi se ponekad, naprave par miliona komada i mora neko da ne valja :)
 
malo manje verovatno i da je prosto power taster bio los (jer se komp sam odjednom ugasio,mada ako je otisao regularno u power off rezim,opet moze biti da je to power tastera),u svakom slucaju ako neko bude imao slicne probleme,prvo sve iz kucista van na nemetalnu porsinu,ravni srafciger u ruke,pa sve ostalo.
 
Bila mi je i takva namera na pocetku, ali bio sam u zurbi u momentu sklapanja pa nisam hteo da odvajam napajanje od kucista. Sledeci put valjda necu biti toliko lenj :)
Ali i u ovom slucaju, sve bi radilo kako treba da je tako povezano. Jer racunar je radio dobrih ~3h ukupno pre nego sto je doslo do toga,
 
Prece da je kung fu napajanje ubilo plocu, a sto se tice kucista ja uvek proveravam razdaljinu izmedju ploce I lima. Posebno polovne Intel ploce koje su nosile tezak kuler pa su krive I deformisane. :D
 
I meni se upravo sad isto desilo... :(

Samo što je kod mene komp u upotrebi više od mesec dana (4.2GHz sa BOX-om), a danas mi je stigao Thermaltake kuler, pa sam se malo zezao sa OC-om.

Vrteo se Prime nekih pola sata na 4.6GHz(toplije jezgro nije prešlo 80 stepeni) i odjednom se u toku testa ugasio komp i ne reaguje više na power taster...

Nije ništa zasmrdelo niti se čulo nešto iz kućišta, samo se ugasio.

Da nije naponska vrisnula, Input Voltage u toku testa je bio na 1.88V, VCore 1.36V, a naponska nema hladnjak...gola skroz. :)
 
Jeste da je 300W, ali kao iz bolje serije, a cela mašina pod OC-om ne povuče ni 100W. :)

Ima tu lufta za R9 270 ili GTX 660 opušteno. ;)

Probaću sa drugim napajanjem, ali sumnjam na ploču...

Još nešto, kad ugasim prekidač na napajanju i ponovo upalim, LED na ploči sija, a kad probam da upalim, power LED na kućištu samo kratko trepne i to je to, ne zavrte se kuleri ni malo.
 
Vidis i nama je goreo LED na maticnoj. Mada nisam siguran za taj treptaj.
 
Trepne Power LED na kućištu samo kad se ugasi i ponovo upali prekidač na napajanju, posle više neće, osim ako se opet ne ugasi i upali napajanje.

LED na ploči normalno sija kad je napajanje upaljeno.
 
Izgleda da je ploča mrtva. Probao sam van kućišta(sa drugim napajanjem) da je upalim samo sa procesorom na njoj i ništa.

Mislim da znam šta je ubilo... Backplate od kulera je dodirivao lem od jedne faze naponske na ploči.

Valjda to nije ubilo i CPU...nadam se. :)
 
Epilog - ubio sam i ploču i CPU... :d
 
Au sunce ti, baš si maler...
 
Počeću da volim plastični backplate. :)

Kupio sam istu ploču i procesor, ali dobio sam lošiji primerak...ovom treba oko 1.31V za 4.4GHz, a pokojni je mogao na 4.6GHz @1.36V. :(
 
Nazad
Vrh Dno